Staż w przedszkolu

miejsce dla rozpoczynających pracę (można się radzić, żalić, chwalić, dzielić doświadczeniami)

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

iskra
Posty: 81
Rejestracja: 2009-05-24, 11:32
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: dolnośląskie

Staż w przedszkolu

Postautor: iskra » 2013-07-31, 11:58

Witam, od 1 września zaczynam pracę w przedszkolu jako nauczyciel stażysta. Jak pewnie większość osób w podobnej sytuacji, na dzień dzisiejszy nie wie co i jak. Pytałam dyrekcji jak powinna się ubiegać o rozpoczęcie stażu. W odpowiedzi usłyszałam, że mam złożyć podanie z dniem 1 września. Dużo czytam na temat stażu, ale z tego co się zorientowałam, wszędzie jest napisane, że staż rozpoczyna się automatycznie i nie trzeba pisać żadnych podać. Nie wiem w końcu jak jest naprawdę. Mam mnóstwo pytań (wiem, że może z czasem będę informowana), jednak chciałabym wiedzieć coś więcej. O ile się nie mylę, do 14 września mam napisać plan rozwoju zawodowego, ale czy coś jeszcze? Nie chcę żebym ocknęła się za późno, spóźniła z terminem czy np. niepoinformowana bo komuś wydawało się to oczywiste. Mam jeszcze pytanie, czy ja jako nauczyciel stażysta prowadzę zebrania z rodzicami? Prawdopodobnie będę nauczycielem w grupie trzylatków, obie nauczycielki prowadzące tę grupę będziemy nowe, więc kto będzie nauczycielem prowadzącym? I jeszcze pytanie jakie mi się nasuwa, czy w tej grupie najmłodszej jest opiekun (pomoc) na sali? Z góry dziękuję za pomoc:)

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Staż w przedszkolu

Postautor: linczerka » 2013-07-31, 12:59

iskra pisze:W odpowiedzi usłyszałam, że mam złożyć podanie z dniem 1 września.

To złóż, co to szkodzi?
iskra pisze:do 14 września mam napisać plan rozwoju zawodowego

Napisz i sprawdź w najnowszych przepisach wszystko na temat awansu
iskra pisze:jako nauczyciel stażysta prowadzę zebrania z rodzicami?

Jak będziesz miała grupę, to tak. Zapytaj, jak jest praktykowane w przedszkolu. Słyszałam że czasami praktykowane jest, że (z wyłączeniem najstarszej grupy przedszkolnej) zebrania są ogólne prowadzone przez dyrekcję.
w tej grupie najmłodszej jest opiekun (pomoc) na sali?

Bywa/bywało. To już zależy od finansów OP.
Jakaś dokumentacja obowiązuje, typu plan pracy, rozkłady miesięczne itp. Poczytaj inne wątki, znajdziesz.
Powodzenia!
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

izkaolek
Posty: 93
Rejestracja: 2012-01-23, 14:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne, Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Staż w przedszkolu

Postautor: izkaolek » 2013-07-31, 19:12

Jakie to przedszkole prywatne czy państwowe?
Staż zaczynasz automatycznie od września, powinnaś mieć wyznaczonego opiekuna stażu. Składasz po prostu plan rozwoju zawodowego do zatwierdzenia. Jeżeli każą coś poprawić poprawiasz.
Zwykle w grupie 3-latków jest pomoc nauczyciela. Tak jest w znanych mi przedszkolach państwowych w Warszawie. W przedszkolach niepublicznych jest pomoc albo jednocześnie dwóch nauczycieli (nauczyciel i nauczyciel wspierający).
Dokumenty to dziennik, plany miesięczne, scenariusze (tyle ile każe Ci dyrekcja od 9 do codziennie), karty obserwacji dzieci, notatki z rozmów z rodzicami (warto sobie zapisywać w dwóch słowach z datą o czym była rozmowa).
Warto zapoznać się z kartami zapisu dzieci, informacjami przekazanymi przez rodziców (musisz wiedzieć np. które dziecko ma alergię i na co, czy przechodziły ostatnio jakieś traumatyczne wydarzenia wszystkie, czy chodziły do żłobka, to pomoże Ci na początku).
Zebranie z rodzicami to różnie w moim nowym miejscu pracy zebranie będzie podzielone na dwie części z dyrekcją i bez. Dyrekcja ma powiedzieć swoje a potem ja mam przedstawić swoją koncepcję pracy z grupą, ustalić sposób kontaktowania się z rodzicami, jak widzę naszą współpracę, powiedzieć też kilka słów o sobie.
A w państwowym był jeszcze u nas zeszyt, w którym rodzice rano wpisywali, które z dzieci w danym dniu nie będą leżakowały oraz tablica informacyjna grupy.
No to tyle mi przyszło do głowy. Powodzenia!! :D

