Rozpoczęcie pracy - stażysta - czy warto??

miejsce dla rozpoczynających pracę (można się radzić, żalić, chwalić, dzielić doświadczeniami)

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

vego
Posty: 21
Rejestracja: 2008-05-10, 18:52
Kto: uczeń
Przedmiot: Historia, WOS, Inne
Lokalizacja: małopolskie

Rozpoczęcie pracy - stażysta - czy warto??

Postautor: vego » 2013-08-23, 11:48

Witam. Proszę o pomoc i odpowiedź w kilku kwestiach. Otrzymałem propozycję pracy w szkole na rok jako nauczyciel stażysta (11 godz. tyg., szkoła podstawowa). Na jakie obecnie wynagrodzenie można liczyć na takim stanowisku? Czy są jakieś dodatki itp? Co, jeśli np. stwierdzę po kilku miesiącach, że to nie dla mnie - rozumiem, że można wypowiedzieć umowę z zachowaniem danego okresu wypowiedzenia....? Wybaczcie zapewne banalne pytania, ale muszę jeszcze w dniu dzisiejszym określić się i mam kłopot, gdyż mam obecnie pracę (nie w szkole), ale branża jest to dość niewdzięczna i nieprzewidywalna, stąd zastanawiam się nad czymś stabilniejszym. Z góry dziękuję za informację.

lenaskaw
Posty: 121
Rejestracja: 2007-12-25, 11:52
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Rozpoczęcie pracy - stażysta - czy warto??

Postautor: lenaskaw » 2013-08-23, 11:57

Pytasz o naszą opinię- jako stażysta nie zarobisz kokosów to fakt, ale faktem jest, że będziesz już miał "zaczepienie", ktoś się o tobie dowie - inni dyrektorowie (wymieniają między sobą opinie, polecają n-li) , jeśli zrobisz dobre wrażenie, okażesz się dobrym n-lem masz szansę na polecenie cię w innej placówce.
Osobiście zaczynałam od 12 godz na zastępstwie, po pół roku kolejna szkoła i tak 3 lata, teraz od kilku lat zapuściłam korzenie w jednej szkole i mam miarę ustabilizowaną pozycję zawodową.
Gdybym była na Twoim miejscu - brałabym, ale to ja.... :lol:
A jak ci się praca nie spodoba, to po upłynięciu czasu umowy, po prostu nie przedłużysz lub nie będziesz szukał w zawodzie belfra. KTO NIE RYZYKUJE TEN NIE MA:) :mrgreen:

vego
Posty: 21
Rejestracja: 2008-05-10, 18:52
Kto: uczeń
Przedmiot: Historia, WOS, Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Rozpoczęcie pracy - stażysta - czy warto??

Postautor: vego » 2013-08-23, 12:06

A konkretniej, na jaką pensję można liczyć za te 11 godzin...? Gdybym nie miał obecnie etatu, nie zadawałbym zapewne irytującego pytania, ale w takiej sytuacji muszę skalkulować "za" i "przeciw".
Masz dużo racji, bo w podobny sposób to traktuję - jako coś pewniejszego niż obecne zajęcia.
Piszesz po roku, ale tak jak pytałem - pracę można przerwać wcześniej...?

lenaskaw
Posty: 121
Rejestracja: 2007-12-25, 11:52
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Rozpoczęcie pracy - stażysta - czy warto??

Postautor: lenaskaw » 2013-08-23, 12:13

Nie podam Ci konkretnej kwoty, ale pewnie 1500 + -, trudno to jednoznacznie wyliczyć - na umowie będziesz miał. Czy można przerwać? W szkole dyrektorzy niechętnie w trakcie roku szkolnego chcą zrywać umowę. Burzy to porządek działania szkoły. Skąd u ciebie taki pesymizm? Jaki przedmiot wchodzi w grę?

lenaskaw
Posty: 121
Rejestracja: 2007-12-25, 11:52
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Rozpoczęcie pracy - stażysta - czy warto??

Postautor: lenaskaw » 2013-08-23, 12:14


vego
Posty: 21
Rejestracja: 2008-05-10, 18:52
Kto: uczeń
Przedmiot: Historia, WOS, Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Rozpoczęcie pracy - stażysta - czy warto??

Postautor: vego » 2013-08-23, 12:52

Zakładam, że to odnosi się także do nauczyciela stażysty...bo tam jest mowa o mianowanym...? Nie pesymizm, a pewne plany zawodowe wchodzą w grę od mniej więcej stycznia, lutego 2014 roku...może trochę później...choć nie jest to przesądzone. Ok. 1500 netto - prawda za te 11 godzin...? Bo pełen etat to 18-scie + dodatkowe 2 godz...

iskra
Posty: 81
Rejestracja: 2009-05-24, 11:32
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Rozpoczęcie pracy - stażysta - czy warto??

