Czy mogę uczyć... ?

miejsce dla rozpoczynających pracę (można się radzić, żalić, chwalić, dzielić doświadczeniami)

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Elios
Posty: 1
Rejestracja: 2010-05-01, 14:30
Kto: student
Lokalizacja: pomorskie

Czy mogę uczyć... ?

Postautor: Elios » 2010-05-01, 14:44

Witam,

Pisze z konkretnym pytaniem. Jestem studentem biotechnologii (w czerwcu obrona mgr). Od roku jestem sluchaczem 1,5-rocznych studiow podyplomowych z zakresu przygotowania pedagogicznego (koncze je w styczniu 2011 obrona pracy dyplomowej).

Pytanie 1. Czy mogę uczyć w liceum chemii lub biologii? Czy tez np tylko w gimnazjum? Na studiach mialem zarowno przedmioty biologiczne jak i chemiczne w szerokim zakresie. Mam kolezanke, jej mama jest nauczycielka, powiedziala ze aby uczyc tych przedmiotow w liceum trzeba zrobic jeszcze dodatkowe kursy ktore nadaja prawo nauczania konkretnie tych przedmiotow. To prawda? Zapisujac się na studia podyplowe, sadzilem ze daja mi one uprawnienia do nauczania przedmiotow ktore sa powiazane scisle z moim pierwotnym kierunkiem studiow. A o tym czy moge nauczac okreslonego przedmiotu (chemii czy biologii) decyduje dyrektor okreslonej placowki?

Pytanie 2. Czy jesli w ogole moge nauczac czegokolwiek (czego?) ;p, to czy moge pracy szukac juz teraz, czy w zasadzie dopiero po uzyskaniu uprawnien?

Bede wdzieczny za wyczerpujaca odpowiedz :))). Zastanawiam sie czy nie utopilem 3000tys bez sensu :)))

maniakos
Posty: 122
Rejestracja: 2008-05-04, 10:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Czy mogę uczyć... ?

Postautor: maniakos » 2010-05-02, 17:17

Uprawnienia pedagogiczne dają prawo do nauczania najważniejszych przedmiotów które miałeś na studiach (nowy przepis wszedł bodajże we wrześniu 2009 roku). Dokładnie nie wiem, ale przedmiot musiał być wiodący na studiach i chyba minimum 3 semestry z egzaminem. To jest do sprawdzenia.
Jeżeli chodzi o uprawnienia to nie utopiłeś kasy, bo czy na tych zajęciach miałeś podstawy pedagogiki tylko w kontekście nauczania biologii? Czy wszyscy w Twojej grupie to osoby, które kończyły Biotechnologię? Oczywiście że nie. Wiedza merytoryczna to jedno, uprawnienia pedagogiczne to drugie.

Mila_
Posty: 2
Rejestracja: 2010-05-07, 17:42
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Czy mogę uczyć... ?

Postautor: Mila_ » 2010-05-07, 17:55

Witam. Jestem absolwentką chemii (mgr), mam uprawnienia pedagogiczne. Teraz studiuję podyplomowo fizykę. czy mogę już uczyć fizyki, czy dopiero po ukończeniu studiów podyplomowych?

323
Posty: 30
Rejestracja: 2009-06-22, 15:30
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Czy mogę uczyć... ?

Postautor: 323 » 2010-06-01, 20:08

Pytałam mojego dyrektora: dopiero po dyplomie możesz uczyć drugiego przedmiotu.

Mila_
Posty: 2
Rejestracja: 2010-05-07, 17:42
Przedmiot: Chemia
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Czy mogę uczyć... ?

Postautor: Mila_ » 2010-06-03, 09:40

323 pisze:Pytałam mojego dyrektora: dopiero po dyplomie możesz uczyć drugiego przedmiotu.


Dziękuję za odpowiedź

ew00
Posty: 1
Rejestracja: 2011-04-03, 14:42
Kto: student
Lokalizacja: łódzkie

Re: Czy mogę uczyć... ?

Postautor: ew00 » 2011-04-03, 14:59

Witam, jestem tu nowa i dopiero mam zamiar zacząć moją nauczycielską karierę ;)

Za półtora roku kończę Akademię Sztuk Pięknych i chciałabym uczyć Plastyki (w właściwie to Sztuki, bo chyba tak się teraz nazywa ten przedmiot). Na ostatnim roku studiów chciałabym równolegle odbyć kurs dający mi uprawnienia do nauczania w podstawówce. Mam jedną wątpliwość:

Uprawnienia pedagogiczne dają prawo do nauczania najważniejszych przedmiotów które miałeś na studiach (nowy przepis wszedł bodajże we wrześniu 2009 roku). Dokładnie nie wiem, ale przedmiot musiał być wiodący na studiach i chyba minimum 3 semestry z egzaminem. To jest do sprawdzenia.


