Praca a staż

miejsce dla rozpoczynających pracę (można się radzić, żalić, chwalić, dzielić doświadczeniami)

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

iwciaszka
Posty: 2
Rejestracja: 2007-05-23, 12:41

Czy jest możliwe rozpoczęcie stażu od października?

Postautor: iwciaszka » 2007-05-23, 12:52

Mam pytanie do "uczonych w piśmie".
W październiku rozpoczynam pracę w nowotworzonym prywatnym przedszkolu i od razu chciałabym rozpocząć staż. Z tego co rozmawiałam z właścicielką, to nie będzie mi stwarzać problemów. Umowa o pracę do 08.2007.
Czy jest to możliwe?
KN podaje terminy, co i kiedy należy składać na początku stażu.
Jak należy rozumieć termin z KN "rozpoczęcie roku szkolnego"?

Pozdrawiam,
iwciaszka

Awatar użytkownika
Nosferata
Posty: 257
Rejestracja: 2006-02-23, 19:33
Przedmiot: Inne

Re: Praca a staż

Postautor: Nosferata » 2007-05-23, 14:17

hmm...wydaje sie że ilość miesięcy stażowania jest określona ....

ale cóż ...namawiam pewnie do drobnych kombinacji ale jeśli umowa o prace będzie z datą sierpniową ...to nie powinno być problemów..podanie o staż i plan prezentujący twoj rozwój zawodowy jak nauczyciela stażysty przedstawisz dyrekcji we wrześniu ...


choć ....pewna wątpliwość...nie będziesz miała jak przedstawić wymaganych konspektów z hospitowanych zajęć wrześniowych ....:(

[ Dodano: 2007-05-23, 14:20 ]
hmm...wątpliwości sie mnożą .....czy w prywatnym przedszkolu można odbywać staż ....

Awatar użytkownika
Marek
Posty: 32
Rejestracja: 2007-04-11, 16:05

Re: Praca a staż

Postautor: Marek » 2007-05-26, 19:42

Ważne jest to aby umowa została podpisana do 15 września, jeżeli tak się nie stanie staż nie będzie się liczył, a więc awans zawodowy nie będzie możliwy

iwciaszka
Posty: 2
Rejestracja: 2007-05-23, 12:41

Re: Praca a staż

Postautor: iwciaszka » 2007-05-28, 10:17

Marek pisze:Ważne jest to aby umowa została podpisana do 15 września, jeżeli tak się nie stanie staż nie będzie się liczył, a więc awans zawodowy nie będzie możliwy


Przedszkole bedzie pracowało rowniez w lipcu i sierpniu - ale dopiero od nastepnego roku, wiec od pażdziernika '07 do sierpnia '08 jest wiecej niz 9 miesiecy.
I druga dodatkowa dana: Rozporządzenie regulujące datę rozpoczęcia roku szkolnego dotyczy tylko placówek publicznych.
W KN jest mowa o dniu rozpoczęcia zajęć. Twierdzę zatem, że staż w przedszkolu pracującym cały rok, mozliwy bylby do rozpoczecia nawet w kwietniu o ile w kwietniu w danej placowce rozpoczynałyby sie zajecia.

Czy w dalszym ciągu podtrzymujesz swoją opinię?
Czy ktoś jeszcze ma zdanie na ten temat (takie same lub inne)?

Marzena82
Posty: 184
Rejestracja: 2007-08-09, 21:51

Praca a staż

Postautor: Marzena82 » 2007-08-09, 22:35

Hej;) Mam pytanko - jak wygląda sprawa z rozpoczęciem awansu,a mianowicie,czy rozpoczęcie pracy w szkole jest jednoznaczne z tym,że rozpoczne awans?
PoZdRaWiAm CiEpŁo - Marzena ;)

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Praca a staż

Postautor: Jethro Tull » 2007-08-09, 22:53

na kontraktowego owszem... o ile posiada się kwalifikacje i jest się zatrudnionym na co najmniej 1/2 etatu

Marzena82
Posty: 184
Rejestracja: 2007-08-09, 21:51

Re: Praca a staż

Postautor: Marzena82 » 2007-08-09, 23:04

Bedę zatrudniona na całym etacie, z czego 9 godzin obejmowć będzie zajęcia wyrównawczo - dydaktyczne.(Jestem po pedagogice specjalnej - specjalizacja: oligofrenopedagogika z rewalidacja)
PoZdRaWiAm CiEpŁo - Marzena ;)

Jethro Tull
Posty: 885
Rejestracja: 2007-08-07, 23:08

Re: Praca a staż

Postautor: Jethro Tull » 2007-08-09, 23:09

zatem nie ma problemu i staż rozpoczniesz automatycznie oczywiście bez składania wniosku ale projekt planu rozwoju trzeba złozyć. Najlepiej juz zacząc przeglądac rozporzadzenie o awansie bo tam znajdziesz wszystko co potrzebne i zacząc pisać a jak zostanie przydzielony opiekun stażu to wspólnie z nim przejrzeć wszystko i skorygować

