Student -nauczycielem??

miejsce dla rozpoczynających pracę (można się radzić, żalić, chwalić, dzielić doświadczeniami)

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

m.pesta
Posty: 1
Rejestracja: 2009-04-07, 16:11
Przedmiot: Ekonomia
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Być nauczycielem...

Postautor: m.pesta » 2009-04-07, 16:27

Witam Serdecznie!! Jestem tu nowy i to jest mój pierwszy post.

Chciałbym się dowiedzieć o podstawowej kwestii bycia nauczycielem w odniesieniu do mojej sytuacji.

Obecnie jestem studentem 3 roku studiów o kierunkiu "Finanse i Rachunkowość". Studia są troszkę w dziwnym systemie bo 3,5 roku. Dlatego licencjata skończę semestrem zimowym (m-c marzec, kwiecień przyszłego roku - jak sie obronie :) bede miał licencjata). Od długiego czasu zastanawiam się nad pracą Nauczyciela (zawsze chciałem chociaż spróbować :)) i tak sobie myślę co w tym kierunku mogę zrobić. Jestem dość młody, bo w tym roku bedę kończył 23 lata, doświadczenia zatem szkolnego nie mam (od 3 lat pracuje w sklepie AGD RTV ;p). Czy aby starać się o pracę nauczyciela wystarczy mi jakiś kurs pedagogiczny czy też muszę robić odzielne studia pedagogiczne. Chciałbym nauczać przedmiotów zawodowych w Technikum Ekonomicznym (rachunkowość, finanse i.t.p.). Kolejnym pytaniem jest czy (jeśli jakimś cudem uda mi się ) od razu zostanę jakimś stażystą czy też muszę przejść jakąś praktykę w tym zawodzie? No i ostatnie pytanie czy licencjat wystarczy aby nauczać na średnim szczeblu edukacji (oczywiśćie przewiduję zacząć pozyskanie tytułu magistra pierwszą wolną rekrutacją).

Serdecznie Dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam!!

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Student -nauczycielem??

Postautor: edzia » 2009-04-07, 16:59

m.pesta pisze:Czy aby starać się o pracę nauczyciela wystarczy mi jakiś kurs pedagogiczny czy też muszę robić odzielne studia pedagogiczne.
Wystarczy kurs pedagogiczny, ale możesz rozglądnąć się za jakimis studiami podyplomowymi dającymi uprawnienia pedagogiczne, obecnie można je zrobić bezpłatnie, np. http://www.podyplomowe.eduportal.pl/. Poszukaj bliżej Twojego miejsca zamieszkania.

m.pesta pisze:Kolejnym pytaniem jest czy (jeśli jakimś cudem uda mi się ) od razu zostanę jakimś stażystą czy też muszę przejść jakąś praktykę w tym zawodzie?
Praktyki zawodowe odbędziesz podczas kursu lub wspomnianych studiów podyplomowych, zaś stażystą zostaniesz w dniu rozpoczęcia pracy.
m.pesta pisze:No i ostatnie pytanie czy licencjat wystarczy aby nauczać na średnim szczeblu edukacji
Do uczenia przedmiotów zawodowych wystarczy licencjat. Oczywiście milej widziane są studia magisterskie.

emilciab3
Posty: 2
Rejestracja: 2009-04-08, 09:55
Kto: uczeń
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Student -nauczycielem??

Postautor: emilciab3 » 2009-04-08, 10:33

Mam pytanie skoro jestem studentka I roku studiów kierunek pedagogika wczesnoszkolna to czy mogłabym zostać nauczycielka w szkole podstwowej juz teraz w trakcie studiowania? Prosze o odp.

J.Pio
Posty: 55
Rejestracja: 2009-02-24, 09:44
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Student -nauczycielem??

Postautor: J.Pio » 2009-04-08, 14:47

emilciab3 pisze:Mam pytanie skoro jestem studentka I roku studiów kierunek pedagogika wczesnoszkolna to czy mogłabym zostać nauczycielka w szkole podstwowej juz teraz w trakcie studiowania? Prosze o odp.


