Specjalność nauczycielska,a kurs pedagogiczny

miejsce dla rozpoczynających pracę (można się radzić, żalić, chwalić, dzielić doświadczeniami)

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: Specjalność nauczycielska,a kurs pedagogiczny

Postautor: belfegorr » 2012-01-17, 19:21

Witam.
Na pracę w szkole nie ma realnych szans, szkoły są likwidowane, nauczyciele zwalniani. W szkołach w zasadzie nie ma takiego przedmiotu, który by odpowiadał Twoim studiom. Ewentualnie sprawdź, czy masz zaliczone zajęcia z historii albo WOS-u w zakresie pokrywającym podstawę programową, wtedy ewentualnie możesz liczyć na uznanie kwalifikacji przez dyrektora (nie ma już możliwości "zbliżania" przedmiotów, ale nadal istnieje możliwość uznania kwalifikacji merytorycznych), ale w sytuacji gdy jest mnóstwo nauczycieli z pełnymi kwalifikacjami, ja bym na to nie liczył. Jeśli chcesz, to zapisz się na studia podyplomowe pedagogiczne (tzw. "kurs pedagogiczny" już niedługo nie wystarczy, więc muszą to być studia), ale i tak będzie problem z zaliczeniem praktyk. Chyba, że jakimś cudem załatwisz praktyki w tej szkole prywatnej, ale nie wiem czy formalnie jest taka możliwość.

Ja bym ci radził zapisanie się na studia licencjackie na kierunku, po którym możesz liczyć na dużo godzin zajęć w szkole, tj. język polski, matematyka, język obcy (angielski, niemiecki też ewentualnie może być, w każdym razie na obu filologiach studiujesz oba języki w zakresie uprawniającym do uczenia w szkole). Koniecznie wybierz specjalność nauczycielską, aby nie było później problemu z ustaleniem posiadania kwalifikacji do uczenia danego przedmiotu.
Ukończenie studiów licencjackich na specjalności pedagogicznej daje Ci prawo uczenia w szkole i nie są w takiej sytuacji potrzebne nauczycielskie studia podyplomowe.

Co ciekawe, po ukończeniu studiów podyplomowych pedagogicznych (albo dziennych/zaocznych na specjalności nauczycielskiej), masz kwalifikacje do pracy w świetlicy.

Ponadto, jeśli zapiszesz się na dzienne studia licencjackie to będziesz za nie płacić prawdopodobnie tak jak studenci zaoczni, gdyż nauka na drugim kierunku jest od tego roku zawsze płatna po wcześniejszym ukończeniu jakichkolwiek studiów dziennych.
Nie masz też możliwości zdobycia stypendium rektora dla najlepszych studentów, które zwalnia z opłat za drugi kierunek, gdyż studenci, którzy ukończyli już jeden kierunek, nie mają prawa do otrzymania stypendium na innym kierunku. Brak stypendium automatycznie oznacza brak zwolnienia z opłat.

Podsumowując, wg mnie Twój ukończony kierunek daje znikome szanse na pracę w szkole. Jeśli marzysz o pracy w szkole, to radzę Ci rozpocząć jakiś inny kierunek, po którym jest dużo godzin lekcji. Później także dobrze by było ukończyć drugi kierunek na studiach podyplomowych, bo z uprawnieniami do jednego kierunku masz małe szanse na dostanie pracy. No i przygotuj się na duże koszty takiej imprezy :)

Awatar użytkownika
ann
Posty: 933
Rejestracja: 2008-01-21, 21:18
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Geografia, Informatyka, ...
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Specjalność nauczycielska,a kurs pedagogiczny

Postautor: ann » 2012-01-17, 21:06

Lissu pisze:Nie wiem nawet jak ciężko jest teraz o pracę w szkole (okolice Sosnowca to by musiały być, rodzaj szkoły obojętny).

W Sosnowcu przymierzają się do zamknięcia jednej ze szkół. A nawet bez tego było mocno ciężko o pracę.
Prywatnie żyję tak, jak każdy:
Jem, piję, sypiam, patrzę w gwiazdy

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Specjalność nauczycielska,a kurs pedagogiczny

Postautor: haLayla » 2012-01-17, 23:09

ann, dziwisz się? Kopalnie pozamykali to ludzie uciekają. A na to wszystko nakłada się niż demograficzny.