Postautor: iskra » 2013-08-23, 13:10

Witam, nie jestem pewna, ale wydaje mi się, że wynagrodzenie w kwocie 1500 netto to zdecydowanie za dużo za 11 godzin. Skoro stażysta na pełnym etacie ma ok 1600 netto to Ty raczej dostaniesz mniej, nie wiem 1300?

vego
Posty: 21
Rejestracja: 2008-05-10, 18:52
Kto: uczeń
Przedmiot: Historia, WOS, Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Rozpoczęcie pracy - stażysta - czy warto??

Postautor: vego » 2013-08-23, 13:18

Również mi się wydawało, że coś za wysoko mierzyłem :wink:

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Rozpoczęcie pracy - stażysta - czy warto??

Postautor: Yoka » 2013-08-23, 13:29

tu masz kalkuator oświatowyi możesz sobie wyliczyć. Ważne jest wykształcenie, stopień awansu i liczba godzin. Dodatków nie będzie mieć. Bo dodatki to np. za wychowawstwo - a zapewne nie będziesz wych., za wysługę lat po ptrzeproacowaniu 4 lat w szkole, to tez Cię nie obejmuje, motywacyjny, to na pewno nie na "dzień dobry", poza tym to jest uznaniowe i inaczej liczone w każdej skzole, więc o żadnych dodatkach oprócz łysej pensji nie może być mowy.

http://www.eduforum.pl/modules.php?name=Kalkulator

mi przy założeniu że jesteś mgr z przygotowaniem ped. wyszło 1030,90zł netto.

lenaskaw
Posty: 121
Rejestracja: 2007-12-25, 11:52
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Rozpoczęcie pracy - stażysta - czy warto??

Postautor: lenaskaw » 2013-08-23, 13:36

Nie napisałam, że napewno - podałam że plus, minus 1500, wiadomym jest, że liczy się stopnień awansu, wychowawstwo itd.

vego
Posty: 21
Rejestracja: 2008-05-10, 18:52
Kto: uczeń
Przedmiot: Historia, WOS, Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Rozpoczęcie pracy - stażysta - czy warto??

Postautor: vego » 2013-08-23, 13:57

Bardzo Wam dziękuję. Mam już choć jakiś ogląd na całość sprawy. A powiedzcie mi taką rzecz, czy mając stopień doktora, otrzymuje się od razu stopień nauczyciela mianowanego...? Gdzieś taka informacja dawniej "obiła mi się o uszy"...

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Rozpoczęcie pracy - stażysta - czy warto??

Postautor: Yoka » 2013-08-23, 14:00

mianowanego nie, ale kontraktowego mogą

KN: 3. Nauczyciele akademiccy legitymujący się co najmniej trzyletnim okresem pracy w szkole wyższej lub osoby posiadające co najmniej pięcioletni okres pracy i znaczący dorobek zawodowy uzyskują z dniem nawiązania stosunku pracy w szkole stopień nauczyciela kontraktowego, z zastrzeżeniem ust. 4.

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Rozpoczęcie pracy - stażysta - czy warto??

Postautor: Yoka » 2013-08-23, 14:01

i jeszcze kolejny ustęp:

4. Nauczyciele akademiccy, posiadający stopień naukowy oraz legitymujący się co najmniej 3-letnim okresem pracy w szkole wyższej, z dniem nawiązania stosunku pracy w zakładzie kształcenia nauczycieli lub kolegium pracowników służb społecznych uzyskują stopień nauczyciela mianowanego.

lenaskaw
Posty: 121
Rejestracja: 2007-12-25, 11:52
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Rozpoczęcie pracy - stażysta - czy warto??

Postautor: lenaskaw » 2013-08-23, 14:01

"Przyśpieszona ścieżka awansu
Nauczyciel kontraktowy posiadający co najmniej stopień naukowy doktora
może ubiegać się o uzyskanie kolejnego stopnia awansu zawodowego po
odbyciu stażu trwającego rok i 9 miesięcy."

Zakładka awans zawodowy - dokument Przewodnik dla osób ubiegających się o nadanie stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego
http://www.kuratorium.krakow.pl/

vego
Posty: 21
Rejestracja: 2008-05-10, 18:52
Kto: uczeń
Przedmiot: Historia, WOS, Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Rozpoczęcie pracy - stażysta - czy warto??

Postautor: vego » 2013-08-23, 14:21

To i tak nici z tego...bo nie mam doświadczenia na koncie...
Ale zakładam, że jeśli będę miał drugą pracę na etat, z której będą pobierać mi składki na ZUS, to mogę zrezygnować z ich odprowadzania w szkole i wówczas ta pensja 1030 zł netto może być wyższa o te składki...


Wróć do „Nauczyciel stażysta”