Teoretycznie tak.
Ale nie możesz rozpocząć stażu, a dyrektor musiałby mieć pozwolenie kuratorium na przyjęcie osoby bez pełnych kwalifikacji.

mukaa
Posty: 2
Rejestracja: 2009-04-16, 22:50
Lokalizacja: śląskie

Re: Student -nauczycielem??

Postautor: mukaa » 2009-04-16, 22:55

Jestem na V roku studiów jednolitych magisterskich z zakresu pedagogiki specjalnej (oligofrenopedagogika). Kończę je w czerwcu (przynajmniej taką mam nadzieję :lol: ).

I mam problem! Byłam dziś na rozmowie kwalifikacyjnej w przedszkolu integracyjnym i

a) dyrektorka ma wieeeelkie wątpliwości czy może mnie zatrudnić, skoro nie mam jeszcze pełnych kwalifikacji (a projekt musi wysłać w maju bodajże - nie ma bata żebym do tej pory miała w rękach dyplom!)
czy jest gdzieś (jeśli tak to gdzie) ustawa, podpunkt jakiś, mówiący o tym, że może mnie zatrudnić??
bo przecież niemożliwe żeby po studiach trzeba było przez rok mieć przerwę zanim zdobędzie się pracę od września następnego roku!

b) podobno same oligo nie wystarczy by pracować w przedszkolu integracyjnym jako nauczyciel wspomagający :/ czy w takim razie wystarczą studia podyplomowe z ped, przedszkolnej?? czy muszę koniecznie zaczynać od licencjata?

będę wdzięczna za odpowiedź (najlepiej szybką, bo czas nagli)

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Student -nauczycielem??

Postautor: mateoo » 2009-04-17, 10:18

A kto powiedział, że musisz kończyć ped.przedszkolną? Moim zdaniem możesz być n-lem wspomagającym bez dodatkowych kursów.
Sztuka jest pokarmem duszy.

mukaa
Posty: 2
Rejestracja: 2009-04-16, 22:50
Lokalizacja: śląskie

Re: Student -nauczycielem??

Postautor: mukaa » 2009-04-18, 19:44

dyrektorka przedszkola ingtegracyjego - w zeszłym miesiącu weszła taka ustawa :/

agnieszkad52
Posty: 17
Rejestracja: 2009-02-24, 18:48
Przedmiot: WOS
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Student -nauczycielem??

Postautor: agnieszkad52 » 2009-04-19, 17:53

słuchajcie co jest lepsze:
-wysłać CV i list motywacyjny, czy
- zanieść osobiście do Dyrektora szkoły????

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Student -nauczycielem??

Postautor: ann » 2009-04-19, 18:03

Zanieść osobiście.
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

agnieszkad52
Posty: 17
Rejestracja: 2009-02-24, 18:48
Przedmiot: WOS
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Student -nauczycielem??

Postautor: agnieszkad52 » 2009-04-19, 18:18

mam zamiar jutro jechać ale strasznie się boję:( myślisz że udzieli mi jakiejś informacji czy mam szanse dostać tę pracę czy nie??

J.Pio
Posty: 55
Rejestracja: 2009-02-24, 09:44
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Student -nauczycielem??

Postautor: J.Pio » 2009-04-19, 21:56

Wg mnie Dyrektor powinien już wiedzieć czy będzie kogoś potrzebował...
W zeszłym roku szukałam pracy na przełomie kwietnia i maja- już wtedy poinformowano mnie nawet ile godzin tygodniowo będę miała :)

kolar
Posty: 8
Rejestracja: 2009-04-19, 22:16
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: mazowieckie

Stażysta - czy mogę uczyć w szkole ???!!!?

