kwalifikacje nauczyciela

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

Łosoś
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne

Re: kwalifikacje nauczyciela

Postautor: Łosoś » 2020-02-10, 09:51

Czy jakiś inny, pokrewny, podyplomowy kierunek będzie honorowany przy przyjęciu do przedszkola?

Pewnie jakieś psychologiczne (pomcc nauczyciela- coraz więcej jest dzieci specjalnej troski).
Może-logopeda...
Albo- język angielski (egzamin na B2 i studia podyplomowe z zakresu metodyki).

Margo83
Przedmiot: Język polski, Inne

Postautor: Margo83 » 2020-02-13, 12:58

Dzień dobry
Ukończyłam Kolegium Nauczycielskie Języka Polskiego oraz posiadam licencjat z filologii polskiej. Posiadam zatem przygotowanie pedagogiczne. We wrześniu 2019 zatrudniono mnie w szkole podstawowej jako wychowawcę świetlicy. Umowę mam podpisaną do końca sierpnia 2020. Czy od września 2020 będę mogła nadal pracować w świetlicy szkolnej ?

Asche

Postautor: Asche » 2020-02-15, 12:42

Przeszukałam chyba już cały internet w poszukiwaniu odpowiedzi na moje pytanie i są one różne, w zależności od interpretacji przepisów. Dlatego może ktoś mi podpowie, gdzie znaleźć eksperta? Może być nawet porada płatna, byleby rzetelna. Kuratorium zbyło mnie i odesłało do "zapoznania się z przepisami", więc koło się zamknęło.

O co chodzi?
O to, czy nauczyciel będący filologiem i mający przygotowanie pedagogiczne musi zrobić podyplomówkę, aby nauczać następnego języka obcego.

Jestem absolwentką Kolegium Kształcenia Nauczycieli Języków Obcych (studia zawodowe 3-letnie) na kierunku filologia w zakresie nauczania języka niemieckiego, magisterkę zrobiłam z pedagogiki ogólnej. W indeksie z KKNJO mam m.in. wpisy o zrealizowaniu następujących bloków tematycznych: "Wczesne nauczanie języka dzieci", "Wstęp do metodyki", "Ćwiczenia z metodyki", "Techniki nauczania", "Psychologia rozwojowa" i "Pedagogika ogólna". Pracowałam w gimnazjum, były też jakieś godziny w klasach I-III SP zanim pojawił się wszędzie j. angielski. Aktualnie posiadam też certyfikat z j. angielskiego dający według rozporządzenia MEN uprawnienia do nauczania w klasach I-III SP. Na wiosnę podchodzę do kolejnego certyfikatu poświadczającego tzw. zaawansowaną znajomość języka.

Problem w tym, że nikt nie potrafi powiedzieć na 100%, czy uzyskane w KKNJO przygotowanie pedagogiczne do nauczania j. obcego daje uprawnienia również do nauczania j. angielskiego na wskazanym w certyfikacie etapie edukacyjnym (kl. I-III SP). Będąc nauczycielem przedmiotów typu historia, matematyka itp. logicznym byłaby konieczność posiadania studiów podyplomowych dot. metodyki nauczania j. obcego. Jednak co w sytuacji, gdy nauczyciel jest już z wykształcenia filologiem?

Owszem, rozważam pójście na studia podyplomowe "Wczesne nauczanie j. angielskiego". Jednak wiadomo, koszt jest niemały, a brak pewności, czy są mi rzeczywiście potrzebne jakoś nie motywuje :(

Vcx_xcKarolina

Postautor: Vcx_xcKarolina » 2020-02-15, 22:46

Dzień dobry,

Zwracam się z ogromna prośba o potwierdzenie tego jakie kompetencje ma nauczyciel po zmianach.
Skończyłam studia licencjackie (w 2019 roku) Pedagogika wczesnoszkolna i przedszkolna. Teraz nasuwa mi się pytanie czy licencjat pozwoli mi na bycie nauczycielem w szkole podstawowej bez magistra?
Czy jeśli w przyszłości zrobię mgr ale kierunek byłby inny niż Pedagogika wczesnoszkolna i przedszkola to nadal będę mogła uczyć w klasach I-III oczywoscie kierunek byłby związany z pedagogika.
Czy jest taki zapis, który mówi o tym ze mgr musi być z tego samego kierunku co licencjat?

Asche

Postautor: Asche » 2020-02-16, 05:55

W rozporządzeniu w paragrafie 4 jest mowa o studiach pierwszego stopnia, ale dalej jest też taki zapis:
Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w przedszkolach i klasach I-III szkół
podstawowych posiada również osoba, która ukończyła:
1) studia pierwszego stopnia, studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, na
kierunku pedagogika w specjalności przygotowującej do pracy z dziećmi w wieku
przedszkolnym lub wczesnoszkolnym;

Wynika z tego, że trzeba mieć magisterkę z tego samego, aby uczyć w 1-3. Zresztą chyba dlatego polikwidowali podyplomówki wczesnoszkolne... Jednak nie wiem, jak to wygląda w praktyce, bo nie jestem nauczycielem tego etapu. Na forum na pewno znajdzie się ktoś, kto będzie wiedział dokładnie :)

Łosoś
Przedmiot: Inne

Postautor: Łosoś » 2020-02-17, 09:34

Można uczyć w sp mając ukończone studia I stopnia (licencjat).

Wróć do „Prawo oświatowe”