Jak zostać nauczycielem historii?

miejsce dla rozpoczynających pracę (można się radzić, żalić, chwalić, dzielić doświadczeniami)

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Awatar użytkownika
Tilian
Posty: 3
Rejestracja: 2011-09-19, 10:24
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: dolnośląskie

Jak zostać nauczycielem historii?

Postautor: Tilian » 2011-09-19, 10:41

Dzień dobry szanowna załogo. Jestem tu nowy i raczej miejsca nie zagrzeję, ale mam jedną zasadniczą kwestię do obgadania i naprawdę nie wiem gdzie się z tym zwrócić, więc pytam Was jako moim zdaniem gremium do udzielenia odpowiedzi odpowiednie.

Chodzi o to, że przez pięć lat studiowałem dwa kierunki - polonistykę i archeologię, ale z różnych powodów żadnego nie skończyłem, a że mam 25 lat na karku i coraz większe powody do ustatkowania się pomyślałem o ewentualności zostania nauczycielem historii, bo ten przedmiot mnie od zawsze bardzo pasjonował, poza tym mam silne tradycje nauczycielskie w rodzinie. Więc dochodzi do tego znajomość jasnych i ciemnych stron zawodu już na starcie.

Tylko że kompletnie nie wiem jak się za to zabrać, zwłaszcza że chciałbym przynajmniej polonistykę skończyć do licencjatu co najmniej.

Bardzo byście mi pomogli jakbym otrzymał odpowiedzi/podpowiedzi z jakiego końca się za to zabrać. Rodziny pytać nie ma co, bo oni się zawodu przyuczali za poprzedniego ustroju i to dość dawno, dlatego pytam Was.

Z góry dzięki wielkie za odpowiedzi.

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jak zostać nauczycielem historii?

Postautor: mateoo » 2011-09-19, 11:34

Wiele uczelni proponuje studia dwuspecjalnościowe na Filologii polskiej w zakresie nauczania języka polskiego i historii. Jest wiele innych możliwości, ale te chyba najbardziej korzystne i najmniej kosztowne.
Sztuka jest pokarmem duszy.

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: Jak zostać nauczycielem historii?

Postautor: belfegorr » 2011-09-19, 15:34

Witam :) A na którym roku skończyłeś polonistykę? Dowiedz się w dziekanacie, czy masz możliwość wznowienia studiów z polonistyki wtedy automatycznie będziesz miał zalicozne wcześniej zaliczone przedmioty. Jeśli nie, zacznij licencjat od początku z polonistyki z historią i wybierz koniecznie specjalność nauczycielską. Po licancjacie będzie mógł uczyć obu tych przedmiotów w szkole podstawowej, po zdobyciu tytułu magistra również w gimnazjum i szkole średniej. Czeka Cię więc 5 lat ostrej harówyi licz się z tym, że o pracę w tym zawodzie będzie koszmarnie ciężko, teraz nawet 2 kierunki studiów nie wystarczą by się załapać choćby i na pół etatu, bez znajomości albo bez ciut więcej, niż odrobiny szczęścia.
Dopóki nowe przepisy nie wejdą w życie, to po licencjacie będziesz miał też możliwość uczenia w gimnazjum.
Jak masz jeszcze jakieś pytania, to śmiało :)

Awatar użytkownika
Tilian
Posty: 3
Rejestracja: 2011-09-19, 10:24
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Jak zostać nauczycielem historii?

Postautor: Tilian » 2011-09-19, 21:54

Polonistykę przerwałem na tzrecim roku, mam do zaliczania tylko literaturę współczesną i dwie zaległe prace do oddania. Do tego dochodzi opcja nadgonienia różnic programowych i lektoratu z j. obcego ale to w sumie pryszcz.
Kwestia wyrobienia specjalizacji jest najgorsza, bo wiem, że drugi kierunek musi być zrobiony.

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: Jak zostać nauczycielem historii?

