Kierownik wycieczki opiekunem?

Moderatorzy: Basiek70, służby porządkowe

marek474
Posty: 155
Rejestracja: 2008-08-26, 15:38
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Matematyka
Lokalizacja: śląskie

Kierownik wycieczki opiekunem?

Postautor: marek474 » 2012-01-26, 22:02

Szybkie pytanie: Organizuję wycieczkę do Zakopanego (3 dni, klasy IV-VI), liczba uczestników - 37. Ile powinno być opiekunów? Pojawił się problem, bo dziś dyrektor stwierdził, że ja jako kierownik wycieczki, nie mogę być jednocześnie opiekunem. Jechać miała trójka nauczycieli ze mną włącznie, a teraz powinna jechać czwórka według dyrekcji. Czy tak jest rzeczywiście? Dodam jeszcze, że wycieczka jest z biura podróży i będzie przewodnik. Nie jest to nadgorliwość, bo nawet kłopot może być, by tego czwartego opiekuna znaleźć.

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Kierownik wycieczki opiekunem?

Postautor: Peonia » 2012-01-27, 08:08

Zgodnie z nowym rozporządzeniem o organizacji wycieczek kierownik wycieczki nie może być opiekunem. W górach na 10 uczestników przypada 1 opiekun. Opiekunem nie może być przewodnik, bo spełnia inne obowiazki.

b.hunter
Posty: 217
Rejestracja: 2007-10-31, 17:27
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kierownik wycieczki opiekunem?

Postautor: b.hunter » 2012-01-27, 11:19

Pewnie Peonii chodzi o rozp. MENiS z 8.11.2001 (jeśli się mylę, to proszę o sprostowanie- nie jest to nowe rozp. :) ): § 12 i § 13. Jednakże nie wynika z nich wprost, że kierownik nie może być opiekunem.

Jednocześnie:

"Opolski kurator Oświaty przypomina, że zgodnie z § 12 i § 13 w/w rozporządzenia z dnia 8 listopada 2001 r. kierownik wycieczki nie może pełnić jednocześnie funkcji opiekuna."

Basso. Czy masz jakieś informacje o jakimkolwiek stanowisku MEN w tej sprawie? Bo wiadomo, że kuratoria mają skłonność do "interpretacji" prawa :). No i same jego nie tworzą.

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4460
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Kierownik wycieczki opiekunem?

Postautor: linczerka » 2012-01-27, 13:35

http://www.wypoczynek.men.gov.pl/index. ... 5&Itemid=5
Kierownik nie może być opiekunem wycieczki. Na wycieczkę w góry obowiązuje 1 opiekun na 10 uczniów. Dyrektor ma rację - w tym przypadku 4 opiekunów. Przewodnik również nie jest opiekunem.
Miesiąc temu też tak nam mówiono na kursie dla opiekunów i kierowników wycieczki.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Kierownik wycieczki opiekunem?

Postautor: Peonia » 2012-01-27, 19:43

Tak, miałam na mysli rozporzadzenie z 2001r., ale ponieważ u nas akurat dyrekcja zmieniła regulamin wycieczek, to tak mi sie napisało "nowe".

Tutaj sporo wyjasnień:

http://www.oswiataiprawo.pl/Dyrektor/Pr ... -szkolnych

Wynika z nich, że skoro kierownik ma sporo obowiazków, to nie może jednoczesnie sprawować opieki nad uczestnikami wycieczki. Bo: np. odchodzi od grupy, żeby zapłacić w kasie za bilety do... przypuszczalnie muzeum. Albo załatwia nocleg i musi oddalić się od grupy. Przyjmijmy, że wycieczka liczy 30 osób i 2 opiekunów, w tym jeden jest jednocześnie kierownikiem. Z grupą musiałby zostać jeden nauczyciel, czyli nie przypadałoby w takiej sytuacji na opiekuna 15 uczniów lecz 30.

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Kierownik wycieczki opiekunem?

Postautor: Peonia » 2012-01-27, 19:47


edzia
Posty: 4784
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Kierownik wycieczki opiekunem?

Postautor: edzia » 2012-01-27, 19:50

Peonia, każda wycieczka musi mieć kierownika. Jeśli więc według ciebie kierownik nie może być jednocześnie opiekunem, to na każde wyjście, choćby i z małą grupą uczniów, choćby i do pobliskiego lasu w ramach lekcji przyrody, dyrektor musiałby wyznaczać i kierownika, i opiekuna.

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Kierownik wycieczki opiekunem?

Postautor: Peonia » 2012-01-27, 19:51

a tu inne przepisy nadal stosowane do wycieczek szkolnych:

Rozporządzenie MEN z dnia 21 stycznia 1997 r. w sprawie warunków, jakie muszą spełniać
organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania
i nadzorowania – Dz. U. z 1997 r. Nr 12, poz. 67 z późn. Zm.
Rozporządzenie MEN z dnia 12 września 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad i warunków
działalności w dziedzinie rekreacji ruchowej – Dz. U. z 2001 r. Nr 101, poz. 1095
Rozporządzenie MEN i S z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w
publicznych publicznych niepublicznych szkołach i placówkach – Dz. U. z 2003 r. Nr 6, poz. 69

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Kierownik wycieczki opiekunem?

