uprawnienia pedagogiczne a staż

miejsce dla rozpoczynających pracę (można się radzić, żalić, chwalić, dzielić doświadczeniami)

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: uprawnienia pedagogiczne a staż

Postautor: malgala » 2008-08-10, 22:21

Bez przygotowania pedagogicznego raczej pracy w szkole nie dostaniesz

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: uprawnienia pedagogiczne a staż

Postautor: edzia » 2008-08-10, 23:22

KN: Art. 10.3. W szczególnych przypadkach uzasadnionych potrzebami szkoły z osobą, o której mowa w ust. 2, legitymującą się wymaganym poziomem wykształcenia, lecz nieposiadającą przygotowania pedagogicznego, dopuszczalne jest nawiązanie stosunku pracy, o ile osoba ta zobowiąże się do uzyskania przygotowania pedagogicznego w trakcie odbywania stażu. W przypadku gdy nauczyciel w ciągu pierwszego roku pracy w szkole nie uzyska przygotowania pedagogicznego z przyczyn od niego niezależnych, z nauczycielem może być zawarta umowa o pracę na kolejny jeden rok szkolny. Staż wymagany do ubiegania się o awans na stopień nauczyciela kontraktowego przedłuża się do czasu uzyskania przygotowania pedagogicznego.

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: uprawnienia pedagogiczne a staż

Postautor: malgala » 2008-08-11, 09:15

Tylko że te szczególne potrzeby raczej językowców dotyczą.

mia0310
Posty: 4
Rejestracja: 2008-07-23, 21:42
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: uprawnienia pedagogiczne a staż

Postautor: mia0310 » 2008-08-18, 21:49

Zadzwonili dziś do mnie z jednej ze szkół, w której złożyłam swoje cv i list motywacyjny :) Mam się stawić jutro u dyrektora. Podpowiedzcie prosze, czy powinnam wziać ze sobą jakieś dokumenty typu dyplom ukończenia studiów, czy coś jeszcze ?? Z przejęcia zapomniałam zapytać i teraz nie wiem :) Kiedy roznosiłam cv miałam przyjemność osobiście wręczyć swoje cv dyrektorowi i chwilę z nim porozmawiać więc nie wiem czego się jutro spodziewać.

Anita@
Posty: 122
Rejestracja: 2008-04-12, 23:09
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: uprawnienia pedagogiczne a staż

Postautor: Anita@ » 2008-08-19, 08:45

Skoro dzwonił dyrektor, to prawdopodobnie chce Cię zatrudnić i ustalić już jutro szczegóły. Powinnaś wziąć ze sobą dokumenty potwierdzające Twoje kwalifikacje.

settler
Posty: 12
Rejestracja: 2011-06-10, 07:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: podkarpackie

Re: uprawnienia pedagogiczne a staż

Postautor: settler » 2011-06-10, 07:59

malgala pisze:Bez przygotowania pedagogicznego raczej pracy w szkole nie dostaniesz


Sorry, że odświeżam temat. Ale mnie też zainteresowało czy można zostać nauczycielem stażystą, a uprawnienia pedagogiczne nabyć podczas stażu. I wychodzi, że można. Sam mam kolegę, który bez przygotowania pedagogicznego był na stażu (i wcale nie były to lekcje językowe) i nawet nie był w trakcie kursu pedagogicznego. Ale po odbyciu stażu zwolnili go (tzn. nie przedłużyli umowy), bo nie mógł awansować na n. kontraktowego. Sam też gdzieś widziałem ogłoszenie, że szkoła szuka nauczyciela przedmiotów zawodowych (chyba mechanicznych) i zaznaczyła, że mogą zgłaszać się osoby bez uprawnień pedagogicznych (w takim przypadku szkołą sama opłaci kurs pedagogiczny).

PS. A co do językowców, to szkoły obecnie mogą zatrudniać nawet studentów...

Awatar użytkownika
Roxi
Posty: 232
Rejestracja: 2007-10-13, 18:34

Re: uprawnienia pedagogiczne a staż

Postautor: Roxi » 2011-06-10, 11:17

No tak.Być może w przypadku nauczycieli przedmiotów zawodowych,dyrektorzy są skłonni zatrudniać osoby bez przygotowania pedagogicznego,gdyż,nie oszukujmy się,obecnie w szkołach zawodowych jakakolwiek osoba z wykształceniem technicznym jest na wagę złota.W żadnym innym wypadku dyrektor nie zatrudni osoby bez przygotowania pedagogicznego.Obecnie jest więcej kandydatów,niż miejsc pracy w szkołach,także dyrektor może przebierać do woli i zazwyczaj wybiera osobę,która jest najlepiej wykształcona i ma pełne kwalifikacje.

Co do językowców..owszem,był czas,kiedy dyrektorzy zabijali się o to,by pozyskać anglistów i wtedy faktycznie,osoby,które były w trakcie studiów filologicznych albo jedynie legitymowały się certyfikatem językowym,mogły zostać zatrudnione.Jednak te czasy bezpowrotnie minęły.Odkąd w 2008 stażyści zaczęli zarabiać średnio o 50% więcej,autmatycznie wzrosło zainteresowanie pracą w szkole,więc dyrektorzy mogą sobie wybierać.Obecnie,niestety nawet angliści z mgr,przygotowaniem pedagogicznym i doświadczeniem mają problemy ze znalezieniem pracy w szkole

settler
Posty: 12
Rejestracja: 2011-06-10, 07:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: podkarpackie

Re: uprawnienia pedagogiczne a staż

Postautor: settler » 2011-06-10, 11:41

Roxi pisze:No tak.Być może w przypadku nauczycieli przedmiotów zawodowych,dyrektorzy są skłonni zatrudniać osoby bez przygotowania pedagogicznego,gdyż,nie oszukujmy się,obecnie w szkołach zawodowych jakakolwiek osoba z wykształceniem technicznym jest na wagę złota.W żadnym innym wypadku dyrektor nie zatrudni osoby bez przygotowania pedagogicznego.


Czy ja wiem?? mój kolega, o którym napisałem wcześniej był rok na stażu bez przygotowania pedagogicznego to uczył geografii. Tak więc wszystko zależy od dyrektora danej szkoły. Ale w rzeczywistości jest tak jak napisałaś:
Roxi pisze:Obecnie,niestety nawet angliści z mgr,przygotowaniem pedagogicznym i doświadczeniem mają problemy ze znalezieniem pracy w szkole.

Jak dyrektor danej placówki, będzie miał do wyboru zatrudnić nauczyciela ze wszystkimi uprawnieniami lub takiego np. bez przygotowania pedagogicznego; to zawsze wybierze tego pierwszego....


Wróć do „Nauczyciel stażysta”