Lissu, a próbowałeś w korpusie służby cywilnej?
<3

Lissu
Posty: 4
Rejestracja: 2012-01-17, 09:52
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: śląskie

Re: Specjalność nauczycielska,a kurs pedagogiczny

Postautor: Lissu » 2012-01-18, 09:01

Dziękuje pięknie za odpowiedzi i naszkicowanie sytuacji.
To daję sobie spokój, jakieś moje super marzenie to nie było. Po prostu zawsze myślałem ,że się nadaje do tego i mogę iść do szkoły. No i matka mi nagadała, że wtedy mężczyźni byli tak poszukiwani do szkół (lata 90te) bo same kobiety się zgłaszały. Widocznie czasy się zmieniły. A skoro niż jest permanentny to pracy nie przybędzie.

Korpus służby cywilnej - "Korpus służby cywilnej tworzą pracownicy zatrudnieni na stanowiskach urzędniczych"- także chyba nie da się tam dostać nie będąc zatrudnionym w urzędzie. Mówi się o rozroście administracji ale ciężko jest zostać tam zatrudnionym - po stażu żeby zostać trzeba by być najnaj + mieć szczęście jakaś ciąża albo śmierć . A w konkursach startuje po kilkadziesiąt osób na miejsce i też część jest ustawiona.

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Specjalność nauczycielska,a kurs pedagogiczny

Postautor: haLayla » 2012-01-18, 11:03

Lissu pisze:A w konkursach startuje po kilkadziesiąt osób na miejsce i też część jest ustawiona.


To nie jest głęboki PRL. Nie zwalaj każdego niepowodzenia na mityczny układ i znajomości ;)
<3

Lissu
Posty: 4
Rejestracja: 2012-01-17, 09:52
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: śląskie

Re: Specjalność nauczycielska,a kurs pedagogiczny

Postautor: Lissu » 2012-01-18, 17:46

haLayla pisze:
Lissu pisze:A w konkursach startuje po kilkadziesiąt osób na miejsce i też część jest ustawiona.


To nie jest głęboki PRL. Nie zwalaj każdego niepowodzenia na mityczny układ i znajomości ;)


Widzę, że jeszcze sporo przed Tobą :)
Ale fakt, jakbym był super ekstra to bym miał robotę w urzędzie. Tylko, że jest was Minimum kilkanaście osób (częściej kilkadziesiąt) na to 1 miejsce, no czasem na 2 miejsca jest konkurs (ale rzadko). Tylko być wyraźnie lepszym od tych pozostałych powiedzmy 40 i prędzej czy później się gdzieś dostaniesz.
Moim problemem jest to, że uderzam w "urzędnicze zawody", które dla ludzi są super atrakcyjne i chętnych zawsze jest dużo - a ludzi z wyższym wykształceniem a'la urzednicze jest pełno. I niestety dodatkowo na to nakłada się to, że konkursy często są robione pod konkretną osobę - choćby poprzez sformułowanie wymagań. Jak czytam potrzebne kwalifikacje to niekiedy widać to dokładnie - to jest CV istniejącej osoby. Choć może czym większe miasto tym są słabsze układy familijne ? Zresztą nie będę Cię przekonywał ani straszył, wszystko sam zobaczysz dokładnie jak przyjdzie czas na Ciebie.

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Specjalność nauczycielska,a kurs pedagogiczny

Postautor: haLayla » 2012-01-18, 18:05

To jest dyskusja, która nie prowadzi donikąd. Dowodzisz faktu, którego nie da się dowieść bazując na powielanych memach w rodzaju "wszędzie liczą się znajomości", tudzież "tutaj z pewnością jest jakaś sitwa". Mnie taka rozmowa nie bawi.
<3

Lissu
Posty: 4
Rejestracja: 2012-01-17, 09:52
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: śląskie

Re: Specjalność nauczycielska,a kurs pedagogiczny

Postautor: Lissu » 2012-01-18, 18:14

Fajne słówko mem, dobrze, że napisałeś.
Ok, ok to już nie będę pisał o znaczeniu posiadania pleców - tylko ciekawi mnie jak Ty sam tego doświadczysz to czy wtedy też nazwiesz to powielanym przez siebie memem :rotfl:

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Specjalność nauczycielska,a kurs pedagogiczny

Postautor: Yoka » 2012-01-19, 19:22

ale czemu zawężasz poszukiwania do urzędów? W żadnej prywatnej firmie nie mozesz pracować? Jest wiele stanowisk, gdzie wystarczy mgr i język obcy i moim zdaniem zamiast inwestować 2000zł w bezsensowny kurs pedagogiczny, zainwestuj je w semestr jakiejś sensownej podyplomówki, która da Ci nowe kwalifikacje i zwiększy szansę na znalezienie pracy poza urzędami.
a
Tylko w Polsce ludzie myślą, że jak skończyło się taki kierunek to trzeba uparcie szukać roboty w ściśle związnych z tym miejscach pracy. Te czasy już minęły. Tak jest tylko w szkołach i szpitalach - ale to jedyne miejsca, gdzie nie możesz być nauczycielem , lekarzem lub pielęgniarką po jakimkolwiek kierunku.

