ciąża w trakcie odbywanego stażu

rady, wskazówki, wymiana doświadczeń

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: ciąża w trakcie odbywanego stażu

Postautor: Yoka » 2011-06-21, 17:22

niestety za późno

tu masz przepisy

http://awans.mgk.pl/stazysta/wstep_stazysta.htm

a nie mogłaś poczekać z tym L4? Dyrektor by wyznaczył ci termin rozmowy i wtedy byś zaplanowała jak to L4 brać.

agata_k83
Posty: 6
Rejestracja: 2011-06-21, 15:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: ciąża w trakcie odbywanego stażu

Postautor: agata_k83 » 2011-06-21, 17:27

Nie mogłam czekać, niestety... Ale staż mam zaliczony? Czy nie?

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: ciąża w trakcie odbywanego stażu

Postautor: Yoka » 2011-06-21, 17:32

nie przeczytałaś tego co masz w linku

"Po otrzymaniu pozytywnej oceny dorobku zawodowego za okres stażu masz 14 dni na złożenie wniosku o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego (KN art. 9d ust. 2).

Wniosek składasz do dyrektora szkoły (KN art. 9b ust. 2), który powołuje komisję kwalifikacyjną (KN art. 9g ust. 1). W przypadku niedotrzymania terminu złożenia wniosku, jesteś zobowiązany do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze (KN art. 9d ust. 2)."

Rozumiem,że sprawozdanie złożyłaś, a więc otrzymasz ocenę i jak nie złożysz wniosku o rozmowę (postępowanie kwalifikacyjne), to nie kończysz stażu i musisz go zrobić jeszcze raz, jak pewnego pięknego dnia wrócisz do pracy.

Ciesz się ciążą i nie rozmyślaj już o tym.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: ciąża w trakcie odbywanego stażu

Postautor: edzia » 2011-06-22, 21:48

Yoka pisze:"Po otrzymaniu pozytywnej oceny dorobku zawodowego za okres stażu masz 14 dni na złożenie wniosku o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego (KN art. 9d ust. 2).
Art. 9d ust. 2 rozpoczęcia stażu.

Art. 9d ust. 7 mówi o terminie złożenia wniosku o postępowanie egz. ("w roku otrzymania pozytywnej oceny dorobku zawodowego"). Czyli gdyby nie kończący się stosunek pracy, miałabyś jeszcze czas.

Złóż więc w najblizszych dniach wniosek. Możesz zrobić to osobiście. W sensie prawnym za "świadczenie pracy podczas zwolnienia lekarskiego" można tak samo uznać zaniesienie zwolnienia lekarskiego, zaniesienie wniosku do szkoły, jak i stawienie się na rozmowę kwalifikacyjną.

Powiedz pracodawcy, że na rozmowę przyjdziesz, mimo L4. O ile dobrze się orientuję, jedyną prawną konsekwencją świadczenia pracy podczas zwolnienia lekarskiego jest odebranie prawa do zasiłku chorobowego, oczywiście tylko za dni świadczenia pracy. Ale to pracodawca musiałby uznać stawienie się na rozmowę kwalifikacyjną, czy przyniesienie do szkoły wniosku, za świadczenie pracy. Raczej tego nie zrobi.

agata_k83
Posty: 6
Rejestracja: 2011-06-21, 15:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Re: ciąża w trakcie odbywanego stażu

Postautor: agata_k83 » 2011-06-22, 22:04

Dzięki Edzia, teraz czekam na ocenę dorobku zawodowego, jeśli ją dostanę niezwłocznie złożę wniosek.

