Czy łatwo informatykowi znaleźć pracę w szkole?

miejsce dla rozpoczynających pracę (można się radzić, żalić, chwalić, dzielić doświadczeniami)

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Informatyk2
Posty: 7
Rejestracja: 2012-09-22, 19:44
Kto: student
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Czy łatwo informatykowi znaleźć pracę w szkole?

Postautor: Informatyk2 » 2012-09-22, 20:18

Witam, za 2 lata kończę studia inżynierskie na Politechnice, kierunek Informatyka. Czy jest (w praktyce) szansa na rozpoczęcie stażu w szkole jako nauczyciel (będę miał też uprawnienia pedagogiczne)? Teoretycznie ustawa przewiduje taką możliwość, ale w rzeczywistości nie wiem czy dyrektor potencjalnej placówki będzie patrzył na mnie jak na pełnoprawnego kandydata.

Druga sprawa - jakie warunki muszę spełnić, by móc uczyć np. w podstawówce lub gimnazjum matematyki, lub fizyki? Matematyki miałem 4 przedmioty w bloku podstawowym, łącznie 195 godzin, a fizyki 1 przedmiot (1 semestr) prawdopodobnie 45 lub 60 godzin, każdy z przedmiotów zakończony egzaminem. Czy tytuł inżyniera i PP wystarczają do nauczania któregoś z tych przedmiotów, czy jedynie muszę szukać ofert dla przedmiotu Informatyka?

I trzecie pytanie - czy mogę uczyć przedmiotów zawodowych informatycznych w technikach (cały czas jedynie z tytułem inżyniera)?

Rysiu
Posty: 66
Rejestracja: 2012-09-04, 15:56
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Informatyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Czy łatwo informatykowi znaleźć pracę w szkole?

Postautor: Rysiu » 2012-09-22, 21:02

Z pojęciem stażu (podobnie jak z pojęciem mianowania, ale to już wyższa szkoła jazdy) wiążą się dwie różne rzeczy:

(a) staż w sensie "okres, w którym nabywa się uprawnienia do awansu zawodowego" (w tym wypadku nauczyciela kontraktowego)
(b) staż w sensie "praca ze skierowania z PUP (często w ramach projektu UE) i przez niego finansowana"

Jeżeli chodzi Ci o staż w sensie (a) to po prostu nic innego, jak podjęcie pracy w zawodzie nauczyciela. W momencie podpisania umowy (podpisuje się ją na czas określony - 1 rok) stajesz się pełnoprawnym nauczycielem, z dużymi perspektywami na zostanie na stałe jeżeli tylko nie jesteś na zastępstwie za kogoś i nic nie nawywijasz. Po roku stażu stajesz się nauczycielem kontraktowym i możesz powoli myśleć o kolejnym stażu - na nauczyciela mianowanego.

Staż w sensie (b) to skierowanie z urzędu pracy, na pół roku, bywa krócej. Znam takie przypadki, zazwyczaj stażyści siedzieli w biurze i przewalalali papierki, chociaż bywało też, że zatrudnieni byli jako pomoc nauczyciela. Stażysta w tym sensie nie jest nauczycielem i nie przysługuje mu żaden z nauczycielskich przywilejów.

Co do uprawnień - prosta sprawa: blok pedagogiczny. Ja studiując matematykę robiłem jednocześnie dwa oddzielne bloki pedagogiczne (matematyczny oraz informatyczny). Jeżeli tego nie zrobisz - nie będziesz miał uprawnień do nauczania danego przedmiotu. Można to później nadrobić na kursach kwalifikacyjnych i studiach podyplomowych.

Jeżeli dyrektor zatrudni Cię w technikum z tytułem licencjata - to możesz, licz się jednak z tym, że będziesz miał obniżoną pensję w stosunku do magistrów - w Twoim wypadku o 13%.

Informatyk2
Posty: 7
Rejestracja: 2012-09-22, 19:44
Kto: student
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Czy łatwo informatykowi znaleźć pracę w szkole?

Postautor: Informatyk2 » 2012-09-22, 21:11

Dziękuję za odpowiedź, odnośnie bloków pedagogicznych mam pytanie czy można robić 3 bloki naraz? I czy są jakieś wymagania co do tego ile godzin muszę mieć na studiach danego przedmiotu by móc uczyć go później w szkołach podstawowych i gimnazjalnych?

Rysiu
Posty: 66
Rejestracja: 2012-09-04, 15:56
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Informatyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Czy łatwo informatykowi znaleźć pracę w szkole?

Postautor: Rysiu » 2012-09-22, 21:34

Pytanie trzeba byłoby zadać dziekanowi wydziału, na którym studiujesz - bo przyszłego pracodawcy nie interesuje ile bloków robiłeś naraz, tylko ile i jakie masz zrobione.

