Staż w świetlicy a nauczanie przedmiotu

miejsce dla rozpoczynających pracę (można się radzić, żalić, chwalić, dzielić doświadczeniami)

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Nowak_H
Posty: 2
Rejestracja: 2014-08-29, 00:31
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: dolnośląskie

Staż w świetlicy a nauczanie przedmiotu

Postautor: Nowak_H » 2014-08-29, 00:53

Witam wszystkich.

Jestem po licencjacie z matematyki, specjalność nauczycielska i obecnie studiuję na II stopniu.

Tak się złożyło, że właśnie dostałam pracę w szkole podstawowej, ale jako wychowawca świetlicy.

W związku z powyższym mam pytania dotyczące stażu:

Czy to, że staż będę odbywać w świetlicy będzie jakoś wpływać na moją przyszłą "karierę" jako nauczyciela matematyki?

Od mamy koleżanki nasłuchałam się, że robię straszną głupotę, bo robienie stażu na świetlicy sprawi, że w przyszłości żadna szkoła nie będzie mnie chciała zatrudnić, bo nie uczyłam normalnie, tylko siedziałam w świetlicy. A do tego staż w świetlicy jest trudniejszy niż przy "zwykłym" przedmiocie. No i w ogóle strasznie się na mnie wyładowała...

Ma ktoś jakieś doświadczenia/przemyślenia w tym temacie?

Czy ewentualnie mogę być zatrudnioną, a nie robić stażu na wyższy stopień?

Bardzo cieszyłam się, że dostałam pracę w szkole, ale teraz strasznie mnie to męczy...

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Staż w świetlicy a nauczanie przedmiotu

Postautor: linczerka » 2014-08-29, 07:26

Ktoś Ci głupot naopowiadał.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Staż w świetlicy a nauczanie przedmiotu

Postautor: malgala » 2014-08-29, 07:57

Ciesz się i rób spokojnie staż.
Jako nauczyciel świetlicy, który dopiero rozpoczyna pracę, masz więcej możliwości wykazania się w okresie stażu różnorodnymi działaniami niż jako nauczyciel matematyki.
W przyszłości ważny będzie stopień awansu zawodowego i posiadane kwalifikacje.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Staż w świetlicy a nauczanie przedmiotu

Postautor: koma » 2014-08-29, 10:32

Ta znajoma Twojej mamy po prostu się nie zna - nie słuchaj głupot, rób staż (zresztą musisz, bo to obligatoryjne). Nie jest ważne, z czego robiłaś. Nikt o to nie będzie pytał.

Grunt
Posty: 28
Rejestracja: 2014-02-04, 17:48
Kto: student
Przedmiot: Język polski

Re: Staż w świetlicy a nauczanie przedmiotu

Postautor: Grunt » 2014-08-29, 10:48

Nie znam się, dlatego z góry przepraszam za pytanie, ale czy nauczyciel świetlicy nie powinien mieć ukończonego specjalnego kierunku, a nie - jak w wypadku autorki postu - dowolnego ze spec. nauczycielską (tu: matematyki)?

lenaskaw
Posty: 121
Rejestracja: 2007-12-25, 11:52
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Staż w świetlicy a nauczanie przedmiotu

Postautor: lenaskaw » 2014-08-29, 10:52

Kiedyś trzeba było mieć kierunek pedagogiki opiekuńczo - wychowawczej, dziś każdy nauczyciel może być opiekunem na świetlicy - z reguły to etat zapychacz - pozwala mieć pełne etaty, bo to tymi godz. dodaje się uzupełnienia etatu

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Staż w świetlicy a nauczanie przedmiotu

Postautor: linczerka » 2014-08-29, 10:57

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 kwietnia 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli...

Poszerzono katalog osób posiadających kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela-wychowawcy w świetlicach szkolnych i internatach. Poza nauczycielami wskazanymi w dotychczasowych przepisach kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela-wychowawcy w świetlicach szkolnych i internatach będą posiadały również osoby mające kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły, w której prowadzone są świetlica szkolna lub internat, tj. nauczyciele języków obcych, bibliotekarze, psycholodzy, pedagodzy, logopedzi, doradcy zawodowi, nauczyciele szkolnictwa specjalnego.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

silije
Posty: 168
Rejestracja: 2013-11-10, 16:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Staż w świetlicy a nauczanie przedmiotu

Postautor: silije » 2014-08-29, 17:10

Ja zrobiłam staż w świetlicy, miałam tam pełny etat przez 4 lata. Dopiero w tym roku zaczynam pracę na stanowisku nauczyciela języka polskiego zgodną z kierunkiem studiów. Nie przeszkadza mi "świetlicowa przeszłość" :mrgreen: Potwierdzam, że ktoś Ci niepotrzebnie w głowie zamieszał.

Nowak_H
Posty: 2
Rejestracja: 2014-08-29, 00:31
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Staż w świetlicy a nauczanie przedmiotu

Postautor: Nowak_H » 2014-08-30, 01:24

Dziękuję wszystkim za pomoc.

Teraz jestem spokojniejsza :)


Wróć do „Nauczyciel stażysta”