Umowa na zastępstwo a odbycie stażu

rady, wskazówki, wymiana doświadczeń

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

mika
Posty: 20
Rejestracja: 2007-08-21, 00:20

nie moge odbyc stazu!!!

Postautor: mika » 2007-08-30, 21:07

Bardzo Was prosze o opinie na nastepujacy temat, gdyz mam juz straszny metlik w glowie... zostalam przyjeta do szkoly na czas nieobecnosci nauczyciela od dnia 1 wrzesnia. Nieoczekiwanie dowiedzialam sie, ze nie moge odbyc stazu, gdyz dyrektor nie moze mi zapewnic 9 miesiecy pracy potrzebnych do odbycia stazu. Czy nic nie mozna z tym zrobic? Czy takie sa przepisy? Przegladalam juz KN ale w sumie chyba nic konkretnego tam nie ma na ten temat.

Awatar użytkownika
Marek
Posty: 32
Rejestracja: 2007-04-11, 16:05

Re: Umowa na zastępstwo a odbycie stażu

Postautor: Marek » 2007-08-30, 21:35

Staż trwa 9 miesięcy przy minimum 9/18 etatu. Jeśli dyrekcja nie zapewnia 9 miesięcy pracy, niestety ale staż nie będzie zaliczony.

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Umowa na zastępstwo a odbycie stażu

Postautor: Jethro Tull » 2007-08-30, 22:10

nauczyciel rozpoczynający prace w szkole rozpoczyna staz AUTOMATYCZNIE i żadna zgoda dyrektora potrzebna tu nie jest. To niewazne, że umowa jest nie na cały rok bo nigdy nic nie wiadomo co się wydarzy.. Staż winnas zacząć

mika
Posty: 20
Rejestracja: 2007-08-21, 00:20

Re: Umowa na zastępstwo a odbycie stażu

Postautor: mika » 2007-08-30, 23:01

Staż winnas zacząć


tez tak mysle, ale dyrektor nie ujal mnie w nowych nauczycielach zaczynajacych staz... oni dostali juz opiekonow stazu itd, a mi powiedziano ze nie zaczynam stazu... po prostu pracuje na zastepstwie...

nie podoba mi sie to... jutro chyba jeszcze raz pojde porozmawiac z dyr. na te temat...

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Umowa na zastępstwo a odbycie stażu

Postautor: Jethro Tull » 2007-08-31, 00:01

art. 9a ust. 2. Osoba nieposiadająca stopnia awansu zawodowego z dniem nawiązania stosunku pracy w szkole uzyskuje stopień nauczyciela stażysty...
art. 9d. 1. Nauczyciel rozpoczyna staż z początkiem roku szkolnego, nie później jednak niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć, na swój wniosek skierowany do dyrektora szkoły, z tym że nauczyciel stażysta rozpoczyna staż bez złożenia wniosku.


juz same te dwa zapisy świadczą, ze staż rozpoczynasz bo w żadnym w nich nie ma ograniczenia, że umowa ma byc na rok w celu odbycia stażu

a potwierdza to art 10 ust. 11
11. W przypadku nauczyciela zatrudnionego na podstawie ust. 7, (czyli na czas określony - w tym krótszy niz rok np. zaspępstwo.. przyp. mój) posiadającego wymagane kwalifikacje, na jego wniosek odstępuje się od stosowania przepisów rozdziału 3a. Dla celów płacowych nauczyciele ci są traktowani jak nauczyciele stażyści, chyba że posiadają wyższy niż stażysta stopień awansu zawodowego.

Awatar użytkownika
ejwa
Posty: 425
Rejestracja: 2007-08-27, 15:27

Re: Umowa na zastępstwo a odbycie stażu

Postautor: ejwa » 2007-08-31, 00:43

Według mnie źle interpretujesz te przepisy.

Jethro Tull pisze:Cytat:
11. W przypadku nauczyciela zatrudnionego na podstawie ust. 7, (czyli na czas określony - w tym krótszy niz rok np. zaspępstwo.. przyp. mój) posiadającego wymagane kwalifikacje, na jego wniosek odstępuje się od stosowania przepisów rozdziału 3a. Dla celów płacowych nauczyciele ci są traktowani jak nauczyciele stażyści, chyba że posiadają wyższy niż stażysta stopień awansu zawodowego.
To świadczy jedynie, że nauczyciel nie posiadający jeszcze żadnego stopnia awansu zatrudniony na zastępstwo jest płacowo traktowany jak stażysta czyli dostaje takie samo wynagrodzenie. Natomiast stażu nie podejmuje gdyż do tego potrzebne jest 9 miesięcy zatrudnienia

Art. 9c. 1. Staż, z zastrzeżeniem ust. 2, trwa w przypadku ubiegania się o awans na stopień:
1) nauczyciela kontraktowego - 9 miesięcy;

mika
Posty: 20
Rejestracja: 2007-08-21, 00:20

Re: Umowa na zastępstwo a odbycie stażu

Postautor: mika » 2007-08-31, 14:13

jednak nici z mojego stazu, juz na 100%... to w sumie zalezy tez od dyr. ale moj nie wyrazil zgody, bo nie jest w stanie tak na bank zapewnic mi 9 miesiecy potrzybnych do odbycia stazu:( Tak wiec bede musiala poczekac. Jak na razie potrzebuje przygotowac sie do najblizszych lekcji, heh. W poniedzialaek wielki start, a wtorek moje pierwsze lekcje w tej szkole jako nauczyciel (to moje liceum, tam zdawalam mature:)). Trzymajcie kciuki!!
Pozdrawiam i dzieki za opinie:)

Awatar użytkownika
ejwa
Posty: 425
Rejestracja: 2007-08-27, 15:27

Re: Umowa na zastępstwo a odbycie stażu

Postautor: ejwa » 2007-08-31, 15:42

Szkoda, że nie zaczniesz stażu, ale tak bywa. Ja sama zaczynałam pracę zastępując nieobecnego nauczyciela. Życzę powodzenia w pracy :) Będzie dobrze...

