ciąża w trakcie odbywanego stażu

rady, wskazówki, wymiana doświadczeń

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

ziellona
Posty: 7
Rejestracja: 2009-10-10, 22:39
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

ciąża w trakcie odbywanego stażu

Postautor: ziellona » 2010-09-19, 23:09

Witam,
proszę o pomoc doświadczonego nauczyciela!!!

A mianowicie, we wrześniu tego roku podpisałam umowę o pracę w szkole na 1 rok - do 31.08. i z racji tego, że jest to moja pierwsza praca rozpoczynam staż.

Jednak okazało się, że jestem w ciąży, poród to połowa maja.
Wariant optymistyczny:
Zakładam, że będę się dobrze czuła i do kwietnia normalnie pracowała, jednak staż trwa do 31.05 i na pewno nie będę pracowała do tego czasu.
Czy w takiej sytuacji mój staż ulega przedłużeniu? I co z macierzyńskim, który planowo kończy mi się we wrześniu 2011, ale umowę mam do 31.08???

Gorszy wariant - jeśli moja ciąża nie będzie taka super i nie pozwoli mi pracować.
Wtedy moja nieobecność będzie dłuższa niż miesiąc i czy w takiej sytuacji kumuluje mi się ilość nieobecności i o tyle przedłuża się staż? Tylko warunkiem jest chyba podpisanie kolejnej umowy, bo ta wygaśnie 31.08.2011....

a czy można jeszcze zrobić tak - 3tyg. urlopu kilka dni pracy, 3tyg. urlopu kilka dni pracy i tak do porodu (wiem, że to nieetyczne, dlatego zakładam taką ewentualność tylko przy ciąży mniej optymistycznej) - czy wtedy moja nieobecność też się sumuje i przedłuża staż???

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: ciąża w trakcie odbywanego stażu

Postautor: Yoka » 2010-09-20, 07:57

po pierwsze jakiego urlopu? Nie ma czegoś takiego jak urlop w szkole, Twój urlop to ferie zimowe i wakacje.

Uwazam, że istnieje szansa, że nie dokończysz stażu po prostu. Umowa Twoja nie musi być przedłużona z urzędu, tzn. np. gdybyś miała poród we wrześniu 2011, pracodawca byłby zobligowany do przedłużenia Ci umowy do czasu porodu lub dałby Ci nową umowę na rok wiedząc, że i tak będziesz na macierzyńskim.

A tak na marginesie - ciesz się ciążą, a nie myśl o stażu. Różnica w zarobku nauczyciela stażysty a kontraktowego już nie jest taka duża jak była jeszcze parę lat temu. Pamiętaj - pracę można mieć tą lub inną, a z posiadaniem dzieci i szczęśliwym donoszeniem ciąży różnie bywa, dlatego dbaj o siebie, nie patrz na staż.

marzena.nowaczyk
Posty: 2
Rejestracja: 2011-01-24, 12:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: małopolskie

Re: ciąża w trakcie odbywanego stażu

Postautor: marzena.nowaczyk » 2011-01-24, 12:09

jestem dokładnie tego samego zdania :) ciesz się ciąża a nie martw o pracę! praca rzecz nabyta, ale dziecko jest ważniejsze:) a jakbyś jeszcze miała jakieś pytania to wejdź sobie na zakładkę awans zawodowy na szkolymuzyczne.pl - tam jest wszystko świetnie opisane jeśli chodzi o zasady naszego cudownego awansu... :P

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: ciąża w trakcie odbywanego stażu

Postautor: edzia » 2011-01-24, 15:39

marzena.nowaczyk pisze:szkolymuzyczne.pl
A ja mam już po dziurki w nosie reklamowania tej strony przez @barbarę.boguszewską, @h.bieniuk, @anię_kruczek i @marzenę.nowaczyk. Nie cierpię spamerów!

