Uprawnienia Nauczycielskie w liceum (historia)

rady, wskazówki, wymiana doświadczeń

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Jimmy18
Posty: 5
Rejestracja: 2009-03-31, 19:38
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: świętokrzyskie

Uprawnienia Nauczycielskie w liceum (historia)

Postautor: Jimmy18 » 2009-03-31, 19:44

Witam, obecnie jestem studentem, myślę o pracy w szkole. Niestety nie jestem do końca pewny co ,,wystarczy" aby otrzymać uprawnienia nauczycielskie w liceum ogólnokształcącym - słyszałem różne wersje, jednak niemalże jestem pewny, że należy mieć tytuł magistra - czy jest to prawda?
Po drugie chciałbym się dowiedzieć, czy wobec tego wystarczy skończyć jedynie studia II stopnia (bez 3-letnich licencjackich)? Obecnie jestem na studiach filozoficznych, zamierzam podjąć drugi kierunek, jednak podejrzewam, że historia jest na tyle ciężka, że nie dam rady pociągnąć dwóch na raz. Wolałbym więc po prostu po skończeniu magisterki z filozofii podjąć studia magisterskie na historii i mieć uprawnienia do nauczania tych dwóch przedmiotów w LO?
Czy jest to możliwe? Prosiłbym bardzo o pomoc! Z góry dziękuje uprzejmie i pozdrawiam!

Awatar użytkownika
chiczi
Posty: 3046
Rejestracja: 2006-10-02, 16:12

Re: Uprawnienia Nauczycielskie w liceum (historia)

Postautor: chiczi » 2009-03-31, 20:59

Jimmy18 pisze:Witam, obecnie jestem studentem, myślę o pracy w szkole. Niestety nie jestem do końca pewny co ,,wystarczy" aby otrzymać uprawnienia nauczycielskie w liceum ogólnokształcącym - słyszałem różne wersje, jednak niemalże jestem pewny, że należy mieć tytuł magistra - czy jest to prawda?


Uprawienia nauczycielskie do pracy w liceum :) . Należy mieć tytuł magistra z przygotowaniem pedagogicznym.

Jimmy18 pisze:Po drugie chciałbym się dowiedzieć, czy wobec tego wystarczy skończyć jedynie studia II stopnia (bez 3-letnich licencjackich)?

Masz na myśli studia podyplomowe na przykład z historii :?: Jeżeli tak, to po skończeniu filozofii możesz podjąć studia podyplomowe.

Jimmy18 pisze:Wolałbym więc po prostu po skończeniu magisterki z filozofii podjąć studia magisterskie na historii i mieć uprawnienia do nauczania tych dwóch przedmiotów w LO?


Tak też można :)

Jimmy18
Posty: 5
Rejestracja: 2009-03-31, 19:38
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Uprawnienia Nauczycielskie w liceum (historia)

Postautor: Jimmy18 » 2009-03-31, 21:17

Czyli po prostu mogę sobie skończyć teraz na spokojnie trzy lata licencjatu z filozofii, po czym rozpocząć dwu letnie uzupełniające z historii i uczyć biedne dzieci z liceum? To byłoby wspaniale:)

Nie chodziło mi o podyplomowe, ale o dwuletnie magisterskie (teraz każde studia są dwustopniowe - 3letni licencjat, a nastepnie dwuletnie Studia Uzupełniające Magisterskie (tzw SUM) )
A jak jest z podyplomowymi??

Awatar użytkownika
chiczi
Posty: 3046
Rejestracja: 2006-10-02, 16:12

Re: Uprawnienia Nauczycielskie w liceum (historia)

Postautor: chiczi » 2009-03-31, 21:22

Jimmy18 pisze:Czyli po prostu mogę sobie skończyć teraz na spokojnie trzy lata licencjatu z filozofii, po czym rozpocząć dwu letnie uzupełniające z historii i uczyć biedne dzieci z liceum? To byłoby wspaniale:)


Nie. Po skończeniu trzyletniej filozofii możesz (chyba :?: , proszę ekspertów o ewentualną korektę :wink: ) rozpocząć studia podyplomowe z historii.

