Termin rozmowy kwalifikacyjnej - jaki czas na powiadomienie?

rady, wskazówki, wymiana doświadczeń

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

alixia
Posty: 20
Rejestracja: 2011-06-16, 16:32
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: wielkopolskie

Termin rozmowy kwalifikacyjnej - jaki czas na powiadomienie?

Postautor: alixia » 2011-06-16, 16:43

Zakończyłam staż, jestem w trakcie oczekiwania na ocenę dorobku przez Dyrektora. Mam nadzieję, że jeśli wszystko pójdzie sprawnie - do 30 czerwca dostarczę teczkę na dyplomowanego do kuratorium. Mam pytania - w jakim terminie od zaakceptowania teczki awansu może być ogłoszony termin egzaminu/spotkania kwalifikacyjnego..?
Komisja ma czas do 31 sierpnia, ale rozmowa musi się odbyć wcześniej.
Mam plany wakacyjne i nie wiem jakie są terminy powiadomienia o dniu egzaminu? Czy zdążę po prostu wrócić na czas? Powiedziano mi, że czasami otrzymuje się pisemne zawiadomienie a czasami telefoniczne. Czy to możliwe by nie było jakiegoś pisma z np. tygodniowym wyprzedzeniem? Chyba nie można czekać całych wakacji, bo ktoś z dnia na dzień nas zawezwie na rozmowę? jaka jest procedura w tym zakresie?
Z góry dziękuję;-)

synapsa
Posty: 226
Rejestracja: 2009-03-31, 22:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Termin rozmowy kwalifikacyjnej - jaki czas na powiadomienie?

Postautor: synapsa » 2011-06-16, 20:16

alixia pisze:jaka jest procedura w tym zakresie?
Nie ma żadnych procedur. Ja złożyłam teczkę 9 czerwca o 15:00, a o 11:00 dnia kolejnego telefon do szkoły, że rozmowa kwalifikacyjna odbędzie się 30 czerwca. Padła informacja, że pisemnego powiadomienia nie będzie. Przy składaniu dokumentów na moje pytanie, kiedy mogę spodziewać się odpowiedzi usłyszałam, że jednych powiadamiają za 3 dni, innych za miesiąc. Mam czekać. Jak się okazało nie musiałam długo :)
alixia pisze:Chyba nie można czekać całych wakacji, bo ktoś z dnia na dzień nas zawezwie na rozmowę?
Kuratorium to nie interesuje. Na stronie Twojego KO jest komunikat z datą 10.06.2010. Na samym końcu tłumaczą swoje stanowisko. http://www.ko.poznan.pl/?page=komunikaty

alixia
Posty: 20
Rejestracja: 2011-06-16, 16:32
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Termin rozmowy kwalifikacyjnej - jaki czas na powiadomienie?

Postautor: alixia » 2011-06-16, 20:52

no nieźle;-)
czyli lepiej złożyć dokumenty po 30 czerwca, albo najlepiej we wrześniu... wtedy nie ma problemu - jest rok szkolny i co najwyżej weźmie się urlop bezpłatny na tę okoliczność...
hmm... sama nie wiem co robić bo w planie mam nie tylko wczasy, ale będę egzaminatorem i też mam już termin zaklepany...
sama nie wiem co robić

synapsa
Posty: 226
Rejestracja: 2009-03-31, 22:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Termin rozmowy kwalifikacyjnej - jaki czas na powiadomienie?

Postautor: synapsa » 2011-06-16, 21:04

zależy Ci na przeszeregowaniu finansowym od września? To składasz i się stresujesz :) jeśli możesz poczekać na podwyżkę do stycznia - odkładaj na wrzesień. Dyrektorzy raczej nie robią problemów ze zwolnieniem z zajęć lekcyjnych na czas odbycia rozmowy. Aaaa wyczytałam też gdzieś, że niestawienie się na rozmowie kwalifikacyjnej bez przyczyn usprawiedliwionych skutkuje odmową nadania stopnia awansu. Znalazłam. KO Rzeszów: http://www.ko.rzeszow.pl/zalaczniki/dok ... w_2010.pdf

alixia
Posty: 20
Rejestracja: 2011-06-16, 16:32
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Termin rozmowy kwalifikacyjnej - jaki czas na powiadomienie?

Postautor: alixia » 2011-06-16, 21:21

Bardzo Ci dziękuję SYNAPSA za wsparcie.
Obawiam się, że komisja może się zebrać własnie na początku lipca gdy akurat będę sprawdzać prace (to początek wakacji i specjaliści jeszcze nie wyjechali),
I co wtedy? Czy to jest usprawiedliwiona nieobecność?
Hmm...
Albo jak mam wykupione wczasy - zaklepane w maju... czy to jest usprawiedliwiona nieobecność? Pewnie by trzeba było jakieś lewe zwolnienie, ale to nie w moim stylu;-)
Już tak sobie pomyślałam, że spokojnie po wczasach złożę na początku sierpnia. Może się jakoś załapię na sierpień czy początek września ... a pieniądze... i tak pracowałam tyle za mniejsze to i popracuję jeszcze kilka miesięcy;-)
No sama nie wiem i mam zgryz bo równie dobrze może mi się udać i termin będzie inny, odpowiedni.

partita400
Posty: 346
Rejestracja: 2007-09-13, 17:26

Re: Termin rozmowy kwalifikacyjnej - jaki czas na powiadomienie?