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: ciąża w trakcie odbywanego stażu

Postautor: malgala » 2011-01-24, 17:11

edzia pisze:A ja mam już po dziurki w nosie reklamowania tej strony przez @barbarę.boguszewską, @h.bieniuk, @anię_kruczek i @marzenę.nowaczyk. Nie cierpię spamerów!

Masz rację.
Typowe spamerki.
Dziwny zbieg okoliczności. Są to nowi użytkownicy i tę samą stronę reklamują.

marzena.nowaczyk
Posty: 2
Rejestracja: 2011-01-24, 12:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: małopolskie

Re: ciąża w trakcie odbywanego stażu

Postautor: marzena.nowaczyk » 2011-01-26, 08:16

A szanowne koleżanki były w ogóle na tej stronie czy tak tylko piszą żeby pisać? Bo może zamiast kogoś oskarżać o spam to najpierw sprawdzicie co jest na stronie, bo moim zdaniem jest tam wszystko co trzeba wiedzieć o awansie nauczyciela zebrane w jednym miejscu, dlatego stronę warto polecać. Jeśli się z tym nie zgadzacie to podajcie inne adresy, gdzie Waszym zdaniem są lepsze informacje. To, że jestem nowym użytkownikiem nie oznacza, że można mnie szufladkować...

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: ciąża w trakcie odbywanego stażu

Postautor: edzia » 2011-01-26, 10:34

marzena.nowaczyk pisze:dlatego stronę warto polecać
Jeśli rzeczywiście jest rewelacyjna i jeśli ktoś pyta, to warto. Ty zaś wystrzelasz ni z gruszki, ni z pietruszki, żeby wchodzić na tę stronę. I nie tylko ty.

marzena.nowaczyk pisze:Jeśli się z tym nie zgadzacie to podajcie inne adresy, gdzie Waszym zdaniem są lepsze informacje.
Jak ktoś zapyta, to podam. W tym wątku nie widzę absolutnie takiej potrzeby. A poza tym takich stron jest w sieci mnóstwo, nawet lamer komputerowy nie będzie miał problemu ze znalezieniem i ocenieniem jej przydatności po swojemu. :wink:

marzena.nowaczyk pisze:To, że jestem nowym użytkownikiem nie oznacza, że można mnie szufladkować...
Spamera można, a nawet trzeba! Zwłaszcza wtedy, gdy jest nowym użytkownikiem. ;)


marzena.nowaczyk pisze:bo moim zdaniem jest tam wszystko co trzeba wiedzieć o awansie nauczyciela zebrane w jednym miejscu

1. Zakładka Przepisy prawne: Rozdział dotyczący awansu zawodowego z KN jest w swojej pierwotnej postaci z... 2000 r., czyli z początku istnienia awansu zawodowego. ;) Są wprawdzie podane jakieś dwie nowelizacje KN, ale znów - ni z gruszki, ni z pietruszki - nie w temacie awansu zawodowego i przecież to nie wszystkie nowelizacje od 2000 r. Jak można polecać coś takiego do stosowania?!

2. Jeśli już tak zachwalasz, że jest tam wszystko, co trzeba do awansu, to rozdział 3a KN nie zawiera wszystkich przepisów awansowych, są one rozproszone po całej KN,ale trzeba się trochę potrudzić, by je znaleźć.

3. Rozporządzeniu MENiS w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli nadano tytuł "ustawa o awansie zawodowym". :mrgreen:

4. Brak ostatniej zmiany rozporządzenia z 2010 r.

5. Jeśli chodzi o jakieś wygodne dla przeciętnego nauczyciela korzystanie z przepisów prawnych, to wypada się potrudzić o ich ujednolicenie.

