Specjalność nauczycielska,a kurs pedagogiczny

miejsce dla rozpoczynających pracę (można się radzić, żalić, chwalić, dzielić doświadczeniami)

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Historyk89
Posty: 3
Rejestracja: 2011-10-28, 12:50
Kto: student
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: opolskie

Specjalność nauczycielska,a kurs pedagogiczny

Postautor: Historyk89 » 2011-10-28, 12:58

Witam,
mam pytanie dotyczące uprawnień do uczenia w szkole. Obecnie jestem studentem I roku studiów magisterskich na historii z specjalnością nauczycielską historii i wos-u. Jednak problem polega na tym, że na poziomie licencjackim skończyłem inny kierunek, a na historię poszedłem w ramach tzw. "kierunków pokrewnych". I w związku z tym czy po skończeniu obecnych studiów będę mógł uczyć w szkole? (Dodam, że obowiązują mnie oczywiście takie zajęcia jak pedagogika,psychologia i oczywiście praktyka w szkole) Bo doszły mnie słuchy, że jeżeli nie byłem na specjalności nauczycielskiej na studiach licencjackich, to i tak nawet po magistrze będę musiał robić studia podyplomowe z pedagogiki czy coś w tym stylu. Z góry dzięki za odpowiedź.

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Specjalność nauczycielska,a kurs pedagogiczny

Postautor: Yoka » 2011-10-28, 15:19

jeśli masz hostorię ze specjalizacją nauczycielską, to będzie to ujęte na dyplomie i będziesz mógł uczyć historii i WOSu.

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Specjalność nauczycielska,a kurs pedagogiczny

Postautor: mateoo » 2011-10-28, 18:32

Historyk89 pisze:Bo doszły mnie słuchy, że jeżeli nie byłem na specjalności nauczycielskiej na studiach licencjackich, to i tak nawet po magistrze będę musiał robić studia podyplomowe z pedagogiki czy coś w tym stylu. Z góry dzięki za odpowiedź.


Bzdury ktoś Ci opowiada. Z racji tego, że jesteś lic. innego kierunku, mogą ewentualnie wymagać uzupełnienia różnic programowych. Uczyć historii i wosu będzie mógł.
Sztuka jest pokarmem duszy.

DirtyDianaa
Posty: 3
Rejestracja: 2011-11-14, 19:06
Kto: student
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Specjalność nauczycielska,a kurs pedagogiczny

Postautor: DirtyDianaa » 2011-11-14, 19:17

Ja przepraszam że podczepiam się pod temat innego użytkownika ale nie chcę zakładać nowego niepotrzebnie... Jestem studentką 2-go roku filologii angielskiej ze specjalnością dodatkową język niemiecki (specjalizacja nauczycielska). Studiuję w trybie zaocznym i ze względu na to ciężko jest mi znaleźć gdziekolwiek pracę. Bardzo chciałabym zacząć pracę w szkole jako nauczyciel, czy jest to możliwe? Jest sens bym wydrukowała CV i listy motywacyjne i zrobiła "rundkę" po okolicznych szkołach, czy tylko się ośmieszę? Bardzo proszę o odpowiedź, bo w ogóle nie orientuję się w temacie. Tzn, pytałam już na innych forach ale wszędzie mnie kwitują tym że nie mam jeszcze ukończonego przygotowania pedagogicznego w związku z czym jest niemożliwym bym została nauczycielem.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4541
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Specjalność nauczycielska,a kurs pedagogiczny

Postautor: linczerka » 2011-11-14, 20:17

Będą trudności ze znalezieniem pracy. Drugi rok studiów to chyba za mało. Dodatkowym minusem jest konieczność brania wolnego na egzaminy, zjazdy, praktyki itp. Spróbować zawsze warto, nawet w zastępstwie innego nauczyciela (np. urlop macierzyński, dla poratowania zdrowia). Popytaj. Powodzenia.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Specjalność nauczycielska,a kurs pedagogiczny

Postautor: Yoka » 2011-11-15, 10:32

ośmieszyć się, nie ośmieszysz, ale to by musiała być serio sytuacja typu dyrektor ma nóż na gardle, bo brak mu anglisty i tylko Twoje podanie, w co nie wierzę, te czasy już minęły.

DirtyDianaa
Posty: 3
Rejestracja: 2011-11-14, 19:06
Kto: student
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Specjalność nauczycielska,a kurs pedagogiczny

Postautor: DirtyDianaa » 2011-11-16, 12:06

Dziękuję za odpowiedzi. a gdyby sytuacja tyczyła się trzeciego roku? Wtedy już można śmiało ruszać czy jednak zaczekać do ukończenia szkoły?

Yoka
Posty: 1026
Rejestracja: 2008-04-28, 12:24
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Specjalność nauczycielska,a kurs pedagogiczny

Postautor: Yoka » 2011-11-16, 15:31

dalej ta sama sytuacja. Nadal jesteś osobą bez wykształcenia kierunkowego potrzebnego do zatrudnienia.

A czy w tym trybie zaocznym jest też przygotowanie pedagogiczne i praktyki w szkole czy nie?

DirtyDianaa
Posty: 3
Rejestracja: 2011-11-14, 19:06
Kto: student
Przedmiot: Język angielski
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Specjalność nauczycielska,a kurs pedagogiczny

Postautor: DirtyDianaa » 2011-11-16, 16:59

Tak, praktyki w szkołach i przygotowanie pedagogiczne to wszystko przewidują także studia zaoczne. No nic. Dziękuję serdecznie za odpowiedzi, chciałam się tylko upewnić jak to jest w praktyce bo pogłoski krążą różne;). Wychodzi na to że trzeba poczekać, czas szybko leci więc jakoś to będzie.

