dodatek na zagospodarowanie

miejsce dla rozpoczynających pracę (można się radzić, żalić, chwalić, dzielić doświadczeniami)

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

jolantaostr
Posty: 2
Rejestracja: 2010-09-06, 20:56
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: pomorskie

czy naleza mi sie pieniadze na zagospodarowanie

Postautor: jolantaostr » 2010-09-06, 21:01

jestem studentka 2 roku studiow magisterskich
w czasie studiow rok pracowalam w przedszkolu jako pomoc nauczyciela
2 lata w szkole specjalnej jako opiekunka
i teraz zaczynam 2 rok pracy w szkole jako nauczyciel wspomagajacy
w czerwcu uzyskałam stopien awansu nauczyciela kontraktowego zglosilam się więc by dowiedziec sie co musze wypelnic zeby dostac pieniadze na zagospodarowanie
uslyszalam jednak ze one mi sie nie naleza poniewaz to nie jest moja pierwsza praca
czy to prawda ze mi nie przysługują?
przecież to moja pierwsza praca jako nauczyciel wcześniej pracowalam na innych etatach nie rozumiem wiec czemu mi sie nie należą :(

Awatar użytkownika
agadanuta
Posty: 306
Rejestracja: 2008-04-12, 16:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: dodatek na zagospodarowanie

Postautor: agadanuta » 2010-09-06, 21:36

Wklejam z jakiegoś forum prawnego:

1. Zasiłek na zagospodarowanie nauczyciela został uregulowany w art. 61 Karty Nauczyciela. Zgodnie z ust. 1 tego przepisu nauczyciel, który uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego w ciągu 2 lat od dnia podjęcia pierwszej pracy zawodowej w życiu w szkole i posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania danego stanowiska, otrzymuje w szkole wskazanej jako podstawowe miejsce zatrudnienia na swój wniosek jednorazowy zasiłek na zagospodarowanie w wysokości dwumiesięcznego otrzymywanego wynagrodzenia zasadniczego. Do pierwszej pracy zawodowej w życiu nie zalicza się pracy wykonywanej w okresie studiów lub nauki w zakładzie kształcenia nauczycieli. Ten przepis w ust. 2 stanowi dodatkowo, że prawo do złożenia wniosku o wypłacenie zasiłku na zagospodarowanie przysługuje nauczycielowi w okresie roku, licząc od dnia uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego.

2. W związku z powyższym należy stwierdzić, że prawo do zasiłku na zagospodarowanie w wysokości w nim określonej przysługuje nauczycielowi, jeżeli zostaną spełnione łącznie następujące przesłanki:

-praca podejmowana przez nauczyciela jest jego pierwszą pracą zawodową w życiu, przy czym do pierwszej pracy zawodowej w życiu nie zalicza się pracy wykonywanej w okresie studiów lub nauki w zakładzie kształcenia nauczycieli;
-legitymowanie się przez nauczyciela kwalifikacjami wymaganymi do zajmowania danego stanowiska;

- zatrudnienie w wymiarze co najmniej połowy obowiązkowego wymiaru zajęć, a to w związku z regulacją zawartą w art. 91b Karty Nauczyciela, że do nauczyciela zatrudnionego w wymiarze niższym niż połowa obowiązującego wymiaru zajęć przepis art. 61 ustawy nie ma zastosowania;

-nauczyciel uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego i otrzymał go w ciągu 2 lat od podjęcia pracy w szkole;

jolantaostr
Posty: 2
Rejestracja: 2010-09-06, 20:56
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: pomorskie

Re: dodatek na zagospodarowanie

Postautor: jolantaostr » 2010-09-06, 22:13

tyle ze moja praca nadal jest w czasie studiow bo nadal studiuje:)

a po drugie aktualnie w karcie chyba jest taki zapis

1.151) Nauczyciel posiadający wymagane kwalifikacje, który swą pierwszą pracę
zawodową w życiu podejmuje w szkole, na swój wniosek otrzymuje jednorazowy
zasiłek na zagospodarowanie w wysokości dwumiesięcznego otrzymywanego
wynagrodzenia zasadniczego. Prawo do złożenia wniosku o wypłacenie zasiłku
przysługuje nauczycielowi w okresie pierwszych dwóch lat pracy w szkole. Zasiłek
wypłaca szkoła, w której nauczyciel jest zatrudniony w dniu złożenia wniosku.
2. Zasiłek, o którym mowa w ust. 1, podlega zwrotowi, jeżeli nauczyciel nie
przepracuje trzech lat w szkole. W uzasadnionych przypadkach organ prowadzący
szkołę może

a moja pierwsza praca zawodowa to hmm chyba byla ta w przedszkolu a nie ta teraz
nie wiem jak to interpretowac

andżelika5
Posty: 19
Rejestracja: 2010-11-09, 07:53
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Zasiłek na zagospodarowanie

