Umowa na zastępstwo a odbycie stażu

rady, wskazówki, wymiana doświadczeń

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

benia8686
Posty: 239
Rejestracja: 2010-04-17, 16:01
Kto: student
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Umowa na zastępstwo a odbycie stażu

Postautor: benia8686 » 2011-04-05, 15:17

Yoka, teraz już rozumiem o co Ci chodziło.

Rzecz w tym, że nie myślę na razie o kolejnych stopniach awansu skoro przede mną ten pierwszy, a po drugie jako osoba na zastępstwie i tak dobrze, że najprawdopodobniej będę mogła chociaż ten staż odrobić. Bo teraz dostać pracę choćby na rok jest ciężko.

dim2dm
Posty: 41
Rejestracja: 2010-07-07, 19:56
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Umowa na zastępstwo a odbycie stażu

Postautor: dim2dm » 2011-04-07, 12:13

benia8686 pisze:Przecież jeśli będę mieć umowę do 30.06 to i tak odrobię staż tylko zarówno ja jak i dyrekcja będziemy musieli wszystko szybciej załatwić (papiery, komisja kwalifikacyjna)

Dokładnie tak. Staż kończy się 31.05. Umowę prawdopodobnie będziesz mieć do 22.06, czyli do tego dnia powinna się odbyć rozmowa kwalifikacyjna.
Sprężaj się i miej to za sobą. :-)

benia8686
Posty: 239
Rejestracja: 2010-04-17, 16:01
Kto: student
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Umowa na zastępstwo a odbycie stażu

Postautor: benia8686 » 2011-04-07, 13:24

dim2dm pisze:Umowę prawdopodobnie będziesz mieć do 22.06, czyli do tego dnia powinna się odbyć rozmowa kwalifikacyjna.


O rany, ale mnie jeszcze dodatkowo pocieszyłeś/łaś z ta umową :). Jeśli rzeczywiście dadzą mi do 22.06 to naprawdę muszę się sprężyć. Gdybym miała do 30.06 to przynajmniej ta rozmowa mogłaby być po zakończeniu roku.

A tak na marginesie: czy ten egzamin na kontraktowego jest ciężki? Bo słyszałam opinie, że w większości przypadków to tylko formalność.

dim2dm
Posty: 41
Rejestracja: 2010-07-07, 19:56
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Umowa na zastępstwo a odbycie stażu

Postautor: dim2dm » 2011-04-07, 13:48

W moim przypadku tak było. Komisja jest powoływana z pracowników szkoły - nie ma nikogo z zewnątrz. Nawet nie jest to egzamin tylko rozmowa.

benia8686
Posty: 239
Rejestracja: 2010-04-17, 16:01
Kto: student
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Umowa na zastępstwo a odbycie stażu

Postautor: benia8686 » 2011-04-07, 15:30

dim2dm pisze:W moim przypadku tak było. Komisja jest powoływana z pracowników szkoły - nie ma nikogo z zewnątrz. Nawet nie jest to egzamin tylko rozmowa.


A jakie dokumenty miałeś/łaś w teczce stażysty??

dim2dm
Posty: 41
Rejestracja: 2010-07-07, 19:56
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Umowa na zastępstwo a odbycie stażu

Postautor: dim2dm » 2011-04-12, 21:16

Oto menu z mojej teczki:

Spis dokumentów nauczyciela stażysty ubiegającego się
o stopień nauczyciela kontraktowego

1. Wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego
2. Dokumenty potwierdzające posiadane kwalifikacje zawodowe
3. Zaświadczenie dyrektora szkoły o wymiarze zatrudnienia nauczyciela stażysty oraz o zajmowanym stanowisku
4. Zatwierdzony plan rozwoju zawodowego
5. Sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego
6. Ocena dorobku zawodowego za okres stażu

benia8686
Posty: 239
Rejestracja: 2010-04-17, 16:01
Kto: student
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Umowa na zastępstwo a odbycie stażu

Postautor: benia8686 » 2011-04-13, 14:02

Dzięki dim2dm

A czy oddawałeś coś jeszcze oprócz tego: np. jakieś certyfikaty szkoleń, na których byłeś/łaś, przykładowe konspekty itd.?

Czy tylko tę teczkę?

alraune
Posty: 11
Rejestracja: 2010-10-21, 22:37
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: śląskie

Staż a umowa o pracę na zastępstwo

Postautor: alraune » 2011-06-30, 16:19

Witam :)
Czy rozpoczynając po raz pierwszy pracę w szkole (od 1 września) i będąc zatrudnionym na zastępstwo za nauczycielkę przebywającą na urlopie macierzyńskim mozna rozpocząć staż na nauczyciela kontraktowego? Zakładając, że nie wiadomo czy nieobecność nauczycielki potrwa cały rok szkolny czy krócej.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Umowa na zastępstwo a odbycie stażu

Postautor: malgala » 2011-06-30, 17:57

alraune pisze:Czy rozpoczynając po raz pierwszy pracę w szkole (od 1 września) i będąc zatrudnionym na zastępstwo za nauczycielkę przebywającą na urlopie macierzyńskim mozna rozpocząć staż na nauczyciela kontraktowego?