Postautor: kolar » 2009-04-19, 22:33

hi !! w tym roku kończę jednolite studia magisterskie z przygotowaniem pedagogicznym na polibudzie
wiec będę mgr inż. ;p

a w tym roku w marcu MEN wydal nowe rozporządzenie o wymaganych kwalifikacjach od nauczycieli - ale jak dla mnie jest bardzo niezrozumiałe

chciałbym uczyć fizyki w gimnazjum -

wg tego rozporządzenia:

"....§ 3. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w gimnazjach i zasadniczych szkołach zawodowych, z zastrzeżeniem § 11 ust. 1 i 2, § 12—14, 16—22 i 24, posiada osoba, która:

a) studia pierwszego stopnia na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub

b) studia pierwszego stopnia na kierunku, którego zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne, lub

c) studia wyższe na kierunku (specjalności) innym niż wymieniony w lit. a i b, a ponadto ukończyła studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.
....."

na studiach technicznych miałem fizyki od groma !!! więc moje pytania:

czy spełniam warunki pkt. b ????

"....zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu..."

wydaje mi się że tak - z pewnością fizyka na politechnice obejmuje zakres programu w gimnazjum

nom i według tego rozporządzenia studia pierwszego stopnia są rozumiane tutaj jako

"...należy przez to rozumieć studia licencjackie, inżynierskie lub studia wyższe zawodowe..."

czy moje mgr inż - to właśnie studia wyższe zawodowe skoro uwzględnili wcześniej inżynierskie (3,5) ??

mam nadzieję, że nie zakręciłem i jest to pytanie w miarę zrozumiałe
z góry dziękuje za odpowiedź

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Student -nauczycielem??

Postautor: mateoo » 2009-04-21, 10:42

właśnie zależy od liczby godzin. Ja na studiach muzycznych miałem sporo godzin przedmiotów ogólnoartystycznych (integracja sztuk, wiedza o kulturze, o sztukach plastycznych) i mogę uczyć plastyki, chociaż nie kończyłem w tym kierunku stosownych studiów.

U mnie w szkole są n-le fizyki po technicznych, ale chyba mają podyplomówki.
Sztuka jest pokarmem duszy.

Jasios
Posty: 6
Rejestracja: 2008-05-08, 16:12
Przedmiot: Historia, WOS
Lokalizacja: mazowieckie

j.w. ;)

Postautor: Jasios » 2009-04-21, 15:08

Witam!

Mam taką dość skomplikowaną sytuację, ale myślę, że obecni tu fachowcy udzielą kompetentnej odpowiedzi. ;)

Otóż, jestem obecnie studentem II roku nauk politycznych i I roku historii (UW - studia stacjonarne, licencjackie, dzienne). Na historii realizuję również program przygotowania pedagogicznego, który ukończę wraz z końcem II roku oraz III roku nauk politycznych (licencjat dający uprawnienia do nauczania WOS). Oprócz tego, posiadam certyfikat CAE (poziom C1, angielski), który też podobno uprawnia do nauczania języka angielskiego.

Załóżmy, że taki jest stan rzeczy, pytania zatem są następujące:

1) Czy oprócz nauczania WOS, będę mógł również nauczać historii, mimo że będę w trakcie jej III roku? (niepełny licencjat)

2) Na poziomie jakich szkół ów certyfikat daje mi uprawnienia do nauczania angielskiego?

3) Czy do tego certyfikatu wymagane jest jakieś przygotowanie pedagogiczne, aby nauczać? (nie licząc tego, które zdobędę na historii)

4) Czy mimo iż będę hipotetycznie po roku stażu w szkole (na V roku, II roku SUM), nie będę mógł uzyskać stopnia nauczyciela kontraktowego, gdyż jeszcze nie będę miał tytułu magistra?

5) Jeśli będę mógł(ew. jeśli nie, to później), to jaka jest minimalna ilość godzin, którą jestem zobowiązany realizować w szkole mając licencjat, aby zdobyć awans zawodowy?

Będę wdzięczny za rzetelną informację. :)

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Student -nauczycielem??

Postautor: mateoo » 2009-04-21, 16:06

1) Będziesz mógł. Czasami nie potrzeba nawet dodatkowych studiów, żeby historyk uczył WoSu ;)
3) Jeśli raz już zdobędziesz uprawnienia pedagogiczne, to wystarczy.

Na pozostałe pytania nie znam bądź nie jestem pewien odpowiedzi ;)
Sztuka jest pokarmem duszy.


Wróć do „Nauczyciel stażysta”