Nauczyciel stażysta na nowych przepisach

miejsce dla rozpoczynających pracę (można się radzić, żalić, chwalić, dzielić doświadczeniami)

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

zielona34
Posty: 4
Rejestracja: 2018-07-14, 23:29
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: małopolskie

Nauczyciel stażysta na nowych przepisach

Postautor: zielona34 » 2018-07-14, 23:33

Od 1 września rozpocznę pracę. Umowa jest podpisana na rok, ale jeśli wszystko będzie ok zostanie przedłużona, tylko właśnie czy prawnie mogę rozpoczynać staż, który trwa rok i 9 miesięcy? Pozdrawiam

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Nauczyciel stażysta na nowych przepisach

Postautor: malgala » 2018-07-16, 13:01

Raczej nie możesz.
Jeżeli nawet dyrektor się zgodzi na rozpoczęcie stażu, to musi przydzielić opiekuna, któremu trzeba dodatkowo zapłacić.
Jeżeli po roku umowy nie przedłuży na kolejny rok, to naraża się o naruszenie ustawy o finansach publicznych, a staż przepada, bo w innej szkole kontynuować go nie możesz.
Zgodnie z KN nauczyciela stażystę, w celu odbycia stażu na stopień nauczyciela kontraktowego, zatrudnia się na dwa lata.

zielona34
Posty: 4
Rejestracja: 2018-07-14, 23:29
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: małopolskie

Re: Nauczyciel stażysta na nowych przepisach

Postautor: zielona34 » 2018-07-18, 16:06

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Szanse na przedłużenie są raczej duże, tylko chyba ustawa nie pozwala na to. Nie wiem jak to ugryźć, gdyż to przedszkole prywatne, więc nie podchodzi pod KN, ale awans mozna robić. No cóż, po prostu zapytam we wrześniu dyrektorkę :)

Chien
Posty: 60
Rejestracja: 2015-10-28, 00:40
Kto: student
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: małopolskie

Re: Nauczyciel stażysta na nowych przepisach

Postautor: Chien » 2018-07-18, 18:21

Wrzesień to za późno. Im szybciej się zapytasz, tym lepiej.

Psychoanka
Posty: 5
Rejestracja: 2018-07-18, 20:54
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Nauczyciel stażysta na nowych przepisach

Postautor: Psychoanka » 2018-07-18, 21:09

Witam, ja tez mam pytanie odnośnie awansu zawodowego na nowych przepisach. Mianowicie chodzi mi o to, czy z dniem 1 września trzeba mieć podpisana umowę od razu na 2 lata? I czy ta umowa musi być podpisana 1 września czy może być wcześniej?
Mam taka sytuacje, że umowę podpisywałam wcześniej z końcem roku 2017 na rok i teraz z końcem 2018 umowa będzie przedłużona.
W ubiegłym roku nie mogłam zacząć drogi do awansu bo nie rozpoczęłam pracy 1 września tylko później. W tym roku powiedziano mi, że muszę mieć umowę z dniem 1 września wiec zaproponowano mi żebym poczekała rok. Że teraz przedłużymy do sierpnia 2019 po to żebym we wrześniu mogła wystartować na kontraktowego. Mi wydaje się to nielogiczne. Ustawa mówi o konieczności posiadania umowy nie później jak 15 września, ale nie mówi nic, że nie można dużo wcześniej.

Ja widzę to tak: teraz rozpoczynam staż 1 września na obecnej umówię, a z jej upływem robimy aneks na kolejne 2 lata.
Czy mam racje?
Ktoś się może orientuje ?

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Nauczyciel stażysta na nowych przepisach

Postautor: malgala » 2018-07-18, 23:33

Konkretnie od kiedy masz umowę i kiedy się ona kończy?
Żeby rozpocząć staż teraz we wrześniu musisz mieć umowę do 31 sierpnia 2020.

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Nauczyciel stażysta na nowych przepisach

Postautor: haLayla » 2018-07-19, 10:10

malgala pisze:Jeżeli po roku umowy nie przedłuży na kolejny rok, to [..] staż przepada, bo w innej szkole kontynuować go nie możesz.
Zgodnie z KN nauczyciela stażystę, w celu odbycia stażu na stopień nauczyciela kontraktowego, zatrudnia się na dwa lata.


