Awans na mianowanego

rady, wskazówki, wymiana doświadczeń

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Awans na mianowanego

Postautor: edzia » 2009-08-20, 00:39

Hmm...
Ale np. praktyka kadrowa świadczy przeciw takiej interpretacji, jaką Ty proponujesz. Jeśli ktoś pracował w sumie 5 lat, a w międzyczasie miał przerwę 2 lata w faktycznym pracowaniu z powodu np. urlopu macierzyńskiego, czy wychowawczego, to jego staż pracy wynosi 5 lat, a nie 3 lata.

Awatar użytkownika
Basiek70
Posty: 2234
Rejestracja: 2007-08-24, 19:43
Przedmiot: Inne

Re: Awans na mianowanego

Postautor: Basiek70 » 2009-08-20, 00:42

czy w zapisie jest coś o stażu pracy?
czy o przepracowaniu?
zresztą potem, w trakcie stażu, to, ze staż pracy "leci", ale się nie pracuje, też ma znaczenie, prawda?
"Nigdy nie rezygnuj z tego, co naprawdę chcesz robić.
Człowiek z wielkimi ambicjami i marzeniami jest silniejszy od tego,
który jest tylko realistą."

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Awans na mianowanego

Postautor: edzia » 2009-08-20, 00:54

Basiek70 pisze:czy w zapisie jest coś o stażu pracy?
czy o przepracowaniu?
O przepracowaniu, ale jak widzisz, nie jest to pojęcie jednoznaczne.

Basiek70 pisze:zresztą potem, w trakcie stażu, to, ze staż pracy "leci", ale się nie pracuje, też ma znaczenie, prawda?
Chodzi Ci o ten zapis?
"5. W przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy lub urlopu innego niż urlop wypoczynkowy, trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku nieobecności dłuższej niż rok nauczyciel obowiązany jest do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze."
Jeśli tak, to zauważ, że są w nim ściśle wymienione przyczyny przerw w pracy, powodujące przedłużanie lub przerywanie stażu. A przecież w trakcie tych przerw nauczyciel też pozostaje w stosunku pracy, czyli pracuje. Wymienienie tych przyczyn przerw powoduje, że tu już nie ma interpretacji - tu jest to wyraźnie napisane.

PS. A poza tym to ja wcale nie upieram się przy swojej racji, nie mówię też, że Ty nie masz racji. Chciałam Ci tylko pokazać, że to są właśnie różne interpretacje.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Awans na mianowanego

Postautor: koma » 2009-08-20, 01:15

Wystarczy pozostawać w stosunku pracy. To interpretacja obowiązująca, tak to też wyjaśniono na vulkanie.

paulinalew
Posty: 18
Rejestracja: 2008-09-21, 13:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne, WOS
Lokalizacja: wielkopolskie

awans na mianowanego

Postautor: paulinalew » 2009-08-24, 19:44

witam serdecznie mam pytanie i dziękuje za wszelką odpowiedź, a więc: mąż jest w trakcie stażu na mianowanego ( dwa lata już za nim), został mu jeszcze rok, ale obecnie przebywa w szpitalu i 1 września nie stawi się w pracy. I tu moje pytanie, co dalej ze stażem ? czy nie zostanie on mu przerwany, czy po prostu przedłuży się on o czas nieobecności w szkole? dzięki i pozdrawiam

marysia550
Posty: 10
Rejestracja: 2007-08-23, 13:22

Re: Awans na mianowanego

Postautor: marysia550 » 2009-08-25, 00:06

Witam!
W tym roku mogę zacząć awans na mianowanego (choć wcale mi się nie spieszy :roll: ). Mam przykre wspomnienia z poprzedniego stażu - jestem nauczycielem świetlicy i dała mi popalić opiekunka stażu czyli moja kier.
W Każdym razie zacznę robic staż, pocieszająca jest myśl o tym, że nie będę musiała tworzyć aż tylu papierów co ostatnio.
Mam takie pytanie: czy studia podyplomowe , które zrobiłam w ubiegłym roku będą miały jakieś znaczenie, tzn w którym momencie się mam nimi pochwalić- w sprawozdaniu, na egzaminie??
czy jeden opiekun stażu może mieć dwóch stażystów??

