Sprawozdanie - dyplomowanie

rady, wskazówki, wymiana doświadczeń

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Sprawozdanie - dyplomowanie

Postautor: malgala » 2011-05-11, 17:54

Sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego należy złożyć w terminie 30 dni od zakończenia stażu.
Dyrektor ma 21 dni na dokonanie oceny dorobku zawodowego.
Nauczyciel składa wniosek do organu sprawującego nadzór pedagogiczny o uzyskanie akceptacji komisji kwalifikacyjnej w ciągu trzech lat od uzyskania pozytywnej oceny dorobku zawodowego za okres stażu. W przypadku niedotrzymania terminu złożenia wniosku, nauczyciel ponownie odbywa staż w pełnym wymiarze.

Art.3.9.UoSO
Posty: 661
Rejestracja: 2009-09-13, 23:19
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Sprawozdanie - dyplomowanie

Postautor: Art.3.9.UoSO » 2011-05-11, 19:09

Rozp. w sprawie uzyskiwania stopni awansu, par. 4, pkt. 4.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Sprawozdanie - dyplomowanie

Postautor: malgala » 2011-05-11, 19:52

Nie pisałam skąd te informacje, bo uważam, że nauczyciel ubiegający się o najwyższy stopień awansu zawodowego stosowne rozporządzenia powinien znać.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Sprawozdanie - dyplomowanie

Postautor: edzia » 2011-05-11, 19:55

fala75 pisze:Nie mogę natomiast nigdzie w przepisach znaleźć, ile mam czasu po zakończeniu stazu na złożenie sprawozdania do dyrekcji.
Więc, jak pisze @malgala, na napisanie sprawozdania z realizacji PRZ masz 30 dni od dnia zakończenia stażu (podstawę prawną podaje @matmanamaksa).

fala75 pisze:Wiem, że staż kończy sie po 2 latach i 9 miesiącach i że na złożenie wniosku o postępowanie w sprawie nadania stopnia nauczyciela dyplomowanego mam 3 lata od zakończenia stażu.
Tak, trzy lata, ale od daty uzyskania pozytywnej oceny dorobku zawodowego za okres stażu. To trochę różnica w porównaniu z datą zakończenia stażu, ale w sumie niewielka.

fala75 pisze:Mam z tym problem ponieważ w trakcie stażu nie udało mi się zostać egzaminatorem (w tym roku żadne szkolenie na egzaminatora z matematyki się nie odbyło, a ja dopiero w ostatnim roku stazu złożyłam w tym kierunku dokumenty) i z pełną realizacją wymagań założonych do spelnienia w planie rozwoju zawodowego muszę poczekać do czasu, aż uda mi się egzamin na egzaminatora zdać.
Nie możesz czekać. Sprawozdanie do dyrektora szkoły musisz teraz napisać. Napisz, że czegoś tam nie udało ci się zrobić i jakoś to uzasadnij. Tyle. Tak się pisze sprawozdanie.

Natomiast rzeczywiście, skoro nie pełnisz funkcji egzaminatora (a nie "masz" innych punktów spełnionych), to nie spełniasz wszystkich wymagań na stopień nauczyciela dyplomowanego, zatem ze złożeniem wniosku do kuratorium musisz poczekać (do trzech lat).

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Sprawozdanie - dyplomowanie

Postautor: malgala » 2011-05-11, 20:01

fala75 pisze:muszę poczekać do czasu, aż uda mi się egzamin na egzaminatora zdać

To jeszcze za mało. Musisz pełnić funkcję egzaminatora, czyli być powołana jako egzaminator.
Jeżeli w ciągu tych 3 lat zostaniesz przez OKE powołana, to wtedy warunek spełnisz. Jeśli nie - niestety (chyba, że masz jakieś inne jeszcze punkty i ten egzaminator był nadprogramowy).

fala75
Posty: 8
Rejestracja: 2011-05-11, 14:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Sprawozdanie - dyplomowanie

Postautor: fala75 » 2011-05-12, 08:00

Pieknie wszystkim dziękuję.

fala75
Posty: 8
Rejestracja: 2011-05-11, 14:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Sprawozdanie - dyplomowanie

