egzamin na kontraktowego

miejsce dla rozpoczynających pracę (można się radzić, żalić, chwalić, dzielić doświadczeniami)

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

aya
Posty: 6
Rejestracja: 2009-08-23, 16:38
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: egzamin na kontraktowego

Postautor: aya » 2009-08-23, 16:49

Witam wszystkich. Jestem tu nowa, ale już serdecznie Wam dziękuję... Jutro mam rozmowę kwalifikacyjną, prześledziłam cały temat i Wasze wypowiedzi. Bardzo mnie to uspokoiło i mam nadzieję, że dołączę do grona kontraktowych. Pozdrawiam :)

zanetaceglinska
Posty: 67
Rejestracja: 2009-08-07, 20:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: śląskie

Re: egzamin na kontraktowego

Postautor: zanetaceglinska » 2009-08-23, 16:54

Powodzenia na rozmowie :)Trzymam kciuki :)

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: egzamin na kontraktowego

Postautor: malgala » 2009-08-23, 17:10

Będzie dobrze. Jutro pochwalisz się pozytywnym wynikiem rozmowy.

aya
Posty: 6
Rejestracja: 2009-08-23, 16:38
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: egzamin na kontraktowego

Postautor: aya » 2009-08-24, 17:34

No i jest upragniony tytuł kontraktowego (: :), według Waszej tradycji podaję moje pytania, może ktoś jeszcze skorzysta:
- dokumenty potwierdzające obecność uczniów w szkole;
- najczęściej stosowane metody pracy;
- z czego jestem najbardziej zadowolona, co nie wyszło;
- indywidualizacja wymagań względem uczniów słabych i zdolnych;
- co sądzę o podręcznikach, z których korzystałam przez miniony rok szkolny;
- jakie działania podjąć, żeby uczniowie odpowiednio zachowywali się na lekcjach.

Pozdrawiam i życzę sukcesów w nowym roku szkolnym :)

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: egzamin na kontraktowego

Postautor: malgala » 2009-08-24, 18:24

Gratuluję :D

b.hunter
Posty: 217
Rejestracja: 2007-10-31, 17:27
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: egzamin na kontraktowego

Postautor: b.hunter » 2009-08-25, 15:39

Witam wszystkich,

Ja mam rozmowe w czwartek no i powoli łapie mały stresik. No ale dam radę ( wyjścia innego nie mam). U mnie w komisji będzie jeszcze przedstawiciel ZNP. Trzymajcie kciuki:-)

NadiaLu
Posty: 24
Rejestracja: 2009-09-02, 23:54
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna?

Postautor: NadiaLu » 2010-06-30, 09:27

Witam, za kilka dni czeka mnie rozmowa kwalifikacyjna na nauczyciela kontraktowego, mam więc pytanie związane z organizacją i wyglądem takiej rozmowy. Czy przed rozmową powinnam zrobić dla komisji kawę itp., a po zakończonej rozmowie podziękować kwiatami? Może trochę głupie te pytania, ale naprawdę nie wiem jak powinno to wyglądać by było dobrze... :|

323
Posty: 30
Rejestracja: 2009-06-22, 15:30
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: mazowieckie

Re: egzamin na kontraktowego

Postautor: 323 » 2010-07-01, 08:27

Witam,

nie spotkałam się z takim pomysłem. Ja ubrałam się jak na egzamin i zabrałam ze sobą sprawozdanie. To tyle.
Powodzenia :)

Awatar użytkownika
iTulka
Posty: 385
Rejestracja: 2010-05-17, 00:17
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: śląskie

Re: egzamin na kontraktowego

Postautor: iTulka » 2010-07-01, 14:09

Na mojej rozmowie była kawa i ciasto (nie wnikałam skąd się tam wzięło), które sprawiają, że atmosfera robi się mniej oficjalna - bardziej "domowa". Natomiast nie wyobrażam sobie, aby udało mi się w tym stresie samej zrobić kawę dla komisji - pewnie wszystko i wszystkich naokoło bym pooblewała ;)
Powodzenia.

Awatar użytkownika
agappe86
Posty: 40
Rejestracja: 2008-08-28, 14:53
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

Re: Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna?

Postautor: agappe86 » 2010-07-01, 17:56

NadiaLu pisze:Witam, za kilka dni czeka mnie rozmowa kwalifikacyjna na nauczyciela kontraktowego, mam więc pytanie związane z organizacją i wyglądem takiej rozmowy. Czy przed rozmową powinnam zrobić dla komisji kawę itp., a po zakończonej rozmowie podziękować kwiatami? Może trochę głupie te pytania, ale naprawdę nie wiem jak powinno to wyglądać by było dobrze... :|


szczerze.... ja z kolegami dwoma zorganizowaliśmy tyle ciasta kawy i herbaty, że nie dość, że starczyło na 3 rozmowy kwalifikacyjne to jeszcze dostały 2 panie sekretarki, druga pan wice dyrektor, dwie księgowe, pani z biblioteki i świetlicy :) i wszyscy byli najedzeni i szczęśliwi..... a atmosfera rzeczywiscie była super swojska, nie taka oficjalna :D

tixa
Posty: 18
Rejestracja: 2009-03-11, 12:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: egzamin na kontraktowego

Postautor: tixa » 2010-07-02, 10:57

Witam,

ja też niedługo mam rozmowę (niestety 21 lipca, a nie jak chciałam jeszcze w czerwcu) :) i też mam nadzieję, że to formalność :] O przepisy zewnętrzne nie mogą nas pytać, prawda? Tylko o wewnątrzszkolne? A powiedzcie mi, to sprawozdanie z realizacji planu rozwoju, to mówiliście tak bardzo szczegółowo? Przecież to zajmie wieki :D

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: egzamin na kontraktowego

Postautor: malgala » 2010-07-02, 14:57

tixa pisze:O przepisy zewnętrzne nie mogą nas pytać, prawda?