A co do Waszych rozważan o tej przerwie- moja koleżanka po zrobieniu nauczyciela kontraktowego nie pracowała przez rok (koniec umowy) , potem pracowała od października do końca czerwca, a nastepnie we wrześniu rozpoczęła staż na mianowanego. W tym roku szkolnym staż jej się kończy, a do tej pory nie miała żadnych problemów związanych z jego kontynuacją pomimo tego o czym napisałam powyżej. Jak to się może skończyć?

aggrrr
Posty: 13
Rejestracja: 2008-12-11, 11:10
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: awans na mianowanego

Postautor: aggrrr » 2009-08-26, 12:32

paulinalew pisze:witam serdecznie mam pytanie i dziękuje za wszelką odpowiedź, a więc: mąż jest w trakcie stażu na mianowanego ( dwa lata już za nim), został mu jeszcze rok, ale obecnie przebywa w szpitalu i 1 września nie stawi się w pracy. I tu moje pytanie, co dalej ze stażem ? czy nie zostanie on mu przerwany, czy po prostu przedłuży się on o czas nieobecności w szkole? dzięki i pozdrawiam


Jeśli zwolnienie lekarskie będzie miał wystawione na dłużej niż miesiąc to staż mu się wydłuży, mówi o tym KN rozdz. 3a art 9d ust. 5

5. W przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy lub urlopu innego niż urlop wypoczynkowy, trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku nieobecności dłuższej niż rok nauczyciel obowiązany jest do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze.

Paweł Ł.
Posty: 264
Rejestracja: 2007-11-11, 15:33

Re: Awans na mianowanego

Postautor: Paweł Ł. » 2009-08-26, 13:10

Krótko. Którym paragrafem mam się zająć pisząc plan rozwoju zawodowego § 7.1 czy § 7.2?
Spotkałem się z planem, gdzie były te dwa paragrafy poruszone. Najczęściej jest jednak § 7.2?
Jak to jest faktycznie?

marek474
Posty: 155
Rejestracja: 2008-08-26, 15:38
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: śląskie

Re: Awans na mianowanego

Postautor: marek474 » 2009-08-26, 14:02

Witam! Czytając ten wątek zauważyłem pewną nieścisłość, osoby powyżej piszą, że trzeba przepracować w szkole 2 lata od momentu uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego, by rozpocząć staż na mianowanie. Natomiast w KN pisze, że wystarczy przepracować 2 lata w szkole, by ten staż rozpoczać.
KN Rozdział 3 Art. 9d.4. "Nauczyciel kontraktowy może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej dwóch lat, a nauczyciel mianowany może rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej roku od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego."

Więc jeśli jestem nauczycielem kontraktowym i 2 lata w szkole przepracowałem, to już od września mogę rozpocząć kolejny staż. Dobrze rozumiem?

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Awans na mianowanego

Postautor: edzia » 2009-08-26, 14:05

Paweł,
§ 7.1 - tu jest wypisane wszystko to, co powinieneś robić w okresie stażu, czyli tzw. powinności.
§ 7.2 - tu są wypisane wymagania, które musisz spełnić, by uzyskać stopień awansu, o który się ubiegasz.

Plan rozwoju zawodowego piszesz na okres stażu, zatem wg mnie piszesz go według powinności.

Wymagania są dla komisji kwalifikacyjnej lub egzaminacyjnej, która według nich ocenia, czy kandydat na wyższy stopień awansu je spełnia, czy nie.

Inaczej: w okresie stażu masz zaplanować sobie i realizować to, co nauczyciel "w okresie stażu powinien", zaś spełnieniem wymagań będziesz się chwalił przed komisją.

Jeszcze inaczej: realizując w okresie stażu "powinności" zarazem masz duże szanse na jednoczesne spełnienie "wymagań" (bo one się pokrywają).

Jeśłi zaś wśród "wymagań" znajdziesz jakieś, które, aby je spełnić, koniecznie musisz realizować w okresie stażu, to możesz je wpisać do planu rozwoju zawodowego.

Reasumując - plan piszesz wg powinności.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Awans na mianowanego

Postautor: edzia » 2009-08-26, 14:10

marek474, ale ostatnie 7 słów cytowanego przez Ciebie przepisu też dotyczy nauczyciela kontraktowego. Zatem: "Nauczyciel kontraktowy może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej dwóch lat (...) od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego."

marek474
Posty: 155
Rejestracja: 2008-08-26, 15:38
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: śląskie

Re: Awans na mianowanego

Postautor: marek474 » 2009-08-26, 14:31

Edzia nie jestem do końca pewny Twojej interpretacji, poza tym pamiętam konferencję na której dyrektor przekazywał nam zmiany w prawie oświatowym i on również ten punkt wyjaśnił tak jak ja to przedstawiłem...
Nie mogę znaleźć starszej wersji KN jak tam to brzmiało...

Paweł Ł.
Posty: 264
Rejestracja: 2007-11-11, 15:33

Re: Awans na mianowanego

Postautor: Paweł Ł. » 2009-08-26, 14:42

edzia pisze:Paweł,
§ 7.1 - tu jest wypisane wszystko to, co powinieneś robić w okresie stażu, czyli tzw. powinności.
§ 7.2 - tu są wypisane wymagania, które musisz spełnić, by uzyskać stopień awansu, o który się ubiegasz.

