Dyplom

miejsce dla rozpoczynających pracę (można się radzić, żalić, chwalić, dzielić doświadczeniami)

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

krzysiek159
Posty: 11
Rejestracja: 2008-05-13, 20:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Dyplom

Postautor: krzysiek159 » 2008-08-14, 22:47

Drogie Koleżanki i drodzy Koledzy,
powiedzcie mi czy w swoich dyplomach ukończenia studiów wyższych macie gdzieś zaznaczone że skończyliście np specjalizację nauczycielską bądź translatorską?

Niedawno odebrałem swój dyplom licencjacki i jakież było moje zdziwienie kiedy zaczaiłem że tam nie ma żadnego konkretu o moich uprawnieniach pedagogicznych!

W dziekanacie mi powiedzieli że tak zawsze było i koniec. Żadnego zaświadczenia nie wystawiają i "w razie czego proszę się posługiwać indeksem". Co z tym począć mam? PLEASE HELP!!! :D

Boguś
Posty: 278
Rejestracja: 2007-09-12, 19:27

Re: Dyplom

Postautor: Boguś » 2008-08-14, 23:19

Wydaje mi się, że zrobili was w trąbkę.
Jesli nie masz tego w dyplomie to może oznaczać, że nie masz kwalifikacji pedagogicznych. Słyszałem, ze teraz oprócz dyplomu wydają suplement - moze w nim jest coś na temat uprawnień ?
W "starszych" dyplomach jes wyraźny wpis "specjalność nauczycielska" albo
" specjalność pedagogiczna" i w takim przypadku nie ma wątpliwości co do kwalifikacji pedagogicznych

Anita@
Posty: 122
Rejestracja: 2008-04-12, 23:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Dyplom

Postautor: Anita@ » 2008-08-15, 10:57

Ja na przykład dostałam od razu dwa dyplomy, jeden licencjacki a drugi ukończenia NKJO, więc takiego problemu nie miałam. Rzeczywiście na licencjackim nic nie ma wspomniane o uprawnieniach nauczycielskich.

krzysiek159
Posty: 11
Rejestracja: 2008-05-13, 20:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Dyplom

Postautor: krzysiek159 » 2008-08-15, 13:11

my mieliśmy w normalnym toku studiów do wyboru albo specjalizacja nauczycielska albo translatorska. Więc wszystkie metodyki pedagogiki itp mieliśmy normalnie tak wiecie w planie automatycznie <żadnych dodatkowych kursów itd> I właśnie też mi się wydaje że zrobili nas w trąbę.

Z suplementem jest kolejny problem. Mianowicie to chyba jest cos takiego ze wypisane tam jest czego mysmy sie dokładnie uczyli w sensie przedmiotów i chyba w jakim wymiarze tak? A problem polega na tym że w Dziekanacie mi powiedzieli ze na suplement muszę poczekac około roku czasu! I co teraz?

Myślicie ze będę miał spory problem w szkole?

niebo77
Posty: 126
Rejestracja: 2008-03-21, 10:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Dyplom

Postautor: niebo77 » 2008-08-15, 13:38

W suplemencie jest przedstawiony cały tok nauki (poszczególne przedmioty rozdzielone na lata) oraz informacje o uprawnieniach posiadacza dyplomu, czyli do czego masz kwalifikacje... Obowiązek wydawania przez uczelnie pojawił sie już jakiś czas temu ...
Co do czekania to suplement powinien być wydany razem z dyplomem...
A na dyplomie powinna być specjalizacja, jeżeli na kierunku były dwie specjalności...

krzysiek159
Posty: 11
Rejestracja: 2008-05-13, 20:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Dyplom

Postautor: krzysiek159 » 2008-08-15, 13:43

w dyplomie napisali mi tylko ze ukończyłem studia wyższe zawodowe i otrzymałem tytuł licencjata.

To co ja mam teraz zrobic? W poniedziałek mam iść do dyrektora szkoły w której mam pracować a wczesniej mu powiedziałem ze kończę specjalnosć nauczycielska. A papierka w sumie prócz indeksu na to nie mam.

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Dyplom

Postautor: ann » 2008-08-15, 17:36

krzysiek159 pisze:powiedzcie mi czy w swoich dyplomach ukończenia studiów wyższych macie gdzieś zaznaczone że skończyliście np specjalizację nauczycielską bądź translatorską?

Tak. Przynajmniej ja mam taki zapis (ale to mgr, nie wiem - może jest jakaś różnica w przypadku licencjatu).
krzysiek159 pisze:Mianowicie to chyba jest cos takiego ze wypisane tam jest czego mysmy sie dokładnie uczyli w sensie przedmiotów i chyba w jakim wymiarze tak? A problem polega na tym że w Dziekanacie mi powiedzieli ze na suplement muszę poczekac około roku czasu

Jak już ktoś napisał - powinieneś go dostać razem z dyplomem. Co to za uczelnia?
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

Awatar użytkownika
ejwa
Posty: 425
Rejestracja: 2007-08-27, 15:27

Re: Dyplom

Postautor: ejwa » 2008-08-15, 17:49

Ja mam dyplom licencjacki. Oczywiście mam wpis o ukończeniu specjalności nauczycielskiej. Co do suplementu to pierwszy raz słyszę, aby czas oczekiwania był tak długi. Kończyłam licencjat w roku, w którym zaczęły obowiązywać suplementy i nie było żadnych opóźnień.

krzysiek159
Posty: 11
Rejestracja: 2008-05-13, 20:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Dyplom

Postautor: krzysiek159 » 2008-08-16, 16:59

Takie rzeczy to tylko na UWM w Olsztynie. Jeśli chodzi o urzędowe sprawy tego typu to jest masakra...