Marzena82
Posty: 184
Rejestracja: 2007-08-09, 21:51

Re: Praca a staż

Postautor: Marzena82 » 2007-08-10, 09:52

Dziękuje Ci Jethro Tull za informacje;) Jak coś to będę się ładnie uśmiechać o dalsze wskazówki;) Milego dnia.
PoZdRaWiAm CiEpŁo - Marzena ;)

honcia
Posty: 10
Rejestracja: 2008-01-28, 11:50

Re: Praca a staż

Postautor: honcia » 2008-01-28, 12:23

witam :D , jestem studentką V roku biologii na Uniwersytecie Wrocławskim,w czerwcu kończę i chciałabym rozpocząć staż. Jeśli chodzi o staż czy w każdej szkole mnie przyjmą czy musze szukać pracy jak każdy "bezrobotny"? Przeglądam oferty pracy ale jeszcze nie znalazłam propozycji w szkole dla biologa...:/ a podobno brakuje nauczycieli..hhmmm

Awatar użytkownika
chiczi
Posty: 3046
Rejestracja: 2006-10-02, 16:12

Re: Praca a staż

Postautor: chiczi » 2008-01-28, 14:39

honcia pisze:eśli chodzi o staż czy w każdej szkole mnie przyjmą czy musze szukać pracy jak każdy "bezrobotny"?


Honcia przyjmą Cię w każdej, o ile będzie im brakować biologa :)
Radzę w okolicach marca, kwietnia porozsyłać CV do szkół :) , albo jeszcze lepiej pochodzić i popytać, czy jest szansa na etat od września :)

fizyczka
Posty: 23
Rejestracja: 2007-12-07, 18:28
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: śląskie

Re: Praca a staż

Postautor: fizyczka » 2008-01-29, 19:01

Ja bym radziła chodzić po wszystkich możliwych szkołach i cisnąć im do ręki CV i liost motywacyjny, nawet jak mówią, że nie potrzebują. Ja tak zrobiłam i od września już pracuję.

anita77
Posty: 3
Rejestracja: 2008-03-31, 15:26
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

STAŻ OD STYCZNIA

Postautor: anita77 » 2008-03-31, 15:35

witam!
rozpoczęłam pracę na pół etatu jako nauczyciel-psycholog w gimnazjum.
mam pytanie: kiedy będę miała zaliczony rok stażu?
czy w styczniu przyszłego roku, czy od wrezśnia zaczynam wszystko od początku i przepracowane pół roku nie liczy mi sie do stażu??
prosze o wyjaśnienie tej kwestii, jeśli ktoś jest mi w stanie pomóc.
dzięki

Awatar użytkownika
chiczi
Posty: 3046
Rejestracja: 2006-10-02, 16:12

Re: Praca a staż

Postautor: chiczi » 2008-03-31, 16:56

To jest Twoja pierwsz praca w szkole i ubiegasz się o stopień nauczyciela kontraktowego?
Jeżeli tak, to rozpoczniesz staż we wrześniu. Koniec stażu w maju przyszłego roku :)

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Praca a staż

Postautor: edzia » 2008-03-31, 18:17

Tu by trzeba rozróżnić kilka spraw związanych ze stażem:
Po 1.
Art. 9a. 1. Ustala się stopnie awansu zawodowego nauczycieli:

1) nauczyciel stażysta;
2) nauczyciel kontraktowy;
3) nauczyciel mianowany;
4) nauczyciel dyplomowany.
2. Osoba nieposiadająca stopnia awansu zawodowego z dniem nawiązania stosunku pracy w szkole uzyskuje stopień nauczyciela stażysty


A więc nawiązując stosunek pracy w szkole stajesz się nauczycielem stażystą, czyli uzyskujesz stopień nauczyciela stażysty. Z tym wiąże się m.in. stawka zaszeregowania, tj. wynagrodzenie zasadnicze

Po 2.
Art. 9d. 1. Nauczyciel rozpoczyna staż [chodzi o staż na kolejny, wyższy stopień awansu - przyp. mój] z początkiem roku szkolnego, nie później jednak niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć, na swój wniosek skierowany do dyrektora szkoły, z tym że nauczyciel stażysta rozpoczyna staż bez złożenia wniosku.

2. W przypadku nawiązania stosunku pracy po upływie terminu, o którym mowa w ust. 1, nauczyciel nie rozpoczyna stażu do końca tego roku szkolnego.


A więc staż na kolejny stopień awansu będziesz mogła rozpocząć dopiero od nowego roku szkolnego, pod warunkiem, że będziesz pracować na min. pół etatu.

Po 3.
Art. 33. 1. Nauczycielom przysługuje dodatek za wysługę lat, w wysokości 1% wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy, wypłacany w okresach miesięcznych poczynając od czwartego roku pracy
Dodatek za wysługę lat - to potocznie dodatek stażowy. W tym przypadku Twoje przepracowane pół roku liczy się do stażu, a więc po 3 latach pracy, licząc od stycznia, otrzymasz dodatek za wysługę lat, na początek 3 %


Wróć do „Nauczyciel stażysta”