awans a kwalifikacje zawodowe

rady, wskazówki, wymiana doświadczeń

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

wiewiorka
Posty: 3
Rejestracja: 2008-01-15, 22:18
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: dolnośląskie

awans a kwalifikacje zawodowe

Postautor: wiewiorka » 2008-01-15, 22:46

Jestem młodym nauczycielem i jestem w trakcie realizacji planu (na kontraktowego). Mam etat w oddziale przedszkolnym w grupie 3-5latków i mam 6 godz ponadwymiarowych z plastyki w tej samej szkole. Problem polega na tym, ze nie mam odpowiedniego wykształecenia do przedszkola(mam skonczone nauczanie zintegrowane i odbylam staz z urzedu w przdszkolu-6mies).
Czy mogę w tej sytuacji robic staz z plastyki majac 6 godzin?? (mam kwalifikacje do uczenia plsatyki)

PROSZE O POMOC EKSPERTOW-PILNIE

Ps.Kolezanki proponuja mi napisac podanie do kuratorium -co o tym sadzicie i jakie macie propozycje, zeby to sensownie napisac.
Bardzo prosze o pomoc i opinie!!

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: awans a kwalifikacje zawodowe

Postautor: Jethro Tull » 2008-01-15, 22:50

to dziwne bo nie posiadając co najmniej 1/2 etatu zgodnie z kwalifikacjami nie mogłaś rozpocząć stażu. Podani edo KO nic nie da bo przepisy są w tej kwestii jasne

Awatar użytkownika
monia58
Posty: 49
Rejestracja: 2007-12-28, 20:46

Re: awans a kwalifikacje zawodowe

Postautor: monia58 » 2008-01-16, 10:42

wiewiorka pisze:Czy mogę w tej sytuacji robic staz z plastyki majac 6 godzin??

Jethro Tull pisze:to dziwne bo nie posiadając co najmniej 1/2 etatu zgodnie z kwalifikacjami nie mogłaś rozpocząć stażu. Podani edo KO nic nie da bo przepisy są w tej kwestii jasne

Dokładnie!
Nie możesz niestety rozpocząć stażu! Musisz być zatrudniona na 1/2 etatu zgodnie ze swoimi kwalifikacjami.

wiewiorka
Posty: 3
Rejestracja: 2008-01-15, 22:18
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: awans a kwalifikacje zawodowe

Postautor: wiewiorka » 2008-01-17, 14:45

Dziękuję za odpowiedzi. Lepiej sie teraz dowiedzieć o tym , niz zeby pozniej mi cofneli awans.

Awatar użytkownika
wrotkap
Posty: 131
Rejestracja: 2007-10-20, 00:34

Re: awans a kwalifikacje zawodowe

Postautor: wrotkap » 2008-01-18, 15:00

A poza tym, to staż na kontraktowego rozpoczyna się chyba 1 września (z początkiem roku szkolnego).

[ Dodano: 18 Styczeń 2008, 15:01 ]
i to jest jedyny staż, prze rozpoczęciem którego nie musisz pisać podania, bo zaczynasz go z chwilą zatrudnienia na nie mniej niż 1/2 etatu (jeśli się nie mylę)
Żyj tak, abyś nie musiał się czerwienić, zwłaszcza przez samym sobą.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: awans a kwalifikacje zawodowe

Postautor: malgala » 2008-01-18, 15:20

wrotkap pisze:i to jest jedyny staż, prze rozpoczęciem którego nie musisz pisać podania, bo zaczynasz go z chwilą zatrudnienia na nie mniej niż 1/2 etatu (jeśli się nie mylę)

Nie mylisz się. Dodam tylko, że zatrudnienie to musi być zgodne z kwalifikacjami.

yoda79
Posty: 112
Rejestracja: 2008-03-04, 13:17

Awans bez kwalifikacji

Postautor: yoda79 » 2009-01-26, 14:36

Mam pewien delikatny problem - ukończyłem matematykę, ale, że nie było wolnego etatu matematyka pani dyrektor wspaniałomyślnie przyjęła mnie do pracy jako wychowacę w internacie. Myslałem, że z awansu nici,ale dyr stwierdziła, że mogę rozpocząć (była na jakiejś konferencji dyrektorów i tam był ten problem omawiany).
Do rzeczy: kurs kwalifikacyjny z pedagogiki opie.-wych. ukończyłem coś około 30 czerwca, rozmowę na kontraktowego miałem około 10 lipca. I pytanie:
czy nie będę miał problemu przy następnych awansach? (komuś może będzie przeszkadzać,że staż rozpocząłem bez kwalifikacji).

joannajoanna
Posty: 101
Rejestracja: 2008-12-28, 11:42
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: śląskie

Re: awans a kwalifikacje zawodowe

Postautor: joannajoanna » 2009-01-26, 16:41

Hej, zależy od komisji. Słyszałam o przypadkach, gdzie z dyplomowanego spadali do stażysty...
;)

yoda79
Posty: 112
Rejestracja: 2008-03-04, 13:17

Re: awans a kwalifikacje zawodowe

Postautor: yoda79 » 2009-01-27, 11:12

Hmm... Nadal nie mam jasnej sytuacji. Może ktos pomóc? Jethro?