izkaolek
Posty: 93
Rejestracja: 2012-01-23, 14:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne, Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Staż w przedszkolu

Postautor: izkaolek » 2013-07-31, 19:20

iskra pisze: Prawdopodobnie będę nauczycielem w grupie trzylatków, obie nauczycielki prowadzące tę grupę będziemy nowe, więc kto będzie nauczycielem prowadzącym?


W państwowym przedszkolu obydwie nauczycielki razem prowadzą grupę, więc obie są prowadzącymi i w jednakowym zakresie odpowiadają za pracę z dziećmi. Tak jak już wspomniałam to raczej w prywatnych zdarza się podział na nauczyciela głównego i wspierającego.

iskra
Posty: 81
Rejestracja: 2009-05-24, 11:32
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Staż w przedszkolu

Postautor: iskra » 2013-07-31, 20:04

Dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi. Praca będzie w przedszkolu państwowym. Słyszałam, że wszystko co będzie zawarte w planie rozwojowym, musi być wykonane. Stąd moje pytanie, skąd mam wiedzieć czy na pewno dane mi będzie zorganizowanie akurat tego co napisze w tym planie, albo czy uda mi się np. uczestniczyć w zapisanym wcześniej szkoleniu. Czy różnego rodzaju szkolenia itp. organizuje przedszkole czy mam ich poszukiwać na własną rękę? Mam też pytanie, co mogłabym sama zorganizować? Myślałam np. o zaproszeniu kogoś w ramach akcji czytania dzieciom. Ale czy takie coś też muszę zawrzeć już w tym planie rozwojowym?

izkaolek
Posty: 93
Rejestracja: 2012-01-23, 14:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne, Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Staż w przedszkolu

Postautor: izkaolek » 2013-08-01, 18:43

iskra pisze: Słyszałam, że wszystko co będzie zawarte w planie rozwojowym, musi być wykonane. Stąd moje pytanie, skąd mam wiedzieć czy na pewno dane mi będzie zorganizowanie akurat tego co napisze w tym planie, albo czy uda mi się np. uczestniczyć w zapisanym wcześniej szkoleniu.


Tak, powinnaś zrealizować swój plan rozwoju zawodowego ale to co w nim umieszczasz, to ogólniki. Nie piszesz, że bierzesz udział w takim a takim szkoleniu, tylko w szkoleniach wewnętrznych, zewnętrznych, radach szkoleniowych a potem w sprawozdaniu na podstawie zaświadczeń, to doprecyzowujesz (na zakończenie stażu). Popatrz w Internecie jest mnóstwo przykładowych planów stażystów ubiegających się o kontraktowego.


iskra pisze: Czy różnego rodzaju szkolenia itp. organizuje przedszkole czy mam ich poszukiwać na własną rękę?


Przedszkole zwykle organizuje ale możesz wynaleźć sobie szkolenia. Powinnaś uzgadniać je z dyrekcją, szczególnie, kiedy chcesz ubiegać się o zwrot kosztów czy dofinansowanie.

iskra pisze: Mam też pytanie, co mogłabym sama zorganizować? Myślałam np. o zaproszeniu kogoś w ramach akcji czytania dzieciom. Ale czy takie coś też muszę zawrzeć już w tym planie rozwojowym?


