staż?

miejsce dla rozpoczynających pracę (można się radzić, żalić, chwalić, dzielić doświadczeniami)

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

andzia1239
Posty: 1
Rejestracja: 2012-02-01, 07:57
Kto: student
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: małopolskie

staż?

Postautor: andzia1239 » 2012-02-01, 08:16

Witam, proszę o pomoc bo nie wiem co mam zrobić. w tamtym roku obroniłam licencjata z chemii i w trakcie studiów zrobiłam kurs pedagogiczny. Obecnie szukam stażu i się zastanawiam czy iść do szkoły na staż ale z urzędu pracy. Teraz jest styczeń i poszła bym od nowego półrocza, warto? Bo już sama nie wiem co robić. Jak to jest z tym stażem dla nauczycieli?

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: staż?

Postautor: vuem » 2012-02-01, 10:13

Warto podjąć pracę, bez względu na to, że jest to "staż urzędowy", a nóż-widelec uda się zapuścić korzenie w tej szkole, parę groszy do kieszeni też wpadnie.

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: staż?

Postautor: Yoka » 2012-02-01, 12:22

staż dla nauczycieli to normalna praca jako nauczyciel, i jak zaczynasz pracę w szkoel po raz pierwszy, ale najpóźniej do 14 września, to zaczynasz pracę jako nauczyciel stażysta odbywający staż na stopień nauczyciela kontraktowego, ale wykonujesz wszystko samodzielnie, normalnie uczysz.
To nie jest jak staż w urzędzie, gdzie przekładasz papierki i parzysz kawę i patrzysz ,jak się pracuje, aby się przyuczyc.

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: staż?

Postautor: Peonia » 2012-02-01, 17:06

To zależy. U mnie w szkole była nauczycielka z "urzędu" na stażu półrocznym i była przerzucana z miejsca na miejsce. Najpierw była w świetlicy, potem w zerówce, jako pomoc. Potem jako, no nie wiem, mozna powiedzieć, że pomoc, w klasie I. Opłacana też była z urzędu. Widać było, że nie ma dla niej miejsca w szkole i dyrektorka nie wiedziała co z nią zrobić. Gdzie ją podziać. Druga natomiast została zatrudniona jako nauczyciel wspomagający w klasie integracyjnej.

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: staż?

Postautor: Yoka » 2012-02-01, 20:58

ale taka praca z urzędu to trochę nie ma sensu, bo właśnie rzucają i nie sądzie,aby wiele taka osoba nauczyła się, co robić w razie godziny W, a jak potem ktoś znajdzie miejsce w szkole na etacie, to zaczyna jako nauczyciel stażysta z najniższym zarobkiem.

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: staż?

Postautor: vuem » 2012-02-02, 09:31

W jednej szkole bez sensu, w drugiej może z sensem ;)
Nie wydawałbym wyroku, bo u mnie był jeden, czy dwa przypadki takich stażystów.

Poza tym, czy znacie lepszy sposób na zarobienie pieniędzy i złapanie kontaktu z jakąkolwiek szkołą w tym przypadku?
Siedzieć w domu i czekać, aż ktoś zaprosi na szerokie wody? ;)

Co z tego, że przerzuca się taką osobę ze świetlicy, na zerówkę? Gdy będzie wolny etat, to dziewczyna nie będzie patrzeć, czy to zerówka, czy świetlica...no chyba, że tak naprawdę nie potrzebuje koniecznie pracy.

Że załapując się po tym stażu na normalna umowę trafi na staż z najniższa pensją?
A jaką pensje dostanie i jaki stopień awansu zostanie nadany jeśli tego stażu nie podejmie i posiedzi w domu?

Osobiście nie uznaję takiego podejścia do problemu pierwszej pracy. Nie można wychodzić z założenia, że "coś mi się należy", że "ta praca niegodna mego wysiłku", "do tej pracy nie opłaca mi się iść".
Początki bywają trudne, nie od razu można oczekiwać takich warunków pracy, jakich byśmy sobie życzyli, ale zdobywane doświadczenie bezcenne. No i te parę groszy, które wpadnie chyba też maja znaczenie, nawet dla "ukochanej córuni tatusia, który wolałby córeczki zmęczonej i zestresowanej nie oglądać, więc może szukać sobie odpowiedniej posady do usranej śmierci, tatuś utrzymanie zapewni"...