Nie znam żadnych wymagań odnośnie ilości godzin. Jeżeli studia nadają ci uprawnienia do nauczania danego przedmiotu, to widocznie tych godzin jest wystarczająco dużo.

Inny problem, że nie zawsze jasno na dyplomie pisze czego możesz uczyć. Moja uczelnia nie daje nikomu papierka "niniejszym zaświadcza się, że Rysiu Kalafa posiada uprawnienia do nauczania matematyki", a jedynie dyplom wraz z suplementem, na podstawie którego dyrektor wnioskuje (nieraz sam pełen wątpliwości) czy te kwalifikacje masz, czy nie masz. Tak przynajmniej było w moim wypadku.

Panuje, jak się zdaje, w tej dziedzinie niestety pewien bałagan.

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Czy łatwo informatykowi znaleźć pracę w szkole?

Postautor: ann » 2012-09-23, 09:04

Rysiu pisze:Moja uczelnia nie daje nikomu papierka "niniejszym zaświadcza się, że Rysiu Kalafa posiada uprawnienia do nauczania matematyki", a jedynie dyplom wraz z suplementem, na podstawie którego dyrektor wnioskuje (nieraz sam pełen wątpliwości) czy te kwalifikacje masz, czy nie masz. Tak przynajmniej było w moim wypadku.

Hmm... w moim suplemencie jest dopisek, że posiadam uprawnienia do nauczania ;)
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

Informatyk2
Posty: 7
Rejestracja: 2012-09-22, 19:44
Kto: student
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Czy łatwo informatykowi znaleźć pracę w szkole?

Postautor: Informatyk2 » 2012-09-23, 15:29

Ja uprawnienia pedagogiczne będę robił na osobnym studium organizowanym przez moją uczelnię. W opisie studium mam informację, że będę miał uprawnienia do nauczania przedmiotów zawodowych (w technikach), ale czy również zwykły przedmiot "Informatyka" również?

Pytanie z innej strony - czy Informatykowi łatwiej jest znaleźć etat niż nauczycielowi innego przedmiotu?

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Czy łatwo informatykowi znaleźć pracę w szkole?

Postautor: linczerka » 2012-09-23, 16:06

Informatyk2 pisze:Pytanie z innej strony - czy Informatykowi łatwiej jest znaleźć etat niż nauczycielowi innego przedmiotu?

Chyba jest łatwiej. W klasach młodszych doszły zajęcia komputerowe i zwykle (to nie zasada) prowadzą informatycy. Kilka klas w I etapie kształcenia daje etat.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Rysiu
Posty: 66
Rejestracja: 2012-09-04, 15:56
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Informatyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Czy łatwo informatykowi znaleźć pracę w szkole?

Postautor: Rysiu » 2012-09-23, 16:07

Teoretycznie tak - dyrektorowi zależy na dobrym specjaliście z każdego kierunku, ale na wagę złota są dobrzy angliści i informatycy - z tej racji, że osobie po filologii angielskiej czy informatyce dość łatwo znaleźć pracę poza szkołą płatną lepiej aniżeli nieco ponad 1500 zł na "dzień dobry" i często takie osoby uciekają od szkoły. Poza tym, informatyk służy nie tylko do nauczania, ale jest też wykorzystywany do takich rzeczy jak prowadzenie strony internetowej, pomoc w ogólnej obsłudze informatycznej szkoły (w tym sekretariatu), konfiguracja sieci, przygotowywaniu rzutnika na apel, a także bywa, że spędza długie godziny na reinstalacji systemów i naprawie komputerów. Jeżeli Cię to załamuje, to pocieszę - dzięki temu nawałowi pracy można wymigać się od np. przygotowywania apeli, prowadzenia sklepiku szkolnego, spraw Samorządu Uczniowskiego, które to zadania powierza się w tej sytuacji innym nauczycielom.

Jednak z drugiej strony... informatyki w szkole jest raczej mało (jedna godzina w tygodniu, a często bywa, że nie w każdej klasie) i bywa, że nawet sporawą na pozór szkołę "załatwi" jeden informatyk. Ja w dwóch maleńkich podstawówkach miałem w sumie 8 godzin informatyki - szczęście, że mogłem podbudować się matematyką. Często w szkołach zamiast zatrudniać oddzielnego informatyka, daje się te godziny np. pani od polskiego, która zrobiła kurs.

Może się to odbić na poziomie nauczania (chociaż w podstawówce niekoniecznie - ale w gimnazjum czy liceum już jak najbardziej), ale nie ma rady, musi odbić się na poziomie technicznym szkoły.

