AWANS a urlop macierzyński

rady, wskazówki, wymiana doświadczeń

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: AWANS a urlop macierzyński

Postautor: edzia » 2010-10-21, 17:00

Yoka pisze:staż zacząć w tej sytuacji, to chyba niemożliwe
Dlaczego?

whiteeye pisze:Złożyłam wymagane dokumenty ale dostałam odmowę.
Pisemną? Co na niej było napisane?

Zdecydowanie mogłaś od 1 września rozpocząć staż. To kwestia formalna, więc nie wymaga faktycznego stawienia się w pracy. Miałabyś jedynie wydłużony okres stażu o 80 dni.

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: AWANS a urlop macierzyński

Postautor: Yoka » 2010-10-21, 18:13

czyli co? W tej sytuacji można zacząć staż? A gdzie jest jakiś formalny zapis o tym mówiący?

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: AWANS a urlop macierzyński

Postautor: edzia » 2010-10-21, 21:58

Oczywiście, że można!

Zapis o tym, że można, jest przecież w art. 9d ust. 1 KN.

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: AWANS a urlop macierzyński

Postautor: Yoka » 2010-10-22, 08:43

edzia

zacytuj mi fragment, na którym się opierasz. Bo ja nic nie widzę, aby tam było, że w momencie, gdy jesteś na macierzyńskim/wychowawczym, możesz składać ów wniosek.
Jest tylko o wydłużeniu.

whiteeye
Posty: 74
Rejestracja: 2007-05-11, 22:01

Re: AWANS a urlop macierzyński

Postautor: whiteeye » 2010-10-22, 09:48

Chyba cały problem polega na tym że nigdzie nie ma napisane że można ale nie ma też informacji że nie można. Warunkiem rozpoczęcia stażu jest bycie w stosunku pracy. Poniżej to co znalazłam na ten temat:

PYTANIE Czy nauczycielka będąca od 17 sierpnia na urlopie macierzyńskim mogłaby z dniem 1 września rozpocząć staż na kolejny stopień awansu?

ODPOWIEDŹ Zgodnie z art. 9d ust. 1 Karty Nauczyciela nauczyciel rozpoczyna staż z początkiem roku szkolnego, nie później jednak niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć. Staż rozpoczyna się w momencie złożenia wniosku do dyrektora szkoły. Warto w tym miejscu podkreślić, że dyrektor szkoły nie ma możliwości odmówić nauczycielowi możliwości odbycia stażu, jeżeli nauczyciel spełnia wymagania formalne. Ustawodawca nie wymaga fizycznej obecności w pracy nauczyciela w całym okresie odbywania stażu. Świadczy o tym art. 9d ust. 5 stanowiący, że w przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy lub urlopu innego niż urlop wypoczynkowy, trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. Jedynie w wypadku nieobecności trwającej dłużej niż rok nauczyciel musi rozpocząć staż od początku. Art. 9d ust. 1 należy rozpatrywać w kontekście art. 9d ust. 2, który stanowi, że w przypadku nawiązania stosunku pracy po upływie 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć w danym roku szkolnym nauczyciel nie rozpoczyna stażu. Ustawodawca wyraźnie jako kryterium możliwości rozpoczęcia kolejnego stopnia awansu zawodowego wyznacza nawiązanie lub pozostawanie w stosunku pracy. Przebywając na urlopie macierzyńskim, pozostaje Pani w stosunku pracy. Taki stan umożliwia złożenie przez Panią wniosku o rozpoczęcie stażu. Ewentualna odmowa dyrektora szkoły pozbawiona byłaby podstawy prawnej. Dyrektor w odpowiedzi na Pani wniosek musiałby wskazać podstawę uniemożliwiającą złożenie wniosku o rozpoczęcie stażu przez nauczyciela korzystającego z urlopu macierzyńskiego (lub innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy).
Adam Balicki – pracownik naukowy Wydziału Nauk Prawnych i Ekonomicznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

whiteeye
Posty: 74
Rejestracja: 2007-05-11, 22:01

Re: AWANS a urlop macierzyński

Postautor: whiteeye » 2010-10-22, 10:00

edzia pisze:
Yoka pisze:staż zacząć w tej sytuacji, to chyba niemożliwe
Dlaczego?

whiteeye pisze:Złożyłam wymagane dokumenty ale dostałam odmowę.
Pisemną? Co na niej było napisane?

