zaczynam prace a nie wiem nic....czy tak ma byc?!

miejsce dla rozpoczynających pracę (można się radzić, żalić, chwalić, dzielić doświadczeniami)

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

maniakos
Posty: 122
Rejestracja: 2008-05-04, 10:49
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: zaczynam prace a nie wiem nic....czy tak ma byc?!

Postautor: maniakos » 2012-08-25, 18:00

Witaj.
Plan rozwoju zawodowego składasz w ciągu 20 dni od rozpoczęcia roku szkolnego. Najlepiej już teraz pomyśl nad planem i złóż go jak najwcześniej (oczywiście nie jesteś w stanie dzisiaj napisać całego planu, gdyż musisz najpierw poznać opiekuna stażu i z nim porozmawiać), bo później będziesz mieć inne sprawy na głowie.

Programy nauczania - spytaj opiekuna stażu, ewentualnie innych nauczycieli. Od początku postaraj się nawiązać znajomości z nauczycielami uczącymi takiego samego przedmiotu.

Podręczniki - zapewne już zostały wybrane.

Jeżeli chodzi o mnie, to korzystam z prywatnych podręczników.

qjaf
Posty: 367
Rejestracja: 2010-04-09, 11:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Technika, WOS
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: zaczynam prace a nie wiem nic....czy tak ma byc?!

Postautor: qjaf » 2012-08-25, 22:24

jokerowa pisze:Witam
Rozpoczynam staż w szkole podstawowej, to mój pierwszy kontakt z pracą na etat w szkole, wiec chciałabym sie przygotowac zeby dobrze wypasc itp :wink:
I tu mam pytanie czy PSO i plan rozwoju stażysty powinnam zdac zaraz na poczatku roku?
w czwartek mam pierwszą rade, ale dyrektorka nic nie wspominała.....do kiedy trzeba je składac?
co z programem nauczania-to rozumiem ze chyba pozniej, na dobrą sprawe nie wiem dokładnie jakie klasy bede miała....
i kwestia podreczników-dostajecie w szkole pomoce nauczyciela do podreczniku, czy zazwyczaj trzeba sie w nie samemu zaopatrzac?
oczywiscie na tą chwile nie wiem jakie to będą podręczniki :roll:

Wiem, że zadaje dużo pytan, ale bede wdzięczna za jakiekolwiek podpowiedzi, nie mam kogo innego podpytac :)

Rok temu bylem w takiej samej sytuacji:) Polegaj na opiekunie stazu, w koncu za cos mu placa :) W internecie znajdziesz mase materialow, ktore plynnie wprowadza Ciebie w swiat oswiaty:)

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: zaczynam prace a nie wiem nic....czy tak ma byc?!

Postautor: iluka » 2012-08-26, 10:32

cię, cię...
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

jokerowa
Posty: 9
Rejestracja: 2012-08-11, 22:56
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: zaczynam prace a nie wiem nic....czy tak ma byc?!

Postautor: jokerowa » 2012-08-26, 13:46

Dziękuje bardzo za wszystkie odpowiedzi :)
Ale mam jeszcze jedno pytanie :wink:
Czy rady pedagogiczne są raz na miesiąc rzadziej/częściej czy zależy to od szkoły?
próbuje się jakoś przygotować na ewentualne zajęte popołudnia, ze względu na to, że mam dziecko w wieku przedszkolnym, i będę musiała wtedy kombinować kto ją odbierze z przedszkola itp itd...mąż długo pracuje niestety.
Słyszałam, że potrafią być czasem baaardzo długie? :roll:

Awatar użytkownika
Belfrzyca
Posty: 139
Rejestracja: 2011-05-06, 15:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język rosyjski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: zaczynam prace a nie wiem nic....czy tak ma byc?!

Postautor: Belfrzyca » 2012-08-26, 14:43

U nas nie ma reguły. Były miesiące bez Rady, a potem nagle kilka w jednym miesiącu. Słyszałam o szkole, gdzie dwie na miesiąc to normalka.
U nas przeważnie trwają po 3 godziny.
To, że u nas nie można sobie zaplanować popołudnia to jeden z tych elementów, które najbardziej przeszkadzają mi w tej pracy. Trzeba być wiecznie elastycznym i dyspozycyjnym.

qjaf
Posty: 367
Rejestracja: 2010-04-09, 11:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Technika, WOS
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: zaczynam prace a nie wiem nic....czy tak ma byc?!

Postautor: qjaf » 2012-08-27, 11:18

jokerowa pisze:Dziękuje bardzo za wszystkie odpowiedzi :)
Ale mam jeszcze jedno pytanie :wink:
Czy rady pedagogiczne są raz na miesiąc rzadziej/częściej czy zależy to od szkoły?
próbuje się jakoś przygotować na ewentualne zajęte popołudnia, ze względu na to, że mam dziecko w wieku przedszkolnym, i będę musiała wtedy kombinować kto ją odbierze z przedszkola itp itd...mąż długo pracuje niestety.
Słyszałam, że potrafią być czasem baaardzo długie? :roll:

Nie ma reguly! Bywaja rady, ktore trwaja 1,5 czy nawet 3 godziny (oczywiscie z przerwami. Moim zdaniem gdyby czesc nauczycieli bylaby bardziej zdyscyplinowana mozna byloby przeprowadzic znacznie szybciej kazde ze spotkan. Jak masz zwoita dyrekcje, to moze dogadasz sie z nia i bedziesz mogla wychodzic wczesniej z rad :D U nas tak bywa i nikt nie protestuje.

sylwana
Posty: 2
Rejestracja: 2012-08-27, 23:42
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: zaczynam prace a nie wiem nic....czy tak ma byc?!