Ładnie wam zrobili pod górkę. Zastanawiam się, czy za tym stoi jakaś logika czy może raczej Zalewska tak z własnej głupoty.
<3

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: Nauczyciel stażysta na nowych przepisach

Postautor: belfegorr » 2018-07-19, 11:43

Możliwe, że logika jest taka, aby odciąć nowych nauczycieli od możliwości awansu, dzięki czemu nie będą kosztować aż tak drogo i nie będzie opcji zatrudnienia na czas nieokreślony, bo nie będzie nowych nauczycieli kontraktowych.

maniakos
Posty: 122
Rejestracja: 2008-05-04, 10:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Nauczyciel stażysta na nowych przepisach

Postautor: maniakos » 2018-07-23, 07:32

Nie zazdroszczę. Stażysta i dyrektor szkoły ma problem. I to są te zmiany na lepsze.....Dziwię się, że związki zawodowe, kuratorzy nie oponowali skutecznie.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Nauczyciel stażysta na nowych przepisach

Postautor: malgala » 2018-07-23, 12:56

A czy ktoś teraz słucha oponentów?

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Nauczyciel stażysta na nowych przepisach

Postautor: haLayla » 2018-07-24, 12:19

A czy kiedykolwiek słuchał? Podczas poprzednich rządów może nie było to aż tak jaskrawo widoczne, bo wszyscy musieli rządzić w koalicji, albo w ramach rządu mniejszościowego, co wymuszało pewne ustępstwa. Ale wydaje mi się, że zamykanie się we własnej bańce przekonań i poglądów nie jest czymś, na co monopol na obecnie miłomściwie nam panujący.
<3

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Nauczyciel stażysta na nowych przepisach

Postautor: koma » 2018-07-26, 21:21

maniakos pisze:Nie zazdroszczę. Stażysta i dyrektor szkoły ma problem. I to są te zmiany na lepsze.....Dziwię się, że związki zawodowe, kuratorzy nie oponowali skutecznie.

Kuratorzy???
Przecież to urzędnicy rządowi i tak samo jak on, nauczycieli mają w nosie.

Psychoanka
Posty: 5
Rejestracja: 2018-07-18, 20:54
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Nauczyciel stażysta na nowych przepisach

Postautor: Psychoanka » 2018-07-29, 23:27

Witam! Dziękuje bardzo wszystkim którzy odpowiedzieli i chcieli pomoc. Znam już odpowiedź na moje pytanie, pomyślałam że podzielę się z Wami. Może komuś przyda się ta informacja. Mianowicie zadzwoniłam do kuratorium i bezpośrednio zasięgałam języka. Z informacji tam udzielonej wynika, że teraz rozpoczynam staż, nie ma to znaczenia że umowa była podpisana z końcem roku 2017. Rozpoczynam we wrześniu, a z końcem roku podpisuje aneks do aktualnej umowy, lub podpisuje nową zależnie od decyzji dyrekcji. Co więcej zapytałam czy muszę mieć na 2 lat aod razu, powiedziano mi, że było by super zgodnie z przepisami ale nie ma takiego warunku koniecznego, ze to są już względy organizacyjne, ważne żeby mieć ciągłość, ale czasem się zdąża że nauczyciel podczas tego okresu jest przerzucany z zastępstwa na zastępstwo i co chwila ma inna umowę i ro jest uznane ważne żeby była ciągłość. Także wątpliwości rozmyte.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Nauczyciel stażysta na nowych przepisach

Postautor: malgala » 2018-07-30, 11:58

Wszystko ok pod warunkiem, że ciągłość będzie w tej samej szkole.

joannazlublina
Posty: 4
Rejestracja: 2018-07-10, 17:52
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język hiszpański
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Nauczyciel stażysta na nowych przepisach

Postautor: joannazlublina » 2018-08-31, 20:31

Witajcie, też zaczynam w tym roku i dostałam umowę tylko na jeden rok szkolny, czy gdyby dyrekcja nie chciała zmienić mi umowy może to być przyczyna do jej rozwiązania? Z zachowaniem wypowiedzenia zgodnie z kodeksem pracy artykuł 36 (bo w karcie nauczyciela nie ma nic mowy o stażyście) ...


Wróć do „Nauczyciel stażysta”