Plan rozwoju zawodowego piszesz na okres stażu, zatem wg mnie piszesz go według powinności.

Wymagania są dla komisji kwalifikacyjnej lub egzaminacyjnej, która według nich ocenia, czy kandydat na wyższy stopień awansu je spełnia, czy nie.

Inaczej: w okresie stażu masz zaplanować sobie i realizować to, co nauczyciel "w okresie stażu powinien", zaś spełnieniem wymagań będziesz się chwalił przed komisją.

Jeszcze inaczej: realizując w okresie stażu "powinności" zarazem masz duże szanse na jednoczesne spełnienie "wymagań" (bo one się pokrywają).

Jeśłi zaś wśród "wymagań" znajdziesz jakieś, które, aby je spełnić, koniecznie musisz realizować w okresie stażu, to możesz je wpisać do planu rozwoju zawodowego.

Reasumując - plan piszesz wg powinności.

to dlaczego większość, jak nie wszystkie PRZ zagłębiaja się w § 7.2 . Nigdzie nie spotkałem się z planem rozwoju, który poruszałby tylko § 7.1

np tu:

http://www.edukacja.edux.pl/p-2055-plan ... towego.php

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Awans na mianowanego

Postautor: malgala » 2009-08-26, 14:47

marek474 pisze:KN Rozdział 3 Art. 9d.4. "Nauczyciel kontraktowy może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej dwóch lat, a nauczyciel mianowany może rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej roku od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego."

Więc jeśli jestem nauczycielem kontraktowym i 2 lata w szkole przepracowałem, to już od września mogę rozpocząć kolejny staż. Dobrze rozumiem?

Twoja interpretacja byłaby słuszna, gdyby zapis brzmiał:
"Nauczyciel kontraktowy może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej dwóch lat, a nauczyciel mianowany może rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej roku od dnia nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego."
Tak jednak nie brzmi, więc źle to interpretujesz.
Określenie "od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego" dotyczy obu przypadków.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Awans na mianowanego

Postautor: edzia » 2009-08-26, 14:56

marek474, tu masz poprzednią wersję tego zapisu, zmiana była w 2004 r.: http://prawo.vulcan.pl/przegladarka.asp ... 4&qindid=2 (kliknij sobie u góry strony "pokaż zmiany" oraz zobacz art. 9d)
Tu jest kwestia przeczytania tgo przepisu ze zrozumieniem, a nie interpreetacji.
"od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego" - zwróć na to uwagę - gdyby te ostatnie słowa dotyczyły tylko nauczyciela mianowanego, to ten zapis brzmiałby: "od dnia nadania stopnia nauczyciela mianowanego".


Paweł Ł., ja pisałam PRZ wg powinności i widziałam też takie plany. Moim zdaniem tylko takie są prawidłowe. Co nie znaczy, że błędne są te pisane wg wymagań.

Powiedz mi, jak możesz zaplanować sobie i realizować takie coś? ;)
1) umiejętność organizacji i doskonalenia warsztatu pracy, dokonywania ewaluacji własnych działań, a także oceniania ich skuteczności i dokonywania zmian w tych działaniach; w przypadku nauczycieli, o których mowa w art. 1 ust. 1a Karty Nauczyciela - umiejętność samodzielnego opracowania indywidualnych planów pracy z dzieckiem i prowadzenia karty pobytu dziecka oraz aktywnego działania w zespole do spraw okresowej oceny sytuacji wychowanków;

2) umiejętność uwzględniania w pracy potrzeb rozwojowych uczniów, problematyki środowiska lokalnego oraz współczesnych problemów społecznych i cywilizacyjnych;

3) umiejętność wykorzystywania w pracy technologii informacyjnej i komunikacyjnej;

4) umiejętność zastosowania wiedzy z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki oraz ogólnych zagadnień z zakresu oświaty, pomocy społecznej lub postępowania w sprawach nieletnich w rozwiązywaniu problemów związanych z zakresem realizowanych przez nauczyciela zadań;

5) umiejętność posługiwania się przepisami dotyczącymi systemu oświaty, pomocy społecznej lub postępowania w sprawach nieletnich, w zakresie funkcjonowania szkoły, w której nauczyciel odbywał staż.


Można zaplanować sobie i realizować w okresie stażu jakąś umiejętność? ;)



Ps. widzę, że malgala tak samo poradziła markowi, jak i ja :)


Wróć do „Awans zawodowy nauczyciela”