Nauczanie w szkole "TYLKO" po studiach magisterskich

miejsce dla rozpoczynających pracę (można się radzić, żalić, chwalić, dzielić doświadczeniami)

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Aleksander1991
Posty: 2
Rejestracja: 2018-05-10, 20:15
Kto: student
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: mazowieckie

Nauczanie w szkole "TYLKO" po studiach magisterskich

Postautor: Aleksander1991 » 2018-05-10, 20:26

Witam serdecznie,

Mam pewien dylemat i nigdzie nie potrafię znaleźć odpowiedzi na moje pytanie.
Mam nadzieję, że mi pomożecie!:-)

Kończę studia licencjackie na kierunku: Administracja.
Zamierzam kontynuować swoją edukację na kierunku: Historia na Uniwersytecie Warszawskim w trybie niestacjonarnym.
Jest opcja studiowania historii na studiach magisterskich po innym kierunku niż ten z licencjatu. Przewidziane są zajęcia wyrównawcze dzięki czemu można zdobyć tytuł magistra historii.
Teraz seria pytań:

1) Czy wybierają inną specjalizację niż nauczycielska można równolegle studiować na studiach podyplomowych z przygotowania pedagogicznego? Czy trzeba czekać na ukończenia magisterki z danego przedmiotu i dopiero zacząć studia podyplomowe?
2) Czy po ukończeniu magisterki z danego przedmiotu (w tym wypadku historii) i ukończeniu studiów podyplomowych z przygotowania pedagogicznego można nauczać w szkołach na każdym poziomie edukacji?
3) Czy nie wybranie specjalizacji nauczycielskiej a studiowanie na studiach podyplomowych przygotowania pedagogicznego koliduje ze sobą? Czy specjalizacja to jedno a studia podyplomowe to drugie a w rezultacie dają takie same uprawnienia?

Z góry bardzo dziękuję każdemu za pomoc!

Pozdrawiam!:-)

Aleksander1991
Posty: 2
Rejestracja: 2018-05-10, 20:15
Kto: student
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Nauczanie w szkole "TYLKO" po studiach magisterskich

Postautor: Aleksander1991 » 2018-05-10, 20:35

Przepraszam za stylistykę posta:-) Pisałem go na "kolanie" w pośpiechu!

Bardzo proszę o pomoc i dobre rady.

Awatar użytkownika
sharkinator
Posty: 347
Rejestracja: 2011-09-24, 20:06
Kto: nauczyciel
Przedmiot: geografia, przyroda, wychowanie fizyczne
Lokalizacja: Kraków

Re: Nauczanie w szkole "TYLKO" po studiach magisterskich

Postautor: sharkinator » 2018-05-10, 21:58

Aleksander1991 pisze:Witam serdecznie,

Mam pewien dylemat i nigdzie nie potrafię znaleźć odpowiedzi na moje pytanie.
Mam nadzieję, że mi pomożecie!:-)

Kończę studia licencjackie na kierunku: Administracja.
Zamierzam kontynuować swoją edukację na kierunku: Historia na Uniwersytecie Warszawskim w trybie niestacjonarnym.
Jest opcja studiowania historii na studiach magisterskich po innym kierunku niż ten z licencjatu. Przewidziane są zajęcia wyrównawcze dzięki czemu można zdobyć tytuł magistra historii.
Teraz seria pytań:

1) Czy wybierają inną specjalizację niż nauczycielska można równolegle studiować na studiach podyplomowych z przygotowania pedagogicznego? Czy trzeba czekać na ukończenia magisterki z danego przedmiotu i dopiero zacząć studia podyplomowe?
2) Czy po ukończeniu magisterki z danego przedmiotu (w tym wypadku historii) i ukończeniu studiów podyplomowych z przygotowania pedagogicznego można nauczać w szkołach na każdym poziomie edukacji?
3) Czy nie wybranie specjalizacji nauczycielskiej a studiowanie na studiach podyplomowych przygotowania pedagogicznego koliduje ze sobą? Czy specjalizacja to jedno a studia podyplomowe to drugie a w rezultacie dają takie same uprawnienia?

Z góry bardzo dziękuję każdemu za pomoc!

Pozdrawiam!:-)


1. Studia podyplomowe można podjąć już po licencjacie i nie jest do tego potrzebna magisterka. Tak więc możesz.
2. Tak, można o ile w programie studiów będzie dydaktyka historii.
3. Nie do końca rozumiem o co chodzi. Historia "zwykła" od "nauczycielskiej" różni się tym, że na zwykłej nie masz przedmiotów pedagogicznych (pedagogika, psychologia, dydaktyka). W takim przypadku braki należy uzupełnić na studiach podyplomowych lub realizując darmowy kurs pedagogiczny na swojej uczelni (nie każda uczelnia to oferuje).
Studiowałem geografię "zwykłą". W ramach punktów ECTS, które musiałem jakoś wykorzystać zapisałem się na przedmioty pedagogiczne nadające uprawnienia, dzięki czemu uniknąłem podyplomówki, a przy okazji nie skazując się tylko na opcję bycia nauczycielem. Sprawdź czy jest taka mozliwość u Ciebie.

Michalll_95
Posty: 187
Rejestracja: 2018-03-18, 01:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Technika, Plastyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Nauczanie w szkole "TYLKO" po studiach magisterskich

Postautor: Michalll_95 » 2018-05-11, 13:07

Aleksander1991,

Żeby uczyć historii na każdym poziomie edukacyjnym musisz mieć mgr z historii i przygotowanie pedagogiczne. Najlepiej jest zrobić to od razu w trakcie studiów - jako specjalność bądź studium/kurs. Będzie taniej, szybciej i wygodniej, niż studia podyplomowe. Potem jeżeli będziesz chciał możesz zrobić sobie podyplomówkę już z konkretnie innego przedmiotu.

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: Nauczanie w szkole "TYLKO" po studiach magisterskich

Postautor: belfegorr » 2018-05-11, 17:51

Jeśli rozpoczniesz przygotowanie pedagogiczne przed zdobyciem tytułu magistra, to otrzymasz przygotowanie pedagogiczne tylko do szkoły podstawowej. Po zdobyciu magistra trzeba by było ponownie zrobić podyplomówkę z przygotowania pedagogicznego na część magisterską. Dlatego bardziej się opłaca zrobić ją po skończeniu magistra.
Lepiej więc zrobić przygotowanie pedagogiczne w trakcie studiów magisterskich w ramach ich programu, wtedy można od razu dostać przygotowanie pedagogiczne na wszystko. Niedługo też mają wejść przepisy, że jeśli licencjat był na innym kierunku a magister na innym, to nie ma się kwalifikacji do przedmiotu, który był nauczany na magisterce.

Michalll_95
Posty: 187
Rejestracja: 2018-03-18, 01:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Technika, Plastyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Nauczanie w szkole "TYLKO" po studiach magisterskich

Postautor: Michalll_95 » 2018-05-12, 13:44

Jest też możliwość (u mnie tak było), że studium pedagogiczne z dokładnie tym samym programem i dyplomem było i dla licencjatu i magisterki ;)


Wróć do „Nauczyciel stażysta”