Postautor: belfegorr » 2011-09-20, 01:00

W takim razie dowiedz się w dziekanacie czy masz jeszcze możliwość wznowienia studiów, jeśli zbyt długi czas nie upłynął od ich przerwania. Jeśli nie masz zaliczonych przedmiotów z bloku pedagogicznego (psychologia, pedagogika, dydaktyka, praktyki w szkole), to musisz po licencjacie skończyć jeszcze studia podyplomowe dla nauczycieli.
Swoją drogą, obecnie na studiach licencjackich nie ma chyba możliwości, by nie zrobić specjalizacji nauczycielskiej z drugiego przedmiotu, ale różnie to bywa. Ja już tyram na trzecim kierunku studiów, zobaczymy czy to coś da ;)

Awatar użytkownika
Tilian
Posty: 3
Rejestracja: 2011-09-19, 10:24
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Jak zostać nauczycielem historii?

Postautor: Tilian » 2011-09-20, 10:15

Ano zobaczymy ^^ Dzięki stokrotne za odpowiedzi ^^ Dam znać co mi dziekan powie ;)

czilios
Posty: 1
Rejestracja: 2012-06-20, 23:48
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Jak zostać nauczycielem historii?

Postautor: czilios » 2012-06-21, 00:18

Witam!
Zamiast zaśmiecać forum nowym tematem postanowiłem podpiąć się pod ten, gdyż temat pasuje do mojej sprawy :)

Otóż jestem absolwentem dziennikarstwa i pr (licencjat) oraz europeistyki (magisterskie). Jak widać te przedmioty niewiele się mają do pracy nauczyciela historii. Jednak z tego co się dowiedziałem mógłbym nauczać tego przedmiotu w szkole prywatnej pod warunkiem ukończenia podyplomowego kursu pedagogicznego. Tymczasem przeglądając oferty uczelni z tym przedmiotem natrafiłem na studia podyplomowe historii - 3 semestry reklama. Tutaj rodzi się moje pytanie czy po ukończeniu takiego kursu miałbym uprawnienia do nauczania w szkołach państwowych? Czy muszę jednak przejść etap 5-letnich studiów w tym zakresie? a może wystarczy ukończenie historii II stopnia?
Proszę o pomoc i mam nadzieję, że mój post nie zaginie pośród wielu innych :)

basikolot
Posty: 3
Rejestracja: 2010-08-16, 22:34
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka, Plastyka, Historia
Lokalizacja: podlaskie

Re: Jak zostać nauczycielem historii?

Postautor: basikolot » 2012-07-04, 20:19

Ani po dziennikarstwie ani europeistyce nie możesz uczyć historii nawet jak zrobisz kurs pedagogiczny. Najlepiej byłoby zrobic studia magisterskie uzupełniające (II stopnia). Wtedy po dwóch latach masz mgr z historii i możesz nauczać tego przedmiotu na każdym etapie edukacyjnym (sp, gimnazjum i liceum). Przygotuj się jednak na to, że będziesz musiał uzupełnić różnice programowe na studiach, wiec czeka cię duuuużo pracy:). A kurs pedagogiczny i tak musisz mieć więc zorientuj się czy w ramach studiów historycznych możesz to zrobic jednoczesnie. jeśli nie ma takiej możliwości czeka cię kurs lub podyplomówka. Powodzenia.:)

irminaB
Posty: 1
Rejestracja: 2021-07-15, 15:22
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Język polski, WOS
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Jak zostać nauczycielem historii?

Postautor: irminaB » 2021-07-15, 15:23

Kochani, ja kończyła dziennikarstwo i komunikację społeczną na licencjacie, a na magisterce stosunki międzynarodowe... Od dyrektora szkoły do której aplikowałam usłyszałam że nie mam kwalifikacji do nauczania historii (pomimo, że tych przedmiotów okołohistorycznych było na studiach sporo) no i musiałam zacząć kolejne studia.... znalazłam podyplomowo nauczanie historii właśnie na reklama i jestem zadowolona. Nie mam już czasu na kolejny licencjat tym razem z historii, a bardzo mi zależało, żeby uczyć w szkole.


Wróć do „Nauczyciel stażysta”