No dobra ale konkretnej porady wciąż nie dostałem... :( Ktoś?

niebo77
Posty: 126
Rejestracja: 2008-03-21, 10:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Dyplom

Postautor: niebo77 » 2008-08-17, 12:53

Tak sobie zerknęłam na stronę Twojej uczelni i w zakładzie filologii angielskiej w dziale rekrutacja jest tak napisane:

Studenci na studiach I stopnia w roku akademickim 2008/2009 realizują specjalizację translatorską. (czyli z licencjatem)
Specjalizacja translatorska przygotowuje studenta do wykonywania zawodu tłumacza języka angielskiego.
Studenci mogą dodatkowo (dodatkowy wymiar godzin i odpłata) uzyskać uprawnienia nauczycielskie w Centrum Edukacji Nauczycielskiej i Doradztwa Zawodowego UWM w Olsztynie. (czyli dopiero wtedy można być nauczycielem)
Tytuł zawodowy licencjata pozwala na podjęcie studiów podyplomowych oraz studiów drugiego stopnia - magisterskich na naszym Uniwersytecie i na wszystkich uczelniach, które prowadzą studia drugiego stopnia na kierunku filologia, specjalność filologia angielska.

Nasz absolwent:
Reprezentuje wysoki poziom przygotowania ogólnohumanistycznego.
Posiada ogólną znajomość literatury, kultury i historii krajów angielskiego obszaru językowego.
Jest specjalistą w zakresie praktycznej znajomości języka angielskiego.
Jest przygotowany do zdobywania dodatkowych kwalifikacji umożliwiających wykonywanie zawodu nauczyciela, tłumacza, wydawcy, organizatora i propagatora kultury krajów angielskiego obszaru językowego, itp.

ciekawa jestem czy tak było kiedy rozpoczynałeś studia, jeśli tak to musisz zdobyć uprawnienia nauczycielskie...
co do rady... może kontakt z opiekunem twojego roku...

można jeszcze podeprzeć się prawnie:

Uczelnie polskie mają obowiązek wydawać absolwentom suplement do dyplomu od 1 stycznia 2005 r. Obowiązek ten wprowadza Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 23 lipca 2004r. w sprawie rodzajów dyplomów i tytułów zawodowych oraz wzorów dyplomów wydawanych przez uczelnie (Dz.U. z 2004r. Nr 182, poz. 1881).

i napisać pisemko do dziekana/rektora, że nie dostałeś suplementu i twoje kwalifikacje są niejasne...

krzysiek159
Posty: 11
Rejestracja: 2008-05-13, 20:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Dyplom

Postautor: krzysiek159 » 2008-08-17, 16:19

Tak tak. Teraz od tego roku mają tylko jedną specjalizację- translatorską. Dlatego jeśli ktoś chce to moze iść na kurs. Wtedy jeśli go skończy będzie translatorem tak normalnie ze studiów + posiadać będzie uprawnienia pedagogiczne które zrobi w CENie chyba....

Ja miałem inaczej... do wyboru od drugiego chyba semestru I roku.... albo nauczyciel albo translator. Wybrałem specjalizację nauczycielską i tak jak wyzej pisałem miałem normalnie pedagogikę (ćwiczenia + wykłady) Psychologię (ćwiczenia + wykłady) metodykę (ćwiczenia + wykłady) potem nawet drugi język którego mogę niby uczyc (a w jego ramach metodykę ruską literaturę kulture historię itp...) Więc jak byliśmy od początku zapewniani normalnie możemy po tych studiach iść do szkoły i uczyc.

niebo77
Posty: 126
Rejestracja: 2008-03-21, 10:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Dyplom

Postautor: niebo77 » 2008-08-17, 18:44

co do rozmowy w szkole... wszystko zależy od dyrektora i od tego jak bardzo będzie potrzebował anglisty...
a o suplement to bym powalczyła... zgodnie ze wzorem w rozporządzeniu w suplemencie mają być zapisane kwalifikacje...
wejdź na tę stronkę: http://www.lex.com.pl/serwis/du/2004/1881.htm
znajdziesz tam rozporządzenie i wzory dyplomu oraz suplementu... możesz porównać ze swoim...

krzysiek159
Posty: 11
Rejestracja: 2008-05-13, 20:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Dyplom

Postautor: krzysiek159 » 2008-08-17, 19:25

Dzięki za pomoc.

Tylko ze w tym rozporządzeniu nie ma niczego o tym co ma byc napisane w tym dyplomie.... czy ukończyłem jakąs specjalizacje itd...

W każdym razie jutro jadę do szkół w których trzymają dla mnie pracę :P

Życzyć mi proszę powodzenia i trzymajcie kciuki żeby Dyrektorzy nie byli zbytnio dociekliwi :P

niebo77
Posty: 126
Rejestracja: 2008-03-21, 10:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski, Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Dyplom

Postautor: niebo77 » 2008-08-17, 19:46

na dyplomie jest zapis "w zakresie..." i tutaj powinna być wpisana specjalizacja..

powodzenia na rozmowie :D

krzysiek159
Posty: 11
Rejestracja: 2008-05-13, 20:59
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Dyplom

Postautor: krzysiek159 » 2008-08-17, 21:05

a ja mam tak: "odbył studia na kierunku filologia angielska w zakresie filologii angielskiej z wynikiem....."

Jakaś lipa nie?


Wróć do „Nauczyciel stażysta”

cron