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Umowa na zastępstwo a odbycie stażu

Postautor: Jethro Tull » 2007-09-01, 00:35

ejwa pisze:Art. 9c. 1. Staż, z zastrzeżeniem ust. 2, trwa w przypadku ubiegania się o awans na stopień:
1) nauczyciela kontraktowego - 9 miesięcy;


ten przepis mówi jak długi winien byc staż a tego we wrzesniu nie wie dyrektor zatrudniajac na zastępstwo na kilka miesięcy bo zawsze jest możliwość dalszego przedłużenia umowy lub zatrudnienia w innej szkole..
Staż winnas zacząć i nie zalezy to od dyrektora... a zrobisz jak zechcesz albo pokazesz przepisy albo się poddasz... zawsze dyrektor lub Ty możesz zadzwonić do KO i zapytać czy możesz skoro tu nie wierzysz na słowo

Awatar użytkownika
izmo
Posty: 57
Rejestracja: 2007-08-23, 21:21

Re: Umowa na zastępstwo a odbycie stażu

Postautor: izmo » 2007-09-05, 16:00

Aż się boję pisać, bo tu jest Jethro Tull, ale napiszę.
Moja pierwsza praca po studiach była zastępstwem czasowym (jeden semestr) na czas usprawiedliwionej nieobecności nauczyciela. Dyrekcja, wg przepisów, twierdziła, że automatycznie rozpoczynam staż, ale przezornie zadzwoniono do kuratorium. Kuratorium uznało, że nie mogę rozpocząć stażu na stopień nauczyciela kontraktowego, bo umowa nie jest na 10 miesięcy i nie obchodzi ich, że może potem znajdę pracę (od 1 lutego do końca czerwca). Byłam nauczycielem stażystą, tak mi płacili, ale stażu nie robiłam.
Moja koleżanka w identycznej sytuacji też nie robiła stażu. Odmowa z kuratorium.
Ja rozumiem przepisy w ten sposób, że staż na stopień nauczyciela kontraktowego można robić tylko wtedy, kiedy ma się umowę na 10 miesięcy. NIe krótszą. 8)
No, to super.

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Umowa na zastępstwo a odbycie stażu

Postautor: Jethro Tull » 2007-09-05, 21:19

izmo pisze:Aż się boję pisać, bo tu jest Jethro Tull, ale napiszę.
:-)

można rozpocząć staż i to bez względu na to do kiedy jest umowa bo takie są przepisy, choc wiem, że niektóre KO twierdzą, że nie.. ja napisałem tylko jedno źle.. otóż stażysta nie może zmienić szkoły w trakcie stażu ale jeśli w tej samej szkole pojawi sie możliwość przedłużenia umowy to jak najbardziej może dokończyc staż.. moim zdaniem oczywiście :-)

mika
Posty: 20
Rejestracja: 2007-08-21, 00:20

Re: Umowa na zastępstwo a odbycie stażu

Postautor: mika » 2007-09-05, 21:41

tak czy inaczej, ja nie odrabiam stazu:( jestem po prostu na zastepstwo, i tak jak juz pisalam wczesniej, to dlatego, ze dyrektor nie moze mi zapewnic 9 miesiecy zatrudnienia... szkoda mi z tego powodu, gdyz bede do tylu z awansem, ale coz, nic nie moge w tej sprawie zrobic:(

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Umowa na zastępstwo a odbycie stażu

Postautor: Jethro Tull » 2007-09-05, 21:45

Twoja decyzja

mika
Posty: 20
Rejestracja: 2007-08-21, 00:20

Re: Umowa na zastępstwo a odbycie stażu

Postautor: mika » 2007-09-05, 21:56

Jethro Tull pisze:Twoja decyzja


to nie jest moja decyzja... nie ja wybieralam... takie fakty przedstawil mi dyrektor... mam umowe na czas nieobecnosci innej nauczycielki, wiec to moze dlatego...

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Umowa na zastępstwo a odbycie stażu

Postautor: Jethro Tull » 2007-09-05, 22:06

mika pisze:to nie jest moja decyzja... nie ja wybieralam... takie fakty przedstawil mi dyrektor... mam umowe na czas nieobecnosci innej nauczycielki, wiec to moze dlatego...


dyrektor wyrocznią nie jest tak samo ja i ja zresztą :-) dyrektor przedstawił nie fakty a swoją interpetację (wierzę, że nie złośliwie)... kiedyś zrobiłem podobnie (tez nie złośliwie) bo nie pomyślałem, że nauczyciel na zastępstwie do lutego może dokończyc staż.. i się myliłem bo mógł go dokończyć gdzyz jak wynikło później pracował do końca roku.. a to, że nie zrobił tego stażu traktuję jako swoją winę bo miał prawo nie wiedzieć, że takie możliwości ma.. a ja przegapiłem.. więc spróbuj powalczyć o swoje

poczytaj też tu http://oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=21941&st=0


Wróć do „Awans zawodowy nauczyciela”