Rysiu
Posty: 66
Rejestracja: 2012-09-04, 15:56
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Informatyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Czy łatwo informatykowi znaleźć pracę w szkole?

Postautor: Rysiu » 2012-09-23, 16:09

linczerka pisze:
Informatyk2 pisze:Pytanie z innej strony - czy Informatykowi łatwiej jest znaleźć etat niż nauczycielowi innego przedmiotu?

Chyba jest łatwiej. W klasach młodszych doszły zajęcia komputerowe i zwykle (to nie zasada) prowadzą informatycy. Kilka klas w I etapie kształcenia daje etat.


We wszystkich znanych mi szkołach prowadzą to panie wychowawczynie.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Czy łatwo informatykowi znaleźć pracę w szkole?

Postautor: malgala » 2012-09-23, 16:12

Rysiu pisze:We wszystkich znanych mi szkołach prowadzą to panie wychowawczynie.

A ja znam szkoły, w których zajęcia komputerowe w I-III mają nauczyciele informatyki.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Czy łatwo informatykowi znaleźć pracę w szkole?

Postautor: linczerka » 2012-09-23, 16:17

Rysiu, myślę, że na to składa się kilka komponentów, m.in. liczebność oddziałów w szkole, priorytety dyrekcji (dowolna interpretacja), polityka personalna (zamiast zwolnić, czy obniżyć etat polonistce, daje się jej informatykę, bo ma kurs). Można tego mnożyć.
Rysiu pisze:jedna godzina w tygodniu, a często bywa, że nie w każdej klasie

A to jakim cudem? Informatyka nie jest obowiązkowa? U nas jest w każdym oddziale.
Rysiu pisze:prowadzenie strony internetowej

:evil: Tu wycieczka osobista. Jak się dobrze ustawisz, to na internetowej stronie szkolnej będziesz 1-2 razy w miesiącu, resztę załatwią Ci użytkownicy strony. :twisted:
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Czy łatwo informatykowi znaleźć pracę w szkole?

Postautor: linczerka » 2012-09-23, 16:19

Rysiu pisze:We wszystkich znanych mi szkołach prowadzą to panie wychowawczynie.

U nas naokoło we wszystkich szkołach tylko informatycy (w gminie na bank, w powiecie na pęczki).
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Czy łatwo informatykowi znaleźć pracę w szkole?

Postautor: linczerka » 2012-09-23, 16:22

Rysiu pisze:Ja w dwóch maleńkich podstawówkach miałem w sumie 8 godzin informatyki

Mamy 3 informatyków.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Rysiu
Posty: 66
Rejestracja: 2012-09-04, 15:56
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Informatyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Czy łatwo informatykowi znaleźć pracę w szkole?

Postautor: Rysiu » 2012-09-23, 17:27

linczerka pisze:
Rysiu pisze:jedna godzina w tygodniu, a często bywa, że nie w każdej klasie

A to jakim cudem? Informatyka nie jest obowiązkowa? U nas jest w każdym oddziale.


Nie jest. W siatce dla klas IV-VI są dwie godziny. Na różne sposoby jest to rozwiązywane - np. dwie godziny w klasie IV, albo po jednej np. w V i VI. U nas szczęśliwie nie tylko są po jednej godzinie w każdej klasie, ale jeszcze bywa, że klasy dzielone na grupy. Ale to wszystko dobra wola dyrektora.

Może troszkę się poprawi sytuacja kiedy wreszcie wejdzie w życie dwukrotnie już przekładne rozporządzenie znane powszechnei jako "jeden komputer - jeden uczeń". Będą częstsze podziały na grupy, ergo więcej godzin. O ile znów nie przełożą... (aktualna, miejmy nadzieję ostateczna data startu: 1 września 2013).

Informatyk2
Posty: 7
Rejestracja: 2012-09-22, 19:44
Kto: student
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Czy łatwo informatykowi znaleźć pracę w szkole?

Postautor: Informatyk2 » 2012-09-26, 15:07

Wiem, że sporo matematyków uczy informatyki (i tylko informatyki), a informatycy czekają na chociażby pół etatu by móc zrobić staż. Dlatego planuję zrobić uprawnienia dla drugiego przedmiotu - z racji ilości godzin mogła by to być matematyka, zatem nachodzi mi na myśl jeszcze jedno pytanie - czy w podstawówkach i gimnazjach dyrektorzy chętnie zatrudnili by inżyniera informatyka (bez mgr) do nauczania matematyki (z uprawnieniami do tego przedmiotu)? Bo na przedmioty typowo informatyczne chyba ciężko będzie się załapać.


Wróć do „Nauczyciel stażysta”