Awatar użytkownika
haLayla
Posty: 3775
Rejestracja: 2008-08-24, 00:28
Kto: uczeń
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: małopolskie

Re: Specjalność nauczycielska,a kurs pedagogiczny

Postautor: haLayla » 2012-01-19, 22:32

Yoka pisze:Tak jest tylko w szkołach i szpitalach - ale to jedyne miejsca, gdzie nie możesz być nauczycielem , lekarzem lub pielęgniarką po jakimkolwiek kierunku.


I w sądownictwie. Chociaż szkoła T. Duracza miała inną koncepcję :wink:
<3

kalosz6
Posty: 1
Rejestracja: 2012-06-06, 19:58
Kto: student
Lokalizacja: śląskie

Re: Specjalność nauczycielska,a kurs pedagogiczny

Postautor: kalosz6 » 2012-06-06, 20:03

Jestem studentką drugiego roku Inżynierii Środowiska. Co musiałabym zrobić, gdybym chciała pracować w przedszkolu lub nauczać w klasach np. 4-6 matematyki? Czy wystarczy mi ukończenie studiów + dwuletni kurs pedagogiczny, czy tez musiałabym iść na jakieś studia?

Awatar użytkownika
malgala
Posty: 8170
Rejestracja: 2007-07-30, 18:50
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: łódzkie

Re: Specjalność nauczycielska,a kurs pedagogiczny

Postautor: malgala » 2012-06-06, 20:44

Czy wystarczy mi ukończenie studiów + dwuletni kurs pedagogiczny, czy tez musiałabym iść na jakieś studia?

Studia podyplomowe po ukończeniu tych lub w trakcie drugi kierunek (wychowanie przedszkolne lub matematyka).

magdalena1806
Posty: 1
Rejestracja: 2012-07-17, 13:05
Kto: student
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: lubelskie

Re: Specjalność nauczycielska,a kurs pedagogiczny

Postautor: magdalena1806 » 2012-07-17, 15:02

Witam. Jestem studentką V roku filologii polskiej bez spec. nauczycielskiej. Chcę od października zacząć podyplomówkę uprawniającą do pracy jako nauczyciel. W związku z tym mam dwa pytania:

1. Czy jest różnica pomiędzy przygotowaniem pedagogicznym trwającym 1,5 roku (3 semestry, 335h zajęć dydaktycznych, 150h praktyk) a studium pedagogicznym trwającym 1 rok (2 semestry, 270h zajęć dydaktycznych, 150h praktyk); programy studiów są zgodne z wytycznymi MEN. Czy dyrektor rozpatrując CV, zwraca na to uwagę i woli wybrać kandydata z trzysemestralną podyplomówką? Czy ma znaczenie fakt, że zrobię podyplomówkę na uczelni lubelskiej, nie zaś na którejś z uczelni warszawskich (jeśli chciałabym w przyszłości starać się o pracę w stołecznym)?

2. Jaką mam szansę konkurowania z kandydatami filologii polskiej ze spec. nauczycielską, która uprawnia ich do uczenia zarówno języka polskiego jak i historii lub wok-u, gdy sama ukończyłam filologię polską ze spec. nie związaną z zawodem nauczyciela? Dyrektor wybierze kandydata ze spec. nauczycielską? Czy podyplomówka jest z tą spec. równoważna jeśli chodzi o nauczanie tylko i wyłącznie języka polskiego?

Niektórzy pokręcą z dezaprobatą głową - pewnie słusznie. Dla mnie samej odpowiedzi na te pytania wydają się dość oczywiste, mimo to, proszę o opinię potwierdzoną doświadczeniem.

ehhe
Posty: 42
Rejestracja: 2012-07-18, 16:09
Kto: student
Przedmiot: Geografia
Lokalizacja: łódzkie

Re: Specjalność nauczycielska,a kurs pedagogiczny

Postautor: ehhe » 2012-07-28, 16:05

Jestem na IV roku geografii bez spec. nauczycielskiej i też interesuje mnie odpowiedź na powyższe pytania.

Chciałbym w październiku rozpocząć studia podyplomowe z przygotowania pedagogicznego i interesuje mnie, jak pracodawcy (czyt. dyrektorzy) patrzą na osoby:
1. ukończone studia bez spec. nauczycielskiej + ukończoną podyplomówką z przygotowania pedagogicznego
a
2. ukończone studia w których programie od razu była spec. nauczycielska.

Czy tacy kandydaci są równi? Czy i jaką rolę odgrywają oceny: średnia ze studiów, ta na dyplomie?


Wróć do „Nauczyciel stażysta”

cron