Na pewno nie możesz po tej filozofii zrobić tylko uzupełniających studiów z historii.

Jimmy18
Posty: 5
Rejestracja: 2009-03-31, 19:38
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Uprawnienia Nauczycielskie w liceum (historia)

Postautor: Jimmy18 » 2009-03-31, 21:39

Dobrze, ale te studia podyplomowe uprawniają mnie do nauki historii w liceum??

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Uprawnienia Nauczycielskie w liceum (historia)

Postautor: mateoo » 2009-04-03, 09:21

Mając licencjata możesz uczyć do gimnazjum włącznie. Żeby uczyć w liceum musisz mieć mgr - np. mgr filozofii i podyplomowe z historii- wtedy możesz uczyć filozofii (podejrzewam, że też etyki) oraz teoretycznie również historii, ale raczej nie w liceum, dyrektorzy wolą n-li z pełnymi kwalifikacjami. Za to w technikum jak najbardziej.

Kiedyś można była gdzie niegdzie zrobić 3-letnie studia uzupełniające magisterskie na innym kierunku niż ma się licencjata, ale nie wiem czy jeszcze gdzieś tak jest.
Sztuka jest pokarmem duszy.

Jimmy18
Posty: 5
Rejestracja: 2009-03-31, 19:38
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Uprawnienia Nauczycielskie w liceum (historia)

Postautor: Jimmy18 » 2009-04-03, 14:15

a jak jest z WOKiem?? bo widzę ze pan uczy:)

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Uprawnienia Nauczycielskie w liceum (historia)

Postautor: mateoo » 2009-04-03, 15:23

z wokiem to różnie, zależy gdzie ;) Ja jestem mgr muzyki i pozwolono mi uczyć bez studiów podyplomowych z kultury.. W tym samym liceum uczy WoKu plastyczka (również bez podyplomowych) i kilka polonistek, też raczej bez podyplomówek, ale pewien nie jestem, bo nie pytałem. Zależy to w dużej mierze od przedmiotów, które miałeś na studiach i w jakim wymiarze godzin. Wtedy można uznać, że masz tzw. "zbliżone" kwalifikacje. Wiem, że kilka lat temu, gdy wchodził WoK do szkół średnich, można było go uczyć bez dodatkowych kwalifikacji, bo po prostu takich kursów z wiedzy o kulturze jeszcze nie było :lol: i uczyli go poloniści, muzycy, plastycy, historycy. Jak widać, gdzieś tam można do chwili obecnej ;)

Hmm, jeśli myślisz o pracy w szkole to filozofia nie jest takim kierunkiem, który ewidentnie zapewniłby Ci pracę. Mało gdzie się jej uczy na chwilę obecną - a jeśli już to w szkole jest +/- 8 h dla n-la takiego przedmiotu...

Ps Mówmy sobie na Ty ;)
Sztuka jest pokarmem duszy.

Jimmy18
Posty: 5
Rejestracja: 2009-03-31, 19:38
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Uprawnienia Nauczycielskie w liceum (historia)

Postautor: Jimmy18 » 2009-04-03, 21:35

Ha, filozofia wraca do szkół bodajże od 2011. To super wyjście moim zdaniem:).

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Uprawnienia Nauczycielskie w liceum (historia)

Postautor: mateoo » 2009-04-03, 21:47

To prawda, wg nowej podtsawy programowej.Ale i tak nie będzie przedmiotem obowiązkowym, tylko przedmiotem, który można wybrać jako dodatkowy przedmiot rozszerzony, podobnie jak historia sztuki albo łacina- wtedy 4h tygodniowo.
Sztuka jest pokarmem duszy.


Wróć do „Awans zawodowy nauczyciela”

cron