Egzamin na nauczyciela mianowanego - prezentacja

rady, wskazówki, wymiana doświadczeń

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Egzamin na nauczyciela mianowanego - prezentacja

Postautor: malgala » 2013-08-10, 21:40

malfi pisze:Mam jeszcze pytanie dotyczące obowiązku szkolnego, bo nie za bardzo rozumiem. W ustawie o syst.ośw. są jakieś sprzeczne informacje. Z jednej strony, że obowiązek szkolny spełnia się w od 7 lat (teraz pewnie 6) do ukończenia gimnazjum, ale nie dłużej niż do 18 roku życia. Następnie jest informacja, że po ukończeniu gim. obowiązek nauki spełnia się w szkłach ponadgimnazjalnych. Jak to wreszcie jest z tym obowiązkiem? Wystarczy skończyć gim. czy trzeba się kształcić dalej?

Nie ma sprzeczności.

Obowiązkowi szkolnemu podlegają obecnie wszystkie dzieci od lat 7 do ukończenia gimnazjum. Jeżeli uczeń powtarza klasy, to może się zdarzyć tak, że w gimnazjum kończy 18 lat i wtedy obowiązkowi szkolnemu już nie podlega i może naukę przerwać. Gdy jest to na przykład klasa III i chce ją ukończyć, to oczywiście może.

Młodzież, po ukończeniu gimnazjum nie podlega już obowiązkowi szkolnemu. ma natomiast obowiązek nauki do ukończenia 18 roku życia. Obowiązek ten realizuje w szkołach ponadgimnazjalnych. Po ukończeniu 18 lat może z nauki zrezygnować.

malfi
Posty: 14
Rejestracja: 2010-08-29, 09:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Egzamin na nauczyciela mianowanego - prezentacja

Postautor: malfi » 2013-08-10, 23:03

Dziękuję :)

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Egzamin na nauczyciela mianowanego - prezentacja

Postautor: linczerka » 2013-08-11, 07:51

Fragment prezentacji w formie posterów.
Można to zrobić w prezentacji multimedialnej lub na kartkach A- 4 i przykleić na kartonie.
Nie jest to rewelacyjnie wykonane, ale chodzi o pokazanie przykładu. Tu zdjęcia z internetu, tekst wymyślony.

Obrazek
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Egzamin na nauczyciela mianowanego - prezentacja

Postautor: iluka » 2013-08-11, 13:15

Ot i lekcja poglądowa bardzo przydatna :idea:
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Melizabeth
Posty: 402
Rejestracja: 2013-08-11, 15:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Język hiszpański
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Egzamin na nauczyciela mianowanego - prezentacja

Postautor: Melizabeth » 2013-08-11, 15:57

Witam. Cieszę się niezmiernie, że trafiłam na to forum, bo dużo jest informacji. Ja mam egzamin za tydzień, 19.08. Wygląda na to, że każdy przechodzi ten egzamin z sukcesem. Na pewno? Bo ja się boję, że będę "ta pierwsza".
Czy jest ktoś ze Szczecina, kto wie jak taki egzamin wygląda u nas? Bo widzę, że każdy właściwie ma inaczej (inne czasy prezentacji - ktoś nawet dostał informację urzędową; prezentacje multimedialne - znów, niektórzy chyba wiedzą odgórnie, że "ma być"; czy chociażby lista rozporządzeń i ustaw i dokumenty dostępne na miejscu - ja dostałam tylko liścik, że egzamin tu i tu, wtedy i wtedy).
Jak czytam pytania, to widzę, że duża loteria - niektóre fajne, mogę już zdawać, niektóre - bardzo szczegółowe - jeszcze nie wiem o co chodzi. Boję się pytań o literaturę - przyznam, że poza The Teacher (nieregularnie) nic takiego nie czytałam w trakcie stażu. I pytań o dokumenty wewnątrzszkolne - na stronie szkoły tylko WSO, kiedyś był Statut, sciągnęłam i byłam pewna, że mam - a tu klops! Gdzieś przy awarii kompa i odzyskiwaniu danych znikło. A teraz na stronie nie ma.
Planuję autoprezentację ustną, z notatkami na kartce/kartkach (dopiero się za to będę brać). Co ze szkoleniami, dyplomami? Chodzi mi o to, czy muszę komisji udowodnić, że uczestniczyłam i pokazać dyplom, czy może być na "słowo honoru"?