Postautor: fala75 » 2011-05-12, 08:11

I jeszcze jedno głupie pytanie. Wszyscy mnie tu skarcili, że nie znam odpowiedniego rozporządzenia, więc pewnie teraz tez uznacie, że powinnam to wiedzieć, ale może i tym razem mimo to odpowiecie.
Czy można przedłużyć staż z innego powodu niż dłuższa niż miesiąc nieobecność w szkole? Czy tylko po uzyskaniu negatywnej oceny staż jest przedłużany o 9 miesiecy? No i czy jest szansa, że dyrektor oceni staż pozytywnie "jakby warunkowo", mimo że założony element bycia egzaminatorem nie został spełniony? Wtedy miałabym rzeczywiscie owe trzy lata na zostanie egzaminatorem.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Sprawozdanie - dyplomowanie

Postautor: edzia » 2011-05-12, 13:10

fala75 pisze:Czy można przedłużyć staż z innego powodu niż dłuższa niż miesiąc nieobecność w szkole?
Nie można. Ale niepotrzebnie kombinujesz w tym kierunku.

fala75 pisze:No i czy jest szansa, że dyrektor oceni staż pozytywnie "jakby warunkowo", mimo że założony element bycia egzaminatorem nie został spełniony?
Nie ma oceny warunkowej. Jest ocena pozytywna bądź negatywna. Tyle.

Ale niezrealizowanie takiego punktu PRZ (dot. zdobycia uprawnień egzaminatora) nie może być podstawą do wystawienia oceny negatywnej, gdyż obowiązujące czynności, powinności, były podczas stażu zapewne wykonywane (patrz § 8 ust. 1 rozporządzenia, a nie ust. 2). Powinnaś mieć więc staż pozytywnie oceniony.

Wtedy miałabym rzeczywiscie owe trzy lata na zostanie egzaminatorem.
Mimo, że to już pisałam, mam wrażenie, że nadal tego nie rozumiesz, dlatego powtórzę:
1. Czym innym jest sprawozdanie z realizacji PRZ, które składa się do dyrektora szkoły w terminie 30 dni od dnia zakończenia stażu i pisze się w nim, co się zrealizowało, a czego nie, w okresie stażu (tj. w okresie od 1 września 2008 r. do 31 maja 2011 r.). A realizować trzeba obowiązkowo to, co jest w § 8 ust. 1 rozporządzenia).
2. A czym innym jest tzw. teczka, którą składa się do kuratorium w terminie 3 lat od daty uzyskania pozytywnej oceny dorobku zawodowego i pisze się w niej potwierdzenie spełnienia wymagań określonych w § 8 ust. 2 rozp. Na napisanie tej "teczki" i na spełnienie wymagań masz te 3 lata, niekoniecznie więc musisz już w okresie stażu spełnić wszystkie wymagania. Zatem tytuł egzaminatora mogłabyś w tym czasie zrobić.

Jednak, jak pisze malgala, nie wystarczy zdobyć uprawnienia egzaminatora, trzeba jeszcze wykonywać zadania egzaminatora, czyli być powołanym do zespołu oceniającego prace uczniów. A z tym powoływaniem jest różnie. Ja radziłabym nie czekać i nie liczyć na to, lecz zająć się spełnianiem innych wymagań.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Sprawozdanie - dyplomowanie

Postautor: koma » 2011-05-12, 19:13

fala75 pisze:Mam z tym problem ponieważ w trakcie stażu nie udało mi się zostać egzaminatorem (w tym roku żadne szkolenie na egzaminatora z matematyki się nie odbyło, a ja dopiero w ostatnim roku stazu złożyłam w tym kierunku dokumenty)

Powinności nie wymagają od Ciebie zrobienia uprawnień egzaminatora! W sprawozdaniu po prostu napisz - jeżeli oczywiście masz to w planie - jakie są powody niespełnienia tego punktu planu.

i z pełną realizacją wymagań założonych do spelnienia w planie rozwoju zawodowego muszę poczekać do czasu, aż uda mi się egzamin na egzaminatora zdać.