6. Zakładka Porady -> Plan rozwoju zawodowego, tak na szybko, bo nie chce mi się śledzić wszystkiego:
- "Plan najwygodniej jest pisać w formie tabelarycznej. Ważne, aby znalazły się w nim następujące pozycje: cele, zadania, sposoby i formy realizacji, spodziewane efekty, termin realizacji, sposób dokumentowania." - Żaden przepis prawny nie wymaga, by każde zadanie PRZ rozpisać na cele, sposoby, formy, efekty, terminy, dowody. Więc wcale nie jest to takie ważne.
- "Po złożeniu i zatwierdzeniu planu rozwoju zawodowego należy pamiętać o dokumentowaniu realizowanych działań w nim zamierzonych." Niekoniecznie. Nie każdy dyrektor wymaga dowodów. A nie wierzę, by sam nauczyciel nie mógł zapamiętać bez gromadzenia świstków, co robił w okresie stażu.
- "Pomocne jest gromadzenie kart hospitacji, konspektów i scenariuszy, jak również prac dzieci i nagrań wideo z prowadzonych zajęć." - Jasne, bez dowodów, że nauczyciel w ogóle otworzył gębę do uczniów, nie ma prawa uzyskać wyższego stopnia awansu. ;)

7. Porady » Wzory dokumentów » Teczki -> Teczka nauczyciela stażysty powinna zawierać:
"1. - potwierdzone urzędowo (dyrektor lub kadry) kopie stwierdzające kwalifikacje do nauczania danego przedmiotu lub prowadzonych innych zajęć,
- dyplom ukończenia studiów zgodnych z nauczanym przedmiotem lub rodzajem prowadzonych zajęć."
- a czym się jedno od drugiego różni? ;)
"2. Akt nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela stażysty" - a skąd nauczyciel stażysta ma taki papiór wziąć? :mrgreen:
"TECZKA C - dokumentacja potwierdzająca spełnienie wymagań na stopień nauczyciela kontraktowego" - u stażysty taka teczka? od kiedy? A poza tym, jak można udokumentować stwierdzenie spełniania wymagań niezbędnych do uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego?

8. Podobne błędy we wzorze teczki nauczyciela kontraktowego.

9. A we wzorze teczki nauczyciela mianowanego jest, owszem, "TECZKA C - dokumentacja potwierdzająca spełnienie wymagań na stopień nauczyciela dyplomowanego", ale tylko tyle. :) Żadnych porad, jak są zorganizować, jak i co w niej opisać, a to jest najważniejsze i zarazem najtrudniejsze, jeśli chodzi o teczkę nauczyciela ubiegającego się o stopień dyplomowanego. Poza tym, brak informacji, którą teczkę oddaje się dyrektorowi, którą do kuratorium, a to też ważne i często nauczyciele nie wiedzą, przepisy w tym zakresie też się zmieniały.

10. W zakładce Przydatne linki mnóstwo adresów www nt. awansu, masz więc odpowiedź na swoje pytanie: "Jeśli się z tym nie zgadzacie to podajcie inne adresy" :mrgreen:

11. W zakładce Stopnie awansu zawodowego: "Nauczyciel mianowany ubiegający się o awans na stopień nauczyciela dyplomowanego w okresie odbywania stażu powinien w szczególności: (...) uczestniczyć w realizowaniu zadań wykraczających poza wykonywane obowiązki służbowe" - Po zmianie rozporządzenia w 2004! r. to zadanie jest już zmienione na inne.

12. W zakładce System awansu: "Staż przerywa się z powodu nieobecności nauczyciela w szkole z powodu: czasowej niezdolności do pracy w skutek choroby, zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy oraz urlopu innego niż urlop wypoczynkowy, trwającej dłużej niż 3 miesiące. Po ustaniu przyczyny przerwania stażu nauczyciel może złożyć wniosek o kontynuację stażu
art. 9d ust. 3 i 4 K. N."
- informacja nieprawdziwa, była zmiana przepisów w tej sprawie, już dość dawno.

13. W ww. zakładce terminy złożenia wniosku o postępowanie kwalifikacyjne i egzaminacyjne też już się zmieniły, podane są więc nieaktualne. Skład komisji również się zmienił.