Warto napisać o nawiązaniu i planowaniu współpracy z rodzicami. Pamiętaj że piszesz ogólnie.
Zapraszanie rodziców do przedszkola. Możesz to za zgodą dyrekcji jak najbardziej robić. Rodzice mogą przychodzić czytać dzieciom, mogą opowiadać o swoich zawodach albo ciekawych zainteresowaniach, mogą uczestniczyć w zajęciach otwartych, integracyjnych. Sprawdź też, czy w przedszkolu jest organizowany piknik u mnie był 2 razy do roku pierwszy integracyjny drugi z okazji dnia rodziny.

iskra
Posty: 81
Rejestracja: 2009-05-24, 11:32
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Staż w przedszkolu

Postautor: iskra » 2013-08-01, 19:22

Czy jeśli będę cokolwiek organizować, czy to musi być dla całego przedszkola (np. dzień dziecka dla wszystkich) czy mogę ograniczyć to tylko dla swojej grupy? Myślałam o spotkaniu z policją, strażą pożarną, ale to chyba już dla całego przedszkola? Ale jak to zaznaczyć w planie? W sumie to obawiam się, że nie podołam wymaganiom.. :(

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Staż w przedszkolu

Postautor: linczerka » 2013-08-01, 20:39

Iskra ze strony swojego lub dowolnego kuratorium pobierz informacje dotyczące awansu. Poczytaj to, co dotyczy Ciebie.
Do punktów dotyczących Twojego awansu (na kontraktowego?) dopisujesz swoje działania. Nie musi to być dla całego przedszkola. Wystarczy część jakaś, reszta w swojej grupie.
Na stronie MEN znajdziesz informację o Roku Rodziny. Może to też weź pod uwagę w planie?
Dzień Dziecka, Dzień Babci i te wszystkie "Dni..." to zaledwie podchodzi pod jeden punkt, a gdzie reszta? Podobnie wszelkiego rodzaju spotkania )policja, straż), to też jakaś tam część składowa całego planu. A reszta? Nie rozdrabniaj się tak.
Wykorzystaj swoje umiejętności i preferencje )np. muzyczne, plastyczne?)
No i będziesz miała opiekuna stażu :) Powinien pomóc.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

izkaolek
Posty: 93
Rejestracja: 2012-01-23, 14:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne, Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Staż w przedszkolu

Postautor: izkaolek » 2013-08-02, 14:45

iskra pisze:Czy jeśli będę cokolwiek organizować, czy to musi być dla całego przedszkola (np. dzień dziecka dla wszystkich) czy mogę ograniczyć to tylko dla swojej grupy?


Wszystko zależy od Twoich ustaleń z dyrekcją przedszkola. Najlepiej jak zapoznasz się z planem wycieczek w przedszkolu na dany rok, planem wychowawczym. Zobaczysz, co będzie organizować wspólnie i wtedy zastanowisz się, co chciałabyś sama zorganizować. Spokojnie na pewno sobie poradzisz.

iskra
Posty: 81
Rejestracja: 2009-05-24, 11:32
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Staż w przedszkolu

Postautor: iskra » 2013-08-02, 15:49

Dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi, a może jeszcze jakieś małe rady?:)

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Staż w przedszkolu

Postautor: linczerka » 2013-08-02, 17:55

Poszukaj w internecie przykładów, jakiś pomysł Ci się nasunie :)
Może jakąś innowację (coś nowego) wprowadzisz do przedszkola? Jakiś pomysł zaadoptujesz?
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

izkaolek
Posty: 93
Rejestracja: 2012-01-23, 14:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne, Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Staż w przedszkolu

Postautor: izkaolek » 2013-08-03, 18:29

iskra pisze:Dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi, a może jeszcze jakieś małe rady?:)

