Awans zawodowy nauczyciela - jak wygląda ten proces w placówkach niepublicznych?

rady, wskazówki, wymiana doświadczeń

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Bajtel
Posty: 3
Rejestracja: 2019-04-03, 07:18
Lokalizacja: dolnośląskie

Awans zawodowy nauczyciela - jak wygląda ten proces w placówkach niepublicznych?

Postautor: Bajtel » 2019-04-03, 07:20

Dzień dobry,

Mam pytanie odnośnie awansu zawodowego nauczyciela. Nie jestem pewien czy trafiłem do odpowiedniego działu, za co z góry przepraszam, jeśli popełniłem błąd.

Awans zawodowy nauczyciela i stawki w przypadku placówek publicznych jest dla mnie jasny. Mam jednak pytanie o sytuację, kiedy nauczyciel pracuje w placówce niepublicznej, prywatnej. Jakie wymagania musi spełnić taka placówka, aby nauczyciel mógł realizować w niej staż zawodowy? Jak się do tego mają zarobki? W placówkach prywatnych z reguły nauczyciele dostają dużo większą wypłatę niż podczas stażu w placówkach publicznych, czy chęć awansu wiąże się z koniecznością zmniejszenia zarobków?

Byłbym wdzięczny za odpowiedzi.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Awans zawodowy nauczyciela - jak wygląda ten proces w placówkach niepublicznych?

Postautor: koma » 2019-04-03, 23:48

Placówki niepubliczne w kwestii przepisów awansowych podlegają Karcie Nauczyciela.
Bywa jednak różnie z tym stażem ;)
W zasadzie żadnych barier nie ma. Powiem więcej - są nawet zlagodzenia.

Po drugie - nie jest prawdą, że w placówce niepublicznej zarabia sie więcej. Bywa różnie...Jesli jest szkoła bogata, bo czesne wysokie, to i nauczycielowi można zapłacic więcej, aby zechciał ten lepszy przyjść (bo rodzice płacą i wymagają).
Znam szkołę prywatną, gdzie płacą mało, wymagają pozostawania do dyspozycji przez 40 godzin, wszystko poza pensum bezplatnie. Dziewczyny przychodzą do domu i siedzą nocami. trudno się dziwić, że w tej szkołe jest ruch kadrowy jak nigdzie ;) Zwalniają się po roku, przychodzą nowe, też się zwalniają, gdy poznają prawdę. Owszem, warunki pracy lepsze, bo spokój i male klasy, ale nic więcej.
Wiele placowek niepublicznych nastawionych jest na zysk lub niewielkie koszty i szefom nie na ręke są awansowe zapędy kadry, bo wiąże sie to z dodatkiem dla opiekuna stażu, no i po awansie z wyższą pensją.

Bajtel
Posty: 3
Rejestracja: 2019-04-03, 07:18
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Awans zawodowy nauczyciela - jak wygląda ten proces w placówkach niepublicznych?

Postautor: Bajtel » 2019-04-04, 10:03

Dzień dobry,

zgadzam się z Panią, jednak tak jak Pani wspomniała, jest to szkoła gdzie rodzice bardzo dużo płacą, w centrum dużego miasta. Moja narzeczona pracuje w tym miejscu od 3 lat i przy pracy około 30h tygodniowo ma aktualnie zarobki na poziomie nauczyciela dyplomowanego. Niedawno ukończyła studia i chciałaby zacząć robić staż, dlatego też szefowa przyjęła do pracy nauczyciela ze stopniem nauczyciela mianowanego, aby taki staż mógł zostać rozpoczęty.

Jak rozumiem, jeśli taki awans zawodowy się rozpocznie, to zarobki mogą pozostać na aktualnym poziomie, jeśli chodzi o placówkę niepubliczną?

Pozdrawiam

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Awans zawodowy nauczyciela - jak wygląda ten proces w placówkach niepublicznych?

Postautor: koma » 2019-04-04, 11:34

Bajtel pisze:
Jak rozumiem, jeśli taki awans zawodowy się rozpocznie, to zarobki mogą pozostać na aktualnym poziomie, jeśli chodzi o placówkę niepubliczną?

Pozdrawiam

Awans na nauczyciela kontraktowego trwa obecnie 2 lata. W szkolach publicznych nauczyciel przez ten czas pozostaje przy pensji stażysty.
W szkolach niepublicznych nie ma reguly.


Wróć do „Awans zawodowy nauczyciela”