schmetterlingg
Posty: 13
Rejestracja: 2011-09-20, 19:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: dolnośląskie

ciąża a staż

Postautor: schmetterlingg » 2011-09-20, 19:13

Witam! 1 września rozpoczęłam staż jako nauczycielka niemieckiego, staż ma trwać do 31 maja, jednak dowiedziałam sie że jestem w ciąży (termin na połowę kwietnia) w związku z tym stażu nie ukończę... Mam nadzieję, ze będę mogla pracować do kwietnia i chciałabym jak najszybciej wrócić do pracy. Umowę mam do 31 sierpnia. Proszę o informację czy jeśli zostanie mi miesiąc do ukończenia stażu to będę mogła ten miesiąc zrobić we wrześniu i staż w ten sposob zakończę czy bedę musiała staż zaczynać od początku w następnym roku szkolnym? Dyrektor jeszcze nie wie o mojej ciąży, czy do 31 sierpnia nie będzie mógł mnie zwolnić jeśli się o niej do wie czy jestem chroniona? Bardzo zależy mi na tej pracy i mam nadzieję, że wszystko się ułoży...:/ Z góry dziękuję za odpowiedź.

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: ciąża w trakcie odbywanego stażu

Postautor: Yoka » 2011-09-20, 20:50

tu masz kalkulator urlopu macerzyńskiego
http://www.ciazowy.pl/kalkulator,urlop- ... ynski.html

wynika z tego, że jeśli urodziłabyś dokładnie 15 kwietnia to Twój macierzyński trwałby do 1 września 2012. I od 2 września przykładowo chciałabyś wrócić od razu do pracy? Naprawdę?

Dyrektor nie ma wobec Ciebie żadnych zobowiązań wynikających z ciąży a raczej macierzyńskiego, bo masz umowę do 31 sierpnia i ona wygasa i nie ma obowiązku przedłużania umowy. Może Ci dać umowę kolejną od 1 września, ale nie musi. Gdybyś rodziła np. 3 września wówczas miałabyś przedłużenie do dnia porodu czyli do tego przykładowego 3.09.

Stażu nie dokończysz. Nie wiem, co ci da wydłużenie go i tak masz rok z głowy i przerwa wymagana, aby zacząć staż na mianowanego też o rok się wydłuży. Poza tym o jaki m-c? Staż skończy się 31 maja, a jeśli urodzisz 2 kwietnia? I co zamierzasz z pracy być zabrana prosto na porodówkę? Rozumiem, że to Twoje pierwsze dziecko i stąd takie filmowo-"amerykańskie" wyobrażenie.

Trzeba było to wszystko przemyśleć zanim stawiłaś się do pracy 1.09.2011, ale rozumiem, że chciałaś mieć płatny macierzyński.

schmetterlingg
Posty: 13
Rejestracja: 2011-09-20, 19:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: ciąża w trakcie odbywanego stażu

Postautor: schmetterlingg » 2011-09-20, 21:54

Dziękuję za szybką odpowiedź. Z dyrektorem rozmawiałam juz w lutym, że od września będę zatrudniona, a o ciąży dowiedziałam się pod koniec sierpnia (potwierdzenie u lekarza na początku września), dlatego przystąpiłam do pracy z nadzieją, że ciąża będzie przebiegać prawidłowo i będę mogła do końca pracować (moja mama była nauczycielką i za każdym razem jak była w ciąży pracowała niemal do końca...). Nie chodzi mi o płatny macierzyński tylko o doświadczenie i możliwość pracy w zawodzie, a ta sprawia mi dużą przyjemność, dlatego nie chciałam rezygnować i przez 9 miesięcy siedzieć w domu... Do pracy chciałabym wrócić we wrześniu, ponieważ pracuję około 4-5 godzin dziennie, a mieszkamy niedaleko rodziców, którzy przez ten okres bez problemu zajmą się dzieckiem, poza tym mąż jest chętny pójść na tacierzyński w razie czego;) jeśli nie będę dawać rady to mogę również pracować na pół etatu...
Miałam tylko nadzieję, że staż mi nie przepadnie i będę mogła go "dokończyć" we wrześniu/październiku. Ale z tego co piszesz wynika, że jednak nie...:( Oczywiście jeśli w ogóle przedłużą mi umowę...

schmetterlingg
Posty: 13
Rejestracja: 2011-09-20, 19:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: ciąża w trakcie odbywanego stażu

Postautor: schmetterlingg » 2011-09-20, 22:01

Zdaję sobie sprawę, że po 31 sierpnia pracodawca nie ma wobec mnie żadnych zobowiązań ale czy przed 31 sierpnia mogę zostać zwolniona?
Piszesz :
"Nie wiem, co ci da wydłużenie go i tak masz rok z głowy i przerwa wymagana,"
Jaka przerwa jest wymagana? Chodzi o macierzyński czy dodatkowo jakąś przerwę?