Uśmiechaj się, bądź otwarta i przyjazna w stosunku do dzieci, staraj się zawsze zachowywać spokój, nastaw się na sporo płaczu przynajmniej na początku a także bądź przygotowana na najróżniejsze zachowania dzieci i ich rodziców. Pierwsze tygodnie będą trudne i dla dzieci i dla Ciebie. Dbaj o gardło, bo ja po pierwszym tygodniu w trzylatkach zaniemówiłam ( była 30 płaczków). Wodę miej ciągle w zanadrzu i popijaj małymi łyczkami. Wyszukaj sobie dużo zabaw odwracających uwagę dzieci od tęsknoty za rodzicami. Na początku, jeżeli malcy będą płakali, staraj się wypełnić im czas,mniej zabaw swobodnych i z czasem zmieniaj te proporcje, nie planuj też zwiedzania przedszkola ogranicz się do sali, szatni i ogrodu przedszkolnego (jeżeli okna wychodzą na plac zabaw, to pokaż go dzieciom zanim wyjdziecie pierwszy raz). Będzie dobrze. Napisz jak Ci poszło.

iskra
Posty: 81
Rejestracja: 2009-05-24, 11:32
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Staż w przedszkolu

Postautor: iskra » 2013-08-03, 20:04

izkaolek dziękuję za cenne wskazówki. Właśnie, obawiam się tego płaczu, że nie zapanuję nad tym. Boję się, że dyrekcja lub ktoś inny będą mieć pretensje, że nie panuję nad płaczącymi dziećmi. Pracowałam w przedszkolu prywatnym, gdzie indywidualnie zajmowałam się nowym lub płaczącym dzieckiem, a tutaj obawiam się na raz większej grupy. Jak w ogóle zapanować nad grupą, co robić, aby takie małe dzieci były posłuszne?

izkaolek
Posty: 93
Rejestracja: 2012-01-23, 14:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne, Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Staż w przedszkolu

Postautor: izkaolek » 2013-08-04, 09:53

Iskra, poradzisz sobie. Tak jak powiedziałam, staraj się organizować im czas na początku. Dyrekcja wie, że dzieci na początku płaczą. Spokojnie!. Jeżeli z koleżanką mieszkacie w pobliżu przedszkola, to warto, żebyście na początku rano przez pewien czas były razem. Wtedy jest Wam łatwiej, a poza tym dzieci nie boją się gdy ich pani wychodzi i przychodzi nowa nieznana. (Oczywiście jeżeli macie dwa kroki do przedszkola i tylko przez 2-3 dni.)
Doradzaj rodzicom krótkie pożegnania. Niektórym dzieciom bardzo pomagają zdjęcia rodziców sali. Mogą sobie ustawić na półeczce albo możecie zrobić tablicę ze zdjęciami dzieci i ich rodziców. Słuchaj dzieci, one same dadzą Ci sygnały czego potrzebują, żeby poradzić sobie z rozstaniem (jedne zdjęcia inne przytulenia a jeszcze inne możliwości poobserwowania z boku tego, co się dzieje w sali itp.)
Jeżeli chodzi o posłuszeństwo bądź konsekwentna, ustal zasad zachowania, jak już będziesz w stanie opanować płaczki. Pierwsze tygodnie w trzylatkach są trudne ale to wdzięczne dzieciaczki.

iskra
Posty: 81
Rejestracja: 2009-05-24, 11:32
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Staż w przedszkolu

Postautor: iskra » 2013-08-17, 20:10

Mam jeszcze pytanie, jak wyglądają zebrania z rodzicami w przedszkolu? Pracowałam w przedszkolu gdzie informowałam rodziców o wszystkim na bieżąco, nie było zbiorowych zebrań i jeszcze zastanawiam się nad początkiem pracy grupie trzylatków, tzn co jeśli niektóre dzieci nie będą chciały brać udziału w zabawach? Pozwolić im żeby stał z boku czy raczej do skutku zachęcać.


Wróć do „Nauczyciel stażysta”