Program nauczania i wystawianie ocen

miejsce dla rozpoczynających pracę (można się radzić, żalić, chwalić, dzielić doświadczeniami)

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Clodia
Posty: 8
Rejestracja: 2012-10-10, 17:53
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Łacina
Lokalizacja: łódzkie

Program nauczania i wystawianie ocen

Postautor: Clodia » 2012-10-23, 17:09

Witajcie.

Od 2 tygodni uczę w liceum łaciny. Są to tylko 3 godziny, po jednej na trzy klasy. Zajęłam miejsce mojej koleżanki, która musiała zrezygnować z tej pracy na rzecz innej. Problem polega na tym, że dzieciakom przepadło już 6 zajęć, mówię przepadło, bo koleżanka nic konkretnego z nimi nie robiła, nic z czego można by było wystawić ocenę itd. Wzięłam się teraz do roboty, stawiam im pierwsze plusy za aktywność, mają już za dwa tygodnie zapowiedziany sprawdzian, teraz ich zacznę trochę pytać, bo przerobiłam coś konkretnego. ALE...mam tylko dwa miesiące, żeby każdy uczeń miał przynajmniej 5 ocen. Taki jest wymóg, że z języków obcych trzeba wystawić przynajmniej 5 ocen. Ja się pytam, jak niby mam tego dokonać?? Mogę ich pytać na każdej lekcji, ale raptem zdążę sprawdzić 2 osoby, resztę czasu muszę poświęcić na realizacje minimum programowego, które nie było realizowane w ogóle przez pierwsze 6 zajęć. Jak wystawiać oceny, z czego? Tak, żeby też nie skrzywdzić dzieciaków, bo to nie ich wina, że muszę na siłę wystawiać oceny i gnać z programem.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Program nauczania i wystawianie ocen

Postautor: malgala » 2012-10-23, 17:22

Clodia pisze: Mogę ich pytać na każdej lekcji, ale raptem zdążę sprawdzić 2 osoby, resztę czasu muszę poświęcić na realizacje minimum programowego, które nie było realizowane w ogóle przez pierwsze 6 zajęć.

To tematy w dziennikach też nie są wpisane? Patrzysz, jaki temat był i tego wymagasz.
Te informacje, że nic nie było robione masz zapewne od uczniów.
To znana śpiewka przy zmianie nauczyciela.
Zapowiedziałaś sprawdzian i bardzo dobrze. tylko uwzględnij w nim materiał od początku roku i poinformuj o tym uczniów. A jak będą mówić, że tego nie było, to niech się douczą. Bo w to, że nauczyciel nic na lekcjach nie robił, to ja nie wierzę.
Pytaj na bieżąco, a poza tym możesz robić kilkuminutowe kartkówki z ostatniej lekcji. Tych zapowiadać nie musisz.

Clodia
Posty: 8
Rejestracja: 2012-10-10, 17:53
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Łacina
Lokalizacja: łódzkie

Re: Program nauczania i wystawianie ocen

Postautor: Clodia » 2012-10-23, 17:39

Patrzyłam na tematy i rozmawiałam z koleżanką. Np tłumaczyła ich imiona na łacinę, czytała z nimi teksty, rozmawiała o kulturze, i wprowadziła im terminologie medyczną i parę sentencji...prócz czytania (za co stawiam plusy, nie oceny, bo bez przesady) nie mam czego ocenić. Terminologia medyczna...no proszę, ok spoko, ale w klasie drugiej, która ma przynajmniej 2 godziny łaciny w tygodniu i jest w profilu biochemicznym. Nie zrobię tego dzieciakom, którzy dopiero zaczęli swoją przygodę z łaciną.

Clodia
Posty: 8
Rejestracja: 2012-10-10, 17:53
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Łacina
Lokalizacja: łódzkie

Re: Program nauczania i wystawianie ocen

Postautor: Clodia » 2012-10-23, 17:44

Aha, dodam jeszcze, że koleżanka nie miała doświadczenia w pracy z młodzieżą, ponieważ wykłada na uczelni wyższej.


Wróć do „Nauczyciel stażysta”