kwalifikacje nauczyciela

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Sylwia0312
Posty: 4
Rejestracja: 2015-06-20, 20:29
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: podkarpackie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Sylwia0312 » 2015-06-20, 20:37

Ja mam również pytanie, skończyłam lic z niemieckiego, na dyplomie pisze z przygotowaniem pedagogicznym , teraz kończę mgr z administracji, tylko mgr bez licencjatu, chcąc uczyć jakiegokolwiek przedmiotu powiązanego z administracją to i tak muszę zrobić podyplomówkę np. z przedsiębiorczości i kurs pedagogiczny?

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: belfegorr » 2015-06-20, 21:53

Sylwia0312 pisze:Ja mam również pytanie, skończyłam lic z niemieckiego, na dyplomie pisze z przygotowaniem pedagogicznym , teraz kończę mgr z administracji, tylko mgr bez licencjatu, chcąc uczyć jakiegokolwiek przedmiotu powiązanego z administracją to i tak muszę zrobić podyplomówkę np. z przedsiębiorczości i kurs pedagogiczny?

Jeśli chodzi o przedsiębiorczość to będzie potrzebna podyplomówka. Ewentualnie istnieje możliwość nauczania przedmiotów zawodowych na kierunku technik administracji w szkole policealnej. W przypadku przedsiębiorczości prawdopodobnie nie będzie potrzebny kurs pedagogiczny, gdyż przygotowanie pedagogiczne uzyskała Pani jeszcze na starych zasadach do wszystkich typów szkół, ale wg nowego rozporządzenia nie będzie miała Pani uprawnień by uczyć języka niemieckiego w szkole ponadgimnazjalnej. Metodyka nauczania przedsiębiorczości oraz praktyka z tego przedmiotu będzie zaliczana w ramach podyplomówki. Co do technika administracji to może być problem tego typu, że uzyskane przygotowanie pedagogiczne nie obejmuje metodyki nauczania przedmiotów zawodowych dotyczących administracji oraz praktyki w tym zakresie, a oprócz tego na studiach magisterskich mogło nie być wszystkich zagadnień wymaganych przez podstawę programową, gdyż były one realizowane na licencjacie.

nauczyciel30
Posty: 9
Rejestracja: 2015-03-12, 13:54
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: małopolskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: nauczyciel30 » 2015-06-21, 15:12

A skoro Sylwia skończyła licencjat z niemieckiego na wcześniejszych zasadach to może uczyć niemieckiego tylko w podstawówce czy w gimnazjum też?

Sylwia0312
Posty: 4
Rejestracja: 2015-06-20, 20:29
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: podkarpackie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Sylwia0312 » 2015-06-21, 15:43

To teraz najlepiej zrobić mgr z niemieckiego, podyplomówkę z przedsiębiorczości i jeśli chodzi o przygotowanie pedagogiczne do szkól policealnych, technik administracji to zrobić kurs pedagogiczny do nauczania przedmiotów zawodowych?

Sylwia0312
Posty: 4
Rejestracja: 2015-06-20, 20:29
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: podkarpackie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Sylwia0312 » 2015-06-21, 16:55

jeszcze zapytam a sama podyplomówka z przedsiębiorczości i ekonomii wystarczy do nauczania tych przedmiotów w szkole ? na podyplomówce jest dydaktyka przedmiot i praktyki.

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: belfegorr » 2015-06-23, 06:12

nauczyciel30 pisze:A skoro Sylwia skończyła licencjat z niemieckiego na wcześniejszych zasadach to może uczyć niemieckiego tylko w podstawówce czy w gimnazjum też?

Zgodnie z projektem rozporządzenia będzie mogła uczyć niemieckiego również w gimnazjum, ale nie w liceum/technikum.

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: belfegorr » 2015-06-23, 06:20

Sylwia0312 pisze:jeszcze zapytam a sama podyplomówka z przedsiębiorczości i ekonomii wystarczy do nauczania tych przedmiotów w szkole ? na podyplomówce jest dydaktyka przedmiot i praktyki.