Postautor: sylwana » 2012-08-27, 23:52

Witam wszystkich mam pytanie. Od września zaczynam pracę w szkole, cały etat, ale na zastępstwo. Moja pierwsza praca czyli jestem stażystą, ale czy jest możliwe, że dyrektor nie przyzna mi nauczyciela opiekuna i nie będę mogła się starać o kontraktowego? Że to wszystko mi przepadnie? Rok szkolny rozpoczyna się za parę dni, a dyrektor wcale nie wspomina o tym:/ co mam robić??

Awatar użytkownika
Andulencja
Posty: 913
Rejestracja: 2008-08-13, 20:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: lubelskie

Re: zaczynam prace a nie wiem nic....czy tak ma byc?!

Postautor: Andulencja » 2012-08-28, 00:00

sylwana pisze:Rok szkolny rozpoczyna się za parę dni, a dyrektor wcale nie wspomina o tym:/ co mam robić??
Pracę zaczynasz z dniem 3 września, staż tak samo, więc spokojnie - wtedy też dostaniesz papier na rozpoczęcie stażu, opiekuna.
Umowa będzie z dniem 3.09, więc cierpliwie poczekaj. A jak należysz do grona niecierpliwych :wink: to we wtorek lub w środę się przypomnij dyrekcji :)

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: zaczynam prace a nie wiem nic....czy tak ma byc?!

Postautor: edzia » 2012-08-28, 11:41

Andulencja pisze:Pracę zaczynasz z dniem 3 września, staż tak samo, więc spokojnie - wtedy też dostaniesz papier na rozpoczęcie stażu, opiekuna.
Umowa będzie z dniem 3.09
Chyba i zatrudnienie, i staż, będą z dniem 1 września.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: zaczynam prace a nie wiem nic....czy tak ma byc?!

Postautor: iluka » 2012-08-28, 11:57

Przepraszam, ale umowa musi być od 1 września zawarta 31 sierpnia. Na złożenie planu masz czas chyba do 14 września.
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: zaczynam prace a nie wiem nic....czy tak ma byc?!

Postautor: ann » 2012-08-28, 12:19

iluka pisze:Na złożenie planu masz czas chyba do 14 września.

20 dni od dnia rozpoczęcia pracy.
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: zaczynam prace a nie wiem nic....czy tak ma byc?!

Postautor: edzia » 2012-08-28, 12:31

iluka pisze:umowa musi być od 1 września zawarta 31 sierpnia
Czemu 31 sierpnia?

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: zaczynam prace a nie wiem nic....czy tak ma byc?!

Postautor: iluka » 2012-08-28, 12:41

UoSO
Art. 63. Rok szkolny we wszystkich szkołach i placówkach rozpoczyna się z dniem 1 września każdego roku, a kończy - z dniem 31 sierpnia następnego roku.
Jeżeli zatrudniamy nauczyciela na rok szkolny (lub rozpoczyna pracę od początku roku szkolnego),
to
data rozpoczęcia pracy 1.09 - stosunek pracy nawiazuje się z dniem wskazanym jako dzień rozpoczęcia pracy
czyli
w roku szkolnym 2012/2013 najlepiej:
data zawarcia umowy o pracę: 31.08 lub inna wcześniejsza
data rozpoczęcia pracy: 1.09
uwaga: nie można podpisać umowy z datą późniejszą niż data rozpoczęcia pracy

wg interpretacji prawniczych:
data zawarcia umowy, to inaczej data podpisania umowy np. 31.08, nie zawsze jest to 1.09
data rozpoczęcia pracy, to inaczej data nawiazania stosunku pracy: 1.09 (dla nauczycieli jest to dzień początku roku szkolnego i nawiązania stosunku pracy, nawet jak wypada w sobotę lub niedzielę)
należy na to zwracać uwagę, problemy mogą się pojawić przy przechodzeniu na emeryturę, "13" itp.
dlatego wg mnie lepiej wpisywać jako datę rozpoczecia pracy (nawiązania stosunku pracy) zawsze 1.09

http://www.kadryonline.pl/umowy_pracownicze/
data_zawarcia_umowy_i_rozpoczecia_pracy_nie_musza_byc_takie_same-925.html
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho

edzia
Posty: 4766
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: zaczynam prace a nie wiem nic....czy tak ma byc?!

Postautor: edzia » 2012-08-28, 12:48

Wszystko ok, tylko data rozpoczęcia pracy w tym roku to będzie 3 września. Zatem umowa może być podpisana nawet i 3 września. Nie ma obowiązku podpisywać umowy w przeddzień nawiązania stosunku pracy.

Awatar użytkownika
iluka
Posty: 3015
Rejestracja: 2012-07-25, 12:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: małopolskie

Re: zaczynam prace a nie wiem nic....czy tak ma byc?!

Postautor: iluka » 2012-08-28, 12:50

No nie wiem, sama zajrzyj
1 wrzesnia sobota - jak zawrzeć umowę?
http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=48892
W życiu bo­wiem is­tnieją rzeczy, o które war­to wal­czyć do sa­mego końca. Paulo Coelho


Wróć do „Nauczyciel stażysta”

cron