Można. Nie wiadomo tylko, czy uda się ten staż dokończyć. Warto jednak spróbować. Jeśli się uda, to dobrze. A jeśli nie, to też nic nie tracisz.

alraune
Posty: 11
Rejestracja: 2010-10-21, 22:37
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: śląskie

Re: Umowa na zastępstwo a odbycie stażu

Postautor: alraune » 2011-06-30, 18:06

Bardzo dziękuję za odpowiedź :).

alraune
Posty: 11
Rejestracja: 2010-10-21, 22:37
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: śląskie

Re: Umowa na zastępstwo a odbycie stażu

Postautor: alraune » 2011-07-01, 11:42

Jeszcze jedno pytanie. Co z dodatkiem finansowym dla opiekuna stażu, jeśli tego stażu nie uda się dokończyć?

Awatar użytkownika
arsandra
Posty: 226
Rejestracja: 2010-08-19, 09:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Umowa na zastępstwo a odbycie stażu

Postautor: arsandra » 2011-07-01, 15:01

Moja koleżanka w ubiegłym roku będąc na zastępstwie nie zaczęła stażu, ponieważ umowę miała przedłużaną co miesiąc, etc. i nie wiadomo było, jak długo będzie na zastępstwie.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Umowa na zastępstwo a odbycie stażu

Postautor: edzia » 2011-07-01, 16:48

alraune pisze:Czy rozpoczynając po raz pierwszy pracę w szkole (od 1 września) i będąc zatrudnionym na zastępstwo za nauczycielkę przebywającą na urlopie macierzyńskim mozna rozpocząć staż na nauczyciela kontraktowego?
Staż w takim przypadku rozpoczyna się automatycznie. W takim przypadku stażysta na swój wniosek może zrezygnować z robienia stażu (art. 10 ust. 11 KN). Ja nie radzę rezygnować. Nawet, gdyby stażu się nie ukończyło z powodu wcześniejszego powrotu zastępowanego nauczyciela, niczego się nie traci. A zawsze jest szansa na ukończenie stażu.

alraune pisze:Co z dodatkiem finansowym dla opiekuna stażu, jeśli tego stażu nie uda się dokończyć?
Nic. Otrzyma za okres, kiedy był opiekunem.

arsandra pisze:Moja koleżanka w ubiegłym roku będąc na zastępstwie nie zaczęła stażu, ponieważ umowę miała przedłużaną co miesiąc, etc. i nie wiadomo było, jak długo będzie na zastępstwie.
Na swój wniosek nie zaczęła, czy dyrektor jej nie pozwolił, tłumacząc krótkimi umowami? Założę się, że to drugie. :)

Outorka
Posty: 17
Rejestracja: 2011-02-16, 10:54
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: dolnośląskie

Rozpoczęcie pracy- kilka pytań

Postautor: Outorka » 2011-08-21, 10:43

Witam :-) Od września zaczynam pracę na cały etat na zastępstwo do lutego. Od razu zapowiedziano mi, że najprawdopodobniej przedłuży się to już na stałe. Jednak skoro pierwsza umowa jest na zastępstwo, nie będę robić stażu, prawda?
W związku z tym mam jeszcze jedno pytanie- będę pracować na podręcznikach WSiP-owskich. Jako nauczyciel na umowie o zastępstwo mogę dostać od wydawnictwa pakiet nauczyciela? Wiem, że tam w trzeba oświadczyć, że będzie się pracować na ich podręcznikach przez rok, jednak przecież po półroczu nikt dzieciom nie zmieni książek.
Z góry dziękuję za pomoc :-)

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Umowa na zastępstwo a odbycie stażu

Postautor: koma » 2011-08-21, 15:06

Outorka pisze:Jednak skoro pierwsza umowa jest na zastępstwo, nie będę robić stażu, prawda?

Nieprawda! Zastępstwo nie ma tu nic do rzeczy. Wystarczy, że będziesz miała pół etatu zajęć zgodnie z kwalifikacjami.
Możesz nawet robic staż, jeżeli zatrudnienie masz do lutego - nikt Ci tego nie może zabronić, interpretacja przepisów w tym zakresie jest jasna. Przeciez mogą Ci przedłużyć umowę do końca roku albo od drugiego semestru znajdziesz zatrudnienie w innej szkole?
Staż rozpocznij koniecznie!

Wydawnictwo nie musi Ci dać podręczników!! To ich wola i sprawa kontaktu przedstawiciela WSiPu ze szkołą. Jeżeli daje, to nie pyta przecież, czy jesteś na zastępstwo czy też nie.
Na początku roku wydawnictwa organizuja konferencje ze "swoimi" nauczycielami - idź i popros o podręczniki, zazwyczaj dają też wszystkim bez pytania. WSiP bardzo dobrze pracuje ze szkołami - sa przedstawiciele terenowi. Znajdź kontakt z takim przedstawicielem na Twój teren i popros o podręczniki. Jako poczatrkujący nauczyciel jeszcze nie zarabiasz, a juz musisz wydać kasę, i to niemałą. Na pewno nie zostaniesz potraktowana odmownie. Sprawdź na stronie wydawnictwa - powinien byc wykaz przedstawicieli terenowych i kontakt z nimi.


Wróć do „Awans zawodowy nauczyciela”