Umowa na zastępstwo a odbycie stażu

rady, wskazówki, wymiana doświadczeń

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
arsandra
Posty: 226
Rejestracja: 2010-08-19, 09:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Umowa na zastępstwo a odbycie stażu

Postautor: arsandra » 2011-08-21, 15:37

A mnie wydaje się, że to dyrektor zdecyduje, czy rozpoczniesz staż. Jeśli masz umowę do końca lutego, to automatycznie nie dokończysz stażu. Chyba, że będziesz mieć jakoś zagwarantowane, że dokończenie stażu będzie możliwe...
Z podręcznikami - radzę też skontaktować się z przedstawicielem, pewnie należy też wysłać deklarację wyboru podręcznika. :)
„Większość nauczycieli traci czas na zadawanie pytań, które mają ujawnić to, czego uczeń nie umie, podczas gdy nauczyciel z prawdziwego zdarzenia stara się za pomocą pytań ujawnić to, co uczeń umie lub czego jest zdolny się nauczyć”. Albert Einstein

Outorka
Posty: 17
Rejestracja: 2011-02-16, 10:54
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Umowa na zastępstwo a odbycie stażu

Postautor: Outorka » 2011-08-21, 16:12

No właśnie zupełnie nie wiem jak to z tym stażem. Dyrektor nic na ten temat nie mówił. Problemem jest również to, że szkoła jest malutka i nie bardzo kto miałby być moim opiekunem. Jutro będę załatwiała formalności z kadrową, to się dopytam. Nikt nie zagwarantuje mi w tej chwili, że umowa zostanie przedłużona. Na razie oficjalnie jest to zastępstwo na pół roku :(

Znalazłam namiar na przedstawicielkę WSiP na samą moją dzielnicę, także mam nadzieję, że coś uda mi się uzyskać. Moja teściowa pracuje na książkach GWO i oni zasypują ją wręcz pomocami naukowymi. Mi w sumie najbardziej zależy na tych podręcznikach, chociaż jak trzeba będzie, to oczywiście kupię je sobie, jednak dobrze byłoby chociaż dostać rabat.

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Umowa na zastępstwo a odbycie stażu

Postautor: ann » 2011-08-21, 16:19

arsandra pisze:A mnie wydaje się, że to dyrektor zdecyduje, czy rozpoczniesz staż.

Staż na kontraktowego zaczyna się z automatu, jeśli spełniasz kryteria - tak mi się wydaej
Outorka pisze:Problemem jest również to, że szkoła jest malutka i nie bardzo kto miałby być moim opiekunem.

Jak nie miałby kto? Nie ma innych nauczycieli?
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Umowa na zastępstwo a odbycie stażu

Postautor: koma » 2011-08-21, 16:20

arsandra pisze:A mnie wydaje się...

Tak...tylko Ci się wydaje;)

Staż możesz rozpocząc i dyrektor nie może Ci tego zakazać. Gdzieś jest interpretacja tego prawa...poszukam...a może ktoś ma ją pod ręką??

Poza tym nie ma znaczenia, że to malutka szkoła - jacyś nauczyciele ze stażem chyba w niej pracują? Przecież za opiekę nad stażystą sa pieniądze ( hihiiii...pieniądze:)), więc ktoś się znajdzie chętny na opiekuna:)

Outorka
Posty: 17
Rejestracja: 2011-02-16, 10:54
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Umowa na zastępstwo a odbycie stażu

Postautor: Outorka » 2011-08-21, 16:31

Czyli moim opiekunem może być np. nauczyciel innego przedmiotu?

Bardzo bym była wdzięczna za tę interpretację. Miałabym się czym podpierać jutro :-)

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Umowa na zastępstwo a odbycie stażu

Postautor: koma » 2011-08-21, 17:00


Outorka
Posty: 17
Rejestracja: 2011-02-16, 10:54
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Umowa na zastępstwo a odbycie stażu

Postautor: Outorka » 2011-08-21, 20:44



Czyli z tamtego wątku wynika, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każde kuratorium i dyrekcja może sobie interpretować po swojemu :(

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Umowa na zastępstwo a odbycie stażu

Postautor: edzia » 2011-08-21, 21:10

Jak to nie ma jednoznacznej odpowiedzi?

Przecież jest przepis prawny - chodzi o art. 10 ust. 11 KN:
Art. 10.
11. W przypadku nauczyciela zatrudnionego na podstawie ust. 7 [czyli np. zastępstwo - przyp. mój], posiadającego wymagane kwalifikacje, na jego wniosek odstępuje się od stosowania przepisów rozdziału 3a [czyli dotyczącego awansu zawodowego - przyp. mój].


I niech mi ktoś powie, że czytając ten przepis prawny, widzi w nim uprawnienie dyrektora do decydowania, czy nauczycielowi pozwolić rozpocząć staż czy nie. ;)

Przecież tam jak byk pisze, że o tym decyduje sam nauczyciel. A nawet dyrektor nie ma możliwości zablokować rozpoczęcie stażu, jeśli nauczyciel nie napisze wniosku, że rezygnuje z robienia stażu.

Outorka
Posty: 17
Rejestracja: 2011-02-16, 10:54
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Umowa na zastępstwo a odbycie stażu

Postautor: Outorka » 2011-08-21, 21:24

edzia pisze:Jak to nie ma jednoznacznej odpowiedzi?

Przecież jest przepis prawny - chodzi o art. 10 ust. 11 KN:
Art. 10.
11. W przypadku nauczyciela zatrudnionego na podstawie ust. 7 [czyli np. zastępstwo - przyp. mój], posiadającego wymagane kwalifikacje, na jego wniosek odstępuje się od stosowania przepisów rozdziału 3a [czyli dotyczącego awansu zawodowego - przyp. mój].