Nieprawda.

tixa
Posty: 18
Rejestracja: 2009-03-11, 12:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: egzamin na kontraktowego

Postautor: tixa » 2010-07-02, 17:19

malgala pisze:
tixa pisze:O przepisy zewnętrzne nie mogą nas pytać, prawda?

Nieprawda.


2. Wymagania niezbędne do uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego obejmują:

1) znajomość organizacji, zadań i zasad funkcjonowania szkoły, w której nauczyciel odbywał staż;

2) umiejętność prowadzenia zajęć w sposób zapewniający właściwą realizację statutowych zadań szkoły, w której nauczyciel odbywał staż;

3) znajomość środowiska uczniów, ich problemów oraz umiejętność współpracy ze środowiskiem uczniów;

4) umiejętność omawiania prowadzonych i obserwowanych zajęć.

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: egzamin na kontraktowego

Postautor: edzia » 2010-07-02, 17:32

tixa pisze:1) znajomość organizacji, zadań i zasad funkcjonowania szkoły
Sądzisz, że przepisy zawarte choćby w Karcie Nauczyciela albo ustawie o systemie oświaty czy też rozporządzenia wydane na ich podstawie (czyli, jak to nazywasz, przepisy zewnętrzne) nie determinują organizacji i funkcjonowania szkoły, w której odbywałaś staż?

tixa
Posty: 18
Rejestracja: 2009-03-11, 12:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: egzamin na kontraktowego

Postautor: tixa » 2010-07-02, 18:43

edzia pisze:
tixa pisze:1) znajomość organizacji, zadań i zasad funkcjonowania szkoły
Sądzisz, że przepisy zawarte choćby w Karcie Nauczyciela albo ustawie o systemie oświaty czy też rozporządzenia wydane na ich podstawie (czyli, jak to nazywasz, przepisy zewnętrzne) nie determinują organizacji i funkcjonowania szkoły, w której odbywałaś staż?


nie, nie sądzę ta, ale spotkałam się z różnymi interpretacjami. Dlatego pytam.
Zwłaszcza, że w porównaniu z wymaganiami na mianowanego można tak to rozumieć. Ponieważ tutaj już konkretnie są określone przepisy "zewnętrzne".

§ 7.1. Nauczyciel kontraktowy ubiegający się o awans na stopień nauczyciela mianowanego w okresie odbywania stażu powinien w szczególności:

1) uczestniczyć w pracach organów szkoły związanych z realizacją zadań dydaktycznych, wychowawczych, opiekuńczych lub innych wynikających ze statutu szkoły oraz potrzeb szkoły i środowiska lokalnego;

2) pogłębiać wiedzę i umiejętności zawodowe, samodzielnie lub przez udział w różnych formach kształcenia ustawicznego;

3) poznawać przepisy dotyczące systemu oświaty, a w przypadku nauczycieli, o których mowa w art. 1 ust. 1 pkt 2 i ust. 1a Karty Nauczyciela – przepisy dotyczące pomocy społecznej lub postępowania w sprawach nieletnich, w zakresie funkcjonowania szkoły - z uwzględnieniem specyfiki typu i rodzaju szkoły, w której odbywa staż.

2. Wymagania niezbędne do uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego obejmują:

1) umiejętność organizacji i doskonalenia warsztatu pracy, dokonywania ewaluacji własnych działań, a także oceniania ich skuteczności i dokonywania zmian w tych działaniach; w przypadku nauczycieli, o których mowa w art. 1 ust. 1a Karty Nauczyciela - umiejętność samodzielnego opracowania indywidualnych planów pracy z dzieckiem i prowadzenia karty pobytu dziecka oraz aktywnego działania w zespole do spraw okresowej oceny sytuacji wychowanków;

2) umiejętność uwzględniania w pracy potrzeb rozwojowych uczniów, problematyki środowiska lokalnego oraz współczesnych problemów społecznych i cywilizacyjnych;

3) umiejętność wykorzystywania w pracy technologii informacyjnej i komunikacyjnej;

4) umiejętność zastosowania wiedzy z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki oraz ogólnych zagadnień z zakresu oświaty, pomocy społecznej lub postępowania w sprawach nieletnich, w rozwiązywaniu problemów związanych z zakresem realizowanych przez nauczyciela zadań;

5) umiejętność posługiwania się przepisami dotyczącymi systemu oświaty, pomocy społecznej lub postępowania w sprawach nieletnich, w zakresie funkcjonowania szkoły, w której nauczyciel odbywał staż.




MI też się wydawało zawsze, że "zewnętrzne" przepisy nas obowiązują, ale wszyscy dookoła mi powtarzają, że nie. Dlatego pytałam.


Wróć do „Nauczyciel stażysta”