Kiedy rozpocząć staż kontraktoweg i mianowanego?

rady, wskazówki, wymiana doświadczeń

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

pioska76
Posty: 4
Rejestracja: 2019-02-02, 23:49
Lokalizacja: pomorskie

Kiedy rozpocząć staż kontraktoweg i mianowanego?

Postautor: pioska76 » 2019-02-03, 00:41

Art. 9d pkt 4 KN
Nauczyciel kontraktowy może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej 3 lat, a nauczyciel mianowany może rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej 4 lat od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego.


Jak rozumieć ten krótki i jakże przejrzysty przepis?


Pierwsza część zdania (są tu poloniści??? nie byłem najlepszy z tego przedmiotu ale miałem świetnych nauczycieli)
"Nauczyciel kontraktowy może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej 3 lat,"
są jakieś pytania? Chyba dla każdego ta część zdania jest zrozumiała. Pracuję 3 lata w szkole to i mogę sobie zrobić staż na mianowanego.
Więc skoro zakończyliśmy sprawę nauczycieli kontraktowych, którzy mogą rozpocząć staż na nauczyciela mianowanego po 3 latach pracy w szkole to przejdźmy dalej.

druga część zdania wiecie kogo dotyczy???
".... ,a nauczyciel mianowany....." - sprawa jasna??
więc jedziemy dalej

"a nauczyciel mianowany może rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej 4 lat" - no i sprawa nauczyciela MIANOWANEGO (bo jego dotyczy ta część zdania) była by załatwiona gdyby nie końcówka zdania ( co wg mnie ważne - nie po przecinku!!!)
".....od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego" - hmmmm jaki to jest POPRZEDNI stopień nauczyciela mianowanego??? No tak - kontraktowy. Wystarczy zobaczyć kiedy ja go dostałem i dodać 4 lata.


Teraz uwaga, znalazłem interpretację Kuratorium Oświaty w Krakowie - LINK do artykułu

"Rozpoczęcie stażu na stopień nauczyciela mianowanego będzie możliwe po przepracowaniu w szkole co najmniej 3 lat (dotychczas 2 lata) od dnia nadania stopnia nauczyciela kontraktowego."

Gdzie w przepisie jest informacja o liczeniu czasu od nadania stopnia nauczyciela kontraktowego????
Proszę o Waszą odpowiedź - może gra warta Sądu Administracyjnego?????


Wiem że taka praktyka jak interpretacja ww kuratorium ma miejsce w szkołach. Dajcie znać jak Wy interpretujecie ten przepis.
Życzę Wam dużych podwyżek.

pioska76
Posty: 4
Rejestracja: 2019-02-02, 23:49
Lokalizacja: pomorskie

Re: Kiedy rozpocząć staż kontraktoweg i mianowanego?

Postautor: pioska76 » 2019-02-03, 06:29

Z drugiej strony, gdyby faktycznie te przepisy miały funkcjonować osobno jak opisałem wyżej, byłyby dwoma oddzielonymi od siebie punktami w tym akcie prawnym.

Dajcie znać kiedy ten awans można zrobić.

koma
Posty: 2503
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Kiedy rozpocząć staż kontraktoweg i mianowanego?

Postautor: koma » 2019-02-03, 13:39

Nauczyciel kontraktowy może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej 3 lat, a nauczyciel mianowany może rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej 4 lat od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego.

No tak...przepis wyjątkowo...niezdarny ;) Powinno być "od uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego - i rozdzielić ten zapis na dwa odzielne.
Inaczej się nie da, bo ilość lat nie pozwoili;)
kontraktowy na mianowanego:
przerwa 3 lata + staż 3 lata = 6 lat. Najmniej! Nijak w 4 lata nie da sie tego zrobić.
Ale zapis - fatalny :)

pioska76
Posty: 4
Rejestracja: 2019-02-02, 23:49
Lokalizacja: pomorskie

Re: Kiedy rozpocząć staż kontraktoweg i mianowanego?

Postautor: pioska76 » 2019-02-03, 15:13

Dziękuję za odpowiedź. Już państwo nas przyzwyczaiło do czytania fatalnie przygotowanych przepisów.

koma
Posty: 2503
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Kiedy rozpocząć staż kontraktoweg i mianowanego?

Postautor: koma » 2019-02-03, 22:33

Weź pod lupę jeszcze jeden "kwiatek" przepisów awansowych.

Nauczyciel kontraktowy ma z powodu L4 przesunięty staż na mianowanego. Przepisy mówią, że musi złożyc wniosek w roku otrzymania oceny pracy po stazu.
Przypuśćmy, że staż kończy 3 grudnia. Na złożenie sprawozdania ma 7 dni - czyli mamy 10 grudnia.
Dyrektor ma na ocenę 21 dni - wystawia ją zgodnie z prawem 31 grudnia. To piątkowe popołudnie - nauczycielka już nie złozy wniosku w roku otrzymania oceny.
Staż jej przepada.
Wszystko w świetle przepisów prawa awansowego.
:)


Wróć do „Awans zawodowy nauczyciela”