Lektor języka obcego a awans nauczycielski

rady, wskazówki, wymiana doświadczeń

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Loki
Posty: 5
Rejestracja: 2011-08-24, 10:33
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: łódzkie

Lektor języka obcego a awans nauczycielski

Postautor: Loki » 2011-08-24, 21:28

Witam,

zaczynam we wrześniu pracę w średniej szkole publicznej. Do tej pory, ponad 10 lat byłem lektorem języka obcego na uczelni wyższej. Pracowałem na umowę o pracę na czas nieokreślony. W szkole, w której mam zacząć pracę mi powiedziano, że zacznę swój awans nauczycielski od stopnia nauczyciela stażysty. Pomyślałem trudno, ale ktoś ze znajomych nauczycieli powiedział mi, że podobno osoby pracujące jako lektor dłużej niż 7 lat mogą zacząć awans zawodowy od nauczyciela kontraktowego.
Od dwóch dni przeglądam forum, na którym znalazłem dużo nowych dla mnie informacji. Nie udało mi się niestety natrafić na żadną dotyczącą lektorów, którzy mają zacząć swój awans nauczycielski. Proszę o informację. Z góry dziękuję.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Lektor języka obcego a awans nauczycielski

Postautor: malgala » 2011-08-24, 21:37

KN
2. Osoba nieposiadająca stopnia awansu zawodowego z dniem nawiązania stosunku pracy w szkole uzyskuje stopień nauczyciela stażysty, z zastrzeżeniem ust. 3.

3. Nauczyciele akademiccy legitymujący się co najmniej trzyletnim okresem pracy w szkole wyższej lub osoby posiadające co najmniej pięcioletni okres pracy i znaczący dorobek zawodowy uzyskują z dniem nawiązania stosunku pracy w szkole stopień nauczyciela kontraktowego, z zastrzeżeniem ust. 4.

4. Nauczyciele akademiccy, posiadający stopień naukowy oraz legitymujący się co najmniej 3-letnim okresem pracy w szkole wyższej, z dniem nawiązania stosunku pracy w zakładzie kształcenia nauczycieli lub kolegium pracowników służb społecznych uzyskują stopień nauczyciela mianowanego.

Loki
Posty: 5
Rejestracja: 2011-08-24, 10:33
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: łódzkie

Re: Lektor języka obcego a awans nauczycielski

Postautor: Loki » 2011-08-24, 22:02

Dziękuję za szybką odpowiedź. Mam jednaj teraz dodatkowe pytanie, czy lektor na uczelni jest nauczycielem akademickim? Wydaje mi się, że nie, ale też nie jestem pewien.

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Lektor języka obcego a awans nauczycielski

Postautor: Yoka » 2011-08-25, 22:27

no właśnie nie jest. Więc jesteś stażystą. Praca jako lektor w szkole językowej też nie wpływa na stopień awansu w zwykłej szkole.

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Lektor języka obcego a awans nauczycielski

Postautor: Yoka » 2011-08-25, 22:27

no właśnie nie jest. Więc jesteś stażystą. Praca jako lektor w szkole językowej też nie wpływa na stopień awansu w zwykłej szkole.

aniabra
Posty: 174
Rejestracja: 2010-05-29, 08:13
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

Re: Lektor języka obcego a awans nauczycielski

Postautor: aniabra » 2011-09-03, 09:14

Lektor na uczelni to nie jest to samo co wykładowca akademicki!

Joanna_
Posty: 10
Rejestracja: 2011-01-03, 22:53
Kto: student
Przedmiot: Język angielski, Język polski, Język niemiecki
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Lektor języka obcego a awans nauczycielski

Postautor: Joanna_ » 2011-09-17, 08:18

A czy sytuacja lektora na uczelni wyższej z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem nie łapie się na:
"osoby posiadające co najmniej pięcioletni okres pracy i znaczący dorobek zawodowy"?

Trzeba oczywiście by zdefiniować "znaczący dorobek zawodowy", ale 10 lat pracy lektorskiej (na uczelni wyższej, nie w szkole językowej!) to naprawdę dużo.

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Lektor języka obcego a awans nauczycielski

Postautor: Yoka » 2011-09-17, 10:55

ale znaczący to kwestia dyskusyjna. I zależy od dyrektora, który zatrudnia, czy uzna te 10 lat za znaczący dorobek - sam fakt, że to była uczelnia wyższa nie czyni tego dorobkiem znaczącym. Dokładnie trzeba udowodnić, co takiego się zrobiło.

Loki
Posty: 5
Rejestracja: 2011-08-24, 10:33
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: łódzkie

Re: Lektor języka obcego a awans nauczycielski

Postautor: Loki » 2011-09-18, 20:21

Jako lektor wydałem książkę w znanym wydawnictwie językowym, brałem udział w kilku projektach edukacyjnych rozwijających nowe metody nauczania oraz byłem recenzentem kilku podręczników do nauki języka niemieckiego. Sprawa jednak i wątek zamknięte, zacząłem staż i nie będę już z tego powodu dzielił włos na czworo .

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Lektor języka obcego a awans nauczycielski

Postautor: Yoka » 2011-09-18, 20:52

no to jest znaczący.
I co dyrektor nie uznał?

Loki
Posty: 5
Rejestracja: 2011-08-24, 10:33
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: łódzkie

Re: Lektor języka obcego a awans nauczycielski

Postautor: Loki » 2011-09-18, 21:00

Jako stażysta nie ma pojęcia o prawie oświatowym i całej tej biurokratycznej oprawie związanej z pracą nauczyciela. Podczas stażu będę się mógł więc z tym zapoznać. Dorobek naukowy to tylko jedna ze składowych awansu zawodowego nauczyciela. Ustawodawca chciał pewnie, żeby nauczyciel znał się też na tych wszystkich ewaluacjach, zespołach przedmiotowych i pozostałych "pierdołach". Ja postanowiłem nie spierać się z dyrekcją tylko pochylić pokornie czoło, zakasać rękawy zrobić staż i zabrać się potem może za kolejne stopnie awansu.

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Lektor języka obcego a awans nauczycielski

Postautor: Yoka » 2011-09-19, 10:36

zgadza się, ale dostając od razu stopień kontraktowego i tak byś musiał sięz tym zapoznać, aby ułatwić sobie pracę, a poza tym i tak każdy nauczyciel odświeża sobie te dokumenty przed egzaminem na mianowanego, a chodzi o czas, w którym dochodzisz do stopnia mianowanego nauczyciela. Zaczynając od stażysty rozcąga to się w czasie. W takiej sytuacji, jak Twoja, ja bym walczyła o to, aby nie zaczynać od stażysty. Ale tak, jak piszesz, po zawodach, bo już pracujesz.


Wróć do „Awans zawodowy nauczyciela”