Postautor: andżelika5 » 2011-01-10, 00:18

Witam! Mam pytanie odnośnie zasilku na zagospodarownie. Moja sytuacja jest następująca: obecnie jestem na stażu w przedszkolu (od września 2010 r.) na nauczyciela kontraktowego, pracuje w tym przedszkolu od września 2009 r., w okresie mojego zatrudnienia w tej placówce (wrzesień 2009 - czerwiec 2010) studiowałam na studiach podyplomowych. Natomiast wcześniej (2003 - wrzesień 2010) pracowałam na umowę o pracę jako pomoc nauczyciela w innym przedszkolu, pracując jako pomoc studiowałam jednocześnie na studiach zaocznych, po uzyskaniu dyplomu magistra podjełam naukę na studiach podyplomowych ( po miesiącu od uzyskania dyplomu). Czy w związku z powyższą sytuacją ma prawo o ubiegania się o zasilek na zagospodarowanie po ukończeniu stażu)? :?: Proszę o pomoc. Z góry dziękuję :wink:

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: dodatek na zagospodarowanie

Postautor: edzia » 2011-01-10, 17:42

Uważam, że powinnaś dostać zasiłek na zagospodarowanie, bowiem zgodnie z art. 61 ust. 1 zdanie drugie KN do pierwszej pracy zawodowej w życiu nie zalicza się pracy wykonywanej w okresie studiów lub nauki w zakładzie kształcenia nauczycieli.

andżelika5
Posty: 19
Rejestracja: 2010-11-09, 07:53
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: dodatek na zagospodarowanie

Postautor: andżelika5 » 2011-01-10, 19:30

Dziękuję za pomoc, mam nadzieję, że go dostanę :lol:

ewunia22
Posty: 3
Rejestracja: 2011-01-18, 20:27
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: dodatek na zagospodarowanie

Postautor: ewunia22 » 2011-01-18, 20:40

witam. mam pytanie odnosnie zasilku. w 2008 w maju pracowalam na zastepstwo (1,5 m-ca) w szkole jako n- ciel stazysta. od wrzesnia 2008 r. zaczelam prace w przedszkolu i pracuje do nadal. w tamtym roku zrobilam staz i jestem obecnie kontraktowym i moje pytanie czy przysluguje mi prawo do zasilku do zagospodarowania bo powiem szczerze ze zgłupiałym juz z tego wszystkiego??nie dopisalam ze jak bylam na zastepstwie to konczylam pierwszy rok studiow mgr uzupelniające!!pozdrawiam i prosze o szybka odp

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: dodatek na zagospodarowanie

Postautor: edzia » 2011-01-18, 21:43

Art. 61. 1. Nauczyciel, który uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego w ciągu dwóch lat od dnia podjęcia pierwszej pracy zawodowej w życiu w szkole i posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania danego stanowiska, otrzymuje w szkole wskazanej jako podstawowe miejsce zatrudnienia na swój wniosek jednorazowy zasiłek na zagospodarowanie w wysokości dwumiesięcznego otrzymywanego wynagrodzenia zasadniczego. Do pierwszej pracy zawodowej w życiu nie zalicza się pracy wykonywanej w okresie studiów lub nauki w zakładzie kształcenia nauczycieli.

2. Prawo do złożenia wniosku o wypłacenie zasiłku na zagospodarowanie przysługuje nauczycielowi w okresie roku, licząc od dnia uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego.
Jeśli spełniasz powyższe warunki, to przysługuje ci ten zasiłek.

ewunia22
Posty: 3
Rejestracja: 2011-01-18, 20:27
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: dodatek na zagospodarowanie

Postautor: ewunia22 » 2011-01-18, 21:45

mam nadzieje ze dostane ten zasilek dziekuje za odp :)

ewunia22
Posty: 3
Rejestracja: 2011-01-18, 20:27
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: dodatek na zagospodarowanie

Postautor: ewunia22 » 2011-01-19, 16:56

mam jeszcze jedno pytanie czy studia zaoczne tez zaliczaja sie czy tylko dzienne??

benia8686
Posty: 239
Rejestracja: 2010-04-17, 16:01
Kto: student
Lokalizacja: podkarpackie

Zapomoga losowa i dodatek na zagospodarowanie

Postautor: benia8686 » 2011-02-21, 20:38

Nie wiem, czy umieściłam ten temat w dobrym dziale, ale chodzi mi o uzyskanie informacji na temat zapomogi losowej i dodatku na zagospodarowanie.