Uff, przepraszam za tak długi post, ale zaczyna się panika. Wszyscy mówią, przecież pracujesz dobrze, to wszystko wiesz - niby tak, ale jak widzę pytanie, to wszystko z głowy znika :(

Melizabeth
Posty: 402
Rejestracja: 2013-08-11, 15:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Język hiszpański
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Egzamin na nauczyciela mianowanego - prezentacja

Postautor: Melizabeth » 2013-08-11, 15:57

Witam. Cieszę się niezmiernie, że trafiłam na to forum, bo dużo jest informacji. Ja mam egzamin za tydzień, 19.08. Wygląda na to, że każdy przechodzi ten egzamin z sukcesem. Na pewno? Bo ja się boję, że będę "ta pierwsza".
Czy jest ktoś ze Szczecina, kto wie jak taki egzamin wygląda u nas? Bo widzę, że każdy właściwie ma inaczej (inne czasy prezentacji - ktoś nawet dostał informację urzędową; prezentacje multimedialne - znów, niektórzy chyba wiedzą odgórnie, że "ma być"; czy chociażby lista rozporządzeń i ustaw i dokumenty dostępne na miejscu - ja dostałam tylko liścik, że egzamin tu i tu, wtedy i wtedy).
Jak czytam pytania, to widzę, że duża loteria - niektóre fajne, mogę już zdawać, niektóre - bardzo szczegółowe - jeszcze nie wiem o co chodzi. Boję się pytań o literaturę - przyznam, że poza The Teacher (nieregularnie) nic takiego nie czytałam w trakcie stażu. I pytań o dokumenty wewnątrzszkolne - na stronie szkoły tylko WSO, kiedyś był Statut, sciągnęłam i byłam pewna, że mam - a tu klops! Gdzieś przy awarii kompa i odzyskiwaniu danych znikło. A teraz na stronie nie ma.
Planuję autoprezentację ustną, z notatkami na kartce/kartkach (dopiero się za to będę brać). Co ze szkoleniami, dyplomami? Chodzi mi o to, czy muszę komisji udowodnić, że uczestniczyłam i pokazać dyplom, czy może być na "słowo honoru"?

Uff, przepraszam za tak długi post, ale zaczyna się panika. Wszyscy mówią, przecież pracujesz dobrze, to wszystko wiesz - niby tak, ale jak widzę pytanie, to wszystko z głowy znika :(

monia30
Posty: 14
Rejestracja: 2013-06-05, 21:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Egzamin na nauczyciela mianowanego - prezentacja

Postautor: monia30 » 2013-08-11, 16:25

Melizabeth witaj! Co do przebiegu egzaminu to z tego co się dowiedziałam na szkoleniu, u nas 99% zdaje. Baaardzo rzadko się zdarza, że ktoś oblewa, "nasza pani" z CEN-u mówiła na szkoleniu, że od kilkunastu lat bodajże, zdarzyło jej się że może ze 3-4 osoby nie zdały. Przeważnie atmosfera jest miła, ale wiadomo-stres jest.
Jeśli chodzi o prezentację-ja nie dostałam pisemnie żadnych wymogów, tylko termin i miejsce-tak jak Ty. Wiem tylko ze szkolenia, że czas prezentacji to 15-20 min, nie ma wymogu rodzaju prezentacji, ale jak składałam dokumenty pani mnie pytała, czy będę miała ze sobą prezentację w PP i taką mam. Jeżeli chodzi o dokumenty wewnątrzszkolne to powinny się znajdować wydrukowane w pokoju nauczycielskim, przynajmniej u nas tak jest i można sobie skserować - może spróbuj się dowiedzieć? Ja nie musiałam, na stronie mojej szkoły wszystko jest.
Co do szkoleń, ja mam tylko wymienione w prezentacji, w końcu rozliczałam się na koniec stażu z dyrektorem, ksero dyplomów dostarczałam po każdym szkoleniu, więc nic nie jest na "słowo honoru". Możesz np ksero tych dyplomów czy zdjęcia umieścić w prezentacji, albo na takim posterze jak wyżej prezentuje linczerka:D Słyszałam, że dobrze jest dać komisji coś do rąk do pooglądania, żeby się cały czas na Ciebie nie patrzyli :D Ja widziałam ulotki składane, foldery, albumy itp dla każdego członka komisji-można i tak...
Ale najlepiej niech się wypowiedzą ci, co już są po :mrgreen:

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Egzamin na nauczyciela mianowanego - prezentacja

Postautor: iluka » 2013-08-11, 16:25

Inni też tak mieli i dali radę :mrgreen:
Melizabeth pisze:czy muszę komisji udowodnić, że uczestniczyłam i pokazać dyplom
Nie :D
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Egzamin na nauczyciela mianowanego - prezentacja

Postautor: iluka » 2013-08-11, 16:27

monia30 pisze:Ale najlepiej niech się wypowiedzą ci, co już są po :mrgreen:
Już się wypowiadali. Poczytaj. :idea:
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Melizabeth
Posty: 402
Rejestracja: 2013-08-11, 15:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Język hiszpański
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Egzamin na nauczyciela mianowanego - prezentacja

Postautor: Melizabeth » 2013-08-11, 16:36

Jeżeli chodzi o dokumenty wewnątrzszkolne to powinny się znajdować wydrukowane w pokoju nauczycielskim, przynajmniej u nas tak jest i można sobie skserować - może spróbuj się dowiedzieć?