Postautor: partita400 » 2011-06-17, 06:44

Alixia :) Jeśli masz zaplanowany wypoczynek, to wyjeżdżaj i teczkę złóż we wrześniu.Ja składałam 29 października.Rozmowę wyznaczono na 9 grudnia.W sumie też miałam zaplanowany wyjazd na okres świąteczno-noworoczny i bałam się,że komisja może zebrać się między świętami a Nowym Rokiem.Ale widać,że nie chciała :)

Życzę udanego wypoczynku.

alixia
Posty: 20
Rejestracja: 2011-06-16, 16:32
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Termin rozmowy kwalifikacyjnej - jaki czas na powiadomienie?

Postautor: alixia » 2011-06-17, 10:31

Coraz bardziej do tego dojrzewam, tym bardziej, że jeszcze Dyrektor ma sporo czasu na napisanie oceny. I tez nie wiem kiedy ją otrzymam. Zobaczymy jak to się poukłada.

sławka
Posty: 48
Rejestracja: 2009-09-11, 11:02
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Termin rozmowy kwalifikacyjnej - jaki czas na powiadomienie?

Postautor: sławka » 2011-06-17, 12:39

Nie wiem jak to jest w całym kraju, ale moje przestrzegało procedur. Wprawdzie powiadomiono mnie telefonicznie, ale w ustawowym terminie. Poproszono abym faksem przesłała oświadczenie, że zostałam poinformowana o planowanej w dniu ... rozmowie, a w dniu rozmowy "kazano" jeszcze podpisać na papierze, gdzie widniała data przeprowadzonej rozmowy.

Jest na to przepis prawny:
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU1)
z dnia 1 grudnia 2004 r.
w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli
Dziennik Ustaw nr 260, poz. 2593 z 8 grudnia 2004 r.

&11 ust.3

3. Dyrektor szkoły lub właściwy organ nadający stopień awansu zawodowego powiadamia nauczyciela, który złożył wniosek o podjęcie odpowiednio postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego, o terminie i miejscu przeprowadzenia odpowiednio rozmowy kwalifikacyjnej, egzaminu lub rozmowy, o której mowa w § 12 ust. 3, na co najmniej 14 dni przed datą posiedzenia komisji.

alixia
Posty: 20
Rejestracja: 2011-06-16, 16:32
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Termin rozmowy kwalifikacyjnej - jaki czas na powiadomienie?

Postautor: alixia » 2011-06-17, 12:47

Wielkopolskie Kuratorium wydało oświadczenie, które wskazała mi Synapsa, że nie stosują żadnych procedur w tym zakresie. U mnie w kadrach też mi powiedziano, że bywało różnie.
Jednych powiadamiano pisemnie, innych telefonicznie... pewnie, że z jakimś wyprzedzeniem, ale też różnym;-)
Jeszcze mam trochę czasu, więc szukam, pytam, sprawdzam, dowiaduję się jak to jest u nas. Dzięki za każdy "trop".

sławka
Posty: 48
Rejestracja: 2009-09-11, 11:02
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Termin rozmowy kwalifikacyjnej - jaki czas na powiadomienie?

Postautor: sławka » 2011-06-17, 13:57

Zajrzałam na wskazaną przez Synapsę stronę i tu cyt. treść komunikatu:

W związku z powyższą regulacją prawną, kierowane przez nauczycieli prośby dotyczące ustalenia terminu przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej nie będą uwzględniane. W myśl art. 9d ust. 7 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674, z późn. zm.) nauczyciel mianowany może złożyć wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego w okresie 3 lat od dnia otrzymania pozytywnej oceny dorobku zawodowego za okres stażu. W praktyce oznacza to, że nauczyciel ma możliwość złożenie wniosku o wszczęcia postępowania kwalifikacyjnego w okresie, który nie będzie kolidował z innym planami.

Otóż nie macie racji. Prawo obowiązuje wszystkich jednakowo. Komunikat wielkopolskiego KO dotyczy tego, że nie będą uwzględniane indywidualne prośby nauczycieli o konkretny termin. Nawet to rozumiem. Kuratorium musi powołać ekspertów (którzy otrzymują wynagrodzenie za prace dojazd itp) z danej dziedziny i najczęściej komisje lecą hurtem np. dziś matematycy jutro poloniści i tak dalej.
Eksperci/członkowie komisji też maja swoje plany wakacyjne. Stąd ten komunikat, ale kwestia dotrzymania procedur dot. terminu zawiadomienia nauczyciela to co innego. Nikt nie może zakwestionować czy zmienić sobie aktu prawnego , którym jest
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU1)
z dnia 1 grudnia 2004 r.
http://www.google.pl/search?sourceid=ch ... J+I+SPORTU
Dziennik Ustaw nr 260, poz. 2593 z 8 grudnia 2004 r.