Historyk89
Posty: 3
Rejestracja: 2011-10-28, 12:50
Kto: student
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: opolskie

Re: Specjalność nauczycielska,a kurs pedagogiczny

Postautor: Historyk89 » 2011-11-24, 19:00

mateoo pisze:
Historyk89 pisze:Bo doszły mnie słuchy, że jeżeli nie byłem na specjalności nauczycielskiej na studiach licencjackich, to i tak nawet po magistrze będę musiał robić studia podyplomowe z pedagogiki czy coś w tym stylu. Z góry dzięki za odpowiedź.


Bzdury ktoś Ci opowiada. Z racji tego, że jesteś lic. innego kierunku, mogą ewentualnie wymagać uzupełnienia różnic programowych. Uczyć historii i wosu będzie mógł.


No i niestety okazało się, że Panie z sekretariatu się obudziły na koniec listopada i każą mnie i moim znajomym zmieniać specjalność bo jak twierdzą na specjalności nauczycielskiej mogą być ludzie którzy byli na niej na licencjacie... tylko ciekawe jak mamy teraz zaliczyć przedmioty z innych specjalności na które mielibyśmy zacząć chodzić od początku grudnia... o tym to już nikt nie pomyślał heh, a przy rekrutacji mówili że to żaden problem. Naszą jedyną szansą jest znaleźć jakiś kurs pedagogiczny i zrobić go w najbliższej przyszłości wtedy jak to powiedziała jedna Pani "może moglibyśmy zostać na naszej specjalizacji". Zobaczymy co z tego wyniknie... chyba, że macie jakieś pomysły?

Awatar użytkownika
wulina
Posty: 119
Rejestracja: 2008-12-10, 12:21
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język polski
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Specjalność nauczycielska,a kurs pedagogiczny

Postautor: wulina » 2011-11-25, 11:18

Dziwne masz te studia. Ja robiłam licencjat z polonistyki o specjalności dziennikarskiej, a dopiero na magisterskich zrobiłam specjalizację nauczycielską. I nikt żadnych problemów nie robił.

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Specjalność nauczycielska,a kurs pedagogiczny

Postautor: mateoo » 2011-11-25, 13:20

Czasami jest zaznaczone w informacji o studiach, rekrutacji, że nabór dotyczy tylko osób, które przygotowanie pedagogiczne już mają (bo po prostu nie będzie bloku pedagogicznego, a już na pewno nie tylu godzin ile wymagają w rozporządzeniu na studiach magisterskich).
Sztuka jest pokarmem duszy.

Historyk89
Posty: 3
Rejestracja: 2011-10-28, 12:50
Kto: student
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: opolskie

Re: Specjalność nauczycielska,a kurs pedagogiczny

Postautor: Historyk89 » 2011-11-25, 13:35

No właśnie o to chodzi, że żadnej takiej informacji nie było, a Pan który zajmował się rekrutacją na moje pytanie czy to nie jest żaden problem, że jestem z innego kierunku powiedział mi na samym początku, że żadnego problemu nie będzie.... ale jak się okazało jest. Zobaczę w poniedziałek co nam powiedzą, ale jak nic nie wymyślą, to myślę czy nie przejść się do kuratorium i tam po prostu zapytać jak to w końcu z tym jest.

Awatar użytkownika
mateoo
Posty: 425
Rejestracja: 2009-03-12, 18:48
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Muzyka
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Specjalność nauczycielska,a kurs pedagogiczny

Postautor: mateoo » 2011-11-26, 17:50

Problemu dla nich nie ma... :mrgreen: Możesz studiować i uzyskać tytuł mgr z tego kierunku, jednak uprawnień nauczycielskich nie nabędziesz.
Sztuka jest pokarmem duszy.

Lissu
Posty: 4
Rejestracja: 2012-01-17, 09:52
Przedmiot: Historia
Lokalizacja: śląskie

Kurs pedagogiczny a praca w szkole

Postautor: Lissu » 2012-01-17, 10:08

Dzień dobry,

Mam 25 lat i jestem po Europeistyce, mgr. Już się zdążyłem przekonać, że na pracę w urzędzie nie mam realnych szans.

Pomyślałem więc o szkole. Zachęciła mnie do tego też moja matka, która pracowała w sumie w 3 szkołach w latach 90tych i mówiła, że wszędzie kandydaci mężczyźni byli wyczekiwani (same kobiety wtedy praktycznie były). Nie wiem czy ciągle tak jest ?
I oto jestem gotowy do zrobienia kursu pedagogicznego.
Przy czym po takim kursie (koszt około 2000zł, roczny) gdzie będę mógł uczyć ? Nie wiem też czego dokładnie mógłbym uczyć :D. Słyszałem, że jest taki przedmiot jak Unia Europejska w szkołach prywatnych, na pewno jestem też merytorycznie przygotowany do nauki takich przedmiotów jak Historia czy Wos. Ale tu domyślam się, że na historię jest pełno ludzi po nauczycielskiej.
Także takie mam wątpliwości. Nie wiem nawet jak ciężko jest teraz o pracę w szkole (okolice Sosnowca to by musiały być, rodzaj szkoły obojętny).

Bardzo proszę o Państwa uwagi czy warto żebym w takiej sytuacji (bez uprawnień, po Europeistyce) w ogóle myślał o ścieżce nauczycielskiej.


Wróć do „Nauczyciel stażysta”