Wymagania dotycza dokumentacji, którą przedstawiasz w kuratorium - więc masz jeszcze czas. Jeżeli działania, które podjęłaś, nie wystarczą (brakuje Ci tej "literki"), to musisz cos "dorobić" i dopiero wtedy złożysz wniosek o rozmowe kwalifikacyjną. Masz 3 lata. Pamietaj jednak, ze same uprawnienia nie wystarczą - musisz "pełnić zadania egzaminatora", a więc pracować choć raz w komisji. Inaczej komisja nie uzna Ci tego punktu.

Z pisaniem sprawozdania dla dyrektora czekać nie możesz!! Należny to zrobić po zakończeniu stażu.


O kurka...Nie przeczytałam drugiej strony przed napisaniem posta, a Wy juz przecież napisałyście, co trzeba :oops:

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Sprawozdanie - dyplomowanie

Postautor: malgala » 2011-05-12, 19:33

koma pisze:O kurka...Nie przeczytałam drugiej strony przed napisaniem posta, a Wy juz przecież napisałyście, co trzeba :oops:

koma, dobrze zrobiłaś. Powtórki służą przecież lepszemu zapamiętaniu :D

rudimonek
Posty: 4
Rejestracja: 2011-04-15, 13:34
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: łódzkie

Re: Sprawozdanie - dyplomowanie

Postautor: rudimonek » 2011-05-18, 19:43

witam, piszę już sprawozdanie i dowiedziałam się od innych dyplomówek, że nie muszę zrealizować wszystkich zadań, które założyłam w planie. Nagle mój dyrek wyskakuje mi ze stwierdzeniem, że powinnam zrobić szkolenie RP. I dlaczego do tej pory tego nie zrobiłam. Bo to jest dzielenie się wiedzą. Ale ja dzieliłam się tą wiedza w inny sposób np. jako przewodnicząca zespołu ds. wf. No i dyrek mówi, że dyplomowany to jest taki co robi rzeczy niecodzienne nie takie jak uczenie itd. Załamałam się bo przeciez przygotowywałam uczniow do olimpiad, jezdziłam na zawody, konkursy, robiłam apele, gablotki, lekcje otwarte, realizowłam własny program nauczania itd. I to nie wystarczy na dyplomowanego???????? :(

sławka
Posty: 48
Rejestracja: 2009-09-11, 11:02
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Sprawozdanie - dyplomowanie

Postautor: sławka » 2011-05-24, 11:35

"Dyplomówki" mają rację. Plan to nie wyrocznia. Człowiek rożne rzeczy planuje, a w okresie 3 lat wiele może się wydarzyć i np. pokrzyżować te plany. Dlatego nie przejmuj się i spokojnie wyjaśnij dyrektorowi, że dzielenie się wiedzą może odbywać się na rożne sposoby. Szkolenie dla RP to tylko jedna z form, ale nie konieczna. Jeśli miałaś założone w PRZ , a nie zrealizowałaś to w sprawozdaniu wyjaśnij, że nie zrobiłaś, ale w zamian za to zrobiłaś wiele innych rzeczy czy coś w tym rodzaju. Ja jestem dyplomowana od roku i też nie przeprowadzałam szkolenia dla nauczycieli. Jest wiele ciekawszych zadań , którymi może wykazać się nauczyciel ubiegający się o awans.

ayashi
Posty: 12
Rejestracja: 2011-06-21, 12:16
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Sprawozdanie - dyplomowanie

Postautor: ayashi » 2011-06-25, 11:00

A co w sytuacji kiedy mimo dotrzymania terminów dyrektor nie wyda oceny stażu. Stwierdzi jedynie, że mu coś w sprawozdaniu nie pasuje i że on takiego sprawozdania nie podpisze. Na spotkanie się z dyr w sprawie wyjaśnień czekam już ponad rok ale jakoś nie ma dla mnie czasu. W związku z tym nie zmieniałam nic w sprawozdaniu i czekam. Koleżanka miała więcej szczęścia bo dla niej znalazł czas i swoje poprawiła. Problem w tym, że w przyszłym roku dyr odchodzi a ja idę na wolne :)


Wróć do „Awans zawodowy nauczyciela”