joannajoanna
Posty: 101
Rejestracja: 2008-12-28, 11:42
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: śląskie

Re: awans a kwalifikacje zawodowe

Postautor: joannajoanna » 2009-01-27, 16:00

zadzwoń do oświaty...
;)

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: awans a kwalifikacje zawodowe

Postautor: koma » 2009-01-27, 20:11

yoda, wg mnie nie mogłeś rozpocząć stażu, nie mając kwalifikacji do pracy w internacie - byłes matematykiem, a nie pedagogiem opiekuńczym.
Jedyna sytuacja, kiedy można rozpocząć staż, to brak przygotowania pedagogicznego, które w takiej sytuacji należy zdobyć przed ukończeniem stażu. U Ciebie to jednak kurs kwalifikacyjny....:(

klonek
Posty: 11
Rejestracja: 2008-08-22, 13:27
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: awans a kwalifikacje zawodowe

Postautor: klonek » 2009-02-02, 14:38

Proszę wyjśnijcie mi coś bo się strasznie pogubiłam.
W szkloe w której pracuje uczę pół etatu przedmiotów do których mam pełne kwalifikacje, a druga połowa to te do których jeszcze pełnych kwalifikacji nie zrobiłam.
Czy mogę realizować staż z tych tylko przedmiotów do których mam kwalifikacje, czy musze mieć kwalifikacje do całego etatu. Bo byłam dziś na konsultacji u metodyka i zrozumiałam, że jeśli pracuje na pół etatu w szkole i ucze przedmiotów zgodnie z kwalifikacjamoi to staż mogę robić, natomiast jeśli mam cały etat a w tym tylko połowa tych przedmiotów zgodnych z kwalifikacjami to stażu juz nie moge robić. To co teraz mam zatrudmnić sie na pół etatu żeby móc robić staż? Proszę dajcie mi namiary gdzie moge znaleść te informacje?

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: awans a kwalifikacje zawodowe

Postautor: koma » 2009-02-02, 14:59

Klonek...Chyba nie tak zrozumiałaś metodyka lub metodyk Tobie źle przekazał.

Jest tak: Aby rozpocząć i kontynuować staż na wyższy stopień awansu zawodowego, trzeba mieć pół etatu zgodnie z kwalifikacjami.

Jeżeli pozostałe pół etatu pracujesz bez kwalifikacji, to po prostu na rozmowie czy egzaminie nie możesz pochwalić się zadaniami, które wykonywałaś bez kwalifikacji - i tylko o to chodzi. Chyba o to chodziło metodykowi.
Jeżeli w trakcie stażu zdobędziesz te kwalifikacje, to możesz za zgodą dyrektora napisać aneks do planu i zaplanować działania następne.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: awans a kwalifikacje zawodowe

Postautor: malgala » 2009-02-02, 15:10

Obawiam się, że łódzkie KO trochę inaczej to interpretuje. Może już czas wyprowadzić ich z błędu.
Kilka lat temu koleżanki nie dopuścili do rozmowy kwalifikacyjnej na dyplomowanego. Uczyła 11 godzin polskiego zgodnie z kwalifikacjami i miała jeszcze bibliotekę, do której kwalifikacji nie posiadała, ale i w teczce nic na temat biblioteki nie miała. Nikt nie chciał słuchać, że jest zatrudniona zgodnie z kwalifikacjami na ponad pół etatu. Wycofała teczkę, po roku złożyła ją ponownie bez żadnych zmian i w tym czasie uzupełniła kwalifikacje do biblioteki.

klonek
Posty: 11
Rejestracja: 2008-08-22, 13:27
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: łódzkie

Re: awans a kwalifikacje zawodowe

Postautor: klonek » 2009-02-02, 16:07

Ja kilkakrotnie podkreslałam, że oprócz przedmiotów do których nie mam kwalifikacji uczę 11 godzin zgodnie z kwalifikacjami i z tych przedmiotów będę robiła staż. A on powiedziała, że musze mieć pełne kwalifikacje do tego co ucze bo inaczej mnie nie dopuszczą do egzaminu. Może dyrektor musi napisać jakich przedmiotów nauczyciel wszystkich uczył w trakcie stażu i i tak sie wyda że uczyłam tych do których nie mam kwalifikacji. Nie wiem. Zanalazłam tylko taką wzminkę. Staż na stopień nauczyciela mianowanego może rozpocząć nauczyciel, który zatrudniony jest na stanowisku, do którego posiada kwalifikacje oraz wymiar jego zatrudnienia wynosi co najmniej ½ obowiązkowego wymiaru zajęć (art. 3 ust. 3).
U mnie w umowie o pracę napisane jest tylko że nauczyciel kontaraktowy i nie mam podanego jakich przedmiotów ucze.


Wróć do „Awans zawodowy nauczyciela”