Umowa na zastępstwo a odbycie stażu

rady, wskazówki, wymiana doświadczeń

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Umowa na zastępstwo a odbycie stażu

Postautor: koma » 2011-08-22, 10:07

A więc: jeżeli dyrektor nie przydzieli na posiedzeniu organizacyjnym opiekuna stażu, należy jak najszybciej takie pismo złożyć, podając podstawę prawną.

Outorka
Posty: 17
Rejestracja: 2011-02-16, 10:54
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Umowa na zastępstwo a odbycie stażu

Postautor: Outorka » 2011-08-22, 13:37

Dziękuję raz jeszcze za wszystkie odpowiedzi. Byłam dziś w szkole, ale Dyrektora nie było, więc niczego w sumie się nie dowiedziałam. Rozumiem, że jeśli Dyrektor zna przepisy, to powinien na pierwszej radzie ogłosić, kto jest moim opiekunem? Jeśli tego nie zrobi, wtedy podejdę i zapytam.

Wiecie, tu też nie chodzi o to, że początkujący nauczyciel nie zna też przepisów i dlatego zgadza się na warunki Dyrekcji. Często (chyba najczęściej) jest tak, że po prostu tak się cieszysz, że w ogóle masz pracę w zawodzie, że boisz się, że jak będziesz kręcić nosem, to przecież tyle osób jest na Twoje miejsce. No i w momencie, gdy cytujesz Dyrektorowi przepisy, tak naprawdę zarzucasz mu niekompetencje (wiem, że tak naprawdę w takiej sytuacji to jest niekompetencja, ale takie zarzuty to nie najlepszy sposób na rozpoczęcie współpracy). Ja np. czekałam na pracę w zawodzie 3 lata, łapiąc jedynie bardzo krótkie zastępstwa w ciągu roku. W tej chwili czuję się i tak mega szczęśliwa, że ktoś mi wreszcie dał szanse na dłużej.

Awatar użytkownika
arsandra
Posty: 226
Rejestracja: 2010-08-19, 09:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Umowa na zastępstwo a odbycie stażu

Postautor: arsandra » 2011-08-22, 15:38

miwues pisze:
koma pisze:
arsandra pisze:To bardzo dobrze, że można rozpocząć staż, mimo niewiedzy dyrekcji.
Ja to rozumieć?
Bo jeżeli tak, że dyrektor może nawet nie wiedzieć, że rozpoczęłaś staż - to źle myślisz
Arsanda miała pewnie na myśli, że mimo tego, że dyrektor szkoły nie zna prawa, można rozpocząć staż, składając w sekretariacie odpowiednie pismo, z podaniem podstawy prawnej. Czynność taka jest prawnie skuteczna.


Dokładnie to miałam na myśli.
„Większość nauczycieli traci czas na zadawanie pytań, które mają ujawnić to, czego uczeń nie umie, podczas gdy nauczyciel z prawdziwego zdarzenia stara się za pomocą pytań ujawnić to, co uczeń umie lub czego jest zdolny się nauczyć”. Albert Einstein

Kasia8754
Posty: 1
Rejestracja: 2013-08-30, 07:40
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Umowa na zastępstwo a odbycie stażu

Postautor: Kasia8754 » 2013-08-30, 07:43

Witam!!! Czyli jeśli ja rozpoczynam pracę z dniem 1 września i jestem na zastępstwie za nauczycielkę która poszła na urlop poratowania zdrowia do 12 listopada ( poszła już w tamtym roku ale właśnie w listopadzie więc w ogóle nie myślałam o stażu) - jest to zbyt krótki okres żeby w ogóle zaczynać staż tak????

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Umowa na zastępstwo a odbycie stażu

Postautor: iluka » 2013-08-30, 07:51

W 2 miesiące staż?
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Umowa na zastępstwo a odbycie stażu

Postautor: edzia » 2013-08-30, 08:24

Kasia8754, nie jest to zbyt krótki czas, by zaczynać staż, ale jest duże ryzyko, że go nie skończysz. Aby skończyć staż, musiałabyś kontynuować zatrudnienie w szkole na min. pół etatu, co w sytuacji umowy na zastępstwo jest wątpliwe, albo najpóźniej w ciągu 3 miesięcy znaleźć nowe zatrudnienie. Inaczej ten rozpoczęty staż przepadnie.

Aczkolwiek jeśli teraz od 1 września nie rozpoczniesz tego stażu, to później, nawet gdybyś miała możliwość kontynuować zatrudnienie, nie będziesz mogła go realizować. Ja bym więc zaryzykowała i zaczęła ten staż.

ama90
Posty: 23
Rejestracja: 2014-10-03, 16:25
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: śląskie

Re: Umowa na zastępstwo a odbycie stażu

Postautor: ama90 » 2015-06-14, 12:44

Czy w umowie na zastępstwo stosuje się: "na czas określony do powrotu Pani X z urlopu wychowawczego"? Czy na podstawie takiej umowy o pracę mam szansę na odbycie stażu?