No więc masz! Polecaj dalej więc tę nieprofesjonalną stronę, ale na innym forum!

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: ciąża w trakcie odbywanego stażu

Postautor: renati23 » 2011-02-03, 22:35

marzena.nowaczyk pisze: To, że jestem nowym użytkownikiem nie oznacza, że można mnie szufladkować...

ale że piszesz z tego samego komputera pod kilkoma nickami to jest w porządku

IP dla tego postu ******************
Użytkownicy piszący z tego IP
magda.p [ 4 Posty ]
marzena.nowaczyk [ 2 Posty ]
h.bienuk [ 1 Post ]

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: ciąża w trakcie odbywanego stażu

Postautor: renati23 » 2011-02-03, 22:46

A ja mam już po dziurki w nosie reklamowania tej strony przez @barbarę.boguszewską, @h.bieniuk, @anię_kruczek i @marzenę.nowaczyk. Nie cierpię spamerów!

natomiast @barbara.boguszewska, też pisz pod kilkoma nickami:
IP dla tego postu ********************
Użytkownicy piszący z tego IP
barbara.boguszewska [ 6 Posty ]
ania_kruczek [ 4 Posty ]
miroslaw.bobr [ 2 Posty ]
michaella

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: ciąża w trakcie odbywanego stażu

Postautor: edzia » 2011-02-03, 23:00

Od razu wyczułam, że coś śmierdzi. ;)

mdm_kasia
Posty: 1
Rejestracja: 2011-03-01, 17:44
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Wychowanie fizyczne
Lokalizacja: śląskie

Re: ciąża w trakcie odbywanego stażu

Postautor: mdm_kasia » 2011-03-02, 10:34

Hej. Termin porodu mam na początek kwietnia a staż powinien się skończyć 31 maja nie miałam do tej pory L4 dłużej niż 30 dni. Czy jeśli macierzyńskie skończy mi się w sierpniu to kontynuacja stażu odbywa się automatycznie czy dopiero od 1 września? Jeśli we wrześniu to czy mogę zakończyć staż z 31 października i dopiero potem złożyć wniosek badz w ten sam dzień?

jolantakska
Posty: 3
Rejestracja: 2011-04-28, 09:58
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: lubelskie

Re: ciąża w trakcie odbywanego stażu

Postautor: jolantakska » 2011-04-28, 10:21

Hej!Jestem nauczycielem kontraktowym,obecnie na urlopie macierzyńskim. W tym roku kończyłabym w maju staż na mianowanie.Od 3 stycznia do 30 byłam na zwolnieniu lekarskim, ( 30.01. urodziłam dziecko) urlop macierzyński mam do 18.06. CZy mój staż liczy sie od dnia powrotu czyli od 19.06? czy tez muszę zaczynać od września od nowa?o ile powinien być wydłużony staż na mianowanie w takim przypadku? z góry dzięki za odpowiedzi

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: ciąża w trakcie odbywanego stażu

Postautor: Yoka » 2011-04-28, 14:29

od 19.06 zacznie się naliczanie czasu do odrobienia

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: ciąża w trakcie odbywanego stażu

Postautor: edzia » 2011-04-28, 14:52

jolantakska pisze:o ile powinien być wydłużony staż na mianowanie w takim przypadku?
O 167 dni.

jolantakska
Posty: 3
Rejestracja: 2011-04-28, 09:58
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: lubelskie

Re: ciąża w trakcie odbywanego stażu

Postautor: jolantakska » 2011-04-28, 14:53

Yoka,
Dzieki piękne za odpowiedź, tylko czy wyjdzie mi tak, zastepuja mnie 2 babki i ciekawe czy dyrekcja dala im umowe do czerwca 21 czy do 18 za mnie, rok szkolny niby konczy sie 21.miałabym 2 dni pracy jeszcze;)


Wróć do „Awans zawodowy nauczyciela”