Praca w szkole za granicą - uznanie stażu pracy?

rady, wskazówki, wymiana doświadczeń

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
pawarycy
Posty: 4
Rejestracja: 2010-08-30, 16:31
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Informatyka
Lokalizacja: wielkopolskie

Praca w szkole za granicą - uznanie stażu pracy?

Postautor: pawarycy » 2010-08-30, 16:46

Witam wszystkich,

Od ponad 3-ch lat pracuję jako nauczyciel w (angielskiej) szkole podstawowej w Wielkiej Brytanii. Jako, że Polska należy do Unii Europejskiej, nie było żadnych przeszkód z nostryfikacją dokumentów i uznaniem kwalifikacji zawodowych z Polski.

Jednak do kraju ojczystego człowieka ciągnie...no i tu pojawia się pytanie - czy po powrocie zostanie uznany mój staż zawodowy, i czy będzie to miało wpływ na awans zawodowy? Trochę zabawne mi się wydaje że anglista-informatyk z, powiedzmy, 5-letnim stażem miałby zaczynać od samego początku.

Ciekaw jestem, czy ktoś z szanownych forumowiczów zetknął się już z podobnym tematem. Czy istnieje jakaś ścieżka administracyjna, tudzież prawna, aby uznany został staż zagraniczny?

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Praca w szkole za granicą - uznanie stażu pracy?

Postautor: vuem » 2010-08-30, 17:57

Nigdy nie słyszałem o uznaniu stażu...w sensie awansu nauczyciela. Bo faktu, że przepracowałeś 5 lat w szkole nikt nie zakwestionuje.

Masz wymagane wykształcenie, więc jeśli się nie mylę, to możesz wskoczyć na kontraktowego z pominięciem stażysty i okres stażu mieć skrócony.

"za staż pracy i wybitne osiągnięcia"...czy jakoś tak :wink:

Awatar użytkownika
pawarycy
Posty: 4
Rejestracja: 2010-08-30, 16:31
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Informatyka
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Praca w szkole za granicą - uznanie stażu pracy?

Postautor: pawarycy » 2010-08-30, 20:13

No właśnie, staż pracy vs. awans zawodowy...

Nie pamiętam jak to dokładnie jest od 2007 roku, ale z tego co wyczytałem to stażysta trwa 9 m-cy, a potem z kontraktowego na mianowanego 2lata i 9 m-cy.

Czyli, jak na moją logikę, po 4 latach pracy w szkole otrzymuje się tytuł nauczyciela mianowanego...oczywiście, przy pomyślnych wiatrach :P . Czy dobrze to wyliczyłem?

Moja szwagierka jest nauczycielka w szkole i mówiła mi, ze to tylko w gestii dyrektora leży uznanie stażu przy i nadanie tytułu nauczyciela kontraktowego... no a co w wypadku tytułu nauczyciela mianowanego? Gdzie się udać z tym zgryzem?

Tu cytat z przepisów: "Stopień nauczyciela mianowanego nadaje organ prowadzący szkołę."

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Praca w szkole za granicą - uznanie stażu pracy?

Postautor: vuem » 2010-08-30, 20:35

pawarycy pisze:stażysta trwa 9 m-cy, a potem z kontraktowego na mianowanego 2lata i 9 m-cy.


Zapomniałeś o przerwie 2-letniej między nadaniem stopnia nauczyciela kontraktowego i rozpoczęciem stażu na nauczyciela mianowanego, w trakcie której musisz być zatrudniony w szkole, na umowę o pracę.

W Twoim przypadku myślę, że kontrakt można by Ci nadać praktycznie od ręki, rezygnując z etapu stażysty, potem 2 lata przerwy i skrócony staż na mianowanego. Pod warunkiem, że dyrektor uzna Twoje 5 lat w brytyjskiej szkole za "długi staż pracy i wyjątkowe osiągnięcia"

Jakoś tak to chyba wygląda, nie jestem pewien, nie pamiętam dobrze. Na forum są wątki o awansie zawodowym nauczycieli, więc na pewno znajdziesz informację.

Nie chciałbym wprowadzić Cię w błąd, a nie chce mi się teraz grzebać po forum, czy innych źródłach :oops: Sorry;)


Wróć do „Awans zawodowy nauczyciela”