uprawnienia pedagogiczne a staż

miejsce dla rozpoczynających pracę (można się radzić, żalić, chwalić, dzielić doświadczeniami)

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Yarrowia
Posty: 33
Rejestracja: 2007-06-10, 01:22

uprawnienia pedagogiczne a staż

Postautor: Yarrowia » 2007-06-18, 09:09

Witam,

mam pytanie: czy będąc w trakcie odbywania zajęć w ramach studium pedagogicznego (pozostał mi jeszce jeden semestr) mogę rozpocząć staż w szkole od września?? A jeśli nie, to w jakim charakterze mogę pracować w szkole??

Proszę o pomoc, bo sie w tym trochę pogubiłam, gdyż w dwóch różnych szkołach usłyszałam dwie różne wersje :cry:

alutka_07
Posty: 7
Rejestracja: 2007-06-17, 12:00
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: uprawnienia pedagogiczne a staż

Postautor: alutka_07 » 2007-06-18, 11:50

też mam takei samo pytanko.... yarrowia a Ty masz już wyższe wykszt.? Podejrzewam że tak. Nie orientujesz się jak to wygląda gdy ja kończe właśnie IV rok(został mi jeszcze jeden) i chcę starać sie o pracę.

Yarrowia
Posty: 33
Rejestracja: 2007-06-10, 01:22

Re: uprawnienia pedagogiczne a staż

Postautor: Yarrowia » 2007-06-18, 16:19

alutka_07 tak, mam już upragnione mgr inż. :wink:

niestety, nie mogę Ci służyć radą, bo sama mam wątpliwości (patrz główny wątek) :sad:

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

zajrzyjcie w przepisy

Postautor: renati23 » 2007-06-21, 21:04

bezpośrednio wam nie odpowiem, ale opowiem prawdziwą historię która się przydarzyła mojej koleżance :roll:
W poprzednim roku będąc studentką V roku została zatrudniona w szkole jako nauczyciel j.angielskigo. Rozpoczęła staż ( czyli jak wiecie napisała plan rozwoju zawodowego, realizowała go , napisała sprawozdanie) za zgodą i potwierdzeniem dyrekcji. Następnie miała rozmowę po której została "podobno" nauczycielem konraktowym. Nadmienię że w komisji siedziała pani, która w tej szkole była nauczycielem ale jednocześnie w starostwie odpowiadała za edukacje. ( i teoretycznie wszystkie ustawy i rozporządzenia MEDiS powinna mieć w jednym małym paluszku). wyobraźcie sobie jakie było ździwienie kiedy w następnym roku dostała pracę w innej szkole i dyrektorka powiedziała jej że musi zacząć staż od nowa bo tamten się nie liczy :!: :!: :!:
Podobno będąc na ostatnim roku studiów magisterskich ( czyli nie ma się wtedy jeszcze wykształcenia wyższego) nie mogła robić stażu.
TYLKO POWIEDZCIE MI co w takiej sytuacji można pomyśleć o dyrektorce i pani odpowiedzialnej za oświatę :?: :!: :!: :!:

Yarrowia
Posty: 33
Rejestracja: 2007-06-10, 01:22

Re: uprawnienia pedagogiczne a staż

Postautor: Yarrowia » 2007-06-22, 11:16

renati23 właśnie dlatego proszę forumowiczów o pomoc, bo też niestety znam takie przypadki :sad: . A ja sama usłyszałam w dwóch różnych szkołach położonych w tym samym powiecie :!: dwie różne wersje i tak naprawdę to już nie wiem CZY i CZEGO mogę uczyć w szkole :sad:

I żeby było jeszcze śmieszniej w jednej szkole usłyszałam,że zgodę na nauczanie danego przedmiotu wyraża dyrektor, a w drugiej, że kuratorium. I uzyskałam dwie sprzeczne informacje :cry:

Ale się nie poddaję :!: :lol:

Awatar użytkownika
renati23
Administrator
Posty: 3073
Rejestracja: 2007-06-08, 18:48
Przedmiot: Inne

Re: uprawnienia pedagogiczne a staż

Postautor: renati23 » 2007-06-22, 15:44

Powiem na swoim przykładzie:
skończyłam ekonomię, specjalizacja: ekonomika i organizacja przedsiębiorstw
W tym roku szkolnym uczę podstaw przedsiębiorczości w ogólniaku
ale dostałam jeszcze prace biurową, funkcjonowanie przedsiębiorstwa w warunkach gospodarki rynkowej, i elementy rachunkowości w liceum profilowanym.
aby uczyć tych przedmiotów drekcja przyznała mi zbliżoność do nauczania tych przedmiotów
Nie ma przecież do tych przedmiotów odrębnych studiów a rachunkowości mógł by uczyć kto na ekonomii robił w tym zakresie specjalizacje. tylko że nikt w naszej szkole się nie zgłosił, a nawet gdyby to rachunkowości są 4 godz. w tygodniu :lol:
tak więc to dyrektor decyduje o nauczanych przedmiotach, ewentualnie może najpierw musi się skontaktować z kuratorium. :roll:

alutka_07
Posty: 7
Rejestracja: 2007-06-17, 12:00
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: uprawnienia pedagogiczne a staż