Moja uczelnia jest dosyć specyficzna. Nie miałam przedmiotów takich jak Plastyka, tylko np. Komunikacja Wizualna, Projektowanie Systemów Wzorniczych itp... Nikt na ASP nie uczy ogólnej Plastyki, ani Sztuki, bo to zbyt rozległe dziedziny. Czego w takim razie będę mogła uczyć po zdobyciu uprawnień pedagogicznych?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

muzak
Posty: 9
Rejestracja: 2011-04-03, 16:11
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka, Plastyka
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Czy mogę uczyć... ?

Postautor: muzak » 2011-04-03, 20:19

Uważam, że spokojnie będziesz mogła uczyć w podstawówce i gimnazjum, z tym, że nie sztuki (owszem istniała jakiś czas temu, ale była to muzyka łączona z plastyką), a po prostu plastyki.

dawid132
Posty: 19
Rejestracja: 2011-09-28, 11:56
Kto: student
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Czy mogę uczyć... ?

Postautor: dawid132 » 2011-09-28, 11:59

Czy po ukończonych studiach na kierunku Ekonomia z przygotowaniem pedagogicznym można uczyć tylko przedmiotów zawodowych w technikum ekonomicznym czy też jakichś innych?

magda_84
Posty: 1
Rejestracja: 2011-11-10, 21:18
Lokalizacja: dolnośląskie

czy inżynier może uczyć?

Postautor: magda_84 » 2011-11-10, 21:31

Witam! Jestem absolwentkom informatyki. Studia skończyłam na poziomie inżyniera. Aktualnie jestem w trakcie studiów podyplomowych kwalifikacyjnych dla nauczycieli. Zastanawiam się czy to wystarczy żeby uczyć w szkole? Czy poza informatykom mogę uczyć np. matematyki? Zastanawia mnie jeszcze kwestia wynagrodzenia: ile mniej zarabia nauczyciel nie magister?

Awatar użytkownika
vuem
Posty: 4126
Rejestracja: 2009-06-18, 20:30
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Czy mogę uczyć... ?

Postautor: vuem » 2011-11-10, 22:20


Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Czy mogę uczyć... ?

Postautor: mateoo » 2011-11-10, 22:59

Na początek polecam korepetycje z języka polskiego ;)
Sztuka jest pokarmem duszy.

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Czy mogę uczyć... ?

Postautor: Yoka » 2011-11-11, 09:46

strach się bać

A jaką uczelnię ukończyłaś?

moniac91
Posty: 2
Rejestracja: 2012-09-21, 15:30
Kto: student
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: pomorskie

Re: Czy mogę uczyć... ?

Postautor: moniac91 » 2012-09-21, 15:36

Ja studiuję matematyke nauczycielską po której będę mogła uczyć też informatyki. Co muszę robić, żeby móc też uczyć np. plastyki czy techniki? Wystarczy jakiś kurs?

Czy jeśli na uniwersytecie ukończyło się kurs języka angielskiego i otrzymało certyfikat, można uczyć w podstawówce tego języka?

Rysiu
Posty: 66
Rejestracja: 2012-09-04, 15:56
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Informatyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Czy mogę uczyć... ?

Postautor: Rysiu » 2012-09-21, 19:23

Zasadniczo powinnaś zrobić dodatkowo studia podyplomowe (lepsze rozwiazania, ale droższe i bardziej kłopotliwe) bądź tzw. kurs kwalifikacyjny - z tym, że do takiego kursu nie każdego dopuszczają (ja np. po studiach mat/inf nie mogłem wziąć kursu przyrody, bo dostępny był tylko dla tych, co skończyli geo/bio/che/fiz). Na podyplomówkę powinnaś się dostać.

Poza tym dyrektor ma prawo dać ci godziny z np. plastyki jeżeli nie ma swojego plastyka i nie mógł go znaleźć - troszkę z tym latania, bo trzeba zgody kuratorium, ale da się i znam takie przypadki.

Certyfikat FCE pozwala, o ile dobrze pamiętam, uczyć w klasach I-III, zaś CAE - w całej podstawówce i gimnazjum, przy czym chyba jest jakieś obostrzenie odnośnie oceny (trzeba zdać na A albo B).

moniac91
Posty: 2
Rejestracja: 2012-09-21, 15:30
Kto: student
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: pomorskie

Re: Czy mogę uczyć... ?

Postautor: moniac91 » 2012-09-23, 18:43

Dziękuję za odpowiedź :)
A wie ktoś może czy można zacząć taki kurs, nie mając jeszcze licencjatu?


Wróć do „Nauczyciel stażysta”