Postautor: Peonia » 2012-01-27, 19:53

Edzia, u nas tak jest. Idzie dwóch nauczycieli, albo rodzic (rodzice) z klasami I-III.

edzia
Posty: 4784
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Kierownik wycieczki opiekunem?

Postautor: edzia » 2012-01-27, 19:54

Nie linkuj tyle i nie rzucaj tytułami rozporządzeń, z których i tak nie wszystkie dotyczą omawianego problemu, lecz zacytuj konkretny przepis, konkretne zdanie, z którego wynika, że kierownik nie może być opiekunem.

edzia
Posty: 4784
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Kierownik wycieczki opiekunem?

Postautor: edzia » 2012-01-27, 19:56

Peonia pisze:u nas tak jest
Ale tu chodzi o przepis prawny, a nie o stosowaną u was praktykę. Gdybyś uczyła w małej wiejskiej szkole, gdzie klasa liczy 8 uczniów, też by tak było? Na lekcję przyrody do pobliskiego lasu szłabyś z innym opiekunem? Z 10-osobową grupą osiemnastolatków też?

Awatar użytkownika
linczerka
Posty: 4460
Rejestracja: 2011-11-04, 19:49
Kto: nauczyciel
Lokalizacja: Polska

Re: Kierownik wycieczki opiekunem?

Postautor: linczerka » 2012-01-27, 20:05

Upss, sorki, organizuję zieloną szkołę i stąd moja pomyłka. Odnośnie wycieczki w góry - jak nam wyjaśniono, tu rządzą przepisy PTTK, o czym można poczytać w "Krajoznawstwo i turystyka w szkole", Zarząd Główny PTTK, Warszawa 2003. Zakopane to szczególne warunki (powyżej 600 m) i pobytem "rządzą" przepisy znamienne dla pobytu w górach. Podobnie na wycieczkach rowerowych - przepisy są znamienne nie dla oświaty lecz dla ruchu drogowego i tu też jest określona liczba opiekunów (nie MEN a przepisów drogowych).
Ze względu na położenie Zakopanego " Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 maja 1997 roku w sprawie określenia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach, pływających, kąpiących się i uprawiających sporty wodne.dotyczy terenów położonych powyżej 600 m nad poziomem morza, których rzeźba terenu stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia osób na nich przebywających lub których zagospodarowania rekreacyjno - sportowe kwalifikuje do uprawiania turystyki, rekreacji ruchowej i sportowej w górach".
W związku z tym, organizując wycieczkę turystyki kwalifikowanej, dla bezpieczeństwa jej uczestników, należy zapewnić 1 opiekuna na grupę 10 uczniów. W szczególnych okolicznościach konieczne jest zwiększenie liczby opiekunów przy uwzględnieniu
m.in. ukształtowania terenu, wieku i aktualnego stanu zdrowia uczestników, predyspozycji psychofizycznych oraz aktualnych i przewidywanych warunków atmosferycznych.
Tyle z moich notatek. Jakkolwiek interpretować, najważniejsze jest bezpieczeństwo. A dokumenty wycieczkowe musi podpisać dyrektor.
Trzeba umieć iść słoneczną stroną życia

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Kierownik wycieczki opiekunem?

Postautor: Peonia » 2012-01-27, 20:12

Jak masz 8 uczniów, to idziesz sama. Do 15 uczestników - jeden opiekun.

Wszystkie prawie KO podają te wcześniej wpisane przeze mnie rozporządzenia, a nawet wiecej, jak tutaj:
http://kuratorium.kielce.pl/6166/wyciec ... yjasnienia

Dużo też zalezy od urzędu, któremu podlega szkoła. Wyczytałam, że w Gliwicach jasno piszą, że kierownik może być jednocześnie opiekunem, w innych odwrotnie. Jednoznacznego punktu w rozporządzeniach nie ma, ale po co szukać, jak z logiki wynika, że lepiej jest, gdy oprócz opiekunów jest jeszcze dodatkowo kierownik. On i tak praktycznie opiekuje sie uczniami, bo jak ma się inaczej zachować, gdy jedzie z tymi uczniami.

Peonia
Posty: 620
Rejestracja: 2011-09-23, 16:35
Kto: nauczyciel
Przedmiot: Zajęcia zintegrowane
Lokalizacja: łódzkie

Re: Kierownik wycieczki opiekunem?

Postautor: Peonia » 2012-01-27, 20:18


edzia
Posty: 4784
Rejestracja: 2008-02-05, 23:02

Re: Kierownik wycieczki opiekunem?

Postautor: edzia » 2012-01-27, 20:20

Peonia pisze:Jak masz 8 uczniów, to idziesz sama.
To znaczy idzie tylko opiekun bez kierownika wycieczki, czy kierownik bez opiekuna? ;)

Peonia pisze:Do 15 uczestników - jeden opiekun.
A co z kierownikiem wycieczki wtedy?

Peonia pisze:Dużo też zalezy od urzędu, któremu podlega szkoła.
Nieprawda. Przepisy prawne są identyczne dla każdego województwa przecież. A kuratoria nie są prawodawcami. Oni tylko, lepiej lub gorzej, mogą interpretować prawo. Ale interpretować może każdy z nas również.


Wróć do „Prawo oświatowe”