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: ciąża w trakcie odbywanego stażu

Postautor: Yoka » 2011-09-20, 22:09

aby móc kontynuować ten staż musisz mieć umowę w tej samej szkole. Nauczyciel stażysta nie może przenosić stażu do innnej szkoły. A więc załózmy, że urodzisz 5 kwietnia, i pracowałaś do 4 kwietnia ( w co osobiście nie wierzę, ale niech Ci będzie), więc musiałabyś mieć wydłużony czas zaraz po powrocie we wrześniu, ale to nic Ci nie daje w efekcie - bo kończysz staż w środku r.szk. i ten rok już trwa. Owszem zyskujesz to, że nie robisz stażu od początku, ale przy opcji rozpoczynania stażu na mianowanie i tak masz o 1 rok dłuższą przerwę, bo właśnie miałaś wydłużony staż.

I serio, wierzysz w to i naprawdę chcesz z wielkim brzuchem do końca ciąży chodzić po szkole podczas przerw? Nie obawiasz się, że coś się może stać przez nierozwagę uczniów? Że np. któryś z uczniów padnie na /ciebie, popchnie Cię niechcący albo trąci i coś się stanie? Warto tak się zabijać o 150zł brutto w wypłacie? Sama byłam 2x w ciąży pracując w szkole i serio, do 7 m-ca praca uważam za max, moja dyrektorka zresztą niechętnie widzi panie w zaawansowanej ciąży w pracy właśnie z obawy o ich bezpieczeńśtwo.

Skoro Mama Twoja jest nauczycielką, to może też coś Ci doradzi. A w przypadku mężą, to chyba masz na myśli wychowawczy?

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: ciąża w trakcie odbywanego stażu

Postautor: Yoka » 2011-09-20, 22:13

schmetterlingg pisze:Zdaję sobie sprawę, że po 31 sierpnia pracodawca nie ma wobec mnie żadnych zobowiązań ale czy przed 31 sierpnia mogę zostać zwolniona?
Piszesz :
"Nie wiem, co ci da wydłużenie go i tak masz rok z głowy i przerwa wymagana,"
Jaka przerwa jest wymagana? Chodzi o macierzyński czy dodatkowo jakąś przerwę?



w ciązy kobiety nie można zwolnić. Zresztą w szkole nie ma zwolnień w trakcie r.szk. Możesz tylko dostać wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony w maju danego r.szk. mówiącą o zwolnieniu Cię od września kolejnego r.szk.A Ciebie to nie dotyczyc wcale, bo masz umowę na rok.

Mówię o przerwie w stopniach awansu. Po uzyskaniu stopnia kontraktowego n-la, musisz przepracować 2 lata jako kontraktowy, aby móc zacząć staż na minowaniego. I tu i tak Ci się zrobi 3 lata szkolne przerwy, bez różnicy, czy wydłuży Ci się staż o ten macierzyński, czy zaczniesz go we wrześniu po macierzyńskim od nowa.

schmetterlingg
Posty: 13
Rejestracja: 2011-09-20, 19:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: ciąża w trakcie odbywanego stażu

Postautor: schmetterlingg » 2011-09-20, 22:23

jeśli chodzi o męża to tak, miałam na myśli wychowawczy:)
Ja na razie gdybam, mam nadzieję, że będę się dobrze czuła i będę mogła pracować jak najdłużej, ale czas pokaże... Jeśli pracowałabym piąty rok w tej szkole to oczywiście nie chciałabym pracować do "końca" ciąży, jednak to jest mój pierwszy rok pracy po studiach i choć cieszę się z ciąży to nie była do końca planowana, mam wrażenie, że zawiodłam zaufanie dyrektora, który przyjął mnie bez doświadczenia i w związku z tym chciałabym pracować jak najdłużej żeby pokazać, że mi zależy, bo naprawdę lubię swoją pracę i nie chciałabym jej stracić, tak jak pisałam nie zależy mi na pieniądzach, tylko chciałabym się wykazać, aby dyrektor docenił moją pracę i chciał przedłużyć umowę... Chociaz po takim numerze szczerze w to wątpię...
Dziękuję za wyjaśnienia.

