Czy magister moze byc z innej dziedziny?

rady, wskazówki, wymiana doświadczeń

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Kokosanka95
Posty: 3
Rejestracja: 2017-06-12, 09:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

Czy magister moze byc z innej dziedziny?

Postautor: Kokosanka95 » 2017-06-19, 14:50

Witam, jestem swiezo upieczonym licencjatem z filologii angielskiej o specjalności nauczycielskiej. Jesli chciałbym pracowac w szkole sredniej musze zrobic magistra koniecznie z przedmiotu, którego zamierzam uczyc czy liczy sie po prostu tytuł magistra? Chcialbym zrobić studia magisterskie z pedagogiki specjalnej lub resocjalizacji, czy wtedy tez bede mogła uczyc w szkole sredniej?

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: Czy magister moze byc z innej dziedziny?

Postautor: belfegorr » 2017-06-19, 19:44

Niestety, licencjat z filologii angielskiej daje tylko prawo do nauczania języka angielskiego w szkole podstawowej. Nie będzie to miało znaczenia, czy zostanie Pani zatrudniona jako nauczyciel z licencjatem z języka angielskiego bez studiów magisterskich czy nauczyciel z licencjatem z języka angielskiego ze studiami magisterskimi z innego kierunku - w obu przypadkach nie będzie miała Pani kwalifikacji do nauczania języka angielskiego w szkole ponadgimnazjalnej. Jeżeli nie chce Pani kontynuować studiów na filologii angielskiej na II stopniu, to można zrobić studia magisterskie na innym kierunku, ale wtedy aby uczyć języka angielskiego w szkole ponadgimazjalnej trzeba będzie:
- najpierw uzyskać certyfikat znajomości języka na poziomie co najmniej zaawansowanym, np. CAE
- w następnej kolejności, po uzyskaniu certyfikatu i po zakończeniu studiów magisterskich, ukończyć studia podyplomowe - przygotowanie pedagogiczne do nauczania języka angielskiego.

k.kusmierczyk
Posty: 2
Rejestracja: 2017-07-03, 19:58
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Czy magister moze byc z innej dziedziny?

Postautor: k.kusmierczyk » 2017-07-03, 20:07

Witam!
Jestem licencjatem pedagogiki wczesnoszkolnej i specjalnej. Pracuje jednak jako lektor jązyka angielskiego. Chciałbym pracować jako nauczyciel angielskiego w liceum. Czy by spełnić wymagania kwalifikacyjne wystarczy iż udam się na studia II stopnia filologii angielskiej? Czy też konieczne jest ukończenie II stopnia z pedagogiki i uzupełnienie studiami podyplomowymi z nauczania języka angielskiego?

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Czy magister moze byc z innej dziedziny?

Postautor: malgala » 2017-07-16, 19:43

k.kusmierczyk pisze:Chciałbym pracować jako nauczyciel angielskiego w liceum. Czy by spełnić wymagania kwalifikacyjne wystarczy iż udam się na studia II stopnia filologii angielskiej?

Tak pod warunkiem, że będzie to specjalność nauczycielska.

k.kusmierczyk pisze:Czy też konieczne jest ukończenie II stopnia z pedagogiki i uzupełnienie studiami podyplomowymi z nauczania języka angielskiego?

Nie.

k.kusmierczyk
Posty: 2
Rejestracja: 2017-07-03, 19:58
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Czy magister moze byc z innej dziedziny?

Postautor: k.kusmierczyk » 2017-07-18, 12:30

A nie jest wymagany licencjat z filologii angielskiej? Bo już jestem gotów iść od nowa na zaoczne I- stopnia filologii angielskiej na KULu, pytanie tylko, czy jest mi to niezbędne do nauczania. I na II stopnia ze specjalizacją nauczycielską na filologię angielską mogę z pedagogiką? Bo z tego co mi mówiono, żeby robić II stopień z języka obcego, trzeba zrobić stopień pierwszy.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Czy magister moze byc z innej dziedziny?

Postautor: malgala » 2017-07-18, 18:59

k.kusmierczyk pisze:Bo z tego co mi mówiono, żeby robić II stopień z języka obcego, trzeba zrobić stopień pierwszy.

To już musisz sprawdzić na uczelni.

joan27
Posty: 3
Rejestracja: 2020-02-23, 18:08
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, WOS, Inne
Lokalizacja: pomorskie

Re: Czy magister moze byc z innej dziedziny?

Postautor: joan27 » 2020-02-23, 18:14

belfegorr pisze:Niestety, licencjat z filologii angielskiej daje tylko prawo do nauczania języka angielskiego w szkole podstawowej. Nie będzie to miało znaczenia, czy zostanie Pani zatrudniona jako nauczyciel z licencjatem z języka angielskiego bez studiów magisterskich czy nauczyciel z licencjatem z języka angielskiego ze studiami magisterskimi z innego kierunku - w obu przypadkach nie będzie miała Pani kwalifikacji do nauczania języka angielskiego w szkole ponadgimnazjalnej. Jeżeli nie chce Pani kontynuować studiów na filologii angielskiej na II stopniu, to można zrobić studia magisterskie na innym kierunku, ale wtedy aby uczyć języka angielskiego w szkole ponadgimazjalnej trzeba będzie:
- najpierw uzyskać certyfikat znajomości języka na poziomie co najmniej zaawansowanym, np. CAE
- w następnej kolejności, po uzyskaniu certyfikatu i po zakończeniu studiów magisterskich, ukończyć studia podyplomowe - przygotowanie pedagogiczne do nauczania języka angielskiego.


A czy z magistrem z innej dziedziny można uczyć na kierunku ukończonego na mgr w szkole średniej. To znaczy: jestem po licencjacie z filologii angielskiej, chce ukończyć studia magisterskie np. z doradztwa zawodowego czy pedagogiki. Czy w takiej sytuacji mogę uczyć doradztwa zawodowego w szkole średniej? lub być pedagogiem szkolnym w szkole średniej?
Bo rozumiem, że w szkole podstawowej mogę uczyć angielskiego, doradztwa i być pedagogiem szkolnym.


Wróć do „Awans zawodowy nauczyciela”