Ha, a w naszym pokoju n-skim remont... :) Zastanawiam się, czy biblioteka/czytelnia mogą być teraz czynne, bo wiem, że takie dokumenty powinny się tam znajdować.
A, i czy mogę skonsultować autoprezentację z dyrektorem szkoły przed egzaminem, czy jednak nie wypada, bo będzie w komisji? Muszę i tak do szkoły jechać po książeczkę zdrowia, i się zastanawiam, czy zajrzeć do Szefa :)

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Egzamin na nauczyciela mianowanego - prezentacja

Postautor: malgala » 2013-08-11, 16:49

Melizabeth pisze:Zastanawiam się, czy biblioteka/czytelnia mogą być teraz czynne, bo wiem, że takie dokumenty powinny się tam znajdować.

Powinny też być dostępne na stronie internetowej szkoły, jeśli taką macie.
Na bibliotekę nie licz, bo nauczyciel bibliotekarz ma wakacje, czyli urlop.
Na pewną są w sekretariacie.

Melizabeth
Posty: 402
Rejestracja: 2013-08-11, 15:45
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Język hiszpański
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Egzamin na nauczyciela mianowanego - prezentacja

Postautor: Melizabeth » 2013-08-11, 17:18

monia30 pisze:Melizabeth dobrze jest dać komisji coś do rąk do pooglądania, żeby się cały czas na Ciebie nie patrzyli :D Ja widziałam ulotki składane, foldery, albumy itp dla każdego członka komisji-można i tak...


A technicznie, to jak to zorganizować? Wchodzę, wyciągam z torby te ulotki i rozdaję komisji (mowię co to??), kładę na stole - niech się "częstują" sami? I ile tego mieć? Niby wg przepisów ma być 5 osób (nie prosiłam o nikogo ze związków), a w rzeczywistości ilu jest? Słyszałam, że zdarzały się mniej liczne komisje, a czy mogą być jakieś z większą ilością osób?

monia30
Posty: 14
Rejestracja: 2013-06-05, 21:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Egzamin na nauczyciela mianowanego - prezentacja

Postautor: monia30 » 2013-08-11, 17:46

Na pewno x5, gdybyś się pokusiła o coś takiego. Tak technicznie to myślę, że na pewno każdemu trzeba dać to do ręki :D i np powiedzieć, że swój dorobek zawodowy chciałabyś przedstawić w formie np folderu i rozdajesz, ja bym chyba tak zrobiła...
Jeżeli chodzi o te postery to nie wiem, poszperaj wątek, może coś znajdziesz, bo to też ciekawa propozycja

mirkac
Posty: 7
Rejestracja: 2013-08-10, 15:11
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Egzamin na nauczyciela mianowanego - prezentacja

Postautor: mirkac » 2013-08-11, 18:36

monia30 pisze:MelizabethWiem tylko ze szkolenia, że czas prezentacji to 15-20 min, nie ma wymogu rodzaju prezentacji


czy podczas tego szkolenia wspominano o gadułach?Tak dzisiaj sobie pomyślałam, że dla mnie najlepszym rozwiązaniem jest prezentacja w PP, bo przynajmniej będę się pilnować, żeby się za bardzo nie rozgadywać... ;)

monia30
Posty: 14
Rejestracja: 2013-06-05, 21:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Egzamin na nauczyciela mianowanego - prezentacja

Postautor: monia30 » 2013-08-11, 19:24

Tak, mówili, żeby ćwiczyć do lustra ze stoperem w ręku :D Ja mam notatki na 7,5 strony 14-tką :shock: Stwierdziłam, że muszę je mieć pomimo dość szczegółowej prezentacji, bo będę rozszerzać co ciekawsze rzeczy i na razie wychodzi mi 19-23min :shock: Ale w stresie lecę jak katarynka, bo się boję, że coś pominę, więc może będzie lepiej czasowo :?


Wróć do „Awans zawodowy nauczyciela”