Kto zawinił i jak z tego wybrnąć?

rady, wskazówki, wymiana doświadczeń

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
Kattegato
Posty: 38
Rejestracja: 2015-06-18, 23:03
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia, Geografia
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Kto zawinił i jak z tego wybrnąć?

Postautor: Kattegato » 2019-06-20, 16:54

Dzień dobry.
Od września 2018 rozpoczęłam pracę w szkole na ponad pół etatu.
Koniec umowy nastąpi 21.06.2019.
Rozpoczęłam staż na nauczyciela mianowanego.

Czy jeśli przed 2 miesiące będę bez pracy to awans będę kontynuować czy będę musiała go zacząć od nowa?
Podobno Pani dyrektor nie powinna się zgodzić na mój staż, ponieważ mam umowę na poniżej 2 lata pracy?

Proszę Was o pomoc.
Bo jest paru ludzi,
bo jest parę w życiu
dobrych chwil...

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Kto zawinił i jak z tego wybrnąć?

Postautor: koma » 2019-06-21, 01:12

Dyrektor nie ma prawa zabronić nauczycielowi rozpoczęcia stażu, jeśli spełnia on warunki czyli ma co najmniej pół etatu zgodnie z kwalifikacjami. Nie ma tu mowy o żadnych 2 latach, skąd ten pomysł??
Teraz szybko składaj sprawozdanie (w ciągu 7 dni od zakończenia stażu), na podstawie którego dyr wystawi Ci ocenę pracy. Przerwa w zatrudnieniu może trwać do 3 miesięcy, aby staż kontynuować w nowej szkole. Oddasz tam ocenę oraz złożysz wniosek o kontynuowanie stażu.

Awatar użytkownika
Kattegato
Posty: 38
Rejestracja: 2015-06-18, 23:03
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia, Geografia
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Kto zawinił i jak z tego wybrnąć?

Postautor: Kattegato » 2019-06-21, 13:46

Tylko, że ja stażu jeszcze nie skończyłam. Jestem w trakcie stażu na nauczyciela mianowanego, który trwa 2 lata i 9 miesięcy.

koma pisze:Przerwa w zatrudnieniu może trwać do 3 miesięcy, aby staż kontynuować w nowej szkole. Oddasz tam ocenę oraz złożysz wniosek o kontynuowanie stażu.

Rozumiem, że w tej samej szkole nie mogę awansu kontynuować nawet jeśli od września będę w niej ponowni zatrudniona?
Bo jest paru ludzi,
bo jest parę w życiu
dobrych chwil...

pedagog-terapia
Posty: 3
Rejestracja: 2019-04-29, 16:53
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Kto zawinił i jak z tego wybrnąć?

Postautor: pedagog-terapia » 2019-06-22, 20:29

Umowa na zastępstwo powinna trwać dokładnie tyle ile nieobecność nauczyciela, którego się zastępuje. Niestety dyrektorzy bardzo często wykorzystują lukę prawną i zatrudniają do "ostatniego dnia uczniowskiego".

Szukając odpowiedzi w przepisach prawnych natknęłam się na taką odpowiedź:
Czy można rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego, będąc zatrudnionym na podstawie umowy na zastępstwo na okres jednego roku szkolnego?
ODPOWIEDŹ
Uzyskanie kolejnego stopnia awansu zawodowego, zgodnie z art. 9b ust. 1 Karty Nauczyciela, jest uzależnione od posiadania wymaganych kwalifikacji, odbycia stażu i, w wypadku stażu na stopień nauczyciela mianowanego, zdania egzaminu przed komisją egzaminacyjną. Okres stażu na stopień zawodowy nauczyciela mianowanego trwa, zgodnie z art. 9c ust 1 pkt 2 przywołanej regulacji,
dwa lata i dziewięć miesięcy. Nauczyciel zatrudniony w wymiarze nie niższym niż 1/2 pensum korzysta ze wszystkich uprawnień i świadczeń wynikających z Karty Nauczyciela, w tym również z możliwości rozpoczęcia stażu na kolejny stopień awansu zawodowego. Należy jednak pamiętać, że staż nie może zostać rozpoczęty później niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć.
W opisanym wypadku
nie ma przeszkód prawnych, aby nauczyciel rozpoczął staż na kolejny stopień awansu zawodowego. W tej sytuacji nie ma znaczenia kwestia zatrudnienia nauczyciela na podstawie umowy na zastępstwo. W kolejnym roku szkolnym nauczyciel może kontynuować staż u nowego pracodawcy, mając wliczony okres poprzedniego roku. Jednakże w tej sytuacji należy mieć na uwadze przepis art. 9d ust. 5 Karty Nauczyciela, który stanowi, że w wypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu czasowej niezdolności do pracy (wskutek choroby, zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy lub urlopu innego niż urlop wypoczynkowy) trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W wypadku niezdolności dłuższej niż rok nauczyciel musi odbyć staż w pełnym wymiarze. W omawianej sytuacji istotne jest również to, że za koniec roku szkolnego uważa się 31 sierpnia, a więc wszelkie przerwy w zatrudnieniu, które będą skutkowały przedłużeniem stażu lub koniecznością rozpoczęcia go od początku, będą liczone po tej dacie.



Adam Balicki – pracownik naukowy Wydziału Nauk Prawnych i Ekonomicznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

Awatar użytkownika
Kattegato
Posty: 38
Rejestracja: 2015-06-18, 23:03
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Biologia, Geografia
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Kto zawinił i jak z tego wybrnąć?

Postautor: Kattegato » 2019-06-23, 22:50

pedagog-terapia pisze:Umowa na zastępstwo powinna trwać dokładnie tyle ile nieobecność nauczyciela, którego się zastępuje. Niestety dyrektorzy bardzo często wykorzystują lukę prawną i zatrudniają do "ostatniego dnia uczniowskiego".

Nie jestem zatrudniona na zastępstwo. Niestety w gminie w której pracuję stosuje się praktykę zatrudniania nauczycieli (przynajmniej tych bez znajomości) do ostatniego dnia trwania zajęć lekcyjnych.

Dziękuję, dzięki Wam wiem już więcej jak całą sprawę załatwić. :)
Bo jest paru ludzi,
bo jest parę w życiu
dobrych chwil...


Wróć do „Awans zawodowy nauczyciela”

cron