przerwa w zatrudnieniu i powrót do tej samej placówki

rady, wskazówki, wymiana doświadczeń

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

kwintola
Posty: 3
Rejestracja: 2016-09-21, 18:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

przerwa w zatrudnieniu i powrót do tej samej placówki

Postautor: kwintola » 2016-09-21, 19:04

Drodzy Eksperci,
jestem opiekunem stażu nauczyciela ubiegającego się o stopień nauczyciela mianowanego. Staż w zasadzie się już zakończył -jednak spotkało nas dziś totalne zaskoczenie.
Nauczycielka poszła złożyć wniosek o postępowanie kwalifikacyjne itd. Pani urzędniczka - przeglądając papiery stwierdziła że staż jest nieważny, ponieważ jest niezgodny z zapisem w przepisach. Mianowicie:
Nauczycielka ta miała wydłużony czas trwania stażu ze względu na przerwę w zatrudnieniu - 2 miesiące wakacji ( umowa była na zastępstwo i niestety te 2 miesiące jej wypadły ). Po powrocie - od września kolejnego roku szkolnego - nauczycielka podpisała kolejną umowę i kontynuowała wydłużony staż w tej samej placówce -(przedszkolu)
Przepisy dopuszczają przerwę w awansie - nie dłuższą niż 3 m-ce - wiec wydawało nam się , że wszystko odbyło się zgodnie z prawem.

Jednak pani urzędniczka - tak dosłownie interpretując ustawę twierdzi - że dotyczy to tylko nauczycieli którzy ZMIENILI miejsce pracy - a nie zostali ponownie zatrudnieni w tej samej placówce.
Karta Nauczyciela art. 9f:
2. Nauczycielowi kontraktowemu i nauczycielowi mianowanemu, którzy w okresie trwania stażu zmienili miejsce zatrudnienia, do stażu, o którym mowa w art. 9c ust. 1 pkt 2, zalicza się okres dotychczas odbytego stażu, jeżeli podjęli zatrudnienie w szkole nie później niż 3 miesiące po ustaniu poprzedniego stosunku pracy i za okres dotychczas odbytego stażu otrzymali pozytywną ocenę dorobku zawodowego.

Dla mnie to TOTALNY ABSURD - wiem ,ze ustwodawca nie wyszczególnił przypadku powrotu do tej samej placówki - ale przecież dorobek zawodowy i czas trwania jest taki sam !!!
Jestem przekonana, że nie jesteśmy jakimś odosobnionym przypadkiem i jest jakies pozytywne wyjście w tej sytuacji.
Proszę o pomoc w interpretacji tego zapisu ustawy.
Dziękuję :)

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: przerwa w zatrudnieniu i powrót do tej samej placówki

Postautor: koma » 2016-09-21, 19:42

Myślę, że urzędniczka dokonała nadinterpretacji przepisu.

Przytoczony paragraf zajmuje się warunkami, jakie musi spełniać nauczyciel zmieniający miejsce pracy ( nie więcej niż 3 miesiące przerwy oraz cząstkowa ocena dorobku), a nie tymi nauczycielami, którzy pozostają w dotychczasowym miejscu pracy.
Gdyby taka była wola ustawodawcy, to napisałby, że "nauczyciele, z ktorymi po raz drugi nawiązuje się stosunek pracy w tej samej placówce nie mają prawa kontynuować stażu" - a to byłaby horrendalna bzdura!!

Chyba w KN jest zapis ogólniejszy, dotyczący możliwości przerwy w awansie? Nie mam tu KN - spróbuj poszukać :)

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: przerwa w zatrudnieniu i powrót do tej samej placówki

Postautor: koma » 2016-09-21, 19:51

A może ten przepis:

5. W przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy lub urlopu innego niż urlop wypoczynkowy, trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku nieobecności dłuższej niż rok nauczyciel obowiązany jest do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze.

kwintola
Posty: 3
Rejestracja: 2016-09-21, 18:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: przerwa w zatrudnieniu i powrót do tej samej placówki

Postautor: kwintola » 2016-09-21, 20:04

W KN nie znalazłam innego , ogólniejszego przepisu - natomiast ten drugi punkt art. 9F - nie ma zastosowania do naszej sytuacji. Nie było to sytuacji zwolnienia z obowiazku świadczenia pracy. Ale dzięki za odpowiedź... miło chociaż pomyślec, że nie tylko ja czuję , że to jakiś absurd. Tylko , jak z niego wybrnąć zgodnie z prawem ?
Może ktoś mial podobna sytuację?

kwintola
Posty: 3
Rejestracja: 2016-09-21, 18:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: przerwa w zatrudnieniu i powrót do tej samej placówki

Postautor: kwintola » 2016-09-24, 12:52

http://polskieprawo.net/main/edukacja/a ... auczyciela

Chyba to jest odpowiedź. Mam nadzieję ,że będzie przekonująca dla pani z wydziału :)
A swoją drogą - wspomniana nauczycielka sama wystosowała pytanie do MEN - w tej sprawie. Czekamy na pisemną odpowiedź - bo telefonicznie już potwierdziła się wersja z załączonego artykułu.


Wróć do „Awans zawodowy nauczyciela”