Dlatego Andziu radzę: do roboty!

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: staż?

Postautor: renati23 » 2012-05-06, 17:57

Yoka pisze:staż dla nauczycieli to normalna praca jako nauczyciel, i jak zaczynasz pracę w szkoel po raz pierwszy, ale najpóźniej do 14 września, to zaczynasz pracę jako nauczyciel stażysta odbywający staż na stopień nauczyciela kontraktowego, ale wykonujesz wszystko samodzielnie, normalnie uczysz.

Yoka piszesz o stażu w kontekście awansu.
Jednak można być stażystą w kontekście zaszeregowania ( do wynagrodzenia) np. kiedy nowy nauczyciel zaczynający pierwszy raz pracę w szkole przychodzi w trakcie roku szkolnego.
Można "być na stażu" na który wysyła Urząd Pracy. Między szkołą a UP podpisana jest umowa o stażu, a stażysta ma umowę z UP i od UP dostaje wynagrodzenie.

LadyM
Posty: 8
Rejestracja: 2012-07-13, 16:52
Kto: student
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: pomorskie

Re: staż?

Postautor: LadyM » 2012-07-13, 17:01

Witam, zarejestrowałam się tu właśnie z powodu stażu z UP.
Mianowicie od października zaczynam 2 rok studiów zaocznych z wczesnej edukacji z nauczaniem j.angielskiego. Byłam w UP i pytałam o możliwość odbycia stażu,
powiedziano mi że jest taka możliwość i od września mam iść na takowy do szkoły podstawowej.

Teraz moje pytanie:
w szkołach, które są w moich okolicach dyrektorzy zatrudniają osoby nie mające licencjatu,
na wychowawców klas, nie są one jednak ujęte w karcie nauczyciela,ale na następny rok szkolny dalej mają pracę... Czy po odbyciu stażu możliwe jest dalsze zatrudnienie mimo jeszcze nie ukończonych studiów?

Mam nadzieję,że nie namieszałam,ale każdy kogo pytam ma inne wersje wydarzeń.
Być może tutaj znajdę rzetelną i doinformowaną osobistość :)
POzdrawiam wszystkich :)

Blonde
Posty: 7
Rejestracja: 2010-09-27, 18:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: mazowieckie

Re: staż?

Postautor: Blonde » 2012-08-01, 19:12

Witam. Od poniedziałku (6.08) rozpoczynam pracę w prywatnym przedszkolu na okres próbny jako nauczyciel, a od września jako wychowawca grupy. Jestem obecnie na III roku studiów pedagogicznych, odbyłam praktyki pedagogiczne. Dodam, że mam wykształcenie wyższe w innym kierunku. Czy od września mogę rozpocząć staż jako nauczyciel stażysta)?

Awatar użytkownika
dora8201
Posty: 129
Rejestracja: 2012-07-25, 13:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: staż?

Postautor: dora8201 » 2012-08-01, 20:08

Blonde pisze:Witam. Od poniedziałku (6.08) rozpoczynam pracę w prywatnym przedszkolu na okres próbny jako nauczyciel, a od września jako wychowawca grupy. Jestem obecnie na III roku studiów pedagogicznych, odbyłam praktyki pedagogiczne. Dodam, że mam wykształcenie wyższe w innym kierunku. Czy od września mogę rozpocząć staż jako nauczyciel stażysta)?


hm ja się nie znam na prywatnych przedszkolach ale główną kwestią jest to czy obowiązuje w tym przedszkolu karta nauczyciela czy nie? bo jak nie to i nie ma awansu... chyba

Blonde
Posty: 7
Rejestracja: 2010-09-27, 18:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: mazowieckie

Re: staż?

Postautor: Blonde » 2012-08-12, 19:04

Jaki minimalny stopień awansu zawodowego powinien mieć opiekun nauczyciela stażysty?

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: staż?

Postautor: Yoka » 2012-08-12, 19:10

mianowany


Wróć do „Nauczyciel stażysta”