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: ciąża w trakcie odbywanego stażu

Postautor: Yoka » 2011-09-20, 22:35

życzę Ci powodzenia i zdrowej dzidzi oraz szczęśliwego rozwiązania.

Mam nadzieję, że dyrektor doceni Twoje poświęcenie i da Ci umowę po macierzyńskim od września, choć powiem Ci, że jeszcze nie spotkałam takiego osobiście ani o takim nie słyszałam - sama byłam w takiej sytuacji przy pierwszej ciąży i mimo, że usłyszałam w marcu, że jestem uwzględniona w arkuszu orgaznizacyjnym na kolejny r.szk. po oznajmieniu, że miło mi i żę jestem w ciąży, dostałam umowę do dnia porodu, a dyr znalazła nowego anglistę. Niedawno też był wątek o tym, że dziewczyna uczciwie przyznała się w sierpniu, że jest w ciąży i obiecanej umowy od września już nie dostała, tylko ta stara jej się przedłużyła do porodu.
Oby u Ciebie było inaczej.

Ale powiem tak, jeśli poczujesz się źle w ciąży lub poczujesz, że już nie dajesz rady, idź na L4 i nie rozmyślaj, czy doceni czy nie doceni - bo...pracę można mieć niejedną, a dziecko jest jedyne i niepowtarzalne.

schmetterlingg
Posty: 13
Rejestracja: 2011-09-20, 19:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: ciąża w trakcie odbywanego stażu

Postautor: schmetterlingg » 2011-09-21, 07:38

Dziękuję za fachową pomoc oraz miłe słowa...:) Mam nadzieję, że wszystko się ułoży, ale oczywiście ciąża jest w tej chwili najważniejsza....
Jak już będę wiedziała na czym stoję to podzielę się tą informacją...
Pozdrawiam

Tortelinka
Posty: 2
Rejestracja: 2011-12-06, 23:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: wielkopolskie

2 ciąże w trakicie stażu na nauczyciela mianowanego

Postautor: Tortelinka » 2011-12-06, 23:30

Witam,
Pisze do was moi drodzy bo nie wiem do kogo zwrócić sie o pomoc, mam nadzieję, że tu ja odnajdę.
Jęstem nauczycielem w Gimnazjum w 2009r zaczęłam swój staz na mianowanego będąc juz w ciąży 14 listopada 2009 r poszłam na L4 i pozostałam na nim dorozwiązania czyli do 5 lutego 2010r. Nastepnie byłam na macierzyńskim do 24 czerwca 2010r. Razem ok 7 miesiecy. Lubie uczyc i dlatego tez postanowiłam nie brać wyrównania za ferie i wrócić do pracy. Kontynuowałam staż bez problemu wydłużyli mi tylko jego trawnie o czas nieobecności (zgodnie z przepisami). Jednak w juz w lipcu 2011 zaczęłam sie zastanawiać na schodami, które mnie czekają. Własnie w lipcu 2011 dowiedziałam sie, że na świat przyjdzie moje drugie dziecię, obecnie jestem w 6 miesiącu ciąży i nadal pracuję, jednak chciałabym pójść juz na wolne (troche juz cięzko z brzuszkiem) od nowego semestru. Pani dyrektor powiedziała mi, że musze pracować do 9 miesiaca bo przerwie mi staż bo połączy mi poprzednia nieobecność z tą która nastąpi w 2012 :( . Wedele przepisów musi być to przerwa ciągła dłyuższa niż rok, prawda? Czy Pani dyrektor może zsumować mi poprzednia nieobecność?
Błagam pomóźcie bo uczenie naprawde sprawia mi frajdę, ale chodzenia z brzuchem pod brodą i w 9 miesiacu trudno mi sobie wyobrazić :( Pomóżcie proszę.


Wróć do „Awans zawodowy nauczyciela”

cron