Uprawnienia pedagogiczne po studiach

miejsce dla rozpoczynających pracę (można się radzić, żalić, chwalić, dzielić doświadczeniami)

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Sadie
Posty: 1
Rejestracja: 2012-02-16, 09:49
Lokalizacja: łódzkie

Uprawnienia pedagogiczne po studiach

Postautor: Sadie » 2012-02-16, 10:08

Witam. Od dłuższego już czasu myślę o tym, by przekwalifikować się zawodowo i zostać nauczycielką. Ok. 1,5 roku temu skończyłam studia magisterskie z filologii polskiej, stąd oczywistym kierunkiem jest dla mnie nauczanie języka polskiego. Niestety, choć podczas studiów miałam taką możliwość, nie wybrałam specjalizacji nauczycielskiej. Zamiast niej zdecydowałam się na edytorstwo, czego teraz przyszło mi żałować.

W jaki sposób powinnam zdobyć uprawnienia pedagogiczne wymagane do pracy w szkole? Wykształcenie daje mi już bazę teoretyczną i w związku z tym muszę chyba "tylko" poszerzyć wiedzę o aspekty stricte pedagogiczne. Czy w takim razie powinnam się zdecydować na kurs pedagogiczny czy studia podyplomowe z pedagogiki? Zauważyłam, że w podobnych sytuacjach często radzi się na forum również studia licencjackie, ale nie wiem, czy byłoby to dobre rozwiązanie w moim przypadku. Jakiego typu miałby być wybrany przeze mnie kierunek? Jako, że posiadam już pełne wykształcenie wyższe z polonistyki, nie mogę teraz iść na licencjat polonistyczny, po to tylko by trafić na specjalizację nauczycielką. Co powinnam wybrać? Byłabym ogromnie wdzięczna za radę.

Z góry przepraszam, jeśli podobne pytania już padały. Przeglądałam tematy w tym dziale, jednak z reguły trafiałam na pytania osób jeszcze studiujących i nie wiem, czy nasze sytuacje rozpatruje się w ten sam sposób.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Uprawnienia pedagogiczne po studiach

Postautor: koma » 2012-02-16, 16:32

Musisz zrobić kurs pedagogiczny.

ubuntux
Posty: 6
Rejestracja: 2012-02-17, 11:01
Kto: student
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Uprawnienia pedagogiczne po studiach

Postautor: ubuntux » 2012-02-17, 13:44

Ja bym też sugerowała studia podyplomowe w zakresie przygotowania pedagogicznego.

Joanna_
Posty: 10
Rejestracja: 2011-01-03, 22:53
Kto: student
Przedmiot: Język angielski, Język polski, Język niemiecki
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Uprawnienia pedagogiczne po studiach

Postautor: Joanna_ » 2012-02-28, 23:03

Pozwolę sobie podłączyć się pod temat: mam uprawnienia do nauczania języka niemieckiego i angielskiego.

Poza tym jednak, podobnie jak autorka wątku, jestem mgr filologii polskiej (i w czasie studiów nie wybrałam specjalności nauczycielskiej).

Gdybym chciała uczyć języka polskiego - jaki kurs byłby wskazany w moim przypadku? Czy są może skrócone kursy drugiej specjalności?

Studiów podyplomowych w ramach drugiej specjalizacji nie potrzebuję, bo całe przygotowanie merytoryczne po studiach magisterskich mam. Pełnej podyplomówki z przygotowania pedagogicznego też mi nie potrzeba, bo przygotowanie pedagogiczne w zasadzie również mam (ale bez dydaktyki j. polskiego i praktyk z tego przedmiotu).

pspm
Posty: 2
Rejestracja: 2012-04-25, 20:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Uprawnienia pedagogiczne po studiach

Postautor: pspm » 2012-04-25, 21:02

Witam.
Mam wykształcenie wyższe magisterskie (kierunek matematyka) i jestem w trakcie trzysemestralnych studiów podyplomowych z przygotowania pedagogicznego, którą kończą się w 2013r.
Czy jest jakaś szansa abym mógł rozpocząć staż w szkole już od września 2012r.? W teorii to możliwe, ale jak to wygląda w praktyce? Czy licencjat z pp szybciej dostanie pracę niż mgr bez pp?
Czy dokumenty do szkół już należy składać? Tylko CV? Mailowo/osobiście?
Proszę o odp.

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Uprawnienia pedagogiczne po studiach

Postautor: Peonia » 2012-04-26, 15:24

Dokumenty trzeba składać natychmiast,bo arkusze organizacyjne już są tworzone, do połowy maja muszą być gotowe i już wiadomo, gdzie będzie wakat. Składaj osobiście, na sekretariat, wydruk zrób w 2 egzemplarzach i jeden potwierdź w sekretariacie "przyjęto dnia....". U mnie składa się podanie o pracę +CV. W podaniu napisz, jakie studia masz, jakie kontynuujesz. Powinno wystarczyć.

pspm
Posty: 2
Rejestracja: 2012-04-25, 20:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Uprawnienia pedagogiczne po studiach

Postautor: pspm » 2012-04-26, 19:20

Dzięki za informacje, ale chyba jednak będę musiał poczekać ze stażem jeszcze rok, bo planowany termin zakończenia studiów podyplomowych to 30 września 2013r. :(
Praktyki szkolne mam w planie od października i tu moje pytanie jakie dokumenty i kiedy muszę złożyć?

izkaolek
Posty: 93
Rejestracja: 2012-01-23, 14:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne, Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Uprawnienia pedagogiczne po studiach

Postautor: izkaolek » 2012-04-26, 23:01

Musisz przejść się naświetlić sprawę w sekretariacie (można też umówić się telefonicznie) i zapytać, czy mógłbyś odbyć praktyki. Jeżeli nie robią problemu musisz przynieść skierowanie z uczelni, dyrektor wyznaczy Ci opiekuna. Dalej już nim ustalisz szczegóły. Możesz to zrobić we wrześniu.

zanetaceglinska
Posty: 67
Rejestracja: 2009-08-07, 20:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: śląskie

Re: Uprawnienia pedagogiczne po studiach

Postautor: zanetaceglinska » 2012-06-11, 12:34

Peonia pisze:Dokumenty trzeba składać natychmiast,bo arkusze organizacyjne już są tworzone, do połowy maja muszą być gotowe i już wiadomo, gdzie będzie wakat. Składaj osobiście, na sekretariat, wydruk zrób w 2 egzemplarzach i jeden potwierdź w sekretariacie "przyjęto dnia....". U mnie składa się podanie o pracę +CV. W podaniu napisz, jakie studia masz, jakie kontynuujesz. Powinno wystarczyć.


Przesadzasz. Większość szkół potrzebuje jeszcze nauczycieli pod koniec sierpnia
i z początkiem września.


Wróć do „Nauczyciel stażysta”