Od września ubiegłego roku zaczęłam prace jako nauczycielka na zastępstwo i ostatnio znajoma osoba powiedziała mi, że mogę starać się o dodatek na zagospodarowanie (z racji tego, że zaczęłam pracę, ale nie wiem czy jako osoba zatrudniona na zastępstwo będzie mi on przysługiwał) oraz o zapomogę losową (np. na pokrycie kosztów studiów uzupełniających).

Czy ktoś mógłby udzielić dokładniejszych informacji na ten temat?

aniaCOnni
Posty: 2
Rejestracja: 2009-11-28, 20:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: śląskie

ZASIŁEK NA ZAGOSPODAROWAINIE A UMOWA NA CZAS OKREŚLONY

Postautor: aniaCOnni » 2011-04-08, 21:46

witam, pracuję drugi rok w szkole, ale dopiero w tym roku szkolnym ukończę staż i będę nauczycielem kontraktowym. Umowę mam na zastępstwo do dnia 22.06., na 99% będą godziny od września, ale znów na czas określony. Czy w takim razie mogę wystąpić z wnioskiem o zasiłek na zagospodarowanie? poza tym czy moja umowa jest zgodna z prawem? Zostałam przyjęta na zastępstwo z dniem 01.09.2010 do 31.03.2011, w połowie marca okazało się, że osoba za którą jestem wraca i dostałam wypowiedzenie z dniem 10.03 oraz dnia 11.03 podpisałam nową umowę na zastępstwo za inną osobę właśnie do dnia 22.06, czy takie bezpłatne wakacje są zgodne z prawem? Dzięki za odpowiedź

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: dodatek na zagospodarowanie

Postautor: malgala » 2011-04-08, 23:14

aniaCOnni pisze:czy takie bezpłatne wakacje są zgodne z prawem?

Dostaniesz ekwiwalent za urlop.

Paulina1985
Posty: 1
Rejestracja: 2011-06-29, 08:22
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: mazowieckie

Re: dodatek na zagospodarowanie

Postautor: Paulina1985 » 2011-06-29, 08:31

Witam
w czasie studiów dziennych w okresie 09.2008-05.2009 pracowałam w niepublicznym przedszkolu na umowę o pracę nie posiadając kwalifikacji. Następnie 1 września 2009 rozpoczęłam pracę w szkole, a 28 września obroniłam się. Obecnie jestem nauczycielem kontraktowym. Czy mam prawo do zasiłku na zagospodarowanie pomimo pracy podczas studiów? Sekretarka powiedziała mi, że nie, ponieważ moja praca nie jest pierwszą pracą. Ale przecież jest pierwszą pracą w szkole po ukończeniu studiów. Tak więc czy mam prawo do tego zasiłku? Bardzo proszę o pomoc!

Awatar użytkownika
lampito
Posty: 36
Rejestracja: 2010-08-11, 14:04
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: pomorskie

Re: dodatek na zagospodarowanie

Postautor: lampito » 2011-06-29, 15:41

Wydaje mi się, że masz bo do pracy nie wlicza się pracy w czasie studiów.

KARTA NAUCZYCIELA
Art. 61. 1. Nauczyciel, który uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego w ciągu dwóch lat od dnia podjęcia pierwszej pracy zawodowej w życiu w szkole i posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania danego stanowiska, otrzymuje w szkole wskazanej jako podstawowe miejsce zatrudnienia na swój wniosek jednorazowy zasiłek na zagospodarowanie w wysokości dwumiesięcznego otrzymywanego wynagrodzenia zasadniczego. Do pierwszej pracy zawodowej w życiu nie zalicza się pracy wykonywanej w okresie studiów lub nauki w zakładzie kształcenia nauczycieli.

2. Prawo do złożenia wniosku o wypłacenie zasiłku na zagospodarowanie przysługuje nauczycielowi w okresie roku, licząc od dnia uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego.

3. Zasiłek na zagospodarowanie podlega zwrotowi, jeżeli nauczyciel nie przepracuje w szkole trzech lat, licząc od dnia uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego. W szczególnie uzasadnionych przypadkach organ prowadzący szkołę może zwolnić nauczyciela w całości lub w części z obowiązku zwrotu zasiłk


Wróć do „Nauczyciel stażysta”

cron