I niech mi ktoś powie, że czytając ten przepis prawny, widzi w nim uprawnienie dyrektora do decydowania, czy nauczycielowi pozwolić rozpocząć staż czy nie. ;)

Przecież tam jak byk pisze, że o tym decyduje sam nauczyciel. A nawet dyrektor nie ma możliwości zablokować rozpoczęcie stażu, jeśli nauczyciel nie napisze wniosku, że rezygnuje z robienia stażu.


No właśnie tak sobie czytam tę KN i tam nic nie ma o czasie umowy. Jednak z tamtego wątku wynika, że nawet kuratorium sobie potrafi interpretować po swojemu.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Umowa na zastępstwo a odbycie stażu

Postautor: edzia » 2011-08-21, 21:27

Outorka pisze:nawet kuratorium sobie potrafi interpretować po swojemu.
Patrz na przepis prawny, a nie na żadne jego interpretacje. Skoro zapis jest jasny, po co go interpretować?

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Umowa na zastępstwo a odbycie stażu

Postautor: koma » 2011-08-21, 21:27

Czytałam gdzieś w necie interpretację tego przepisu, chyba ministerialną. Nie pamiętam, gdzie...Może na OSKKO?

Przepis rzeczywiście jest jasny.

Awatar użytkownika
arsandra
Posty: 226
Rejestracja: 2010-08-19, 09:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Umowa na zastępstwo a odbycie stażu

Postautor: arsandra » 2011-08-21, 23:14

koma pisze:
arsandra pisze:A mnie wydaje się...

Tak...tylko Ci się wydaje;)

Staż możesz rozpocząc i dyrektor nie może Ci tego zakazać. Gdzieś jest interpretacja tego prawa...poszukam...a może ktoś ma ją pod ręką??

Poza tym nie ma znaczenia, że to malutka szkoła - jacyś nauczyciele ze stażem chyba w niej pracują? Przecież za opiekę nad stażystą sa pieniądze ( hihiiii...pieniądze:)), więc ktoś się znajdzie chętny na opiekuna:)


Wydaje mi się, bo wiem, jak było w przypadku mojej koleżanki - w związku z umową na zastępstwo, na czas krótszy niż cały rok szkolny - nie zaczęła stażu na n. kontraktowego. Zrobiła go dopiero w następnym roku, gdy miała umowę na zastępstwo na cały rok. Zatem interpretacja ...hmm...jakąś rolę odgrywa;)
„Większość nauczycieli traci czas na zadawanie pytań, które mają ujawnić to, czego uczeń nie umie, podczas gdy nauczyciel z prawdziwego zdarzenia stara się za pomocą pytań ujawnić to, co uczeń umie lub czego jest zdolny się nauczyć”. Albert Einstein

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Umowa na zastępstwo a odbycie stażu

Postautor: edzia » 2011-08-22, 00:36

arsandra pisze:nie zaczęła stażu na n. kontraktowego. Zrobiła go dopiero w następnym roku, gdy miała umowę na zastępstwo na cały rok.
Nie wprowadzaj ludzi w błąd takimi niusami, skoro pewnie ani koleżanka, ani jej dyrektor nie znali tego przepisu. Tak bywa i to wcale nierzadko. Wielu dyrektorów nie znając tego przepisu (łatwo go przegapić, bo jest zagrzebany w rozdziale niedotyczącym awansu zawodowego) informuje swoich nauczycieli, że nie mogą rozpocząć stażu przy umowie na zastępstwo krótszej niż rok (ba! niektórzy nie pozwalają rozpocząć stażu nawet przy umowie na zastępstwo obejmującej cały rok szk.). A nauczyciele się potulnie godzą, bo sami też żyją w nieświadomości.
arsandra pisze:Zatem interpretacja ...hmm...jakąś rolę odgrywa;)
Zatem nie interpretacja, lecz niewiedza.

Dziewczyny są już teraz świadome swojej sytuacji prawnej, więc nawet gdy ich dyrektorzy nie będą pozwalali im rozpocząć stażu, zacytują im powyższy przepis (trzeba od razu podać "namiary" na ten przepis), składając jednocześnie plan rozwoju zawodowego (ewentualnie wniosek plus plan).

Awatar użytkownika
arsandra
Posty: 226
Rejestracja: 2010-08-19, 09:46
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Umowa na zastępstwo a odbycie stażu

Postautor: arsandra » 2011-08-22, 08:46

To bardzo dobrze, że można rozpocząć staż, mimo niewiedzy dyrekcji. :) Zawsze warto, bo może umowa się przedłuży i wtedy będzie możliwość dokończenia go i rok nie będzie zmarnowany. ;)
„Większość nauczycieli traci czas na zadawanie pytań, które mają ujawnić to, czego uczeń nie umie, podczas gdy nauczyciel z prawdziwego zdarzenia stara się za pomocą pytań ujawnić to, co uczeń umie lub czego jest zdolny się nauczyć”. Albert Einstein

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Umowa na zastępstwo a odbycie stażu

Postautor: koma » 2011-08-22, 09:26

arsandra pisze:To bardzo dobrze, że można rozpocząć staż, mimo niewiedzy dyrekcji.

Ja to rozumieć?
Bo jeżeli tak, że dyrektor może nawet nie wiedzieć, że rozpoczęłaś staż - to źle myślisz.

Początkujący nauczyciel wniosku nie składa, staż rozpoczyna z automatu, ale musi iść do dyrektora z tą informacją,gdy ten - nie znając prawa - sam nie przydzielił mu opiekuna stażu. Nauczyciel powinien to zrobić jak najszybciej - zaraz po pierwszej radzie - gdyż terminy gonią (trzeba oddać plan rozwoju).


Wróć do „Awans zawodowy nauczyciela”