Postautor: alutka_07 » 2007-06-27, 17:09

tak, tak, tak... ja też się już wszystkiego dowiedziałam...Pani Dyrektor występuje z wnioskiem do KURATORIUM o zgodę (w tym przypadku dla mnie do podjęcia pracy jako nauczyciela

k_dora
Posty: 34
Rejestracja: 2007-08-23, 22:28

Staż a brak przygotowania pedagogicznego

Postautor: k_dora » 2007-08-23, 22:44

Witam
proszę o udzielenie mi odpowiedzi
w tym roku dostałam ofertę pracy jako nauczyciel w szkole podstawowej > Posiadam wykształcenie wyższe kierunkowe ale brak uprawnień pedagogicznych - jestem w trakcie ich robienia i kończę w maju 2008.
Moje pytanie to czy w trakcie tego roku mogę rozpocząć staż na nauczyciela kontraktowego czy nie. Bo w kuratorium pani dr powiedzieli że nie (dopiero za rok mogę taki staż zacząć ) a jak ja dzwoniłam to że tak .
W tamtym roku znajomy miał taka samo sytuacje i nie było problemów Czy teraz sie zmieniło prawo
Wiec proszę o odpowiedz jak jest naprawde

akinomka
Posty: 276
Rejestracja: 2006-04-13, 10:54

Re: uprawnienia pedagogiczne a staż

Postautor: akinomka » 2007-08-24, 08:10

Moja znajoma jest w identycznej sytuacji. W zeszłym roku pracowała bez uprawnień, a w tym roku rozpoczyna kurs i po jego rozpoczęciu będzie już zatrudniona na Kartę Nauczyciela i zaczyna staż.
Aby zacząć biegać, trzeba najpierw nauczyć się chodzić.

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: uprawnienia pedagogiczne a staż

Postautor: Jethro Tull » 2007-08-24, 09:12

Możesz rozpocząć staż
art 10 ust 3 KN
3. W szczególnych przypadkach uzasadnionych potrzebami szkoły z osobą, o której mowa w ust. 2, legitymującą się wymaganym poziomem wykształcenia, lecz nieposiadającą przygotowania pedagogicznego, dopuszczalne jest nawiązanie stosunku pracy, o ile osoba ta zobowiąże się do uzyskania przygotowania pedagogicznego w trakcie odbywania stażu. W przypadku gdy nauczyciel w ciągu pierwszego roku pracy w szkole nie uzyska przygotowania pedagogicznego z przyczyn od niego niezależnych, z nauczycielem może być zawarta umowa o pracę na kolejny jeden rok szkolny. Staż wymagany do ubiegania się o awans na stopień nauczyciela kontraktowego przedłuża się do czasu uzyskania przygotowania pedagogicznego.

k_dora
Posty: 34
Rejestracja: 2007-08-23, 22:28

Re: uprawnienia pedagogiczne a staż

Postautor: k_dora » 2007-08-24, 10:04

akinomka mam pytanka Twoja znajoma w tym roku szkolnym dopiero rozpocznie ten kur Bo ja już rozpoczęłam ale powiedzieli że nie otworzy mi stażu bo musze iec szkończone uprawnienia choć w KN jest taki wyjątek W jakim okręgu polski Twoja znajoma bedziepracować

akinomka
Posty: 276
Rejestracja: 2006-04-13, 10:54

Re: uprawnienia pedagogiczne a staż

Postautor: akinomka » 2007-08-24, 13:44

k_dora pisze:akinomka mam pytanka Twoja znajoma w tym roku szkolnym dopiero rozpocznie ten kur Bo ja już rozpoczęłam ale powiedzieli że nie otworzy mi stażu bo musze iec szkończone uprawnienia choć w KN jest taki wyjątek W jakim okręgu polski Twoja znajoma bedziepracować


Dopiero się zapisała na kurs. Pracuje w Warszawie.
Aby zacząć biegać, trzeba najpierw nauczyć się chodzić.

k_dora
Posty: 34
Rejestracja: 2007-08-23, 22:28

Re: uprawnienia pedagogiczne a staż

Postautor: k_dora » 2007-08-24, 14:35

akinomka, Czyli Teraz będzie robić Kurs i w tym roku tez staż na nauczyciela kontraktowego??
przepraszam ze tak mecze ale jest to dla mnie ważne Bo interesuje mnie dlaczego ja nie mogę jesli inni tak robia

akinomka
Posty: 276
Rejestracja: 2006-04-13, 10:54

Re: uprawnienia pedagogiczne a staż

Postautor: akinomka » 2007-08-24, 14:39

k_dora pisze:akinomka, Czyli Teraz będzie robić Kurs i w tym roku tez staż na nauczyciela kontraktowego??
przepraszam ze tak mecze ale jest to dla mnie ważne Bo interesuje mnie dlaczego ja nie mogę jesli inni tak robia


Zgadza się, w tym roku szkolnym rozpoczyna kurs i jednocześnie zacznie staż.

Nie ma sprawy :)
Aby zacząć biegać, trzeba najpierw nauczyć się chodzić.

anika3334
Posty: 9
Rejestracja: 2006-05-06, 21:18

Re: uprawnienia pedagogiczne a staż

Postautor: anika3334 » 2007-08-24, 16:11

Moi znajomi, kończyli kursy z uprawnieniami pedagogicznymi w czasie stażu. Różnica polegała tylko na niższej wypłacie :P. Ale staż był odrobiony :P>


Wróć do „Nauczyciel stażysta”