Co zrobić, by móc nauczać języka polskiego?

miejsce dla rozpoczynających pracę (można się radzić, żalić, chwalić, dzielić doświadczeniami)

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Joanna_
Posty: 10
Rejestracja: 2011-01-03, 22:53
Kto: student
Przedmiot: Język angielski, Język polski, Język niemiecki
Lokalizacja: wielkopolskie

Co zrobić, by móc nauczać języka polskiego?

Postautor: Joanna_ » 2012-09-06, 14:16

Jestem magistrem filologii polskiej, bez specjalności nauczycielskiej.

Zmieniłam ścieżkę zawodowa, skończyłam studia magisterskie na filologii germańskiej, mam przygotowanie do nauczania języka niemieckiego.

Obecnie kończę studia anglistyczne (mgr uzupełniające) i będę miała uprawnienia również do nauczania j. angielskiego.

W czasach polonistycznych nie miałam w planach pracy nauczycielskiej - teraz poważnie o tym myślę i z tego względu (jak również z uwagi na trudności ze znalezieniem pracy w szkole jako takiej) chciałabym zdobyć również kwalifikacje do nauczania j. polskiego we wszystkich typach szkół.

Co powinnam w tej sytuacji zrobić?

W kuratorium powiedziano mi, że potrzebne mi "ogólne przygotowanie pedagogiczne", bo moje przygotowanie jest pod kątem nauczania języka obcego. Zdziwiło mnie to - brakuje mi oczywiście dydaktyki szczegółowej j. polskiego, ale psychologia, pedagogika i inne przedmioty były jak najbardziej "ogólne". Trafiłam jednak na mało komunikatywną osobę, więc dużo nie polemizowałam :).

Pełna 3-semestralna podyplomówka wydaje się kompletną stratą czasu i pieniędzy, zwłaszcza że w przypadku angielskiego (ale w ramach studiów) musiałam tylko uzupełnić dydaktykę angielskiego i praktyki z zakresu nauczania tego języka.

Wróć do „Nauczyciel stażysta”