Podyplomówka z przedsiębiorczości da kwalifikacje tylko do nauczania podstaw przedsiębiorczości, ale nie daje ich do nauczania przedmiotów z zakresu przedmiotów zawodowych w administracji.
Aby nauczać języka niemieckiego w szkole ponadgimnazjalnej, zgodnie z nowym rozporządzeniem trzeba będzie:
- skończyć studia magisterskie z filologii germańskiej, albo
- uzyskać certyfikat znajomości języka niemieckiego na poziomie co najmniej C1 oraz ukończyć studia podyplomowe - przygotowanie pedagogiczne dla III i IV etapu nauczania.

mansfi
Posty: 1
Rejestracja: 2015-07-05, 22:23
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Fizyka
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: mansfi » 2015-07-05, 22:25

Witam wszystkich!
Jestem dr fizyki i nauczycielem w gimnazjum z przygotowaniem pedagogicznym. Postanowiłam rozszerzyć swoje kwalifikację o matematykę. Czy podczas trwania studiów podyplomowych mogę już uczyć tego przedmiotu w szkole podstawowej? I czy będę mogła uczyć matmy w LO? czy tylko w SP i GIM?

Sylwia0312
Posty: 4
Rejestracja: 2015-06-20, 20:29
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Język niemiecki
Lokalizacja: podkarpackie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Sylwia0312 » 2015-07-06, 23:41

A jeśli chodzi o przedszkole, znalazłam w ofercie studia podyplomowe angielski w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, żeby uczyć w przedszkolu angielskiego wystarczy ta podyplomówka czy raczej trzeba mieć pedagogike ukonczoną itp.

teder
Posty: 9
Rejestracja: 2007-06-18, 11:45

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: teder » 2015-07-23, 14:59

poproszę o objaśnienie:
jestem magistrem historii (specjalność nauczycielska), mam też licencjat z języka niemieckiego (wcześniej podyplomówka),uczę w szkole ponadgimnazjalnej.
Dotychczas nikt nie podważał moich uprawnień,czy po wejściu w życie nowelizacji mogę stracić uprawnienia do nauczania języka niemieckiego w szkole ponadgimnazjalnej?

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: belfegorr » 2015-07-23, 15:48

teder pisze:poproszę o objaśnienie:
jestem magistrem historii (specjalność nauczycielska), mam też licencjat z języka niemieckiego (wcześniej podyplomówka),uczę w szkole ponadgimnazjalnej.
Dotychczas nikt nie podważał moich uprawnień,czy po wejściu w życie nowelizacji mogę stracić uprawnienia do nauczania języka niemieckiego w szkole ponadgimnazjalnej?

Tak, straci Pan uprawnienia do nauczania języka niemieckiego w szkole ponagdimnazjalnej. Aby je odzyskać konieczne będzie albo ukończenie studiów magisterskich z filologii germańskiej na specjalności pedogogicznej albo certyfikat znajomości języka angielskiego na poziomie zaawansowanym plus przygotowanie pedagogiczne (studia podyplomowe) do nauczania języka niemieckiego na IV etapie edukacyjnym.

teder
Posty: 9
Rejestracja: 2007-06-18, 11:45

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: teder » 2015-07-25, 09:38

belfegorr pisze:
teder pisze:poproszę o objaśnienie:
jestem magistrem historii (specjalność nauczycielska), mam też licencjat z języka niemieckiego (wcześniej podyplomówka),uczę w szkole ponadgimnazjalnej.
Dotychczas nikt nie podważał moich uprawnień,czy po wejściu w życie nowelizacji mogę stracić uprawnienia do nauczania języka niemieckiego w szkole ponadgimnazjalnej?

Tak, straci Pan uprawnienia do nauczania języka niemieckiego w szkole ponagdimnazjalnej. Aby je odzyskać konieczne będzie albo ukończenie studiów magisterskich z filologii germańskiej na specjalności pedogogicznej albo certyfikat znajomości języka angielskiego na poziomie zaawansowanym plus przygotowanie pedagogiczne (studia podyplomowe) do nauczania języka niemieckiego na IV etapie edukacyjnym.

