Pierwsz praca - proszę o rady

miejsce dla rozpoczynających pracę (można się radzić, żalić, chwalić, dzielić doświadczeniami)

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

arwen.a
Posty: 6
Rejestracja: 2015-08-12, 17:41
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: podkarpackie

Pierwsz praca - proszę o rady

Postautor: arwen.a » 2015-08-12, 17:54

Witam, dziś dowiedziałam się, że dostałam pracę w szkole ponadgimnazjalnej jako nauczyciel geografii.
Wybuch radości...i szereg pytań i niepewności.
Dodam, że od ukończenie moich studiów minęło już 10 lat, w tym czasie tylko rok uczyłam 4 godzinki tygodniowo i przyszłam "na gotowe" bo w trakcie trwania roku szkolnego i poprzedni nauczyciel przekazał mi wtedy wszystkie materiały.
Stąd mam szereg pytań, wypadłam już bardzo z obiegu a nie chciałabym wykazać się na zaraz na początku taką niewiedza.
Bardzo proszę o pomoc w takich kwestiach:
- co na początku roku musi przygotować nauczyciel? plan nauczania? pisze się go na podstawie programu i robię to przez rozpoczęciem roku? czy to jest tylko dla mnie czy mam go komuś gdzieś przedstawić?
-co z przedmiotowym systemem oceniania? sama go tworzę czy szkoła?
- co jeszcze będę musiała przygotować?
-nie mam na szczęście wychowawstwa więc plan wychowawczy chyba odpada?
Wybaczcie, że te pytania dla aktywnych nauczycieli pewnie są bardzo banalne ale naprawdę nie mam pojęcia od czego zacząć.
Dodam, że najprawdopodobniej będę odrabiać staż nauczycielski wiec pewnie dostanę nauczyciela opiekuna. No ale przed nim też nie chciałabym wyjść na zupełnego ignoranta ;)
Oczywiście zaraz idę na strych szukać notatek ze studium pedagogicznego ale mam nadzieję, że i tu znajdę jakąś pomoc.
Dziękuję z góry :)

lenaskaw
Posty: 121
Rejestracja: 2007-12-25, 11:52
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: Pierwsz praca - proszę o rady

Postautor: lenaskaw » 2015-08-13, 10:32

Plany wynikowe, rozkłady materiałów i szczegółowe wymagania znajdziesz w obudowie metodycznej danego podręcznika z którego będziesz uczyć. Trzeba się zalogować na stronie, czasem wysłać potwierdzenie od dyrektora- deklaracja wyboru podręcznika, i będzie można korzystać z obudowy.Ja najczęściej modyfikuję, analizuję pod kontem klasy, wymagań ze Statutu Szkoły. Plan wychowawczy pisze wychowawca danego zespołu klasowego w oparciu w WSO, Statut Szkoły i program profilaktyki, program wychowawczy szkoły.

julka8
Posty: 43
Rejestracja: 2015-08-15, 12:22
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: śląskie

Re: Pierwsz praca - proszę o rady

Postautor: julka8 » 2015-08-15, 14:02

PSO zazwyczaj opracowany jest przez zespół przedmiotowców - oczywiście zgodnie ze statutem. U mnie w szkole wymagane są tylko rozkłady materiału, które zamieszczamy w dzienniku elektronicznym, a zatem są do wglądu dla dyrekcji i innych nauczycieli. Oczywiście plany wynikowe też są przydatne- ale nie potrzeba ich drukować ani nikomu przedstawiać (są dla nauczyciela). Rozkłady można modyfikować w trakcie roku i dostosowywać do potrzeb danej klasy czy grupy ( np. dodatkowa godzina na powtórkę lub lekcję okolicznościową, prezentację projektu itp). Rozkłady w mojej szkole przygotowujemy do połowy września. Na sierpniowej konferencji otrzymujemy przydział dodatkowych czynności - oprócz wychowawstwa może to być np. opiekun koła, przewodnicząca zespołu itp. - wtedy oczywiście trzeba opracować plan pracy - też zazwyczaj do połowy września. Na początku września trzeba również ustalić i oczywiście opracować plan/harmonogram godzin z KN (tzw. karciane) - mogą to być zajęcia wyrównawcze, przygotowanie do matury i inne.
Na pierwszych lekcjach mamy obowiązek zapoznać uczniów z wymaganiami przedmiotowymi i zasadami oceniania - warto sobie przygotować "wyciąg" z PSO, który podyktujemy na pierwszej lekcji. Całe PSO zazwyczaj obejmuje kilka stron, więc nie ma sensu aby czytać uczniom cały dokument. Dla dzieciaków (młodzieży) najważniejsze są wiadomości dotyczące sprawdzianów, kartkówek, zasad poprawiania ocen, ilości np i bz., zasad prowadzenia zeszytu itp. We wrześniu trzeba również zapoznać się z opiniami/ orzeczeniami uczniów (prawie w każdej klasie znajdzie się jakiś dyslektyk lub uczeń z innymi problemami) - opinie o uczniach zazwyczaj przechowuje wychowawca lub pedagog szkolny. Warto zanotować sobie (lub skserować) zalecenia poradni dla każdego ucznia z problemami - żeby się nie pomieszało. Na początek to chyba wszystko.

arwen.a
Posty: 6
Rejestracja: 2015-08-12, 17:41
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Pierwsz praca - proszę o rady

Postautor: arwen.a » 2015-08-25, 14:48

Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Po pierwszym szoku jestem trochę spokojniejsza. Przeszukałam stronę wydawnictwa i rzeczywiście jest tam bardzo dużo materiałów do podręczników, z których będę korzystać - łącznie z planem dydaktycznym i planem wynikowym.
Gnębi mnie jeszcze bardzo ten PSO. Jak już pisałam, kiedy ostatnio uczyłam - przyszłam na gotowe, pamiętam, że i ten PSO dostałam po nauczycielu, który zaczął uczyć moje klasy od września. W piątek mamy radę pedagogiczną w szkole więc mam nadzieję, że dowiem się szczegółów jakie szkoła ma wymagania. Ale wracając do PSO - piszecie, co też wyczytałam w WSO mojej szkoły, że przygotowuje go zespół przedmiotowców. I na pierwszej lekcji powinnam go przedstawić uczniom. Jak to u was wygląda w praktyce - spotykacie się przed rozpoczęciem roku i piszecie wspólnie taki dokument? Przedstawiacie go później dyrekcji czy też jest to tylko dla was no i dla uczniów? No bo w sumie jeśli nie jest to obligatoryjny dokument to mogę sobie sama wymyślić zasady jak będę uczniów oceniać, przedstawić im to i tyle..
W mojej szkole jest drugi nauczyciel od geografii ale poznam go dopiero na radzie w piątek i zupełnie nie wiem czego mam oczekiwać. Trochę się boję, że pan oleje sprawę i będę zdana na własne siły. Proszę, napiszcie jak to jest u was z tym PSO.


Wróć do „Nauczyciel stażysta”