Jak zostać nauczycielem stażystą?

miejsce dla rozpoczynających pracę (można się radzić, żalić, chwalić, dzielić doświadczeniami)

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Kazewski
Posty: 5
Rejestracja: 2018-07-19, 23:43
Kto: student
Przedmiot: Historia, Język polski, Muzyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Jak zostać nauczycielem stażystą?

Postautor: Kazewski » 2021-06-26, 01:47

Drodzy,

chciałbym skorzystać z cennych rad osób bardziej doświadczonych, odnośnie zwiększenia szans na zatrudnienie w szkole w województwie kujawsko-pomorskim (Toruń i Bydgoszcz).

Od dwóch lat jestem magistrem filologii polskiej (spec. nauczycielska), ukończyłem również studia podyplomowe z historii i wos dla nauczycieli.
Jestem nawet na drugim roku szkoły doktorskiej (literaturoznawstwo), a jednak nadal nie mogę znaleźć pracy w zawodzie nauczyciela.
Zarówno w maju poprzedniego roku jak i w roku bieżącym wysłałem cv do wszystkich publicznych szkół średnich - niestety bez odpowiedzi. Baza ofert pracy dla nauczycieli przedmiotów humanistycznych na stronie kuratorium świeci pustkami, być może nie jest aktualizowana.

Co mógłbym zrobić, żeby mieć jeszcze większe szanse na zatrudnienie? Pracowałem przez rok w firmie korepetytorskiej, od 5 lat jestem zatrudniony jako pracownik ochrony. Chciałbym robić w swoim życiu to na czym mi zależy, może jakieś specjalistyczne kursy albo bezpłatne dodatkowe praktyki czy zastępstwa mogłyby zwiększyć szanse zatrudnienia? A może studia podyplomowe z bibliotekoznawstwa albo filozofii i etyki sprawiłyby, że stałbym się bardziej solidnym kandydatem? A może powinienem przepracować rok w szkole prywatnej, żeby zapełnić cv oczekiwanym doświadczeniem?

Czy ktoś z Was miał podobne doświadczenia i mógłby się nimi podzielić?
Będę wdzięczny.

Michalll_95
Posty: 187
Rejestracja: 2018-03-18, 01:05
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Informatyka, Technika, Plastyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jak zostać nauczycielem stażystą?

Postautor: Michalll_95 » 2021-06-26, 08:24

Nie mam wiedzy o specyfice pracy w tamtym regionie, natomiast z tego co przeczytałem, może warto żeby szukał Pan pracy również w szkole podstawowej oraz w ofertach szkół niepublicznych. Posiadając wymienione doświadczenie i rozpoczęte studia doktoranckie wielu dyrektorów niepublicznych placówek na pewno chciałoby mieć takiego nauczyciela, wiec dobrze od tego też zacząć.

Oprócz szkół, w ramach karty nauczyciela, działają też inne instytucje, jak młodzieżowe domy kultury, czy ogródki jordanowskie.

Najtrudniej jest na początku, a jak już znajdzie się pracę w szkole to później jest o wiele łatwiej szukać innych miejsc pracy w tym obszarze.

Kazewski
Posty: 5
Rejestracja: 2018-07-19, 23:43
Kto: student
Przedmiot: Historia, Język polski, Muzyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Jak zostać nauczycielem stażystą?

Postautor: Kazewski » 2021-06-27, 18:20

Dziękuję Panie Michale,

podziwiam Pana za zaangażowanie na tym forum w udzielanie odpowiedzi,
Faktycznie tak zrobię, tzn. spróbuję sił w szkole podstawowej lub w jakichś szkołach prywatnych.
To chyba będzie najlepszy pomysł na zdobycie doświadczenia.

Pozdrawiam!
Kamil

Triss

Re: Jak zostać nauczycielem stażystą?

Postautor: Triss » 2021-06-30, 11:42

Zarówno w maju poprzedniego roku jak i w roku bieżącym wysłałem cv do wszystkich publicznych szkół średnich - niestety bez odpowiedzi.

Może to jest Pana błąd? W zeszłym roku, mimo sytuacji pandemicznej, odwiedziłam dziesiątki szkół i osobiście rozwoziłam CV z listem motywacyjnym oraz referencjami. Czasem udało się porozmawiać z Dyrekcją szkoły, co też działało na plus. W przeciągu tygodnia odezwało się kilka szkół i tak naprawdę miałam spokojne wakacje.
Dla początkującego nauczyciela zdecydowanie łatwiej jest zdobyć pracę w szkole podstawowej. Z doświadczeń znajomych mogę tylko napisać, że osobiście nie próbowałabym uderzać do szkół niepublicznych/społecznych/prywatnych. Jeżeli jednak nie będzie innych opcji - proszę próbować i tam.

Zerknęłam na stronę KO w Bydgoszczy. Jest kilka ofert, może tym razem Panu się uda?

Trzymam za Pana kciuki.

RybkaP
Posty: 11
Rejestracja: 2021-07-02, 12:29
Kto: student
Przedmiot: Chemia, Biologia, Geografia, ...
Lokalizacja: śląskie

Re: Jak zostać nauczycielem stażystą?

Postautor: RybkaP » 2021-07-02, 12:37

Mogę podpowiedzieć coś od siebie - jesli jest możliwość to "dorobić" sobie jakąś podyplomówkę. U mnie po studiach była cisza, a zrobiłam dwie kwalifikacje podyplomowo i wówczas ruszyło, znacznie częściej dzwonił telefon. To też chyba wiązało się z tym, że robiłam praktyki, miałam rekomendację uczelni, którą skończyłam, więc może w tę stronę?


Wróć do „Nauczyciel stażysta”