Stażysta czy też nie?

miejsce dla rozpoczynających pracę (można się radzić, żalić, chwalić, dzielić doświadczeniami)

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Obywatel
Posty: 35
Rejestracja: 2008-06-27, 23:00
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

Re: Stażysta czy też nie?

Postautor: Obywatel » 2008-08-23, 14:07

malgala pisze:Jeżeli rozpoczniesz pracę w szkole podstawowej lub gimnazjum to tak, bo masz licencjat.
Do szkoły ponadgimnazjalnej potrzebne studia magisterskie.

To nieprawda. Licencjat daje pełne kwalifikacje do nauczania języków obcych w szkołach średnich.

Źródło: § 11 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 10 września 2002r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli.

Nawet sam dyplom NKJO bez licencjata daje kwalifikacje do pracy w szkole średniej - § 11 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia.

potosia
Posty: 12
Rejestracja: 2008-08-04, 22:15
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: podlaskie

Re: Stażysta czy też nie?

Postautor: potosia » 2008-08-23, 19:19

Ja byłam w podobnej sytuacji...Swoją prace rozpoczełam po kolegium nauczycielskim w szkole ponadgimnazjalnej i od razu, automatycznie rozpoczełam staż...w trakcie ukończyłam studia mgr.
Nie martw się wszystko będzie dobrze!!!!!

Ninka
Posty: 7
Rejestracja: 2008-08-23, 12:27
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język hiszpański
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Stażysta czy też nie?

Postautor: Ninka » 2008-08-23, 19:37

Pięknie dziękuję :) Fajnie, że istnieje to forum :D
Zaczynam pisać plan rozwoju :P
Pozdrawiam wszystkich!

Awatar użytkownika
Roxi
Posty: 232
Rejestracja: 2007-10-13, 18:34

Re: Stażysta czy też nie?

Postautor: Roxi » 2008-08-29, 19:56

Jesli zaczyna sie prace 1go wrzesnia i ma sie umowe do 31go sierpnia,to automatycznie odbywa sie staz,nawet jesli na stanowisku na ktorym sie bedzie pracowac,wczesniej pracowala osoba,ktora teraz przypuszczalnie ejst na urlopie macierzynskim i niewiaodomo,czy taka osoba w ogole wroci..

Awatar użytkownika
daughter
Posty: 280
Rejestracja: 2007-08-26, 15:04

Re: Stażysta czy też nie?

Postautor: daughter » 2009-06-20, 21:19

Czy osoba, która pracowała na zastępstwie przez ostatnie 6 miesięcy i będzie pracowała w tym samym miejscu w przyszłym roku szkolnym (przez cały rok) musi składać wniosek o rozpoczęcie stażu na kontraktowego? Pytam bo powiedziałam jej , że nie musi składać wniosku, bo rozpocznie staż automatycznie z początkiem roku szkolnego, a dyrekcja chce od niej podanie w ciągu najbliższego tygodnia.

koma
Posty: 2551
Rejestracja: 2007-11-17, 00:26

Re: Stażysta czy też nie?

Postautor: koma » 2009-06-20, 21:46

Stażysta nie musi składac wniosku, zaczyna staż automatycznie z początkiem roku szkolnego.

Awatar użytkownika
daughter
Posty: 280
Rejestracja: 2007-08-26, 15:04

Re: Stażysta czy też nie?

Postautor: daughter » 2009-06-20, 21:51

Ja to wiem, ale czy to znaczy, że dyrekcja nie zna się na przepisach?

Obywatel
Posty: 35
Rejestracja: 2008-06-27, 23:00
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

Re: Stażysta czy też nie?

Postautor: Obywatel » 2009-06-20, 22:51

daughter pisze:Ja to wiem, ale czy to znaczy, że dyrekcja nie zna się na przepisach?
Może tak być. Mi moja dyrektorka wmawiała, że nauczyciel nie ma prawa do urlopu bezpłatnego :lol: Dyrektor szkoły to nie jest w dzisiejszych czasach żaden autorytet w dziedzinie prawa oświatowego. Wiem to bo sam jestem po podyplomówce Zarządzanie Oświatą :lol2: Niemniej jednak w awansie zawodowym - a zwłaszcza w tak podstawowych sprawach - dyrektor powinien się jednak orientować.

olla
Posty: 64
Rejestracja: 2009-07-13, 21:34
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: śląskie

Re: Stażysta czy też nie?

Postautor: olla » 2009-07-13, 21:39

koma pisze:Stażysta nie musi składac wniosku, zaczyna staż automatycznie z początkiem roku szkolnego.


Mam następujące pytanie natury "technicznej": czy, rozpoczynając staż, muszę rejestrować się w urzędzie pracy? Czy, jak zacytowałam, staż rozpoczynam automatycznie? Czy staże nauczycielskie to te same staże, które czasem odbywa się r różnych zakładach pracy, firmach itd?

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Stażysta czy też nie?

Postautor: malgala » 2009-07-13, 21:46

Zaczynając pracę w szkole automatycznie rozpoczynasz staż na nauczyciela kontraktowego. Dostajesz opiekuna stażu i on pomaga Ci napisać plan rozwoju zawodowego oraz przez 9 miesięcy czuwa nad Tobą. Potem przygotowuje projekt oceny Twojego stażu.
Nigdzie nie musisz się rejestrować, bo przecież będziesz pracować. Nie jest to staż z urzędu pracy odbywany w różnych firmach.

Obywatel
Posty: 35
Rejestracja: 2008-06-27, 23:00
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: pomorskie

Re: Stażysta czy też nie?

Postautor: Obywatel » 2009-07-13, 22:53

olla pisze:
koma pisze:Stażysta nie musi składac wniosku, zaczyna staż automatycznie z początkiem roku szkolnego.


Mam następujące pytanie natury "technicznej": czy, rozpoczynając staż, muszę rejestrować się w urzędzie pracy? Czy, jak zacytowałam, staż rozpoczynam automatycznie? Czy staże nauczycielskie to te same staże, które czasem odbywa się r różnych zakładach pracy, firmach itd?
Nie, absolutnie nie. Staż na stopień awansu w oświacie nie ma nic wspólnego ze stażami z urzędu pracy odbywanymi w firmach i instytucjach. Dostaniesz normalną umowę o pracę na czas określony i staniesz się nauczycielem stażystą (to nazwa stopnia awansu) ubiegającym się o stopień awansu nauczyciela kontraktowego.

olla
Posty: 64
Rejestracja: 2009-07-13, 21:34
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: śląskie

Re: Stażysta czy też nie?

Postautor: olla » 2009-07-14, 14:02

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Kuzynka załatwiała to wszystko przez urząd pracy, ale ona rozpoczyna staż w jakimś sekretariacie. Cieszę się, że mnie procedura comiesięcznej wizyty w UP minie.


Wróć do „Nauczyciel stażysta”