Dziękuję za odpowiedź.
Studia podyplomowe jako przygotowanie pedagogiczne już mam. Czy w związku z tym nadal muszę robić magistra ze specjalności nauczycielskiej?
W planach miałem nieco inną specjalizację.

belfegorr
Posty: 199
Rejestracja: 2011-09-06, 17:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: lubuskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: belfegorr » 2015-07-26, 08:18

Jeśli nie decyduje się Pan na certyfikat z języka niemieckiego to trzeba będzie robić magistra w specjalności nauczycielskiej. Projekt rozporządzenia traktuje nauczycieli z licencjatem w szkole ponadgimnazjalnej jako nieposiadających kwalifikacji do nauczania w takiej szkole. Pomimo tego, że ma Pan magistra z historii i co do zasady może Pan uczyć w szkole ponadgimnazjalnej, to dotyczy to tylko historii. Wg nowego rozporządzenia w sprawie kwalifikacji nie będzie miał Pan kwalifikacji merytorycznych do nauczania w szkole ponadgimnazjalnej języka niemieckiego. Gdyby zdobyć certyfikat znajomości niemieckiego na poziomie C1, czyli takim samym jak licencjat, to wtedy kwalifikacje merytoryczne by już były (bo jest magister z innego przedmiotu).
O ile dobrze rozumiem, to kwalifkacje pedagogiczne do nauczania języka niemieckiego zrobił Pan wcześniej na studiach podyplomowych. Były one uzyskane jednak do licencjatu z niemieckiego, który nie będzie już uznawany w szkole ponadgimnazjalnej. Rozporządzenie w sprawie standardów kształcenia nauczycieli dzieli przygotowanie pedagogiczne na 2 części: część zdobywaną na studiach licencjackich (do szkoły podstawowej) oraz część zdobywaną na studiach magisterskich (gimnazjum i szkoła ponadgimn.). Ponieważ będzie Pan zdobywać od nowa kwalifikacje merytoryczne do nauczania języka niemieckiego w szkole ponadgimnazjalnej, to konieczne będzie zdobycie od nowa przygotowania pedagogicznego dającego możliwość pracy w szkole ponadgimnazjalnej z zakresu języka niemieckiego (głównie chodzi tu o metodykę nauczania języka niemieckiego na III i IV etapie edukacyjnym).

Rozporządzenia w sprawie kwalifikacji oraz standardów kształcenia nie zawierają przepisów przejściowych w zakresie ważności przygotowania pedagogicznego nauczycieli języków obcych z licencjatem uzyskanego na podstawie dotychczasowych przepisów, więc do takich nauczycieli trzeba będzie stosować od razu nowe przepisy. Uprawnienia do nauczania zachowują jedynie nauczyciele w gimnazjum, którzy ukończyli studia licencjackie jeszcze na starych zasadach.

Uwaga: Ponieważ nowe rozporządzenie dot. kwalifikacji nie zostało jeszcze podpisane przez ministra, to mogą zostać wprowadzone jakieś zmiany do jego treści.

teder
Posty: 9
Rejestracja: 2007-06-18, 11:45

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: teder » 2015-07-26, 15:39

Dziękuję za wyczerpująca odpowiedź.
Może to moje wrażenie, jednak te zmiany nie mają sensu.
Z całym szacunkiem, licencjat z języka daje o wiele więcej wiedzy i umiejętności niż studia podyplomowe, nawet z certyfikatem.
Pozdrawiam

qjaf
Posty: 367
Rejestracja: 2010-04-09, 11:07
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Historia, Technika, WOS
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: qjaf » 2015-07-29, 01:53

teder pisze:Może to moje wrażenie, jednak te zmiany nie mają sensu

Tak jak zastepy innych rozporzadzen, zarzadzen i Bog wie czego. Aczkolwiek warto spytac dlaczego do tej pory przykladowo 22-letni absolwenci studiow I stopnia z zakresu danej filologii mieli przewage nad magistrami z innych kierunkow? Czy wynikalo to z braku kadr?
Zapowiadany przepis po prostu znormalizuje reguly, ktore dotyczyly wiekszosci nauczycieli. Natomiast uzupelnienie wyksztalcenia jest w obecnych czasach formalnoscia.


Wróć do „Prawo oświatowe”

cron