Zdecydowanie mogłaś od 1 września rozpocząć staż. To kwestia formalna, więc nie wymaga faktycznego stawienia się w pracy. Miałabyś jedynie wydłużony okres stażu o 80 dni.


Pisemną. Napisane było że w oparciu o kartę nauczyciela i rozporządzenie dot awansu nauczycieli otwarcie przeze mnie stażu będzie możliwe we wrześniu 2011r bo obecnie jestem na urlopie macierzyńskim. Bez konkretnych paragrafów.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: AWANS a urlop macierzyński

Postautor: edzia » 2010-10-22, 18:48

whiteeye, odpowiedź na swój problem masz właśnie w poście nr 85. :)

whiteeye
Posty: 74
Rejestracja: 2007-05-11, 22:01

Re: AWANS a urlop macierzyński

Postautor: whiteeye » 2010-10-22, 19:28

edzia pisze:whiteeye, odpowiedź na swój problem masz właśnie w poście nr 85. :)

Wiem
Tylko nie wiem jak to mojej dyrektorce wyjaśnić.... Nie wiem czy ona przyjmie tę odpowiedź jako właściwą i co jeśli nie zmieni zdania, co zrobić w takiej sytuacji??

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: AWANS a urlop macierzyński

Postautor: edzia » 2010-10-22, 20:38

Wydrukuj jej tę interpretację z postu 85 i daj do poczytania. Musi zmienić zdanie.

whiteeye
Posty: 74
Rejestracja: 2007-05-11, 22:01

Re: AWANS a urlop macierzyński

Postautor: whiteeye » 2010-10-23, 08:53

edzia pisze:Wydrukuj jej tę interpretację z postu 85 i daj do poczytania. Musi zmienić zdanie.

Chyba nic innego mi nie pozostało...

jarko
Posty: 219
Rejestracja: 2010-09-18, 22:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Historia
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: AWANS a urlop macierzyński

Postautor: jarko » 2010-10-23, 15:30

popatrzcie tyle to już lat a nadal kobiety są dyskryminowane i szykanowane kiedy mają urodzić, te przepisy nijak się mają do gadania o wspomaganiu rodziny etc. A przecież większość w zawodzie to nauczycielki. I nikt się nie bierze aby to sensowniej uregulować, aby przerwa nie powodowała konieczności powtarzania stażu od początku.
Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo

whiteeye
Posty: 74
Rejestracja: 2007-05-11, 22:01

Re: AWANS a urlop macierzyński

Postautor: whiteeye » 2010-10-29, 09:47

Pisałam do kuratorium oświaty w Warszawie i dostałam odpowiedź że mogę rozpocząć staż.
Załączniki
bez tytułu.bmp.jpg

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: AWANS a urlop macierzyński

Postautor: edzia » 2010-10-29, 18:27

Chyba więc nie zawahasz się machnąć przed nosem dyrektorce tym pismem? ;)

Skolgirl
Posty: 6
Rejestracja: 2008-10-15, 16:42
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: AWANS a urlop macierzyński

Postautor: Skolgirl » 2010-11-02, 19:12

Witam. Przejrzałam forum, ale nie znalazłam odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie, więc proszę o pomoc. 5 grudnia kończy mi się staż na mianowanego i niestety nie załapię się na egzamin w sesji zimowej. Właśnie dowiedziałam się, że jestem w ciąży i dzidziuś prawdopodobnie urodzi się na koniec czerwca. Czy będąc na urlopie macierzyńskim będę mogła zdawać egzamin na mianowanego?

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: AWANS a urlop macierzyński

Postautor: malgala » 2010-11-02, 19:22

Skolgirl pisze:Czy będąc na urlopie macierzyńskim będę mogła zdawać egzamin na mianowanego?

Tak.


Wróć do „Awans zawodowy nauczyciela”