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Termin rozmowy kwalifikacyjnej - jaki czas na powiadomienie?

Postautor: Yoka » 2011-06-17, 18:28

a moja znajoma po prostu dołączyła pisemko, że w terminie od do jest poza miejscem zamieszkania i bez problemu dostała informację na piśmie z terminem egzaminu po powrocie z wakacji.

synapsa
Posty: 226
Rejestracja: 2009-03-31, 22:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Termin rozmowy kwalifikacyjnej - jaki czas na powiadomienie?

Postautor: synapsa » 2011-06-17, 18:39

sławka pisze:Komunikat wielkopolskiego KO dotyczy tego, że nie będą uwzględniane indywidualne prośby nauczycieli o konkretny termin.
a tego akurat tam nie napisano. Jest to wyłącznie Twoja interpretacja.
sławka pisze:co najmniej 14 dni przed datą posiedzenia komisji
to się zgadza, ale nie oznacza, że alixia dowie się 2 tygodnie, 3 tygodnie, czy 4 tygodnie przed rozmową o planowanym terminie. Tak więc ta jedyna procedura nic nie wnosi w jej plany. Kto chciał zrozumieć moją wypowiedź - zrozumiał :)
miwues pisze:W końcu im ktoś kiedyś koło pióra za to zrobi.
poza Tobą nie widzę godnych kandydatów :) i to nie jest złośliwe :)

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Termin rozmowy kwalifikacyjnej - jaki czas na powiadomienie?

Postautor: malgala » 2011-06-17, 20:21

synapsa pisze:sławka napisał/a:
Komunikat wielkopolskiego KO dotyczy tego, że nie będą uwzględniane indywidualne prośby nauczycieli o konkretny termin.
a tego akurat tam nie napisano. Jest to wyłącznie Twoja interpretacja.

A to:
W związku z powyższą regulacją prawną, kierowane przez nauczycieli prośby dotyczące ustalenia terminu przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej nie będą uwzględniane.

Przeczytaj jeszcze raz pogrubione.

synapsa
Posty: 226
Rejestracja: 2009-03-31, 22:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Przyroda
Lokalizacja: śląskie

Re: Termin rozmowy kwalifikacyjnej - jaki czas na powiadomienie?

Postautor: synapsa » 2011-06-17, 21:17

sławka pisze: nie będą uwzględniane indywidualne prośby nauczycieli o konkretny termin.
a jak rozumieć to? Bo ja wnioskuję, że nauczyciel kierował prośbę o ustalenie rozmowy w wyznaczonym przez siebie terminie. Natomiast inaczej dla mnie brzmi prośba nauczyciela o jakiej pisze Yoka, że jest on do dyspozycji przez całe dwa miesiące wakacji za wyjątkiem np: 20 - 30.07.
Przeczytaj jeszcze raz pogrubione.
tak więc to, co pogrubione można, jak się okazuje, interpretować dowolnie. Stąd nieporozumienia. Przesłanie w/w kuratorium jest jednak jasne - nie interesują ich plany nauczyciela.

alixia
Posty: 20
Rejestracja: 2011-06-16, 16:32
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Termin rozmowy kwalifikacyjnej - jaki czas na powiadomienie?

Postautor: alixia » 2011-06-18, 16:06

Ja zrozumiałam komunikat w ten sposób, że nie będą uwzględniali konkretnego terminu, np. nauczyciel sobie życzy 20 lipca... ale i nie będą uwzględniali sytuacji, gdy nauczyciel napisze, że chciałby np. po 20 lipca. Po prostu nasze KO ma swoje plany a my mamy się bezwzględnie dostosować i tyle. Oznacza to bycie w pogotowiu całe wakacje bo nie wiadomo kiedy pismo czy telefon będzie. Jasna sytuacja jest wtedy gdy np. w dniu oddania teczki ktoś mnie poinformuje, że planowane są 3 terminy w wakacje i wtedy ja już wiem - oddawać teczkę czy nie oddawać.
Albo 1 lipca dostaję pismo, że rozmowa jest 18 sierpnia.
Na to jednak jak widać nie można liczyć.
Różne już głosy słyszałam od moich koleżanek i kolegów z pracy. Jedni oddawali do 30 czerwca i mieli różne terminy, ale liczyli się z tym i nic nie planowali. Inni zdecydowali się oddać we wrześniu i też sobie chwalili, że spokojnie wszystko przebiegło.
Boję się pytać w KO czy cokolwiek sugerować bo mogą mi zrobić na złość;-) ... tam pracują zazwyczaj ciekawi ludzie;)
Jednym słowem - impas trwa;)


Wróć do „Awans zawodowy nauczyciela”