Co mogę zrobić?

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

kawa33
Posty: 44
Rejestracja: 2011-05-25, 13:22
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Co mogę zrobić?

Postautor: kawa33 » 2012-01-19, 16:50

Witam. Może ktoś mógłby mi poradzić w następującej sprawie. Piąty rok mam nauczanie indywidualne z uczennicą która ma upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym i autyzm. Nie dostałam nigdy zwrotu kosztów dojazdu do ucznia ( 8 km w jedną stronę 3 razy w tygodniu własnym samochodem ). Nigdy dotąd uczennica nie miała zajęć rewalidacyjnych, bo dyrektor uznał, że nie musi. Dla mnie byłoby to przynajmniej więcej godzin skoro i tak jeżdżę. W ubiegłym roku prosiłam dyrektora o podział godzin nauczania indywidualnego między przynajmniej dwóch nauczycieli ( abym przynajmniej nie musiała tak często dojeżdżać ) tym bardziej, że jedna z koleżanek mieszka 300 metrów od niej. Mimo to w tym roku nadal uczę u niej sama bez zwrotu kosztów dojazdu.
Dzisiaj dowiedziałam się, że od przyszłego tygodnia koleżanka dostała u niej pół godziny rewalidacji tygodniowo. Moje pytania:
- Czy na 100% należy się zwrot kosztów dojazdu ( rozważam zgłoszenie do PIP lub sąd pracy)
- czy mogę się zwrócić do dyrektora z prośbą o uzasadnienie przydziału rewalidacji ?

kawa33
Posty: 44
Rejestracja: 2011-05-25, 13:22
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Co mogę zrobić?

Postautor: kawa33 » 2012-01-19, 17:33

na wsi, do której nie dojeżdża PKS

kawa33
Posty: 44
Rejestracja: 2011-05-25, 13:22
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Co mogę zrobić?

Postautor: kawa33 » 2012-01-19, 21:15

sama sobie delegacji przecież nie wydam , nie dostaję delegacji. Rozmawiałam z dyrektorem na ten temat. Bez skutku.

magmar555
Posty: 39
Rejestracja: 2011-09-02, 17:20
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Inne
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Co mogę zrobić?

Postautor: magmar555 » 2012-01-20, 15:46

"w Karcie Nauczyciela nie ma regulacji dotyczących zwrotu nauczycielowi kosztów za dojazdy do domów uczniów nauczanych indywidualnie. W tym zakresie należy zatem odwołać się do regulacji Kodeksu pracy, ponieważ zgodnie z art. 91c ust. 1 Karty Nauczyciela „w zakresie spraw wynikających ze stosunku pracy nieuregulowanych w tym akcie, stosuje się Kodeks pracy”.

Zgodnie z art. 775 § 1 Kodeksu pracy „pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową”. Podróż służbowa jest definiowana w piśmiennictwie jako „polecenie pracodawcy, polegające na obowiązku wykonania określonego zadania służbowego w innym miejscu niż znajduje się siedziba pracodawcy lub stałe miejsce pracy pracownika. Pracownik nie może odmówić wykonania polecenia pracodawcy, chyba że polecenie to narusza przepisy prawa” (E. Wronikowska, Akty wykonawcze do Kodeksu pracy. Komentarz, Oficyna, 2009). Podobnie w wyroku z dnia 16.12.2008 r. Sądu Najwyższego, sygn. akt I PK 96/08, wskazano, że „z przepisu art. 775 k.p. wynika, że podróżą służbową jest wykonywanie na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscem pracy rozumianym jako miejscowość będąca siedzibą pracodawcy, jeżeli tam pracownik ma swoje stanowisko pracy, albo inne miejsce, w którym pracownik jest obowiązany wykonywać obowiązki pracownicze w pozostałych przypadkach”."

kawa33
Posty: 44
Rejestracja: 2011-05-25, 13:22
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Co mogę zrobić?

Postautor: kawa33 » 2012-01-21, 09:32

Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź. Miło, że można na Was liczyć.


Wróć do „Prawo oświatowe”