PS. jeśli rozmowa kwalifikacyjna z pozytywnym skutkiem została przeprowadzona w czerwcu - to umowę i tak podpisuję 1 wrzesnia? Czy jest jakaś wcześniejsza 'dekleratywna' dla obu stron, tak żebym miała pewność zatrudnienia?

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Umowa na zastępstwo a odbycie stażu

Postautor: Yoka » 2015-06-19, 15:38

staż możesz zacząć, a czy skończysz to oddzielna sprawa. Zapewne nauczycielka ma wychowawczy na cały rok szkolny, ale zapytaj dyrekcję, na pewno to wie:)
Możesz poprosić o potwierdzenie na piśmie, że Cię zatrudnią. Zazwyczaj odbywa się to na słowo.

hales
Posty: 96
Rejestracja: 2015-06-30, 07:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: Umowa na zastępstwo a odbycie stażu

Postautor: hales » 2015-06-30, 19:13

Ja też mam pytanie odnośnie stażu na mianowanego. Zaczynam pracę i staż 1 września, ale umowa skończy się ostatniego czerwca. Zakładam, że od kolejnego września podejmę prace w innej szkole lub tej samej, ale co ze stażem jeśli będę bezrobotna przez okres wakacji? Czy on się wydłuży o te 2 miesiące?

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Umowa na zastępstwo a odbycie stażu

Postautor: Yoka » 2015-07-05, 09:55

tak, wydłuży Ci się o czas trwania luki w zatrudnieniu, nie może przekroczyć 3 miesięcy bez zatrudnienia, bo przepadnie. Musisz złożyć sprawozdanie z tego okresu i podanie o wystawienie Ci oceny cząstkowej przez dyrekcję, bo bez pozytywnej oceny cząstkowej nie będziesz mogła kontynuować stażu od września.

hales
Posty: 96
Rejestracja: 2015-06-30, 07:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: Umowa na zastępstwo a odbycie stażu

Postautor: hales » 2015-07-05, 13:32

Yoka dziękuję. Jak widać wszędzie pod górkę, ale i tak już jestem 2 lata do tyłu.

Zoomclub
Posty: 2
Rejestracja: 2015-09-02, 09:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: małopolskie

Re: Umowa na zastępstwo a odbycie stażu

Postautor: Zoomclub » 2015-09-02, 09:53

Witam wszystkich,

A ja mam taką sytuację. Jestem na umowie na zastępstwo za nauczycielkę, która ma rodzić w połowie października i obecnie przebywa i będzie przebywać już do porodu na zwolnieniach L4 od lekarza, no a potem macierzyński 1 rok. Z racji tego, że jeszcze nie urodziła i formalnie nie wpłynął wniosek o roczny urlop macierzyński de facto dyrektor nie może dać mi umowy od razu na rok tylko dostałam umowę miesięczną i pewnie w październiku też dostanę bo tak jak wspomniałam osoba za którą jestem rodzi w październiku i pewnie wtedy też zostanie dostarczony wniosek o urlop macierzyński.

Praktycznie pracuję już i pracować będę przez cały rok, formalnie natomiast no nie mam umowy na pełen rok (w tej chwili)

Czy w tej sytuacji mogę robić staż? Zależy mi na tym bo jeszcze nie zrobiłam żadnego awansu odkąd pracuję, bo zawsze coś się nie udaje...

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Umowa na zastępstwo a odbycie stażu

Postautor: koma » 2015-09-02, 17:22

jesteś stażystką??

Możesz rozpocząć staż !!!! - umowa na rok nie jest tu potrzebna. Jeżeli masz co najmniej poł etatu zgodnie z kwalifikacjami, rozpoczynasz staż na kontraktowego, a dyrektora nie musi obchodzić, czy go skończysz. To Twoje ryzyko.

Zoomclub
Posty: 2
Rejestracja: 2015-09-02, 09:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: małopolskie

Re: Umowa na zastępstwo a odbycie stażu

Postautor: Zoomclub » 2015-09-02, 18:17

Pracowałam już w sumie w szkole 3 lata ale zawsze się składało tak, że albo zaczynałam później (np od 2 września a nie od 1 i już mi powiedzieli że nie mogę robić stażu!), potem też byłam na zastępstwie ale do lutego tylko... no i teraz w końcu jest szansa. Mam nadzieję że znów mi nie zablokują. Bo pomimo kilku lat pracy dalej nie mam odrobionego nawet stażu.

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Umowa na zastępstwo a odbycie stażu

Postautor: ann » 2015-09-02, 18:32

Zoomclub pisze:Pracowałam już w sumie w szkole 3 lata ale zawsze się składało tak, że albo zaczynałam później (np od 2 września a nie od 1 i już mi powiedzieli że nie mogę robić stażu!)

Wydaje mi się, że tu im trochę się coś pomyliło - staż można zacząć w ciągu 14 dni od rozpoczęcia roku szkolnego

Wg mnie w tej chwili staż już zaczęłaś - powinnaś mieć opiekuna i pisać plan rozwoju ;)
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy


Wróć do „Awans zawodowy nauczyciela”