Kurs pedagogiczny - praktyki

miejsce dla rozpoczynających pracę (można się radzić, żalić, chwalić, dzielić doświadczeniami)

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

prospero
Posty: 1
Rejestracja: 2018-06-22, 07:58
Lokalizacja: dolnośląskie

Kurs pedagogiczny - praktyki

Postautor: prospero » 2018-06-22, 08:07

Chciałbym zrobić studia podyplomowe - Przygotowanie pedagogiczne. W programie takich kursów jest 150 h praktyk.

Jak wyglądają takie praktyki? Gdzie i kiedy się odbywają?

Michalll_95
Posty: 187
Rejestracja: 2018-03-18, 01:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Technika, Plastyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kurs pedagogiczny - praktyki

Postautor: Michalll_95 » 2018-06-24, 11:57

Nie wiem jak sprawa wygląda z ogólnym przygotowaniem pedagogicznym. Ja kończyłem studium z kształcenia plastycznego. Praktyki odbywałem w szkole i prowadziłem lekcję plastyki.

Miejsce praktyk zależy pewnie od tego, jakie masz wykształcenie. Jeżeli nie skończyłeś kierunku po którym możesz uczyć w szkole danego przedmiotu to na pewno można iść na praktyki do świetlicy szkolnej.

Miejsce praktyk sam wybierasz. Najlepiej zacząć od września. Praktyki powinny zająć ci jakieś 2 - 3 miesiące. Wszystko zależy jak to ustalisz z opiekunek praktyki, czyli nauczycielem w danej szkole, który za ciebie będzie odpowiadał.

krokodyl_odpada
Posty: 22
Rejestracja: 2010-08-21, 12:14
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Ekonomia
Lokalizacja: łódzkie

Re: Kurs pedagogiczny - praktyki

Postautor: krokodyl_odpada » 2018-06-28, 14:18

Jak wyglądają zależy w dużym stopniu od opiekuna stażu. Moje praktyki na podyplomówce (lat temu 8 ) trwały miesiąc i były podzielone mniej więcej w sposób następujący: pierwsze 2 tygodnie obserwacja zajęć prowadzonych przez opiekuna praktyk (ok 40-50h), drugie dwa tygodnie ja prowadziłem zajęcia (ok 30-40h), brakujące 70-80 h było rozpisanych na konsultacje z opiekunem, przygotowywanie konspektów, lekcji itd.

isa_bella
Posty: 5
Rejestracja: 2017-05-18, 21:37
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język hiszpański
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kurs pedagogiczny - praktyki

Postautor: isa_bella » 2018-06-29, 17:13

W dużej mierze zależy od tego co skończyłeś. Tak jak napisali poprzednicy, jezeli chcesz uczyć konkretnego przedmiotu, to obserwuje się lekcje potem część z nich prowadzi pod czujnym okiem opiekuna. Poza tym przygotowywanie do zajęć, konspekty, omawianie z opiekunem. Osobiście miałam szczęście trafić na osobę z którą mogłam pogadać o wszystkim i dostałam wiele cennych rad i uwag. Jeśli jesteś np pedagogiem, psychologiem czy innym specjalistą, pewnie praktyki są nie tylko w szkołach ale i poradniach, szkołach specjalnych etc.

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: Kurs pedagogiczny - praktyki

Postautor: belfegorr » 2018-06-30, 11:36

Dodam jeszcze, że w przypadku uzyskiwania przygotowania pedagogicznego dla osoby z tytułem magistra nadal obowiązują praktyki w gimnazjum. Problem polega na tym, że gimnazjum teraz jest ciężko znaleźć, bo znaczna większość została przekształcona w podstawówki. Wynika to z faktu, że rozporządzenie w sprawie standardów kształcenia nauczycieli nie zostało znowelizowane po wejściu w życie reformy. Trzeba więc odbywać praktyki w szkołach, które w większości nie istnieją, a za rok przestaną istnieć.


Wróć do „Nauczyciel stażysta”